build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Гаражни објекти (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гаражни објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 343536
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #701 Posted: 15-Oct-2019 at 11:11
Originally posted by Théoden

Најголема амбиција на Скопје е да биде беОградска провинција.


Таква политика се води енерално во градов со декади,ама сега ептен зедоа замав да си се вратат на што им е во срцето,јбг шта чеш.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4879
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #702 Posted: 13-Nov-2019 at 13:33
ОБВИНИТЕЛСТВОТО 4 ГОДИНИ МОЛЧИ, ОД УТРЕ МОЖЕ ДА СЕ ГРАДИ БАРОКНАТА КАТНА ГАРАЖА ОД ПРОЕКТОТ „СКОПЈЕ 2014“ КАЈ „АВТО МАКЕДОНИЈА“

Фирмата „Никофон“ од утре може да почне да ја гради барокната катна гаража на 8 ката кај „Авто Македонија“ во центарот на Скопје, која беше предвидена како дел од проектот на Владата на Никола Груевски „Скопје 2014“.

Со извршно решение, „Никофон“ утре го презема во владение просторот кој сега се користи како паркинг ЈП „Паркинзи Општина Центар“ и може да почне постапка за градење, бидејќи дозволата за градба му е издадена во 2014 година.

За овој случај, уште во 2015година е поднесена кривична пријава за начинот на кој е формирана цената по која е продадено земјиштето, а годинава Општина Центар поднесува пријава и за злоупотреба на службена дејност за начинот на продажба на парцелата. Но, Обвинителството досега нема отворено истрага, што остава можност од утре да се почне постапка за оградување на просторот и градење.

Овој простор е единствената слободна површина која беше спасена од мегаломанскиот проект „Скопје 2014“. Парцелата беше продадена од Министерството за транспорт и врски кога министер беше Миле Јанакиески во 2013 година, а договорот со „Никофон“ беше склучен во септември 2013.

Претходно, Општина Центар во времето кога градоначалник беше Владимир Тодоровиќ со измена на Деталниот урбанистички план за овој дел, нацрта маркичка за барокна катна гаража со деловен простор, со приземје и 8 ката. Градежната дозвола „Никофон“ ја доби на 31 март 2014 година, а стана правосилна на 16 јуни 2014. Но бидејќи тој простор е државно земјиште, неколку години пред да биде вцртана маркичка за катна гаража, бил даден во владение на ЈП „Паркинзи Општина Центар“ заради формирање организирано паркирање. Со цел да се спречи изградба на зградата, „Паркинзи Центар“ не го отстапува просторот повикувајќи се на одлуката за владение, по што инвеститорот поднел тужба и почнал судскиот процес. „Никофон“ добива судска пресуда дека тој е сопственик на парцелата и утре со извршно решение ќе го преземе паркингот.

Градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ за САКАМДАКАЖАМ.МК потврди дека од утре на паркингот веќе може да почне градбата на барокната гаража против која граѓаните организираа протести, а за тоа го обвинува Обвинителството оти не отворило постапки по кривичните пријави уште од 2015 година.

„Добивме известување дека утре со извршно решение ќе се преземе просторот. Со тоа може да почне со постапката за градење на катната гаража. Доколку Обвинителството отвореше постапка за овој случај, за кој е поднесена кривична пријава уште во 2015 година, можеше да се донесе времена мерка за стопирање на сите активности и немаше да се доведеме во оваа ситуација. А, со утврдување на вина по кривичната пријава, ние ќе можевме да го раскинеме договорот. Кривичната пријава е поднесена за начинот на кој е формирана почетната цена на јавното наддавање, која била спуштена на 1.800 денари, со што е оштетен буџетот. Ние дополнително како Општина поднесовме докази и материјали за злоупотреба на службена должност и поради начинот на кој се менувал Правилникот за градба со цел да се овозможи градба на ваков објект во тој дел“, вели за САКАМДАКАЖАМ.МК градоначалникот Богдановиќ.

За просторот кај „Авто Македонија“ граѓаните организираа протести, не му дозволуваа на сопственикот да го загради просторот и бараа од тогашниот нов градоначалник Андреј Жерновски кој ја презема функцијата од Владимир Тодоровиќ, да не дозволи градење.

А. АНТЕВСКА

https://sdk.mk/index.php/sakam-zeleno/obvinitelstvoto-4-godini-molchi-od-utre-mozhe-da-se-gradi-baroknata-katna-garazha-od-proektot-skopje-2014-kaj-avto-makedonija/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4879
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #703 Posted: 09-Jan-2020 at 14:13
ОПШТИНА ЦЕНТАР ЌЕ ПРАВИ МОНТАЖЕН ПАРКИНГ КАЈ ГЕНЕРАЛШТАБ И ЌЕ ГО ПРЕЗЕМЕ ЗОНСКОТО НА ГРАД СКОПЈЕ ВО ДЕБАР МААЛО

На просторот меѓу бараките на Општина Центар и Генералштаб, ќе се прави монтажен паркинг. Овој дел и сега се користи како див паркинг за вработените во Министерството за одбрана, но за да се обезбедат нови и повеќе паркинг места за жителите на Центар, ќе се изведе монтажен паркинг, како оној во населбата Капиштец и зад ТЦ „Буњаковец“.

„Екипи на терен веќе го мерат просторот и многу брзо ќе се почне со градежни работи. Ќе се обезбедат нови 327 паркинг места, а ќе биде готов најдоцна до летово“, вели Васко Кичевски директор на ЈП “Паркинзи Општина Центар“.

Општина Центар уште лани во февруари најави дека ќе се реконструира улицата Орце Николов со што ќе се ослободуваат тротоарите од паркираните автомобили. Со тоа ќе се намали бројот на паркинг места, а градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ вели со овој паркинг ќе се компензираат паркинг местата кои ќе се изгубат со ослободување на тротоарите на улицата Орце Николов.

„Проектот не е заборавен, но беше потребно време да се добие одобрение од сите институции, да се направи нов Регулациски план и да се стави на увид на граѓаните. За кратко време ќе биде распишан тендерот за изведувач и пролетва очекувам да стартуваат градежните работи“, вели Богдановиќ.

Тој додава дека после реконструкцијата на улицата Орце Николов паркирањето и во овој дел ќе го наплатува ЈП „Паркинзи Општина Центар“ наместо градското претпријатие за паркирање „Градски паркинг“.

А. АНТЕВСКА

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/opshtina-tsentar-ke-pravi-montazhen-parking-kaj-generalshtab-i-ke-go-prezeme-zonskoto-na-grad-skopje-vo-debar-maalo/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4879
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #704 Posted: 23-Jan-2020 at 12:41
НА МЕСТОТО НА БАРАКИТЕ НА ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ИМА МОНТАЖЕН ПАРКИНГ, ИЗБРИШАНА МАРКИЧКАТА ЗА ПЕТКАТНИЦАНа просторот каде сега се наоѓаат бараките на Град Скопје во Градскиот парк, ќе се прави монтажен паркинг, а не зграда на пет ката. Маркичката за деловен простор на оваа парцела, со приземје, 5 ката и поткровје, се брише со новиот Детален урбанистички план Градска четврт 3 12- локалитет Парк 1 и дел од Дебар Маало 2, кој го направи Општина Центар во рамките на процесот на ревидирање на урбанистичките планови. Планот од 20 јануари е изложен на јавна анкета, која ќе трае до 31 јануари, а в понеделник ќе се одржи јавна презентација.

Оваа локација, со одлука на Владата на Никола Груевски на 5 август 2016 година, е прогласен од посебен интерес за државата и со планско-урбанистичка документација просторот е пренаменет во деловен објект со висина од 25 метри, а искористеноста на парцелата да биде 70 отсто. Со новиот план, по барање на Град Скопје овој дел добива намена јавен простор односно паркинг.

Заради објектот кој е предвиден на просторот на бараките извршени биле измени и во однос на сообраќајот односно патека која е влез во Градскиот парк кај пешачкиот премин на булеварот Илинден, требало да стане улица. Во новиот план и таа улица е избришана односно тој дел и понатаму останува пешачка зона“, велат за САКАМДАКАЖАМ.МК од Секторот за урбанизам на Општина Центар.

Според проектот кој веќе е изработен од Град Скопје паркингот ќе биде монтажен, со капацитет од 600 до 900 возила, а на покривот ќе има спортски игралишта.

„На овој начин ќе се реши проблемот со паркирање на посетителите на Зоолошката градина, новиот Забавен парк, а навечер граѓаните не ќе мораат да вртат кругови низ Дебар Маало бидејќи на овој простор ќе има доволно паркинг места. Со паркингот ќе стопанисува градското претпријатие ‘Градски паркинг‘. Со негова изведба ќе се почне веднаш штом градската администрација се пресели во нов објект“, вели градоначалникот Петре Шилегов.

На нашето прашање дали Градот веќе има најдено објект каде ќе се сели, со оглед дека Градската куќа беше продадена пред два и пол месеци на компанијата ЕВН, Шилегов само кусо одговори дека се работи на тоа прашање и јавноста ќе биде информирана.

А. АНТЕВСКА

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/na-mestoto-na-barakite-na-grad-skopje-ke-ima-montazhen-parking-izbrishana-markichkata-za-petkatnitsa/?fbclid=IwAR3ATsSspGWoKwqutlDWF9WZ5O_AbL42U8OeS81fF3LCBfrb9yIi-om4v20
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4879
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #705 Posted: 28-Jun-2020 at 11:31
ИСТЕЧЕ РОКОТ ЗА ИЗГРАДБА ЗА КАТНАТА ГАРАЖА КАЈ „АВТО МАКЕДОНИЈА“, ОПШТИНА ЦЕНТАР ЌЕ ПОДНЕСЕ ТУЖБА ЗА РАСКИНУВАЊЕ НА ДОГОВОРОТ

Истече рокот за фирмата „Никофон“ да ја изгради барокната катна гаража на 8 ката на паркингот кај „Авто Македонија“ во строгиот центар на Скопје. Рокот, според договорот, истече на 20 јуни и сега Општината поднела барање за активирање на банкарската гаранција, по што ќе следи тужба на суд за раскинување на договорот.

„Веднаш штом банката ја активира банкарската гаранција поради неисполнување на условите од договорот, ќе поднесеме тужба до судот за раскинување на договорот, со што паѓа во вода одобрението за градба и парцелата се враќа во сопственост на Општината. Ние еднострано го раскинавме договорот со фирмата ‘Никофон‘ но треба и судска одлука“, вели градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ.

Откако ќе биде раскинат договорот, марчичката за барокната 8-катница ќе биде избришана од Деталниот урбанистички план и овој простор ќе остане паркинг и зеленило.

„Парите за комуналии и продажба на земјиштето ќе ѝ бидат вратени на фирмата ‘Никофон‘“, вели Богдановиќ.

За овој случај, уште во 2015 година е поднесена кривична пријава за начинот на кој е формирана цената по која е продадено земјиштето, а лани Општина Центар поднесе пријава и за злоупотреба на службена дејност за начинот на продажба на парцелата. Но, Обвинителството ги отфрли пријавите.

Овој простор е единствената слободна површина која беше спасена од мегаломанскиот проект „Скопје 2014“ на владата на Никола Груевски. Парцелата беше продадена од Министерството за транспорт и врски кога министер беше Миле Јанакиески во 2013 година, а договорот со „Никофон“ беше склучен во септември 2013.

Претходно, Општина Центар во времето кога градоначалник беше Владимир Тодоровиќ, со измена на Деталниот урбанистички план за овој дел нацрта маркичка за барокна катна гаража со деловен простор, со приземје и 8 ката. Градежната дозвола „Никофон“ ја доби на 31 март 2014, а стана правосилна на 16 јуни 2014. Но бидејќи тој простор е државно земјиште, неколку години пред да биде вцртана маркичка за катна гаража, бил даден во владение на ЈП „Паркинзи Општина Центар“ заради формирање организирано паркирање. Со цел да се спречи изградба на зградата, „Паркинзи Центар“ не го отстапуваше просторот повикувајќи се на одлуката за владение, по што инвеститорот поднесе тужба и почна судскиот процес. „Никофон“ лани во ноември ја доби судската пресуда дека тој е сопственик на парцелата и извршно решение да го преземе паркингот. Но, градбата до денес не почна со што истече договорот од 6 години за завршување на градежните работи.


https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/isteche-rokot-za-izgradba-za-katnata-garazha-kaj-avto-makedonija-opshtina-tsentar-ke-podnese-tuzhba-za-raskinuvane-na-dogovorot/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 343536

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.