build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени комплекси-Grand Prestige,Домино,Trim&Lum

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 13>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7526
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Станбени комплекси-Grand Prestige,Домино,Trim&Lum
    Posted: 17-Nov-2020 at 08:07
Alumina 4
2021-2022https://www.trimlum.com/alumina-4
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7526
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-Oct-2020 at 13:06
Поглед од новата зграда на ЗСФ кон Престиж и другите згради што се изградија годиниве но останале уште доста куќи кои засега сеуште не се згради

https://propertyone.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7526
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Aug-2020 at 10:05


https://www.pazar3.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7526
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Jul-2020 at 15:20


https://propertyone.mk
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 553
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 13-Jul-2020 at 20:20
Зашто упорно лепат стиропор "на туфници". Од каде таа мајсторска измишљотина импровизација за брза изградба и штедење материјал. Spot-bonding е погрешна метода што упорно ја практикуваат. Еве едно видео аналогно земано на лепење плочки. Има еден и единствен начин на лепење материјали кој обезбедува трајност на изграденото.Edited by user8642 - 13-Jul-2020 at 20:24
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 690
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 13-Jul-2020 at 20:01
Originally posted by stef4o

Се одрони фасада на зграда во Скопје - среќа е што пред комплексот немало децаЖешкото време беше среќна околност што децата не играа на своето вообичаено место, каде вчера се сруши дел од фасада на станбена зграда во скопско Тафталиџе.
Жителите велат дека местото е фрекфентно и чиста среќа е што во моментот таму немало никој. Но, се прашуваат како може да се одрони фасада од зграда стара само 9 години.

Стапивме во контакт со инвеститорот и изведувачот на зградата. Тие тврдат дека се применети сите стандарди за градба и иако немаат обврска, ќе ја санираат штетата до крајот на неделава. Велат дека прв пат се соочуваат со ваков проблем и сè уште не ја знаат причината зошто се одронила фасадата. Претпоставуваат дека била разјадена од претходно навлезена вода меѓу стиропорот и бетонскиот ѕид, а потоа ветрот само дополнително помогнал да се откорне.

Од Здружението за градежништво велат дека трајноста на фасадата зависи од неколку фактори.

Според градежниците секаде во светот фасадата е предмет на постојано одржување.

https://sitel.com.mk/se-odroni-fasada-na-zgrada-vo-skopje-srekja-e-shto-pred-kompleksot-nemalo-deca


Ене ти го градежниот инжињер , што да очекуваш надаље...

Се гледа дека на бетонското платно веќе имало стиропор и дипли, он колку да си каже
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7526
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 13-Jul-2020 at 16:23


https://sitel.com.mk/se-odroni-fasada-na-zgrada-vo-skopje-srekja-e-shto-pred-kompleksot-nemalo-deca
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7526
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 13-Jul-2020 at 16:21
Се одрони фасада на зграда во Скопје - среќа е што пред комплексот немало децаЖешкото време беше среќна околност што децата не играа на своето вообичаено место, каде вчера се сруши дел од фасада на станбена зграда во скопско Тафталиџе.
Жителите велат дека местото е фрекфентно и чиста среќа е што во моментот таму немало никој. Но, се прашуваат како може да се одрони фасада од зграда стара само 9 години.

Стапивме во контакт со инвеститорот и изведувачот на зградата. Тие тврдат дека се применети сите стандарди за градба и иако немаат обврска, ќе ја санираат штетата до крајот на неделава. Велат дека прв пат се соочуваат со ваков проблем и сè уште не ја знаат причината зошто се одронила фасадата. Претпоставуваат дека била разјадена од претходно навлезена вода меѓу стиропорот и бетонскиот ѕид, а потоа ветрот само дополнително помогнал да се откорне.

Од Здружението за градежништво велат дека трајноста на фасадата зависи од неколку фактори.

Според градежниците секаде во светот фасадата е предмет на постојано одржување.

https://sitel.com.mk/se-odroni-fasada-na-zgrada-vo-skopje-srekja-e-shto-pred-kompleksot-nemalo-deca
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7418
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 13-Jul-2020 at 16:09
Originally posted by David

Не се согласувам дека е измама,тие што купувале стан овде сигурно имале очи,ако кај некој овој исфарбан картон помине како "фасада" тоа си е негов проблем.

Вакво нешто се спречува пред да се изгради,со закон,со инспекции,без корупција и местење тендери,ама тоа во некои други држави,овде не,овде народот џвака,ужива во чкарт фарбаници,не може да им одолее,а градежните компании нашле овци и си стрижат.
не знам како очекуваш секој обичен граѓанин да има познавање од фасади и ѕидови кога купува стан... секогаш најлесно е да се впери прст во граѓаните или што?

ок дека расправија на темава би била излишна затоа што немаме база на закони и регулации кои можат да ја решат, ама факт е дека за проблемот треба да одговара градежната фирма, и ако имаме еден куп дупки во законот што ја штитат, дека треба да се решат, а не населението да станат експерти за градежништво и преку групна критка и некупување, да го избркаат чкартот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 165
  Quote David Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 13-Jul-2020 at 09:49
Не се согласувам дека е измама,тие што купувале стан овде сигурно имале очи,ако кај некој овој исфарбан картон помине како "фасада" тоа си е негов проблем.

Вакво нешто се спречува пред да се изгради,со закон,со инспекции,без корупција и местење тендери,ама тоа во некои други држави,овде не,овде народот џвака,ужива во чкарт фарбаници,не може да им одолее,а градежните компании нашле овци и си стрижат.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 553
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 13-Jul-2020 at 09:49
Можат да си соберат пари и да си ја реновираат фасадата. Никаде незнам по Скопје дека некој во купопродажен договор регулирал гаранција за поедини делови од зградата, освен за болјер во нови станови. Така да таа приказна дека е ова е измама, законски гледано НЕ Е. Очекувањето дека фасадата треба да трае X години е лична претпоставка, не објективна.

Edited by user8642 - 13-Jul-2020 at 09:49
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Jul-2020 at 09:39
И сега што можат станарите да прават, мислам дали има некоја законска постапка? Ова е чиста измама во поглед на квалитетот и градежната фирма треба да се тужи. Денес фасада, утре кровот, не дај боже задутре целиот објект!
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7526
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 13-Jul-2020 at 06:27
Ветрот бутна фасада во Скопје (ФОТО)

Силниот ветер кој попладнево дува во Скопје бутна дел од фасадата на зграда во Центар.

Фасадата паднала на паркингот, но за среќа во моментот бил празен и во инцидентот нема повредени.

Станува збор за зграда која е стара само 5 години.

https://press24.mk/vetrot-butna-fasada-vo-skopje-foto
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7526
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 12-Jul-2020 at 21:14
Толку ќе им биде векот на траење,максимум 10 години и почнуваат првите поголеми проблеми...после 30 години со лажичка ќе ја собираат фасадата и плочките по влезовите. Многу неквалитетна изведба има кај повеќето згради во овој дел а за жал истото ги чека и зградите во Стар Аеродром. Ако сакаат да изгледаат добро треба на секои 10 години да реновираат фасада но тоа тешко да се случи па затоа ќе ги гледаме вака како пополека се распаѓаат. За да се види една зграда дали е добро градена треба да одминат барем 5-10 години а за жал имаме многу згради кои првите недостатоци ги покажуваат по година-две користење.
Back to Top
skopjesarajmatka View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Jul-2020
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote skopjesarajmatka Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 12-Jul-2020 at 17:06

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7526
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 03-Jun-2020 at 16:23
Зградава на Trim&Lum според мене дојде како одвишок на останативе комплекси,ептен залепена до Домино со нешто помала катност,за блискоста на терасите излишен е секој коментар...патем ул.Прашка секојдневно е во дефекти за вода а паралелно се градат уште зградиhttp://reklama5.mk
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2275
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 22-May-2020 at 13:59
А да направеа некој саглам комплекс?
Ужасно е нивото на ДУП-џиите, општинските служби и архитектите кои работат на поголемиот број згради во Скопјево (секоја чест на малкуте исклучоци).
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 223
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 22-May-2020 at 13:50
Дека ќе го остават просторот вака, тоа сигурно дека не. Но барем сега има надеж за некои подобрувања, кои ќе бидат повеќе од само козметички како кај повеќето од новите планови во Општина Центар. Стариот ДУП беше прилично хаотичен. Crazy


Ќе биде убаво ако се избришат внатрешните згради и се остави тој простор празен за да се искористи за паркинг и зеленило. Со оглед на распоредот и бројот на сегашните парцели, би било многу проблематично, но можеме да сонуваме.Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7526
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 22-May-2020 at 12:52
ЕСТЕТИКАТА И ФУНКЦИОНАЛНОСТА НА ЦЕЛИОТ ПРОСТОР СЕ ПРОЕКТИРАНИ ПО НАЈВИСОКИТЕ СВЕТСКИ СТАНДАРДИ ЗА ОБЈЕКТИ СО КОМБИНИРАНА НАМЕНА”

Поширокото централното подрачје во Скопје ќе добие нов врвен станбено-деловен објект, кој што, по својата архитектура, по естетиката, но и по начинот на енергетско-ефикасна градба и употреба на материјали, треба да биде новото препознатливо обележје на главниот град.

Објектот со асоцијативно име – Домино, кој што ја изразува блоковската планираност на градбата, веќе започна да се гради во непосредна близина на поранешна Алумина, во скопската општина Карпош, на булеварот Митрополит Теодосиј Глоганов.Инвеститор и изведувач на Домино е домашната градежна компанија Импексел 2, која што има долгогодишно искуство во изградбата на станбено-деловни комплекси, како што е соседниот комплекс Гранд Престиж, а кај клиентите е препознатлива по довербата и по квалитетот на градбата.

Домино е станбен комплекс, со станови на едно станбено ниво и станови за високо квалитетно домување – на две станбени нивоа, таканаречени дуплекс станови. Вкупната површина на која се гради ДОМИНО изнесува околу9.500 м2, а комплексот е развиен во две ламели. Соодветно на Деталниот урбанистички план за овој дел од македонската метропола, катноста на едната ламела е приземје, единаесет катови и поткровје, додека на другата има приземје, тринаесет катови и поткровје. Така на пример, за најмладите, во централниот простор е предвидено детско игралиште, каде што децата ќе можат да уживаат и да се забавуваат во амбиент и околина изолирана од сообраќај и од градската врева, специјално наменет за нив.

Вкупната нето развиена,изградена, станбена површина на Домино ќе изнесува над 30.000 метри квадратни, а проектирањето на квадратурата на стабените единици е со согласност со трендовите, односно со она што се бара на пазарот на недвижности во последниве неколку години во Скопје. Така што, на пример, двособните станови се движат од 39м2, падо 56м2,а предвидени се и двоетажни двособни станови од по 70м2. Трособните станови се со површина од 67м2, 70м2 и 92 м2, со тоа што и кај овој тип домови се проектирани двоетажни станови од 85м2. Четирисобните станови се со две еднокатни површини – од 105м2 и 150 м2, а двоетажните станови се со површина од 122м2 и 150м.2

Движењето помеѓу објектите е така насочено што од централната дворна површина се пристапува кон атриумскиот простор во сутеренот, како и на двата подземни етажи, каде што се сметени мали деловно-комерцијални содржини, но и место предвидено за голем супермаркет. Вредно е да се напомене дека плански се искористени и просторите на покривите на објектите, каде што се испланирани покривни градини, кои што на целиот комплекст му даваат дополниелна вредност, од естетска и од функционална гледна точка.

“Со употреба на урбани елементи како што се тремови, пасажи, паркови, покривни градини, не само што се создава пријатен простор за живеење на станарите, туку истовремено се подигнува и квалитетот на локалната урбана средина, на засебната градска четврт. Во дизајнот се користени обликовни постапки кои што нудат адаптација и трансформација според потребите на корисниците. Како краен резултат се формира нов градски блок кој поттикнува социjална кохезија и современ начин на живот”, – истакнуваат од ДОТ Архитекти, архитектонското биро кое што го испроектира овој комплекс.

Комплексот Домино е целосно домашна инвестиција, со поддршка на македонски банки. Градежните работи ги извршува компанијата инвеститор – Импексел 2, при што се вклучени и десетина домашни подизведувачи, а на градежните работи се посветени преку двестотини работници. Во Импексел2 нагласуваат дека при изградбата на Домино се употребуваат најсовремени материјали за градба, со висок и проверен квалитет, при што посебно се води внимание за енергетската ефикасност на комплексот. Целосното заокружување на градбата на Домино е планирано да се заврши етапно, за околу три години, во две фази, првата кон крајот на 2018 и втората кон крајот на 2019 година.

http://impeksel2.com.mk
----------------------------------------------
Со оглед на тоа дека се вели дека првата фаза ќе заврши кон крајот на 2018 а втората крајот на 2019 незнам баш дали ќе градат уште една зграда иако на рендерите навистина е прикажан уште еден објект.

Back to Top
Tooold View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Tooold Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 22-May-2020 at 09:00
И јас мислам ќе градат уште една на теодосиј што излегува, според местото и рендерите
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.