build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени комплекси-Grand Prestige,Домино,Trim&Lum

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 13>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Станбени комплекси-Grand Prestige,Домино,Trim&Lum
    Posted: 25-Feb-2010 at 22:21
Се сруши погонот Гранит 41°59'53.23"N 21°23'53.12"E


2010-02-25


2010-02-25
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-Feb-2010 at 22:49
За тука сеуште немаме најава некоја официјална излезена. Далеку е од г-малл и не е во негов склоп, а тука според дуп-от колку што се сеќавам имаше најава за некој станбени кули?
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Feb-2010 at 09:14
Ова е делот на Гранит механизација (до G-mall)и околниот крш, што веројатно по овој урбанизам ќе се среди во наредниот период - http://199.236.67.122/karpos/42-DUP-GRANIT-1.pdf или нешто во тој фазон само со некакви измени...некаде се збореше дека до 8 ката ќе бидат истиве објекти - непотврдена информација...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 31-Mar-2010 at 17:39

ЗАВРШИВМЕ 160, ПОЧНУВАМЕ 200 НОВИ ПРОЕКТИ

Над 160 завршени проекти од 14 април минатата година до денес, и нови 200 проекти во сферата на комуналните дејности, урбанизмот, културата, образованието, спортот, социјалната политика, туризмот, екологијата, објави на денешната конференција за печат Градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски.

Во изминатиот период во Општината Карпош се асфалтирани улици во должина од 5,5 километри, изградени се нови паркинзи на површина од 4,4 илјади квадратни метри, близу 11,6 километри поплочени тротоари, изградени се околу 2,3 километри нови жардињери, покриени се канали во должина од над 400 метри за сума од 16 милиони денари...Освен тоа, донесени се девет детални урбанистички планови, реновирани училиштата „Петар Поп Арсов“ и „Лазо Трповски“(фасади, столатија и пиокриви), заменети прозорците и вратите на ОУ „Вера Циривири Трена“, како и покривот и ламарината на ОУ „Војдан Ченодрински“.

Поставени се вкупно 1.633 светилки, а функционирањето на општинската администрација е зајакнато со набавка на нови компјутерска опрема, нови возила. Организиравме една и учествувавме на уште една саемска манифестација, на „ЕМ умеам, ем можам“ и на Саемот на општини на ЗЕЛС „ ЕКСПО 2009“.

Отворени се четири училишта  од вонобразовниот процес, за глума, за цртан и анимиран филм, за фолклор и за унапредување на физичката култура во одделенската настава. Доделени се 44 индивидуални стипендии на талентирани ученици, 12 помошти за спортски клубови, организиравме училишни лиги во спорт, помагавме домашни и меѓународни културни и спортски настани. На социјално загрозени семејства доделивме 234 помошти во вредност од 2,3 милиони денари.Тоа значи, изјави на денешната прес конференција градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски дека секој ден имавме по еден проект и започнувавме уште еден нов.

За оваа година планираме 110 нови проекти во комуналната сфера и уште 100-тина во сферата на култуарата, образованието, спортот,рече Јакимовски.

За оваа година тој најави и четири капитални инвестиции како што се оние на „Мен Фешн„ голем трговски центар, потоа на „Газет Глоуб“ односно фирмата ГЕ Македонија, кај поранешна „Алумина“, станбено- деловен комплекс, доаѓање најави и на словенечки „Меркатор“ кој во рок од шест месеци мора да почне да гради, како и Импекс-Л фирмата која ќе вложи 50 милиони евра во станбена изградба кај бараките на Гранит во Тафталиџе 1. Од овие капитални објекти, но и од други помали инвестиции, Општината очекува да инкасира околу 12-13 милиони евра по основ на комуналии. Градоначалникот Јакимовски ја најави и изградбата на новата општинска зграда, која не би требало да чини повеќе од 1,5 милиони евра. NAJINTERESNIOT E POSLEDNIOT DEL.                                                                                                                                                  http://www.karpos.gov.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=494:press&catid=51:glavni Edited by Cloverstack - 15-Oct-2010 at 04:53
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 01-Apr-2010 at 18:43
Станбените блокови кај Гранит требаше да бидат висококатници (10-тина спрата) или како требаше?!


Edited by Cloverstack - 15-Oct-2010 at 04:55
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 02-Apr-2010 at 00:00
sepak za 6 stanbeni zgradi mn se 50 mln evra.moze povekje kje odat vo visina.nz kako e spored dup..
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 28-Sep-2010 at 21:00
Znae nekoj od vas sto se slucuva ovde(vednas do g-mall)?Se zborese za nekakvi gradbi............??

septemvri 2009


Uploaded with ImageShack.us

posle mekolku meseci:Uploaded with ImageShack.us


Edited by my Macedonia - 28-Sep-2010 at 21:01
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 28-Sep-2010 at 22:33
Ќе се градат станбени згради веќе се почнати... И улицата од кај Ѓорѓи Димитров треба да продолжува и да излегува кај Теодосиј Гологанов (ако биде Јужен Булевар нормално не би требало да има поврзување директно кон него).
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 25-Dec-2010 at 20:29
Голем станбен комплекс ќе никне во Тафталиџе

На површина од 24.000 метри квадратни помеѓу улиците Мирополит Теодосиј Гологанов и Прашка во скопската населба Тафталиџе, на поранешниот простор на „Гранит механизација“, инвеститорите „Импексел-2“ и „Еуро актива“ започнаа со изградба на станбениот комплекс „Гранд Престиж“ кој ќе го сочинуваат шест згради со катност П+8+Пк. Од источната страна комплексот се граничи со парцелата за најавениот трговски центар „G-Mall“.

Првиот објект кој се гради е на урбанистичка парцела 3.2, на новопланирана улица „3“, со вкупно 160 станбени единици. Зградата ќе има три влеза, а секој од влезовите директна врска до подземниот паркинг кој е предвиден на две нивоа. Становите ќе бидат гарсоњери, двособни, трособни и три и пол собни, со квадратура помеѓу 45 и 90 метри квадратни. Проектант и изведувач е „Импексел-2“.1


2


3
http://www.build.com.mk/?p=6257


Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 25-Dec-2010 at 21:01
Врвниот дострел на македонската архитектура на 21 век - полукружна баџа

Зградиве ни се како сандаци, ни конзола, ни балкон, ни бутур...да се искористи се' до даска...

Edited by Dave Gahan - 25-Dec-2010 at 21:01
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 25-Dec-2010 at 21:19
Barem prviot sprat da bese komercijalen ili deloven
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 25-Dec-2010 at 21:29
И како и секогаш, имам замерки заради поткровјето.Ohno
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 25-Dec-2010 at 21:30
Може и ќе просперира нешто посериозно покрај толкав мол. Што ќе ти уште толку деловен простор веднаш до сериозен комплекс. Па и да го немаше молот пак е премногу тоа деловен простор за населението што гравитира тука и што плус ќе гравитира. Поткровјето тоа е, го навикнавме веќе. За ситна пара од комуналии се прават секакви глупости. А и оџачињава чурат. Да не бидат после без парно, па да биде ете на сликата се гледа убаво дека на дрва се греат.
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 25-Dec-2010 at 23:42
Зошто одма у старт мора да се плука, па мислам дека се е подобро од тоа што е сега.Многу добра вест и заслужува пофалба, ако ништо друго, заради разубавувањето на тој дел( кој го поминал пешки знае за што зборам).Башка што многу позитивно е што се поврзува улицата од Румунска до Теодосиј (не знам точно како се вика).Иначе за деловниот простор на приземје Лсл е потполно во право немам што да додадам тука.А поткровјево веќе кога е решено да биде вака, подобро вака отколку да биде ко кров стандарден триаголен. И уште нешто, се надевам дека ќе се остави доообар простор од зградите до булеварот па така во иднина се остава простор, здравје, да се формира една убава широка пешачка патека, бидејќи сеа дали е се на се широка 2 метри од крај до крај. Кај Олимпико веќе е повлечена линијата навнатре, така да мора да се мисли за во иднина.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 26-Dec-2010 at 03:00
не е лош проектов, по мое, ке беше поубаво ако покривот да беше со зеленило но ај, па кој знае мозе да му текне на некого во иднина да се до изгради
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 26-Dec-2010 at 09:12
Originally posted by StreetStruck

....заслужува пофалба, ако ништо друго, заради разубавувањето на тој дел( кој го поминал пешки знае за што зборам).Башка што многу позитивно е што се поврзува улицата од Румунска до Теодосиј....А поткровјево веќе кога е решено да биде вака, подобро вака отколку да биде ко кров стандарден триаголен.


Јас живеам многу блиску и секој ден поминувам од тука и да, добро е што ќе се гради нешто што личи на градско - дека ќе разубави допрва ќе видиме...

Позитивноста за вадење на мали станбени уличиња на толкава улица преиспитај си ја, ова не е таа улица што мислиш - таа удира во дворот на денешна Алумина и е малку подалеку од овде...приклучувањето на Гологанов од вакво уличе ќе биде играње руски рулет или ќе си стаат уште еден семафор како кај Веро, па ќе дреме цел град во кола уште повеќе...сообраќајното решение (вакво како е прикажано) е по ДУП и е нон-сенс, не ми е јасно како поминува кај сообраќајците...

Што се однесува до кровот - а стварно, што ако беше некаква друга корисна површина - игралиште за деца на пример или нешто друго што не се продава по 1500 евра по квадрат...за обликувањето не ми се зборува, ама за содржината !?
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 26-Dec-2010 at 11:03
Да, имаш право за улицата,збунка. Али пак на некој начин ќе бидат поврзани,наместо да се вртат цели кругови,е сеа дали е добро такво решение не знам.

Зошто стално збориме што ако беше,ех да беше, нема такво нешто и готово, што сеа ќе си ја лупаме главата.Да, се согласувам дека би било поубаво, да не кажам "посветски", али тоа е тоа.Ретко има денес од нашиве фирми што може да понуди друг концепт и тоа е реалноста.Едноставно за профит се работи, не за престиж. Стално се збори како да сме Дубаи,Абу Даби и сл.Не дека не треба да се стремиме кон тоа, но пак ќе кажам, реалноста е таа.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 26-Dec-2010 at 12:31
се ок, но ова помодарствово да се лепат странски етикети на проектите е малку смешно, кај беше она говорете македонски, зар овие законски не се обврзани да истакнат табла со македонски превод!?!
Back to Top
Keeray View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 27-Sep-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Keeray Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 26-Dec-2010 at 13:33
Не се .само македонски изведувачи и продавници итн итн се задолжителни да го прават тоа. како би изгледало Мекдоналдц на кирилица да го пишува .ако беше домашен изведувачот ке беше не кирилица/македонски
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 26-Dec-2010 at 13:58
Ne e los, mi se odpagja
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.