build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Гаражни објекти (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гаражни објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2728293031 36>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #561 Posted: 17-Apr-2014 at 11:53
Во барокната катна гаража ќе се паркира со лифт
17.04.2014 - 12:30:00Првата барокна катна гаража е една од неколкуте во кои инвестира Станбеното претпријатие и се наоѓа во строгиот центар на градот, непосредно до МЕПСО. Од претпријатието очекуваат за најмногу два месеца таа да биде готов. Но, прашање е дали гаражата ќе може да се пушти во употреба. Надлежните стравуваат дека до тогаш нема да биде изведена неопходната инфраструктура, пишува Утрински.„Се сомневаме дека Општина Центар ќе си ја заврши својата обврска да ја изгради планираната пристапна улица до објектот. Еве, изминува веќе втора година и иако уредно ги имаме платено комуналиите, Општината ја нема завршено обврската за изведба на инфраструктурата. Како што одминува времето, се сомневам дека пристапот ќе биде готов навремено“, вели Цветко Грозданов, директор на Акционерското друштво за станбен и деловен простор.

Општинарите, пак, уверуваат дека навремено ќе си ја завршат обврската. Барале фирма која ќе ги изведе градежните работи.

„За изведба на оваа пристапна улица Општината нарача проект и тој е добиен. Потоа распиша тендер за избор на фирма која ќе ги изведува работите и тој е во тек. По административниот период за негово завршување, односно потпишување на договор со најповолната фирма ќе започнат и конкретните активности на терен“, велат од Центар.

Токму лифтовите ќе ја издвојуваат оваа катна гаража од останатите. Паркирањето ќе биде автоматско, што значи при паркирање на возилата ќе биде исклучен човечкиот фактор.

„Лифтовите ќе бидат на влезот на објектот, во подрумските простории. Возачите ќе ги оставаат возилата до лифтовите, ќе имаат обврска само да го земат билетот. Потоа, возилата автоматски ќе бидат преземени од лифтовите и ќе се носат до слободните паркинг-места. Поради ваквиот начин на паркирање, користењето на услугите во оваа гаража ќе биде поскапо од останатите, но не драстично. Тоа е логично, оти, пред се', ќе се троши многу струја“, вели Грозданов.

Ова ќе биде првата автоматизирана катна гаража во Скопје. Вредна е речиси 6 милиони евра. Ќе има барокна фасада, шест ката и капацитет за паркирање 280 возила. На првиот кат и во потпокривот ќе бидат сместени комерцијално-деловни простории.

http://www.skopjeinfo.mk/gradot/1827647975/bo-baroknata-katna-garaza-ke-se-parkira-so-lift

Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #562 Posted: 17-Apr-2014 at 14:41
se nadevam deka koga ke profunkcionira garazava toj parkingot sto e staen NA SRED trotoar pred mostot goce delcev ke go trgnat. sramota e lugje!
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #563 Posted: 19-May-2014 at 11:15


Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #564 Posted: 27-May-2014 at 16:36
Pominuvav od tuka mi se vide interesno pa vikam aj da sliknam


Edited by xnx - 27-May-2014 at 16:43
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #565 Posted: 27-May-2014 at 22:17
Од каде ќе се влегува во оваа гаража?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #566 Posted: 27-May-2014 at 22:19
Треба да се направи пристапна улица покрај МЕПСО ,каде што е сега паркингот, а влезот најверојатно и е точно од страната на Вардар.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #567 Posted: 22-Jun-2014 at 16:56
"Катната" до Беверли.


23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #568 Posted: 02-Jul-2014 at 08:26
ПОПЛАВА ВО БАРОКНАТА ГАРАЖА КАЈ МРТВ

Барокната катна гаража во близина на МРТ е поплавена и е причината значителна материјална штета. Во објектот нема струја, па затоа и работи со скратено работно време. Стопирана е и продажбата на деловниот простор. Во ваква состојба гаражата е скоро еден месец. Поплавувањето се случило за време на силните врнежи и невремето што го зафатија Скопје на крајот на мај. Од тогаш, па се' до денес состојбата во катната гаража не може да се нормализира.

Од Општина Центар потврдуваат дека објектот е поплавен, но не се расположени да зборуваат на таа тема.

„Последиците од невремето се' уште се чувствуваат во објектот. Колкава е штетата, допрва се проценува, но таа е значителна. Посебна комисија изврши увид на терен и направи записник. Со оглед на тоа дека објектот е се' уште под гаранција, се очекува изведувачот да излезе на терен и да ги санира штетите. Во меѓувреме, превентивно ја исклучивме струјата, па затоа и користењето на гаражата е со скратено работно време“, велат од Центар од каде што тврдат дека е поплавено само приземјето на објектот.

Неофицијално, пак, целосно е поплавен деловниот простор. Во делови има вода од првиот до последниот кат. Наводно, на терен се' уште има пумпи со кои се испумпува водата и „тајфуни“ со кои се сушат поплавените места. Водата влегла од подрумските и подземни простории, навлегувала и странично и од покривот. „Буквално, дождот продрел во објектот од сите можни страни“, тврдат очевидци.

„Ништо не ме чуди. Ова е еден од објектите за кој се фрлени еден тон пари, а е изведен ‘фушерски‘. Сигурен сум дека иста или слична судбина снашла и некој од објектите од ‘Скопје 2014‘, но одговорните молчат за тоа“, вели еден градежник, кој индиректно е запознаен со состојбата на новите градби во Скопје.

Инаку, оваа катна гаража е во функција безмалку 1,5 година. Проект е на претходното раководство на Општина Центар, која за изградба на објектот подигна кредит. Вкупната инвестиција изнесува 5,6 милиони евра. Проектант е „Мегарон“, а градежните работи му беа доверени на скопски „Бетон“. Објектот се протега на вкупна површина од 16.625 квадратни метри од кои 15 проценти се деловно-административен дел. Има пет нивоа над земја, приземје и сутерен, а на фасадата има стилски мотиви со грозје и лисја.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=34385A41A31EB04B9F8D8AA40D7F7F2D
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #569 Posted: 06-Jul-2014 at 18:28
Skopje by cinxxx, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #570 Posted: 06-Jul-2014 at 18:36
Браво. Ова според мене е една од најуспешните архитектонски приказни во Скопје.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #571 Posted: 12-Jul-2014 at 17:21
Катната гаража кај главна пошта...
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #572 Posted: 14-Jul-2014 at 08:27
Grozno Bash
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #573 Posted: 06-Aug-2014 at 13:28

Acid
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #574 Posted: 25-Aug-2014 at 15:31
DSC04938 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #575 Posted: 06-Sep-2014 at 18:30
Преземено од ЅЅС

Originally posted by mosaic74;117132418

За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1966
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #576 Posted: 06-Sep-2014 at 19:52
Fail
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #577 Posted: 07-Sep-2014 at 15:08
Инаку, оваа гаража е именувана како „Солунски конгрес“. Мислам дека ја спремаат за брзо отворање, не би се зачудил ако свечено ја пуштат во употреба за 8-ми септември.

DSC05273 by george k. 1981, on Flickr

Влезот.

DSC05274 by george k. 1981, on Flickr

DSC05276 by george k. 1981, on Flickr

DSC05277 by george k. 1981, on Flickr

Внатрешноста.

DSC05279 by george k. 1981, on Flickr

DSC05280 by george k. 1981, on Flickr

DSC05281 by george k. 1981, on Flickr

DSC05282 by george k. 1981, on Flickr

DSC05283 by george k. 1981, on Flickr

DSC05285 by george k. 1981, on Flickr

DSC05287 by george k. 1981, on Flickr

DSC05289 by george k. 1981, on Flickr

DSC05312 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #578 Posted: 07-Sep-2014 at 23:15
Катна гаража "Солунски конгрес"!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4788
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #579 Posted: 08-Sep-2014 at 00:24
Настрана сите малверзации, стилистички промашувања и редица посрани работи, барем нека се осигураат дека гараживе ќе се користат. Не онде ми градат катна гаража кај ССМ, а отспротива функционира најголемиот паркинг во Скопје. Fuck logic.

На толку пари вложени во нив, кола да не видам на тротоар и по улица паркирана сакам!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #580 Posted: 08-Sep-2014 at 02:07
Previous
 
Е дај сега не негувај надеж каде што не постои, не си од вчера.
 
Сите одлично знаеме дека целта изградбите на катните гаражи пред се, е профит од нивните изградби, како и пренаменувањето на добар дел од просторот во деловен простор за профит од кирија, додека улиците и тротоарите воопшто не ни спаѓаат во приоритетните цели при изградбата на катните гаражи.
 
Значи Солунскиот конгрес се одржувал во катна гаража. Big%20smile


Edited by Dexter26 - 08-Sep-2014 at 02:08
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2728293031 36>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.