build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени комплекси-Grand Prestige,Домино,Trim&Lum
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени комплекси-Grand Prestige,Домино,Trim&Lum

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 111213
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 22-May-2020 at 13:50
Дека ќе го остават просторот вака, тоа сигурно дека не. Но барем сега има надеж за некои подобрувања, кои ќе бидат повеќе од само козметички како кај повеќето од новите планови во Општина Центар. Стариот ДУП беше прилично хаотичен. Crazy


Ќе биде убаво ако се избришат внатрешните згради и се остави тој простор празен за да се искористи за паркинг и зеленило. Со оглед на распоредот и бројот на сегашните парцели, би било многу проблематично, но можеме да сонуваме.Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2275
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 22-May-2020 at 13:59
А да направеа некој саглам комплекс?
Ужасно е нивото на ДУП-џиите, општинските служби и архитектите кои работат на поголемиот број згради во Скопјево (секоја чест на малкуте исклучоци).
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7476
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 03-Jun-2020 at 16:23
Зградава на Trim&Lum според мене дојде како одвишок на останативе комплекси,ептен залепена до Домино со нешто помала катност,за блискоста на терасите излишен е секој коментар...патем ул.Прашка секојдневно е во дефекти за вода а паралелно се градат уште зградиhttp://reklama5.mk
Back to Top
skopjesarajmatka View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Jul-2020
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote skopjesarajmatka Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 12-Jul-2020 at 17:06

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7476
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 12-Jul-2020 at 21:14
Толку ќе им биде векот на траење,максимум 10 години и почнуваат првите поголеми проблеми...после 30 години со лажичка ќе ја собираат фасадата и плочките по влезовите. Многу неквалитетна изведба има кај повеќето згради во овој дел а за жал истото ги чека и зградите во Стар Аеродром. Ако сакаат да изгледаат добро треба на секои 10 години да реновираат фасада но тоа тешко да се случи па затоа ќе ги гледаме вака како пополека се распаѓаат. За да се види една зграда дали е добро градена треба да одминат барем 5-10 години а за жал имаме многу згради кои првите недостатоци ги покажуваат по година-две користење.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7476
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 13-Jul-2020 at 06:27
Ветрот бутна фасада во Скопје (ФОТО)

Силниот ветер кој попладнево дува во Скопје бутна дел од фасадата на зграда во Центар.

Фасадата паднала на паркингот, но за среќа во моментот бил празен и во инцидентот нема повредени.

Станува збор за зграда која е стара само 5 години.

https://press24.mk/vetrot-butna-fasada-vo-skopje-foto
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 13-Jul-2020 at 09:39
И сега што можат станарите да прават, мислам дали има некоја законска постапка? Ова е чиста измама во поглед на квалитетот и градежната фирма треба да се тужи. Денес фасада, утре кровот, не дај боже задутре целиот објект!
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 13-Jul-2020 at 09:49
Можат да си соберат пари и да си ја реновираат фасадата. Никаде незнам по Скопје дека некој во купопродажен договор регулирал гаранција за поедини делови од зградата, освен за болјер во нови станови. Така да таа приказна дека е ова е измама, законски гледано НЕ Е. Очекувањето дека фасадата треба да трае X години е лична претпоставка, не објективна.

Edited by user8642 - 13-Jul-2020 at 09:49
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 164
  Quote David Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 13-Jul-2020 at 09:49
Не се согласувам дека е измама,тие што купувале стан овде сигурно имале очи,ако кај некој овој исфарбан картон помине како "фасада" тоа си е негов проблем.

Вакво нешто се спречува пред да се изгради,со закон,со инспекции,без корупција и местење тендери,ама тоа во некои други држави,овде не,овде народот џвака,ужива во чкарт фарбаници,не може да им одолее,а градежните компании нашле овци и си стрижат.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 13-Jul-2020 at 16:09
Originally posted by David

Не се согласувам дека е измама,тие што купувале стан овде сигурно имале очи,ако кај некој овој исфарбан картон помине како "фасада" тоа си е негов проблем.

Вакво нешто се спречува пред да се изгради,со закон,со инспекции,без корупција и местење тендери,ама тоа во некои други држави,овде не,овде народот џвака,ужива во чкарт фарбаници,не може да им одолее,а градежните компании нашле овци и си стрижат.
не знам како очекуваш секој обичен граѓанин да има познавање од фасади и ѕидови кога купува стан... секогаш најлесно е да се впери прст во граѓаните или што?

ок дека расправија на темава би била излишна затоа што немаме база на закони и регулации кои можат да ја решат, ама факт е дека за проблемот треба да одговара градежната фирма, и ако имаме еден куп дупки во законот што ја штитат, дека треба да се решат, а не населението да станат експерти за градежништво и преку групна критка и некупување, да го избркаат чкартот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7476
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 13-Jul-2020 at 16:21
Се одрони фасада на зграда во Скопје - среќа е што пред комплексот немало децаЖешкото време беше среќна околност што децата не играа на своето вообичаено место, каде вчера се сруши дел од фасада на станбена зграда во скопско Тафталиџе.
Жителите велат дека местото е фрекфентно и чиста среќа е што во моментот таму немало никој. Но, се прашуваат како може да се одрони фасада од зграда стара само 9 години.

Стапивме во контакт со инвеститорот и изведувачот на зградата. Тие тврдат дека се применети сите стандарди за градба и иако немаат обврска, ќе ја санираат штетата до крајот на неделава. Велат дека прв пат се соочуваат со ваков проблем и сè уште не ја знаат причината зошто се одронила фасадата. Претпоставуваат дека била разјадена од претходно навлезена вода меѓу стиропорот и бетонскиот ѕид, а потоа ветрот само дополнително помогнал да се откорне.

Од Здружението за градежништво велат дека трајноста на фасадата зависи од неколку фактори.

Според градежниците секаде во светот фасадата е предмет на постојано одржување.

https://sitel.com.mk/se-odroni-fasada-na-zgrada-vo-skopje-srekja-e-shto-pred-kompleksot-nemalo-deca
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7476
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 13-Jul-2020 at 16:23


https://sitel.com.mk/se-odroni-fasada-na-zgrada-vo-skopje-srekja-e-shto-pred-kompleksot-nemalo-deca
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 688
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 13-Jul-2020 at 20:01
Originally posted by stef4o

Се одрони фасада на зграда во Скопје - среќа е што пред комплексот немало децаЖешкото време беше среќна околност што децата не играа на своето вообичаено место, каде вчера се сруши дел од фасада на станбена зграда во скопско Тафталиџе.
Жителите велат дека местото е фрекфентно и чиста среќа е што во моментот таму немало никој. Но, се прашуваат како може да се одрони фасада од зграда стара само 9 години.

Стапивме во контакт со инвеститорот и изведувачот на зградата. Тие тврдат дека се применети сите стандарди за градба и иако немаат обврска, ќе ја санираат штетата до крајот на неделава. Велат дека прв пат се соочуваат со ваков проблем и сè уште не ја знаат причината зошто се одронила фасадата. Претпоставуваат дека била разјадена од претходно навлезена вода меѓу стиропорот и бетонскиот ѕид, а потоа ветрот само дополнително помогнал да се откорне.

Од Здружението за градежништво велат дека трајноста на фасадата зависи од неколку фактори.

Според градежниците секаде во светот фасадата е предмет на постојано одржување.

https://sitel.com.mk/se-odroni-fasada-na-zgrada-vo-skopje-srekja-e-shto-pred-kompleksot-nemalo-deca


Ене ти го градежниот инжињер , што да очекуваш надаље...

Се гледа дека на бетонското платно веќе имало стиропор и дипли, он колку да си каже
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 13-Jul-2020 at 20:20
Зашто упорно лепат стиропор "на туфници". Од каде таа мајсторска измишљотина импровизација за брза изградба и штедење материјал. Spot-bonding е погрешна метода што упорно ја практикуваат. Еве едно видео аналогно земано на лепење плочки. Има еден и единствен начин на лепење материјали кој обезбедува трајност на изграденото.Edited by user8642 - 13-Jul-2020 at 20:24
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7476
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 30-Jul-2020 at 15:20


https://propertyone.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7476
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 07-Aug-2020 at 10:05


https://www.pazar3.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7476
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 07-Oct-2020 at 13:06
Поглед од новата зграда на ЗСФ кон Престиж и другите згради што се изградија годиниве но останале уште доста куќи кои засега сеуште не се згради

https://propertyone.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7476
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 17-Nov-2020 at 08:07
Alumina 4
2021-2022https://www.trimlum.com/alumina-4
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 111213

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.