build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гаражни објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2627282930 36>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #541 Posted: 14-Mar-2014 at 14:14
Дечки, во моментов оди анкета на architizer.com за гласање за најдобра катна гаража (има пет кандидати, меѓу кои и една од Скопје). Кој сака да гласа, тоа може да го стори на линкот http://awards.architizer.com/public/voting/?cid=17&eid=1080

Номинираната гража од Скопје

За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #542 Posted: 14-Mar-2014 at 18:06
done
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #543 Posted: 28-Mar-2014 at 15:25
За сè има вторпат
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #544 Posted: 28-Mar-2014 at 19:52
Овој објект не испадна толку лошо колку што очекував, реално е во недефиниран правец но на моменти повеќе личи на брутализам отколку на барок со што си одговара со телекомот. Единствено локацијата не му е на место
Back to Top
I.M. View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 60
  Quote I.M. Quote  Post ReplyReply #545 Posted: 28-Mar-2014 at 19:57
Убаво излезе се слагам и јас,подобро од рендерот.По се ми мириса дека и зградиштето од десно на сликата ќе го преоблечат нешто слично.Рака на срце и сакам и чекам со нетрпение,тој објект години ми боде очи едноставно неможам да го сварам.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #546 Posted: 29-Mar-2014 at 12:31


napisav i pogore, nekolku raboti mi se poln pogodok kaj objektov: bojata- ista e kako na postata(koga bi se iscistila), stakloto e transparentno, bojata na stolarijata(ramkite na prozorite) e ista kako i bojata na fasadata, zadniot del e mnogu interesno vlkopen so mepso i postata(ke slikam ako mozam), lacite potsekaat na lacite na postata pozadi.

mi bode oci nastreshnicta gore i sekako samiot gabarit na objektot i negovata lokacija(alal da mu e na toj sto go zbutal tuka)a sekako me raduva sto nema skulpturi, korintski stolbovi, zlato ili nekoj izmislen font














Edited by xnx - 07-Apr-2014 at 09:59
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #547 Posted: 03-Apr-2014 at 00:29
Originally posted by Џоле

Дечки, во моментов оди анкета на architizer.com за гласање за најдобра катна гаража (има пет кандидати, меѓу кои и една од Скопје). Кој сака да гласа, тоа може да го стори на линкот http://awards.architizer.com/public/voting/?cid=17&eid=1080

Номинираната гража од Скопје





Меѓународно архитектонско признание за гаражата спроти „Макпетрол“

Новата катна гаража спроти седиштето на „Макпетрол“ во Скопје [»мапа], иако не ја освои наградата од жирито, доби најмногу гласови на интернет гласањето за наградата „Архитизер А+“ во категоријата на паркинг објекти. Проектот на македонските архитекти Минас Бакалчев, Митко Хаџи Пуља, Саша Тасиќ, Александар Радевски, Никола Стрезовски и Дамјан Момировски, со иновативна фасада која е дело на Милан Мијалковиќ во соработка со виенското биро „ППАГ Архитекти“, беше еден од петте номинирани објекти во оваа категорија. Признанието од жирито го доби катната гаража во округот Вулаи во тајванскиот главен град Тајпеј, дело на студиото „Q-Lab“.

 

Доделувањето на наградите „Архитизер А+“ беше организирано под покровителство на популарната архитектонска интернет платформа „Архитизер“ и весникот „Вол Стрит журнал“. Ова е второ позначајно признание за иновативниот екстериер на новата скопска катна гаража која беше пуштена во употреба во септември минатата година. Претходно, објектот ја доби и Големата награда за архитектура за 2013 година на домашната манифестацијата „АСК“.

 

извор:%20ППАГ%20Архитекти   извор:%20ППАГ%20Архитекти   извор:%20ППАГ%20Архитекти



#
Објавено на 02.04.2014 во категорија Вести. 

Тагови: Гранит Скопје, Катна гаража М.Х.Јасмин, Катни гаражи, Паркинг, ППАГ Архитекти, Скопје, Случувања



Applause  Applause  Applause
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #548 Posted: 03-Apr-2014 at 07:51
Навистина штета што не доби награда, ќе беше тоа можеби поттик да се прават помодерни објекти во земјава... Во меѓувреме:

ПАРКИНГ ДО КАТНА ГАРАЖА?



Градските власти не ја исклучуваат можноста просторот да го пренаменат во паркиралиште

Паркинг до катна гаража! Се чини овој феномен ќе го има само во Скопје доколку Градот одлучи до новиот објект „Свети Кирил и Методиј“ да отвори и паркиралиште под отворено небо. Засега, велат од Градот, само се уредува партерот.

„Дали ќе има и други детали, Град Скопје дополнително ќе одлучи и ќе ја информира јавноста“, велат кусо надлежните.

Практично, градските власти не ја отфрлаат можноста и овој простор да стане паркиралиште со кое би стопанисувале од ЈП „Градски паркинг“. Имајќи предвид дека неколку нивни паркинзи се затворија поради отворање градилишта за приватни проекти, овој ќе им дојде како еден вид компензација.

„Не ме чуди да стане паркинг. Деновиве во неколку наврати ги слушнав работниците како зборуваат дека подготвуваат нов паркинг-простор. Скопјани како уште да немаат навика да паркираат во катната гаража, па затоа добро ќе им дојде паркингов на отворено“, коментираше вчера еден жител од околните згради.

Ниту од ЈП „Улици и патишта“, чии екипи работат на терен, ниту, пак, од „Градски паркинг“ немаат сознанија дали таму ќе никне нов паркинг. Велат, тоа е одлука на градските власти.

„Ние добивме обврска да го уредиме просторот кој има речиси 3.000 квадрати. Таму со месеци имаше шут и дива депонија која ја расчистивме. Поставивме соодветна подлога, а сега редиме бехатон. Тука нашата обврска ќе заврши“, вели Синиша Ивановски, директор на „Улици и патишта“.
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #549 Posted: 03-Apr-2014 at 10:08
Зошто не парк? Има веќе во тоа место каде да се паркира ... Се за пари....
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #550 Posted: 03-Apr-2014 at 10:42
Originally posted by Џоле

Навистина штета што не доби награда, ќе беше тоа можеби поттик да се прават помодерни објекти во земјава... Во меѓувреме:

ПАРКИНГ ДО КАТНА ГАРАЖА?



Градските власти не ја исклучуваат можноста просторот да го пренаменат во паркиралиште

Паркинг до катна гаража! Се чини овој феномен ќе го има само во Скопје доколку Градот одлучи до новиот објект „Свети Кирил и Методиј“ да отвори и паркиралиште под отворено небо. Засега, велат од Градот, само се уредува партерот.

„Дали ќе има и други детали, Град Скопје дополнително ќе одлучи и ќе ја информира јавноста“, велат кусо надлежните.

Практично, градските власти не ја отфрлаат можноста и овој простор да стане паркиралиште со кое би стопанисувале од ЈП „Градски паркинг“. Имајќи предвид дека неколку нивни паркинзи се затворија поради отворање градилишта за приватни проекти, овој ќе им дојде како еден вид компензација.

„Не ме чуди да стане паркинг. Деновиве во неколку наврати ги слушнав работниците како зборуваат дека подготвуваат нов паркинг-простор. Скопјани како уште да немаат навика да паркираат во катната гаража, па затоа добро ќе им дојде паркингов на отворено“, коментираше вчера еден жител од околните згради.

Ниту од ЈП „Улици и патишта“, чии екипи работат на терен, ниту, пак, од „Градски паркинг“ немаат сознанија дали таму ќе никне нов паркинг. Велат, тоа е одлука на градските власти.

„Ние добивме обврска да го уредиме просторот кој има речиси 3.000 квадрати. Таму со месеци имаше шут и дива депонија која ја расчистивме. Поставивме соодветна подлога, а сега редиме бехатон. Тука нашата обврска ќе заврши“, вели Синиша Ивановски, директор на „Улици и патишта“.



Какви го*нари се овие од Град Скопје и ЈП "Градски паркинг". Па целата работа е да не профункционира катната гаража, па таа е на ПОЦ (Паркинзи на Општина Центар).

Секогаш најбитна е политиката.
Затоа нема да не биде ниту како народ, ниту како држава.

Edited by Cloverstack - 03-Apr-2014 at 11:59
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #551 Posted: 06-Apr-2014 at 19:49
Освен политичкиот контекст, веројатно се решија на ваков ефтин трик затоа што немаа како да се решат од чергарите кои го окупираа тој дел, па вака урбано ја средија околината. Сеа истите чергари се населија на парцелата на КАМ, а градот како побезболно решение се реши преку бекатон коцки да ги избрка на друго место, наместо сериозно да се зафати и да го реши нивниот проблем.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #552 Posted: 07-Apr-2014 at 09:23
Originally posted by N23

Освен политичкиот контекст, веројатно се решија на ваков ефтин трик затоа што немаа како да се решат од чергарите кои го окупираа тој дел, па вака урбано ја средија околината. Сеа истите чергари се населија на парцелата на КАМ, а градот како побезболно решение се реши преку бекатон коцки да ги избрка на друго место, наместо сериозно да се зафати и да го реши нивниот проблем.



Ако циганите се причината, да ги пуштиме да си направат бази на површини кои се зрели за реновирање/урбано средување, бенефитот ќе биде огромен... ем без бациња, ем средено
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #553 Posted: 11-Apr-2014 at 15:23
Катната гаража е празна, а они прават нов паркинг.
Сем ако овој не е наменет исклучиво за камионите кои овој дел од градот го претвораат да личи на кванташки пазар.
Доколку се работи за паркинг наменет за автомобили... []
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 992
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #554 Posted: 12-Apr-2014 at 21:18
Што беше финатата со гаражава кога нонстоп кога и да поминам зјае празна?

Исто беше еднаш кога поминав кај гаражата на Макоил,незнам дали и она е нонстоп празна но јас кога бев во најфрекфентен период беше празна.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #555 Posted: 13-Apr-2014 at 21:57
Финтата е во тоа што нема ниту една причина зошто некој би се паркирал таму.
Нема ниту еден објект во близина околу кој гравитираат луѓе и би имале потреба за паркинг.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #556 Posted: 13-Apr-2014 at 22:36
Проблемов со катниве можи да оди во две насоки:

1.МВР да ја стегни својата работата ,и со нула толеранција да се воведи ред во паркирањето(забрана на паркирање по сервисни улички,тротоари,...),

2.Да е ова намерно сценарио па гаражите да се пренаменат во нешто друго


Вака работите нема да можат да одат долго
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #557 Posted: 17-Apr-2014 at 07:58
БАРОКНАТА ГАРАЖА КАЈ МЕПСО ЗАВИСНА ОД ОПШТИНА ЦЕНТАР

Во Скопје наскоро ќе биде изградена првата барокна катна гаража. Таа е една од неколкуте во кои инвестира Станбеното претпријатие и се наоѓа во строгиот центар на градот, непосредно до МЕПСО. Од претпријатието очекуваат за најмногу два месеца тој да биде готов. Но, прашање е дали гаражата ќе може да се пушти во употреба. Надлежните стравуваат дека до тогаш нема да биде изведена неопходната инфраструктура.

„Се сомневаме дека Општина Центар ќе си ја заврши својата обврска да ја изгради планираната пристапна улица до објектот. Еве, изминува веќе втора година и иако уредно ги имаме платено комуналиите, Општината ја нема завршено обврската за изведба на инфраструктурата. Како што одминува времето, се сомневам дека пристапот ќе биде готов навремено“, вели Цветко Грозданов, директор на Акционерското друштво за станбен и деловен простор.

Тој потенцира дека со Општината за конкретниот случај комуницираат директно одговорните служби, кои, според Грозданов, не дале конкретни најави дали и кога ќе биде готова улицата. Во случај гаражата да е готова, а улицата не, Грозданов најавува тужба против Центар, бидејќи претпријатието ќе губело добивка поради Општината.

Општинарите, пак, уверуваат дека навремено ќе си ја завршат обврската. Барале фирма која ќе ги изведе градежните работи.

Повеќе на http://www.utrinski.mk/?ItemID=1848E28E212EA048AD8DFF13D55B67D7
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #558 Posted: 17-Apr-2014 at 11:53
Во барокната катна гаража ќе се паркира со лифт
17.04.2014 - 12:30:00



Првата барокна катна гаража е една од неколкуте во кои инвестира Станбеното претпријатие и се наоѓа во строгиот центар на градот, непосредно до МЕПСО. Од претпријатието очекуваат за најмногу два месеца таа да биде готов. Но, прашање е дали гаражата ќе може да се пушти во употреба. Надлежните стравуваат дека до тогаш нема да биде изведена неопходната инфраструктура, пишува Утрински.



„Се сомневаме дека Општина Центар ќе си ја заврши својата обврска да ја изгради планираната пристапна улица до објектот. Еве, изминува веќе втора година и иако уредно ги имаме платено комуналиите, Општината ја нема завршено обврската за изведба на инфраструктурата. Како што одминува времето, се сомневам дека пристапот ќе биде готов навремено“, вели Цветко Грозданов, директор на Акционерското друштво за станбен и деловен простор.

Општинарите, пак, уверуваат дека навремено ќе си ја завршат обврската. Барале фирма која ќе ги изведе градежните работи.

„За изведба на оваа пристапна улица Општината нарача проект и тој е добиен. Потоа распиша тендер за избор на фирма која ќе ги изведува работите и тој е во тек. По административниот период за негово завршување, односно потпишување на договор со најповолната фирма ќе започнат и конкретните активности на терен“, велат од Центар.

Токму лифтовите ќе ја издвојуваат оваа катна гаража од останатите. Паркирањето ќе биде автоматско, што значи при паркирање на возилата ќе биде исклучен човечкиот фактор.

„Лифтовите ќе бидат на влезот на објектот, во подрумските простории. Возачите ќе ги оставаат возилата до лифтовите, ќе имаат обврска само да го земат билетот. Потоа, возилата автоматски ќе бидат преземени од лифтовите и ќе се носат до слободните паркинг-места. Поради ваквиот начин на паркирање, користењето на услугите во оваа гаража ќе биде поскапо од останатите, но не драстично. Тоа е логично, оти, пред се', ќе се троши многу струја“, вели Грозданов.

Ова ќе биде првата автоматизирана катна гаража во Скопје. Вредна е речиси 6 милиони евра. Ќе има барокна фасада, шест ката и капацитет за паркирање 280 возила. На првиот кат и во потпокривот ќе бидат сместени комерцијално-деловни простории.

http://www.skopjeinfo.mk/gradot/1827647975/bo-baroknata-katna-garaza-ke-se-parkira-so-lift

Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #559 Posted: 17-Apr-2014 at 14:41
se nadevam deka koga ke profunkcionira garazava toj parkingot sto e staen NA SRED trotoar pred mostot goce delcev ke go trgnat. sramota e lugje!
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #560 Posted: 19-May-2014 at 11:15






Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2627282930 36>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.251 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.