build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Гаражни објекти (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гаражни објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 33343536>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #681 Posted: 08-Dec-2017 at 08:27
Викаш убава гаража
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #682 Posted: 08-Dec-2017 at 16:41

Како е решена вентилацијата во гадотијава? Колку тоа чини да се изведе и колку за тековно да функционира?

Originally posted by ЏолеBack to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3896
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #683 Posted: 08-Dec-2017 at 16:58
хаха убавина сред центар!! Алал бе
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7419
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #684 Posted: 08-Dec-2017 at 17:15
A sto e forata so prozorive edni pogolemi edni pomali?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2270
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #685 Posted: 08-Dec-2017 at 20:29
Има правна можност брзо да се рушат г0мца како овие? Или треба многу поголема процедура, обештетувања, ова она? Веројатно има криминал, а ако нема, има „криминал“ врз урбанистичката и архитектонската професија и здравиот разум.

А зошто да не и референдум да има?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #686 Posted: 08-Dec-2017 at 22:27
Previous
 
Затоа што за почеток одлуката на референдумот може да биде необврзувачка за властите, исто како и референдумите за рудниците кои завршија успешно, но властите одлучија да ги игнорираат бидејќи и онака одлуките од тие референдуми беа, односно се` необврзувачки за властите.
 
Но ако одлуката од референдумот биде обврзувачка за властите, и ако мнозинството граѓани гласаат за рушење, тогаш инвеститорот - без разлика дали е криминалец или не - ќе има законско право за да ги тужи истите тие граѓани и да бара обештетување, па на крајот за рушењето на објектот ќе платиме исто колку што би платиле и за неговата изградба.
 
Скопјани не сакаа од свој џеб да плаќаат за трамвај пред 30 и повеќе години, а камо ли па сега да плаќаат од свој џеб за рушење на туѓ објект само бидејќи бил грд и на непожелна локација.
 
А и да не заборавиме, дури и да се случи рушење на тој објект и се врати паркот/тревникот/паркингот или не знам што кое претходно постоеше на таа локација, сепак тоа не ја исклучува можноста за некоја нова пвеводбеничка влада со некој нов пвеводбенички пастир во иднина повторно да си игра "Миле ми текна" со законите и со ДУП-овите.
 
Тие кои не си ја знаат историјата осудени се истата да им се повтори, а историјата на Македонија од изминативе 30 години има покажано и докажано на дело дека Македонците се повторувачи на историјата, наместо верни ученици на историјата.
 
За почеток ене ги шареноликите идиоти кои велат дека нивната таканаречена револуција завршила, братучедите на пвеводбеничкиот пастир се на слобода и си живеат животи како успешни бизнисмени, ситните пвеводбенички риби кои признаа вина за криминални дела завршија со условни казни помали од 12 (ДВАНАЕСЕТ) месеци, а продавањето магла од типот "Македонија вечна" го замени продавањето магла од типот "Македонија во НАТО и ЕУ".
 
Све је исто, само њега нема - но ќе се врати еден ден, можеби во друго издание - помлад/постар/машко/женско, но ќе се врати. Кај ваква раја лесно успеваат таквите криминалци да се искачат на власт, само треба да поминат 4 до 5 години додека рајата да заборави што се случувало претходно.


Edited by Dexter26 - 08-Dec-2017 at 22:39
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13216
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #687 Posted: 05-Nov-2018 at 16:18
Катните гаражи „Македонска фаланга“ и „Тодор Александров“ ќе се викаат „26 јули“ и „Беко“

Според предлогот на градските власти, гаражата „Македонска фаланга“ во близина на трговскиот центар „Рамстор“ ќе се вика „26-ти Јули“. Поводот е 55-годишнината од земјотресот во Скопје, како и зачувување на историјата на градот, објави „Независен весник“.

Гаражата „Тодор Александров“, лоцирана на улица „Даме Груев“ се предлага да се преименува во „Беко“, заради зачувување на урбаниот топоним кој потекнува од стоковната куќа „Беко“.

https://plusinfo.mk/%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B8-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D1%84%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B3%D0%B0/
За сè има вторпат
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 521
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #688 Posted: 05-Nov-2018 at 16:44
Глупости!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2270
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #689 Posted: 05-Nov-2018 at 16:46
Конечно. Сега и останатите нека ги нормализираат

Солунски Конгрес -> Пошта
Разловечко Востание -> ССМ
Смилевски Конгрес - > МНТ
Кресненско Востание -> МОБ
Палата Млин Балкан -> Млин Балкан.
Гаражата во Ново Маало да си се вика Ново Маало.

И на „палатине“ од СК2014 да им ги тргнат имињата.

Edited by Staro Skopje - 05-Nov-2018 at 16:47
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 521
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #690 Posted: 05-Nov-2018 at 19:03
И ти да си го смениш името, и тип-топ.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 220
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #691 Posted: 05-Nov-2018 at 19:10
Преименувањето на „Македонска фаланга“ во „26 Јули“ ми има некоја логика, објектот се наоѓа во близина на Музеј на град Скопје кој сам по себе претставува споменик на земјотресот.
Но именувањето на втората по објект (кој веќе не постои) во некогашна сопственост на некоја Белградска Конфекција (која не ни знам дали уште постои) ми е во најмала рака смешно. Вакви „урбани топоними“ можат да бидат сите имиња на фирми, сите маалски локации, па и „зад МТВ“. Не гледам причина за нивно зачувување, особено не во ваков облик.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1966
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #692 Posted: 06-Nov-2018 at 07:49
После она брутално менување на имиња на веќе постоечки улици од страна на поранешната власт сега ова е 1-1. Не ми смета воопшто. Нормално е.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 686
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #693 Posted: 06-Nov-2018 at 19:25
Па добро, со промена на државново име повеќе е како 100:1. Шала на страна, треба да се смени начинов на преименувања. Нешто како двотретинско мнозинство во совет, во спротивно секоја нова власт ќе преименува без никаква дебата и консензус.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1966
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #694 Posted: 07-Nov-2018 at 07:49
Тоа е тоа што го зборев и пред 4-5 години на форумов, НЕ можеш да менуваш имиња на објекти/улици кои не си ги изградил. Направи нов и именувајго како сакаш. Ама кога веќе некој ќе почне некоја пракса за мудрување не може од после да се чуди кога истиот стап ќе удри по него.
И сите тие пракси почнуваат од судството па се по ред.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7419
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #695 Posted: 13-Oct-2019 at 13:22
Македонска фаланга“ и „Тодор Александров“ заминуваа во историјата – катните гаражи добија нови имиња

Македонска фаланга“ и „Тодор Александров“ заминуваа во историјата, Градот Скопје изминатите денови постави табли со нови имиња на овие два објекти. Првиот се вика катна гаража „26-ти јули“ (именувана по датумот на Скопскиот земјотрес од 1963 година), а вториот катна гаража „Беко“ (именувана по Београдска конфекција).

Двете катни гаражи беа преименувани со одука на Советот на Град Скопје како пример на вреднување на историјата и на имињата кои потекнуваат од обновата на Скопје по земјотресот, се вели во соопштението од Град Скопје.

Преименувањето на објектите следи како обврска од „Преспанскиот договор“ кој Република Македонија го потпиша со својот јужен сосед, а кој во себе вклучува и промена на имиња на објекти на неколку државни институции.

Извор: СкопјеИнфо.мк

http://javno.mk/makedonska-falanga-todor-aleksandrov-zaminuvaa-vo-istorijata-katnite-garazhi-dobija-novi-imina/?fbclid=IwAR03WaRlgHetkELmPgE78xM6Ghf73cPjN7LKQNmQluPItP5E20wek-3nRAE
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 220
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #696 Posted: 14-Oct-2019 at 19:42
Најголема амбиција на Скопје е да биде беОградска провинција.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #697 Posted: 15-Oct-2019 at 09:06
Зошто воопшто мора да имаат име гараживе?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13216
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #698 Posted: 15-Oct-2019 at 09:43
Па, мора да се разликуваат некако Именување според некој локален топоним ми е најлогично, како во случајот со Беко, на пример.
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #699 Posted: 15-Oct-2019 at 09:57
Можат да се разликуваат по улицата на којашто се наоѓаат. Тоа е и повеќе од доволен индикатор за каде се наоѓа и како да се разликува. Не мора по историски личности/настани/објекти, доволно историја имаме во имињата на улиците Smile Во Германија горе-долу сите гаражи се од типот на Parkhaus Marktplatz, Parkhaus Waldstrasse, итн.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13216
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #700 Posted: 15-Oct-2019 at 10:53
Па, и јас го тврдам истото, именување по некоја улица или локален урбан топоним што им е добро познат на луѓето ми е најлогично решение, инаку примерот со „катна гаража Македонска фаланга“ ми е пресмешен, дури карикатурален. Дадов пример со катна гаража Беко, сите знаат каде се наоѓа(ше) Беко, а и полициската станица уште го носи тој назив, така што лесно може да се најде дури и ако не си од градов.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 33343536>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.