build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Индустриски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Агрокор (Агрофруктус) - Струмица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Агрокор (Агрофруктус) - Струмица
    Posted: 14-Feb-2010 at 06:33
Откупен центар во Струмица и агроберза во Кочани

Хрватскиот гигант Агрокор во Струмица ќе гради откупно-дистрибутивен  центар со пропратни содржини. Фирмата ќерка „Агрофруктус“ ДОО – Валандово е избрана за најповолен понудувач на наддавањето за 99-годишен закуп на земјиштето со површина од  52.815 метри квадратни. Со договорот закупецот се обврзува дека  предвидениот објект  со деталниот урбанистички план „Дел од УЕ 6 Урбан Блок 9 Струмица“ ќе го изгради  во  рок  од 3 години. Агрокор од поодамна најавува инвестиции во Македонија.


Во Кочани пак, се подготвува изградба на агроберза. Тамошната локална самоуправа и холандската компанија „Go 4 Agri“ неодамна потпишаа договор за нејзина реализација, како и за откуп и за пласман на раноградинарски производи и за користење на геотермални води. Во тек е подготовка на урбанистичка документација  за просторот од околу 210.000 метри квадратни на кој треба да никне агроберзата со пропратните објекти.

http://www.build.com.mk/?p=1901

Edited by Cloverstack - 14-Feb-2010 at 11:05
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 27-Feb-2010 at 09:21

„Агрокор“ купи земјиште во Струмица

Хрватската компанија „Агрокор“ го купи земјиштето во Струмица што беше предвидено за изградба на долго најавуваниот откупно-дистрибутивен центар за прифаќање, чување и транспорт на зеленчук и на други земјоделски производи. Владата ги обезбеди сите правни и економски предуслови и му даде целосна поддршка на овој проект, а Општина Струмица ја изгради целокупната комунална инфраструктура.

Како што се очекува, „Агрокор“ напролет ќе почне со реализација на најавената инвестиција од околу 20 милиони евра, со што ќе бидат надминати најболните прашања околу откупот и пласманот на зеленчук од Струмичкиот и од другите региони во југоисточниот дел од државата.

Според најавите од „Агрокор“, дистрибутивниот центар ќе се гради на локација од 50 хектари, а само градежните објекти ќе зафаќаат околу 11.000 квадратни метри затворен простор. Агроберзата ќе располага со најсовремени мерни уреди, разладни комори, калибратори, хали за пакување и транспортни системи за прифаќање и за дистрибуција на 30 до 50.000 тони ран и индустриски зеленчук годишно.

Струмичките домати, пиперки, краставици, зелка, бостан и други градинарски производи преку широката дистрибутивна мрежа на „Агрокор“ ќе се пласираат не само на хрватскиот пазар туку и во земјите на Европската Унија.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=76C99B63C7CA6B45B322F089C7AB431D  
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 12-Apr-2010 at 16:23

Пролетва се очекува да почне изградбата на „Агрокор“

Хрватската компанија „Агрокор“ се очекува пролетва да почне со изградбата на долго најавуваниот дистрибутивен центар за откуп и пласман на зеленчук и други земјоделски производи.

Станува збор за инвестиција вредна 20 милиони евра. Владата ги обезбеди сите правни и економски предуслови и му даде целосна поддршка на проектот, а општина Струмица ја изгради потребната комунална инфраструктура.
 
Неодамна „Агрокор“ го купи и земјиштето на кое ќе се гради првата агроберза во овој регион. Според локалната самоуправа, со тоа ќе се надминат најболните прашања околу откупот и пласманот на зеленчукот од Струмичкиот и другите региони во југоисточниот дел на Македонија.
 
„Агрокор“ најавува дека дистрибутивниот центар ќе го гради на локација од 50 хектари, а само градежните објекти ќе зафаќаат околу 11.000 квадратни метри затворен простор. Агроберзата ќе располага со најсовремени мерни уреди, разладни комори, калибратори, хали за пакување и транспортни системи за прифаќање и дистрибуција на 30.000 до 50.000 тони ран и индустриски зеленчук годишно.
 
Струмичките домати, пиперки, краставици, зелка, бостан и други градинарски производи преку широката дистрибуривна мрежа на „Агрокор“ ќе се пласираат не само на хрватскиот пазар, туку и во земјите на Европската Унија.                                                                                                                                                    http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/proletva-se-ochekuva-da-pochne-izgradbata-na-%E2%80%9Eagrokor%E2%80%9C 
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 04-Jun-2010 at 05:07
ЛЕТОВО ВО СТРУМИЦА ЌЕ ПОЧНЕ ИЗГРАДБАТА НА ПРВАТА АГРОБЕРЗА ВО ЗЕМЈАВА

Струмица, 1 јуни 2010 (МИА) – Според најавите од хрватската компанија „Агрокор“, до крајот на месецов или најдоцна кон средината на летото во Струмица ќе почне изградбата на Дистрибутивен центар за откуп и пласман на зеленчук и на други земјоделски производи, односно на првата агроберза во земјава, за што ќе бидат инвестирани околу 20 милиони евра.

Владата на Република Македонија ги обезбеди сите правни и економски предуслови и му даде целосна поддршка на овој проект, а општина Струмица ја изгради потребната комунална инфраструктура. Неодамна „Агрокор“ го купи и земјиштето на кое ќе се гради агроберзата, која како што се очекува, ќе овозможи да бидат надминати најболните прашања околу откупот и пласманот на зеленчук од Струмичкиот и од другите региони во југоисточниот дел од Републикава.

Дистрибутивниот центар ќе се гради на локација од 50 хектари, а само градежните објекти ќе зафаќаат околу 11.000 квадратни метри затворен простор. Агроберзата ќе располага со најсовремени мерни уреди, разладни комори, калибратори, хали за пакување и транспортни системи за прифаќање и дистрибуција на 30 до 50.000 тони ран и индустриски зеленчук годишно.

Најмалку една третина од производството на домати, пиперки, краставици, зелка и други градинарски производи од овој регион, преку широката дистрибуривна мрежа на „Агрокор“ ќе се пласираат не само на хрватскиот, туку и на европските пазари.

http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/604870/index.html


Edited by leonid23 - 04-Jun-2010 at 05:10
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 29-Jul-2010 at 05:27

Струмица подготвена за „Агрокор“

За изградба на целокупната инфраструктура за отворање на првата агроберза во регионот и во Македонија, Општина Струмица ќе потроши вкупно 77,2 милиони денари од локалниот буџет.

Најголем дел од градежните работи се веќе завршени, а помал дел се во финална фаза, така што уште во текот на летото хрватската компанија „Агрокор“ може да почне со изградба на откупно-дистрибутивниот центар за земјоделски производи.

- За изградба на водоводна мрежа и на систем за фекална и атмосферска канализација инвестиравме 35 милиони денари, за улица и тротоари 24 милиони, за бетонски мост од 15 метри вложивме 14,5 милиони, за улично осветлување 1,7 и за експропријација на земјиштето 2 милиона, или вкупно 77,2 милиони денари. Сега веќе нема никакви пречки да почне изградбата на првата агроберза во земјава, која треба на подолг рок да им ги реши проблемите на земјоделците од Струмичко и од останатите региони во југоисточниот дел на Македонија околу откупот и пласманот на зеленчук и на други земјоделски производи - вели градоначалникот Зоран Заев.

Дистрибутивниот центар ќе се гради на површина од 50 хектари, а само градежните објекти ќе зафаќаат околу 11.000 квадратни метри затворен простор. Агроберзата ќе располага со најсовремени мерни уреди, разладни комори, калибратори, хали за пакување и транспортни системи за прифаќање и дистрибуција на 30.000 до 50.000 тони ран и индустриски зеленчук годишно.

Најмалку една третина од производството на домати, пиперки, краставици, зелка, бостан и на други градинарски производи од овој регион, преку широката дистрибутивна мрежа на „Агрокор“, ќе се пласираат не само на хрватскиот туку и на европските пазари.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=3B1A699BFACF964DAAE1F33829E4E26C
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 20-Aug-2010 at 07:30
Се асфалтира улицата покрај струмичката Агроберза

Струмица, 19 август 2010 (МИА) – Во рамките на инвестициската програма на општина Струмица за 2010 година, во тек е асфалтирањето на улицата која минува покрај Агроберзата во должна од околу 1,2 километра и широчина од 13 метри. За оваа намена од општинската каса ќе бидат потрошени околу 30 милиони денари.

- Досега, за изградба на водоводна мрежа и на систем за фекална и атмосферска канализација инвестиравме 35 милиони денари, за улично осветлување 1,7, за експропријација на земјиштето два милиона, за бетонски мост од 15 метри вложивме 14,5 милиони и конечно за улицата со тротоари 30, или вкупно 83,2 милиона денари. Сега веќе нема никакви пречки да почне изградбата на откупно-дистрибутивниот центар, или на првата агроберза во земјава, која треба на подолг рок да ги реши проблемите околу откупот и пласманот на зеленчук и на други земјоделски приоизводи во регионот, вели градоначалникот Зоран Заев.

Дистрибутивниот центар ќе се гради на локација од 50 хектари, а само градежните објекти ќе зафаќаат околу 11.000 квадратни метри затворен простор. Агроберзата ќе располага со најсовремени мерни уреди, разладни комори, калибратори, хали за пакување и транспортни системи за прифаќање и дистрибуција на 30 до 50.000 тони ран и индустриски зеленчук годишно.

Како што се очекува, најмалку една третина од производството на домати, пиперки, краставици, зелка, бостан и други градинарски производи од овој регион, преку широката дистрибуривна мрежа на „Агрокор“ ќе се пласираат не само на хрватскиот, туку и на европските пазари.ив/дма/12:22     

http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=76257806&lId=1&pmId=
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 31-Aug-2010 at 07:54

Струмица подготвена за агроберзата

По четири години ветувања струмичките земјоделци конечно ќе можат полесно да се справат со најголемиот проблем - пласманот на нивните производи. Изградбата на агроберзата на хрватски „Агрокор“ влегува во завршна фаза. Деновиве на предвидената локација за изградба се завршени сите работи за уредувањето на потребната инфраструктура, а земјоделците во тоа гледаат можност за организиран пласман и откуп на производството.

- Свесни сме дека со отворањето на агроберзата ќе се зголеми конкуренцијата кај трговците, а со тоа ќе се зголеми и цената на нашите производи - вели Ристо Велков, од задругата „Агросојуз“ од село Василево.

За изградба на целокупната инфраструктура за потребите на првата агроберза во Македонија, општина Струмица вложи над 77 милиони денари. Најголем дел од градежните работи веќе се завршени, а помал дел се во завршна фаза. Изградени се водоводна мрежа, систем за атмосферска и фекална канализација, улици и тротоари, бетонски мост и улично осветление. Од општината очекуваат по средувањето на документацијата хрватски „Агрокор“ да почне со изградбата во почетокот на септемвриц.

- „Агрокор“ доби локација од општината. Деновиве го очекуваме главниот проект од Хрватска, кој треба да биде доставен кај нашите проектантски фирми, кои мора да го преведат и треба да го достават до Општината. Во почетокот на наредниот месец треба да биде ставен камен-темелникот на агроберзата - вели градоначалникот, Зоран Заев.

Агроберзата ќе се гради на површина од 50 хектари, а градежните објекти ќе зафаќаат околу 11 илјади квадратни метри. Агроберзата ќе располага со најсовремени уреди, разладни комори, калибратори, хали за пакување и транспортни системи за прифаќање и дистрибуција на педесет илјади тони ран и индустриски зеленчук годишно од Струмичкиот регион.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=1D00160953F9204FBF7AB1E47B69BBF0
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 30-Nov-2010 at 02:50

Хрватски "Агрокор" почна со изградба на агроберзата

По најави од повеќе од четири години, деновиве почна изградбата на агроберзата на хрватски "Агрокор" во Струмица.

Таа ќе се гради на површина од 50 хектари, а градежните објекти ќе зафаќаат околу 11.000 квадратни метри. Агроберзата ќе располага со најсовремени уреди, разладни комори, калибратори, хали за пакување и транспортни системи за прифаќање и дистрибуција на повеќе од 20.000 тони ран и индустриски зеленчук годишно од Струмичкиот регион.

Во првата фаза "Агрокор" ќе инвестира 9 милиони евра, а во втората уште пет. Претставникот на "Агрокор" за Македонија, Благој Витанов, доцнењето на изградбата го објаснува со изборот на изведувач на работите. Сега е познато дека работите ќе ги изведуваат две компании, од Македонија и од Хрватска. Тој останува на тврдењето дека агроберзата ќе биде завршена до јуни идната година, за кога се најавува и почеток на откупот на градинарското производство.


http://dnevnik.com.mk/?ItemID=468B2F4CCA7B1C49B415CA0BE0623B92
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 15-Dec-2010 at 22:00
1


2


3


4

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 01-Feb-2011 at 18:10

Локалната самоуправа на Струмица ги заврши подготовките за почеток на изградбата на долго најавуваниот откупно-дистрибутивен центар во Струмица.



Изградени се водоводна мрежа, атмосферска и фекална канализација, улица, мост, тротоари, електрична инсталација и друга инфраструктура, а сега на потег е хрватската компанија „Агрокор“ која веќе две години најавува инвестиција вредна околу 20 милиони евра и решавање на прашањата околу откупот и пласманот на зеленчук од Струмичкиот регион.

Откупно-дистрибутивниот центар треба се гради на локација од 50 хектари, а само градежните објекти ќе зафаќаат околу 11.000 квадратни метри затворен простор.

Агроберзата ќе располага со најсовремени мерни уреди, разладни комори, калибратори, хали за пакување и транспортни системи за прифаќање и дистрибуција на 30 до 50.000 тони ран и индустриски зеленчук годишно.

Општина Струмица планира во текот на оваа година да изгради и 14 помали откупно-дистрибутивни центри, со што ќе бидат создадени значително пооптимални услови за откуп и пласман на зеленчук и на други земјоделски производи во регионот.

http://kurir.mk/republika/proekti/17312-Ke-se-gradi-otkupno-distributiven-centar-vo-Strumica

Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 07-Feb-2011 at 18:37

Се гради откупниот центар на Агрокор во Струмица

Почна изградбата на откупно дистрибутивниот центар на Агрокор во Струмица. Проектот во  чија реализација ке бидат инвестирани  околу 20 милиони евра треба да биде изграден на површина од над 50.000 метри квадратни.

Изградбата на центарот е планирана да биде во две фази,а само во првата  која  според најавите ќе заврши најдоцна во јули годинава, за објектите со комплетната опрема  ќе бидат инвестирани околу 15 милиони евра .

- Првата фаза е големиот дистрибутивен откупен центар со земјоделска аптека, голема колска вага и простор во самиот објект каде што ќе има производство на картонска кутија за нашите  потреби.Значи тоа ќе биде габарит од околу 8000 метри квадратни - рече Блажо Витанов - управител на "Плодови фруктус".

Новиот откупно дистрибутивен центар ќе биде со капацитет од над 40.000 тони зеленчук на годишно ниво,бројка за која од  "Плодови фруктус" фирмата ќерка на "Агрокор" во земјава велат дека ќе биде постигната многу брзо.

- Ние без таков откупен центар минатата година година изработивме преку 20.000 тони. Значи сметаме дека тука за две до три години ќе надминеме 40.000 тони и ќе ни бидат потребни дополнителни капацитети. Така е и предвидено, штом ова се изгради, за година до две кога сметаме дека ова ни станува тесно одиме во втората фаза - додаде Витанов.

Старатот на откупно дистрибутивниот центар  и најавеното зголемување на откупените количини ќе значи многу во надминувањето на еден од главните проблем на земјоделците во регионот, а тоа е пласманот на земјоделското производство кое во просек годишно тежи околу 250 милиони килограми.

Зоран Ѓорѓиев

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/se-gradi-otkupniot-centar-na-agrokor-vo-strumica
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Feb-2011 at 12:06
Почна изградбата на Агроберзата во Струмица
16.02.2011 - 11:21 |

Хрватската компанија „Агрокор“ почна со изградба на Агроберзата, долго најавуваниот откупно-дистрибутивен центар за земјоделски производи во Струмица.
Во првата фаза од изградбата ќе бидат инвестирани околу девет милиони евра.

Комплексот се очекува да биде готов до крајот на јуни годинава и во оваа градинарска сезона, со откуп на околу 30 илјади тони зеленчук и овошје, да реши барем дел од проблемите со откупот и пласманот на зеленчук во регионот.

- Во првата фаза струмичката Агроберза ќе опфаќа површина од околу осум илјади метри квадратни. Очекуваме во текот на јули да почне откупот на градинарски производи. Досега имаме склучено договори за откуп на зеленчук и овошје со над 1.500 кооперанти кои однапред ќе добијат субвенции во ѓубрива, заштитни средства, семенски и други репроматеријали. Се надеваме дека годинава ќе соработуваме со околу 5.000 земјоделци од Струмичко од кои ќе откупиме вкупно 30 илјади тони градинарски производи или 30 отсто повеќе од лани, вели Блажо Витанов, директор на фирмата „Плодови-фруктус“, претставник на „Агрокор“.

Како што е предвидено, струмичката Агроберза ќе располага со најсовремени мерни уреди, разладни комори, калибратори, хали за пакување и транспортни системи за прифаќање и дистрибуција на 30 до 50.000 тони ран и индустриски зеленчук и овошје на годишно ниво.

http://sitel.com.mk/dnevnik/biznis/pochna-izgradbata-na-agroberzata-vo-strumica

Edited by leonid23 - 16-Feb-2011 at 12:08
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 23-Mar-2011 at 18:21

За долго најавуваниот откупно-дистрибутивен центар за земјоделски производи, односно агроберзата во Струмица, која забрзано ја гради Хрватската компанија „Агрокор“ ќе бидат бидат инвестирани околу девет милиони евра.

agrokor_strumica-500

Комплексот се очекува да биде готов до почетокот на летото и веќе во годинашнава градинарска сезона, со откуп на околу 30 илјади тони зеленчук и овошје, да реши барем дел од проблемите поврзани со откупот и пласманот на зеленчук во регионот.

- Струмичката Агроберза ќе се простира на површина од околу осум илјади метри квадратни. Очекуваме веќе во текот на јули да почне откупот на градинарски производи во новиот откупно-дистрибутивен центар, како еден од најсовремените објекти од таков тип во Републикава. Досега имаме склучено договори за откуп на зеленчук и овошје со над 2.000 кооперанти, кои однапред ќе добијат субвенции во вештачки ѓубрива, заштитни средства, семенски и други репроматеријали, вели Блажо Витанов, директор на фирмата „Плодови-фруктус“, претставник на „Агрокор“.

Се надеваме дека годинава ќе соработуваме со околу 5.000 земјоделци од Струмичко од кои ќе откупиме вкупно 30 илјади тони градинарски производи, или 30 отсто повеќе од лани.

Како што е предвидено, струмичката Агроберза ќе располага со најсовремени мерни уреди, разладни комори, калибратори, хали за пакување и транспортни системи за дистрибуција на ран и индустриски зеленчук и овошје.

http://daily.mk/cluster3/0a096f0311601475172fec09d2fb587b/652508
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 27-Apr-2011 at 12:17

Агроберзата во Струмица ќе биде готова до почетокот на летната откупна сезона

Агроберзата%20во%20Струмица%20ќе%20биде%20готова%20до%20почетокот%20на%20летната%20откупна%20сезона%20Долгонајавуваната струмичка “Агроберза“ ќе биде готова најдоцна до почетокот на новата летна откупна сезона. Хрватската компанија „Агрокор“ забрзано работи на изградба на овој откупно-дистрибутивен центар за земјоделски производи, во кој ќе бидат инвестирани околу 9 милиони евра. Според планираното во Агроберзата треба да се откупат околу 30 илјади тони зеленчук и овошје, што ќе значи решавање на барем дел од проблемите поврзани со откупот и пласманот на зеленчук во регионот.

“Струмичката Агроберза ќе се простира на површина од околу осум илјади квадратни метри. Очекуваме веќе во текот на јули да почне откупот на градинарски производи во новиот откупно-дистрибутивен центар, како еден од најсовремените објекти од таков тип во земјата. Досега имаме склучено договори за откуп на зеленчук и овошје со неколку илјади кооперанти, кои однапред добиваат субвенции во вештачки ѓубрива, заштитни средства, семенски и други репроматеријали. Се надеваме дека годинава ќе откупиме вкупно 30 илјади тони градинарски производи, или 30 отсто повеќе од лани“, изјави Блажо Витанов, директор на фирмата „Плодови-фруктус“ и претставник на „Агрокор“.

Струмичката Агроберза ќе располага со најсовремени мерни уреди, разладни комори, калибратори, хали за пакување и транспортни системи за дистрибуција на ран и индустриски зеленчук и овошје.

http://www.kapital.com.mk/mk/makedonija/65754/agroberzata_vo_strumica_kje_bide_gotova_do_pochetokot_na_letnata_otkupna_sezona.aspx
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 18-May-2011 at 11:13
http://www.youtube.com/watch?v=7S6hsRo0jFU

-
-
-













Потпретседателот на Владата и министер за финансии, Зоран Ставревски денеска во Струмица го посети откупно-дистрибутивниот центар во изградба на хрватската компанија “Агрокор“, или идната струмичка агроберза.

“Откупниот центар на “Агрокор“ во Струмица, чија што изградба е во напредна фаза, не е само ветување, туку е и реалност и тој ќе биде готов до крајот на јуни или во почетокот на јули. Очигледно е дека, кога се работи со сериозни компании, можат да се постигнат резултати. Владата го одработи својот дел во смисла на поддршка на проектот со обезбедување земјиште, инфраструктура и се друго што беше потребно за отворање на идната агроберза во Струмица, која ќе реши најголем дел од проблемите на земјоделците при откупот и пласманот на зеленчук и на други земјоделски производи. Реализацијата на оваа инвестиција покажува дека ние опстојуваме на сопствените ветувања и дека ќе настојуваме и во иднина да им помагаме на земјоделците во изградбата на вакви откупни центри, но и помош во се она што е потребно за да се постигне поквалитетно производство и подобри цени“ - изјави Ставревски.

http://strumicanet.com/world/world-news/europe/item/1851-%D0%B2%D0%B8%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%82-%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%E2%80%9C%D0%B0%D0%B3%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D1%80%E2%80%9C-%D0%B2%D0%BE-%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BC%D0%B8%D1%86%D0%B0.html



Edited by Phalanx - 18-May-2011 at 11:14
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 12-Aug-2011 at 10:32

"Агрокор" почнува откуп од септември

Откупно дистрибутивниот центар на хрватската компанија „Агрокор“ во Струмица од септември и официјално ќе почне со работа, потврди денеска Блажо Витанов, директор на фирмата „Плодови фруктус“ претставник на „Агрокор“.

Комплексот, кој се простира на површина од осум илјади метри квадратни, е целосно изграден и се финализираат работите околу набавката на опремата.

- Овој откупно дистрибутивен центар ќе биде еден од најсовремените објекти за откуп на зеленчук и овошје во државата. Ќе биде опремен со најсовремени разладни комори, калибратори, од кои две од овие машини за пиперки и грозје се монтирани, а деновиве треба да пристигнат и останатите две за калибрирање на домати и корнишони. Покрај набавката на опремата се финализираат и останатите активности околу надворешното уредување на објектот и ако се се одвива по планот од септември и официјално ќе почнеме со откуп на земјоделски производи во струмичкиот регион., рече Блажо Витанов.

Откупно-дистрибутивниот центар почна да се гради во февруари годинава. Според најавите во него годишно ќе се откупуваат од 30 до 50 илјади тони зеленчук и овошје со што ќе се реши еден од најголемите проблеми на земјоделците во регионот,а тоа е пласманот на земјоделското производство.

http://daily.mk/cluster3/17760cb3030ce5cd26499a049159ae8b/860932
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 19-Aug-2011 at 14:19

Државата ќе гради шест откупно-дистрибутивни центри

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство најавува изградба на шест откупно-дистрибутивни центри за овошје и зеленчук од кои три е предвидено да се изградат во Скопје, и по еден во Валандово, Радовиш и Гевгелија. Вкупната инвестиција е предвидено да изнесува два милиона евра, а ќе се реализира преку ИПАРД и Програмата за рурален развој, со што државата ќе кофинансира половина од трошоците на домашните инвестииции во откупно-дистрибутивните центри.

Министерството најавува подобрување на откупот и пласманот на јаболката за што во Ресенско се најавува отворање центар со капацитет од 25.000 тони.

Од идниот месец треба да почне со работа и првиот откупно-дистрибутивен центар за овошје и зеленчук во Струмица, инвестиција на хрватската компанија Агрокор вредна речиси девет милиони евра. Објектот што зафаќа површина од 8.000 метри квадратни ќе има најсовремени разладни комори и калибратори. Опремата речиси е набавена, а во финална фаза е и надворешното уредување. Според најавите, годишно ќе се откупуваат 30.000 до 50.000 тони овошје и зеленчук со што се очекува да се реши еден од најголемите проблеми на земјоделците во регионот, откупот и пласманот.

http://www.kapital.com.mk/mk/dneven_vesnik.aspx/72494/drzhavata_kje_gradi_shest_otkupno-distributivni_centri.aspx?iId=2314
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 28-Aug-2011 at 16:46
http://www.time.mk/read/NONE/5921fd358f/index.html

Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 04-Sep-2011 at 08:38
http://plusinfo.cfd.mk/large_pics/2011/09/03/a6ce8643ba334f24913bf1e56c78adcd.jpg

В понеделник во Струмица ќе почне со работа откупно-дистрибутивниот центар на хрватската компанија „Агрокор“.


Според директорот на претставништвото на „Агрокор“, Блажо Витанов, монтирани се машините и останатата опрема и со откуп ќе стартуваат на сезонските земјоделски производи, како што се индустриската црвена пиперка, доматите и корнишоните.


- Овој откупно-дистрибутивен центар, прв од таков тип во државата, располага со најсовремени мерни уреди, разладни комори, калибратори, хали за пакување и транспортни системи за прифаќање и дистрибуција на зеленчук и овошје, со дневен капацитет меѓу 200 и 300 тони - изјави Витанов.


Центарот, кој почна да се гради во февруари годинава, зафаќа површина од 8.000 метри квадратни и во него досега се инвестирани 11 милиони евра. Се очекува во Центарот годишно да се откупуваат околу 50 илјади тони зеленчук и овошје.

http://daily.mk/cluster3/a27fd6e4c8a3ff0a37c7d1dfa449d1f4/889274
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 02-Oct-2011 at 14:32

Отворен откупно-дистрибутивниот центар „АГРОФРУКТИС“

Хрватската компанија „Агрокор“ денеска во Струмица го отвори откупно-дистрибутивниот центар за овошје и зеленчук „Агрофруктус“, гринфилд инвестиција вредна 20 милиони евра. Капацитетот на објектот е околу 60.000 тони со тенденција многу скоро да се зголеми до 100.000 тони.

- Вредноста на инвестицијата е многу значајна, но уште поважно е што таа ќе донесе во иднина, сигурен откуп и пласман, поголеми приноси и приходи, поголема конкурентност, рече премиерот Никола Груевски во поздравното обраќање пред отворањето на „Агрофруктус“.

Овој откупно-дистрибутивен центар, напомена Груевски, е нов почеток за македонското земјоделство особено во однос на пласманот и ќе биде репер од аспект на стандардите за сите идни потенцијални инвеститори.

- Во времето во кое живееме пласманот го реализира приватниот сектор. Оттука и задача на Република Македонија е да привлече инвеститори кои ќе изградат повеќе вакви центри, истакна премиерот.

Тој потсети дека Владата и досега направи чекори за да им помогне на земјоделците. Освен што работи на обезбедување пласман, драстично ги зголеми субвенциите и интензивно врши распределба на земјоделското земјиште.

„Агрофруктус“ е само почеток на вложувањата што ги планира „Агрокор“ во земјава. Како што најави Ивица Тодоровиќ, претседател на Управата на компанијата, планирана е изградба на уште еден ваков објект веднаш до „Агрофруктус“ за што е веќе откупено земјиштето, но слични центри, покрај во Струмичко, ќе се градат и во други региони низ државата.  

- Овој капацитет што го има Македонија во однос на квалитетот и еколошките услови мора да се искористи и да се стави во функција. Само така ќе ја зголемиме конкуренцијата на производството, а тоа ќе значи и подобар животен стандард за граѓаните, нагласи Тодориќ.

Заблагодарувајќи и на македонската Влада за поддршката, Тодориќ потенцира дека премиерот Груевски не дозволил воопшто да се губи време околу реализирањето на инвестицијата.

- „Агрокор“ по години присуство во Македонија конечно, со поддршка на владата и локалната заедница, ги стартува гринфилд инвестициите. Денеска отвораме нешто што не е битно само за нас, туку многу и е потребно и на државата, рече Тодориќ.

Според него, најголемите светски инвеститори се подготвени да дојдат тука, а тоа како што рече е одлична вест вест за Македонија.

Досега компанијата од струмичкиот регион откупувала и извезувала околу 30.000 тони овошје и зеленчук, а од Валандовско околу 10 милиони литри вино.

На отворањето на „Агрофруктус“ во Струмица присуствуваа и вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, министрите за транспорт и врски и за земјоделство, шумарство и водостопанство, Миле Јанакиески и Љупчо Димовски, заменик-министерот за земјоделство Зоран Коњановски и претставници на локалната самоуправа и пратеници.

Владиниот тим предводен од Груевски попладнево во Валандово ќе пушти во употреба ново фудбалско игралиште, а во Нов Дојран игралиште за тенис.

http://www.time.mk/read/a977b4d91b/18c6b759e7/index.html
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.