build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Гаражни објекти (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гаражни објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 353637
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #721 Posted: 06-Sep-2021 at 17:01
На кој начин е исплатливо толку многу пари да вложи приватна фирма во градење паркинг-места? На кој начин ова се исплаќа на инвеститорот итн.? Ако може некој поупатен да објасни.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1771
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #722 Posted: 06-Sep-2021 at 17:26
Има само едно објаснување, нема да биде катна гаража.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15049
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #723 Posted: 07-Sep-2021 at 07:08
КОСОВСКА ФИРМА НА 12 ЛОКАЦИИ ВО ОПШТИНА ЧАИР ЌЕ ГРАДИ КАТНИ ГАРАЖИ И ПОДЗЕМНИ ПАРКИНЗИ

Општина Чаир денеска потпиша меморандум со косовската фирма „Мабетекс“ за изградба на катни гаражи и подземни паркинзи во Општината. Според меморандумот, кој го потпишаа градоначалникот на Општина Чаир Висар Ганиу и сопственикот на фирмата „Мабетекс“ Беџет Пацоли, ќе се градат катни гаражи и подземни паркинзи на 12 локации, за да се реши проблемот со паркирањето во Општината.

„Ќе се добијат 3.000 нови паркинг места низ Општината. Една од локациите каде се обезбедат нови места е и паркинг под Плоштадот Скендербег. Инвеститорот е глобалата фирма ‘Мабетекс’, која секој договор досега го има завршно со најголема сериозност во предвидено време, без никакво задоцнување и во големо ниво на квалитет“, рече градоначалникот Ганиу.

Вкупната инвестиција е 50 милиони евра. Инвеститорот откако ќе ги изгради паркиралиштата ќе стопанисува со нив.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/kosovska-firma-na-12-lokatsii-vo-opshtina-chair-ke-gradi-katni-garazhi-i-podzemni-parkinzi/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15049
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #724 Posted: 07-Sep-2021 at 07:09
Пацоли доаѓа во Чаир да ги гради гаражите, Ганиу вели дека доцнат поради бирократски процедуриКатните гаражи беа во “договорот“ на Висар Ганиу што го претстави пред 4 години. Ги доби гласовите со ветувањето дека овие гаражи ќе се изградат за време на мандатот, но не се изградија. Сега на крај на мандатот, кога не останаа ни два месеца до локалните избори, градоначалникот Ганиу се сретна со Беџет Пацоли, директор на компанијата Мабетекс за потпишување меморандум за соработка за изградба на катните гаражи.

Но дали е запознаен Пацоли дека овој проект еднаш пропадн, а не е прв пат ова ветување да го слушаат граѓаните.

Прашање: Овој проект за катна гаража граѓаните на Скопје го слушнаа и пред четири години. Со што уверувате вие дека овој пат проектот нема да пропадне?

Пацоли: Јас верувам дека луѓето не се исти, јас сум познат како човек кој ги исполнува своите ветувања секогаш. Убеден сум дека оваа средба и мојот потпис апсолутно ќе се реализираат во предвидениот рок.

Ганиу рече дека гаражите не се изградени до сега заради бирократски процедури.

„Јас спомнав неколку пати дека гаражите до сега беа заборавена работа, доколку навремено поминеа ДУП-овите, што не зависеше само од работата на Чаир туку и од Град Скопје како и Министерството за транспорт и врски и не случајно во тој правец јас не спиев, постојано се боревме за постигнување на таа цел“, рече Ганиу.

Според Ганиу, проблем со гаражи имале и други градови а не само општина Чаир. Инаку Пацоли рече дека оваа инвестиција ќе чини 50 милиони евра и дека работите ќе траат две и пол години.

https://mk.tv21.tv/patsoli-doaga-vo-chair-da-gi-gradi-garazhite-ganiu-veli-deka-dotsnat-poradi-birokratski-protseduri/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15049
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #725 Posted: 05-Jan-2022 at 16:41
ВИДЕО) Ѓорѓиевски: Монтажната гаража во Расадник се градела на диво, некој ќе одговараНа темели остана монтажната катна гаража во скопски Расадник, Кисела Вода. Жителите се жалат дека шест месеци, откако почнала изградбата, тие немаат каде да паркираат оти и она малку што го имале им е одземено за изградба на гаражата

https://a1on.mk/macedonia/video-gjorgjievski-montazhnata-garazha-vo-rasadnik-se-gradela-na-divo-nekoj-kje-odgovara
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15049
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #726 Posted: 01-Apr-2022 at 16:56
ПРОЕКТ за ПОДЗЕМНА КАТНА ГАРАЖА ВЕЛЕС

Следствено на проектот за реконструкција на плоштадот во централно градско подрачје во Велес, следи подземна паркин гаража која се наоѓа под еден дел од предвидениот плоштад. Ослободување на локацијата од високи елементи и од надземни паркинг простори, проектирана е подземна катна гаража со пристап на возилата од улицата Гоце Делчев. На дадената градежна парцела предвидено е едно интегрално тело со трапезоидна (неправилна) форма површина од 1508м2.
Објектот се предвидува да се изведува под кота на теренот, во чијшто габарит по вертикала се распоредени три нивоа, сите под котата на теренот. Во рамките на ниво на терен на последното ниво предвидено е плато, партерно уредено, поплочено со имплементирање ниско и високо зеленило интегрирано со урбана опрема- во корелација со реконструкција на плоштадот.
Бројот на обезбедени паркинг места е вкупно 100 возила, од кои три возила се за лица со посебни потреби и две се предвидени за електрични возила. Соодветно на тоа внатрешниот сообраќај во објектот е предвиден со периметрално поставена рампа за влез и излез наменета за   качување и симнување на возилата низ катовите.
Скалишното јадро со лифтот, тоалетите, наплатниот пункт со просторијата за мониторирање се сместени во еден волумен кој постои на сите три нивоа и директно води до нивото на плоштадот.https://www.facebook.com/LINEA-III-818422388244507/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15049
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #727 Posted: 19-May-2022 at 13:41
ОПШТИНА ВЕЛЕС БАРА ПАРИ ЗА ДА ИЗГРАДИ ПОДЗЕМНА ТРИКАТНА ГАРАЖА ВО ЦЕНТАРОТ

Велес ќе добие подземна гаража во центарот, спроти судот. Дел од стручните лица подолго време посочуваат дека во централното подрачје не треба да се гради ниту катна, ниту подземна гаража, оти така нема да се намалат сообраќајната гужва и загадувањето.

Градоначалникот Марко Колев вели дека сите технички работи за подземната гаража се завршени.

„Постапката е отидена предалеку и не се можни никакви измени. Имаме проект, ревизија, издадено решение за градба, сообраќајно решение, значи имаме сè“, изјави Колев.

Засега не е обезбедена финансиската конструкција за гаражата, која би имала три ката под земја.

„Не можам да се врзам со рокови. Во преговори сме со ЕУ, Владата, со донатори. Пресметките велат дека би чинела 90 милиони денари или 1,5 милиони евра. Општина Велес е подготвена да финансира со свој дел. Во рок од 3-6 месеци би знаеле поконкретно. Ваква подземна катна гаража има во неколку европски градови. Над неа е предвиден современ плоштад, чија изградба ќе ја финансира ЕУ“. кажа Колев.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/opshtina-veles-bara-pari-za-da-izgradi-podzemna-trikatna-garazha-vo-tsentarot/
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 353637

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.