build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гаражни објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526 36>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1905
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #461 Posted: 14-Aug-2013 at 11:53
mislam deka nekoj momentalno sece veni poradi ovaa odluka na opstina centar. respect
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12530
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #462 Posted: 14-Aug-2013 at 14:36


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12530
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #463 Posted: 23-Aug-2013 at 14:37
Се бара инвеститор за две катни гаражи на Клиничкиот центар во Скопје

Во комплексот Клинички центар „Мајка Тереза“ ќе се градат две катни гаражи и хелиодром со вкупно 2.500 паркинг места по пат на Договор за јавно-приватно партнерство. Приватниот партнер во проектот треба да вложи 21 милион и 300 илјади евра, а сопственоста на објектите во периодот на концесионирање да остане кај јавниот партнер.

Повеќе на линкот http://faktor.mk/archives/67514?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=se-bara-investitor-za-dve-katni-garazhi-na-klinichkiot-centar-vo-skopje
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12530
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #464 Posted: 29-Aug-2013 at 16:03
денесЗа сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #465 Posted: 29-Aug-2013 at 19:31
личи како некој музеј на современа уметност да е
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mirko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Aug-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote mirko Quote  Post ReplyReply #466 Posted: 30-Aug-2013 at 10:41
odlicna fasada
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #467 Posted: 30-Aug-2013 at 12:18
Прекрасен објект.

Само едно нешто ми боде во очи, зошто мора вентилационите цевки да бидат од страната на булеварот ? Можеа некако да ги скријат или евентуално да се ставеа на кровот на објектот.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12530
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #468 Posted: 30-Aug-2013 at 16:04
Ова е објект на таква местоположба што, за жал, каде и да ги постават вентилациските цевки ќе бидат видливи од причина што е опкружен со булевари од две страни, а до него нема ниеден друг објект, барем засега. Меѓутоа, се согласувам со тебе дека е одбрано можеби најлошото решение.
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1905
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #469 Posted: 30-Aug-2013 at 18:14
objektov ispadna interesen, steta sto ne im se dade volkava sloboda i na drugite "barokni" objekti. golema zabeleska mi e sto (taka cuv) deka osvetluvanjeto e od nadvor so reflektori sto menuvaat boi nalik na objektite pokraj kej. ke bese mnogu interesno ako osvetluvanjeto e od vnatre pa niz polutransparentnata fasada zraci kon nadvor (osobeno koga si vo dvizenje)
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #470 Posted: 31-Aug-2013 at 13:33
Приземјево ако е готово, некако не ми се вклопува во остатокот од фасадата. Фасадата ок, мада сега ми се гледа премногу повторувачка и нападна. Ама добро, гаража е.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12530
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #471 Posted: 08-Sep-2013 at 12:23
Обезбедени нови 400 паркинг места, се отвора уште една катна гаража

Новоизградената катна гаража меѓу улицата Свети Кирил и Методиј и булеварот Македонија (кај поранешниот Цветен пазар) денес официјално ќе биде отворена.

Катната гаража е на две подземни и седум надземни нивоа, а обезбедени се вкупно 445 паркинг места од кои 17 наменети за лица со посебни потреби.

На приземјето ќе има деловен простор, а последниот кат е предвиден за угостителство. За потребите на гаражата се предвидени два влеза и два излеза за возила и два влеза за посетителите на објектот.

Фасадата е изработена од префабрикувани алуминиумски елементи поставени на дистанцери и оддалечени 50 сантиметри од карабината.

На официјалното отворање на новата катна гаража ќе присуствуваат вицепремиерот Зоран Ставрески и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски.

http://kurir.mk/republika/skopje/129349-Obezbedeni-novi-400-parking-mesta-se-otvora-uste-edna-katna-garaza
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #472 Posted: 08-Sep-2013 at 14:47
ФОТО: 30 денари паркинг во новата катна гаража, место за 445 автомобили
Недела, 08 Септември 2013 14:13

Градот Скопје успешно ја заврши изградбата на катната гаража меѓу улицата „Св. Кирил и Методиј“ и булеварот „Македонија“ и денес во присуство на премиерот Никола Груевски, вицепремиерот Зоран Ставрески, претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски официјално го предаде овој објект во употреба.
garazza-500

Катната гаража има два ката под земја и седум над земја на кои овозможено е паркирање на 445 паркинг места. За лицата со посебни потреби се обезбедени 17 паркинг места.

katna garazza-2-500

Трајановски напомена дека катната гаража е современ објект со модерен систем за видео надзор, систем за следење на слободни паркинг места и за насочување на возилата, осветлување и испочитувани стандарди за протипожарна заштита.

katna garazza-3-500

- Вертикалниот транспорт на посетителите во катната гаража е организиран со 2 (две) вертикални комуникации и 4 лифта, во чија близина се лоцирани санитарните јазли. За движење на возилата се изградени рампи, при што, една рампа се користи само за качување на возилата, а другата рампа само за симнување на возилата. Со ваквиот начин се обезбедува непречено целосно одвоено движење за влез и за излез на возилата, информираше градоначалникот Трајановски.

katna garazza-4-500

Фасадата на објектот е изработена од ламинатни панели со природен материјал со голема издржливост на температурни промени и атмосферски влијанија. Фасадата овозможува природна вентилација на објектот. За луминација на фасадата се поставени 496 светилки со LED диоди. Постои можност за различни сценарија на осветлување на објектот, во повеќе бои со различно осветлување на објектот, во повеќе бои и со различно времетраење.

Премиерот посочи дека обезбедувањето на паркинг простор беше и остана еден од главните приоритети не само на локалната самоуправа, односно на Градот, туку и на македонската Влада.

katna garazza-5-500

-Целта на овој проект беше да се обезбеди јавен паркинг простор за потребите на објектите во поблиското опкружување, како и за посетителите на централното градско подрачје, изјави Груевски.

Тој упати честитики до градскиот татко и Советот напоменувајќи дека соработката со извршната власт носи резултати за сите, пред се за сите граѓани.

katna garazza-1-500

За изградба на катната гаража Градот Скопје вложи околу 743 милиони денари. Со објектот ќе стопанисува ЈП „Градски паркинг“, а цената за билетот ќе чини 30 денари за еден час. Се очекува дека оваа капитална инвестиција ќе придонесе за зголемување на бројот на паркинг-места во Скопје, а на граѓаните ќе им овозможи олеснето паркирање во овој дел од центарот на градот.


http://www.kurir.mk/republika/skopje/129384-FOTO-30-denari-parking-vo-novata-katna-garaza-mesto-za-445-avtomobili
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #473 Posted: 08-Sep-2013 at 15:26
Премиер, претседател на собрание, двајца министри и двајца пратеници на отворање на катна гаража финансирана од локалната самоуправа. Ова да не е патетично ќе беше смешно.

Инаку екстериерот на гаражата ми се допаѓа. Убаво изгледа и навечер кога се вклучени LED светилките.
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #474 Posted: 08-Sep-2013 at 15:34
Originally posted by OCB

Премиер, претседател на собрание, двајца министри и двајца пратеници на отворање на катна гаража финансирана од локалната самоуправа. Ова да не е патетично ќе беше смешно.

Инаку екстериерот на гаражата ми се допаѓа. Убаво изгледа и навечер кога се вклучени LED светилките.


Жално, но вистинито . . .
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12530
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #475 Posted: 08-Sep-2013 at 17:53
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12530
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #476 Posted: 08-Sep-2013 at 17:54
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12530
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #477 Posted: 08-Sep-2013 at 17:55
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #478 Posted: 08-Sep-2013 at 18:51
сенкиве прават доста добра илузија на мермер, намерно или не, не е битно, за наши стандарди, одлична фасада Applause
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #479 Posted: 08-Sep-2013 at 19:38

И мене исо многу ми се допаѓа екстериерно гражата. Штета само што повеќето гражи зјаат празни поради сеуште дивјачките навики на нашите сограѓани да паркират кај што ќе стигнат. Мислам дека од кога ќе се заокружат проектите со катни гаражи и кога ќе се овозможат доволно места за паркирање. Тогаш безмилосно да се тргне во акција на чистење на бесправно паркирани возила. Ако треба нека се купат уште 20 пајак возила за 5 години ќе им ги извадат парите. 20 возила со 100 евр2 казна се 2.000 евра дневно.

Во Германија казните се движат од 200 евра па нагоре. Другарче едно пред некој ден го дигнаа , плати 230 евра  и тоа за паркирање на место каде што пиле не пее.   Edited by kultuzin - 08-Sep-2013 at 19:39
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12530
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #480 Posted: 10-Sep-2013 at 21:32


еден поглед однатрена линкот има и статија на германски јазик за гаражава

http://www.baunetz.de/meldungen/Meldungen-Der_Clou_Parkhausfassade_in_Skopje_3307797.html
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526 36>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.484 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.