build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гаражни објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3233343536>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12799
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #661 Posted: 04-Dec-2016 at 16:37
Кај МЕПСО...

За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #662 Posted: 05-Dec-2016 at 09:42
Кои намени ги има објектов што се гради во/до Телекомуникацискиот центар? Гледајќи ги горните катови од објектов, можам со сигурност да констатирам дека тие нема да бидат предвидени за паркирање.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1935
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #663 Posted: 05-Dec-2016 at 19:56
Според ДУП - Е2 комунална инфраструктура - Трафостаница, Катна гаража
Back to Top
NikiiN View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 31-Jan-2017
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote NikiiN Quote  Post ReplyReply #664 Posted: 31-Jan-2017 at 12:31
Кој знае која фирма во центар е изградба на нов автоматски Гаража?
Back to Top
NikiiN View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 31-Jan-2017
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote NikiiN Quote  Post ReplyReply #665 Posted: 31-Jan-2017 at 13:06
во/до Телекомуникацискиот центар, kaj Meпсо
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1935
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #666 Posted: 01-Feb-2017 at 00:18
 Сопственост е на Макпетрол ,а кој работи на изградбата незнам, не сум се заинтересирал.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7162
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #667 Posted: 10-Feb-2017 at 21:25
дали има некој што ги знае цените во сите нови гаражи низ централното подрачје?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #668 Posted: 12-Feb-2017 at 20:01
Originally posted by zabegan

дали има некој што ги знае цените во сите нови гаражи низ централното подрачје?


Разловечко востание (спроти Соравија) 1.000 ден. месечна карта за физичко лице, 2.000 ден. месечна карта за правно лице.

Нормално, сите корисници се физички лица

Edited by Teglarot - 12-Feb-2017 at 20:01
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7162
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #669 Posted: 13-Feb-2017 at 04:52
Originally posted by Teglarot

Originally posted by zabegan

дали има некој што ги знае цените во сите нови гаражи низ централното подрачје?


Разловечко востание (спроти Соравија) 1.000 ден. месечна карта за физичко лице, 2.000 ден. месечна карта за правно лице.

Нормално, сите корисници се физички лица
мислев на цените од саат
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12799
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #670 Posted: 21-Feb-2017 at 17:49
Кај МЕПСО

За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #671 Posted: 21-Feb-2017 at 18:45
Овој објект кај МЕПСО, планираната катна гаража, ниту има поставено табла за тоа кој го гради објектот, ниту пак е поставен изведувач, ниту пак е прикажан изгледот на објектот, ниту пак се знае намената на објектот... Последните катови од зградата ми изгледаат како да ќе бидат за некоја друга намена што не подразбира паркирање.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9093
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #672 Posted: 13-Apr-2017 at 10:07
Вчера бев во катната гаража кај судска палата (меѓу судот и МТВ). Последен пат сум бил таму пред 1 година.

За само една година, асфалтот внатре од совршен е станат за никаде. Нема дупки, но набори, собирања, тумбу, удубувања колку сакаш. Просто неверојатно е такви деформации да настанат на таква подлога (доле не е земја, сепак се бетонски плочи) и со таков товар (коли, нема ниту комбиња веројатно да не зборам за камиони или автобуси).
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #673 Posted: 13-Apr-2017 at 11:01
da dobievme za smetka na katnive centar na gradot so pesacki zoni i shiroki trotoari odma ke gi poddrzev. ama koga zjaat prazni i okolu niv lici na shutka od koli i gjubre nekako mi nemaat poenta
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9093
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #674 Posted: 13-Apr-2017 at 11:19
Originally posted by xnx

da dobievme za smetka na katnive centar na gradot so pesacki zoni i shiroki trotoari odma ke gi poddrzev. ama koga zjaat prazni i okolu niv lici na shutka od koli i gjubre nekako mi nemaat poenta


не е дека сите зјаат празни, повеќето мислам дека се разумно пополнети иако не до крај. Проблемот е целокупната политика/пристап кон проблемот.

- стимул на увоз на стари возила
- стимул на возење со индивидуални возила наспроти јавен превоз
- стимул за користрење на возила во строг центар (ширење на улици и градење на катни гаражи)

Комплетно обратно во однос стемежот што треба да го има едно современо општество. Разбирам дека многу луѓе се среќни што за релативно мали пари можат да набават релативно пристојна кола, но сите ја плаќаме цената.

Во последно време приметувам дека неможам да возам кола со отворен прозорец. Неможам да поминам 500м а некој стар дизелаш да не ми се испрди во фаца и буквално да ме отруе.

Како се снаоѓам? Затворам прозорци, пуштам внатрешна циркулација на воздух и клима уред во месец Април (а богами и во Март). Според борд компјутерот на колата, трошам +1л на 100км поради користењето на климата значи дополнително загадувам.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7162
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #675 Posted: 15-Apr-2017 at 00:31
ако ништо друго, барем да беа подземни, да не се трошеше драгоцен простор во и онака пренатрупано централно подрачје
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4498
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #676 Posted: 21-Jun-2017 at 18:39
Originally posted by Џоле

Кај МЕПСООва повеќе делува на станбен објект отколку на гаражен.А гледам отишле доста и во висина,едниот дел веќе добил фасада а на другите веќе се поставуваат скелиња.Еве една денешна фотка од објектов. Инаку на градилиштево како и по обичај нема никаква табла но видов од страните натиписи на Макоил кој досега имаат неколку гаражи низ Скопје.Edited by stef4o - 21-Jun-2017 at 18:40
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12799
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #677 Posted: 24-Aug-2017 at 17:31
Фасадава Мислам, воопшто не е очигледно дека зградава се направи само да го затскрие бруталистичкиот Телеком Шабанерија

За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #678 Posted: 01-Sep-2017 at 15:08
http://gms.com.mk/portfolio/5-12-office-and-parkhouse/

cisto za sporedba, resenieto na gms proekt po koe trebase da se gradi objektov
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1927
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #679 Posted: 01-Sep-2017 at 16:31
Како изгледа и како требало е разлика од 100 години...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12799
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #680 Posted: 07-Dec-2017 at 21:46


За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3233343536>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.