build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени комплекси-Grand Prestige,Домино,Trim&Lum

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 10111213>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 11-Jul-2019 at 13:09
Од фб

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 22-Jul-2019 at 00:18
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 14-Oct-2019 at 09:48


За оваа локација пишува дека е кај Алумина, мислам дека станува збор за проект чиј рендер беше објавен на форумов.За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 14-Oct-2019 at 10:11

Имам отворено посебна нишка за тој проект под име Станбен деловен објект на ул Прашка. Ако можеш стави ги таму фотките и во името на нишката додади Bi Holding бидејќи мислам дека тие се инвеститори.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 14-Oct-2019 at 11:17
Ја објавив и таму фоткава и го сменив насловот на нишката, а нека останат и тука, и онака се горе-долу дел од ист блок.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 20-Oct-2019 at 17:38
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 30-Oct-2019 at 07:58
Од фбBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 13-Nov-2019 at 08:26
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 10-Dec-2019 at 08:16
Дали проектов предвидува изведба на уште една зграда веднаш десно до веќе изградената??
Еве ги рендерите од нивниот веб сајт

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 983
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 10-Dec-2019 at 17:10
И пред зградите баш има 15 метри јавна површина за тротоари и слично, дај бе малку пореално ова рендериве.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 18-Dec-2019 at 17:31
Поглед од Настел Тафталиџе кон комплексовhttps://www.facebook.com/FinestraBau.mk/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 05-Jan-2020 at 16:58
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 05-Jan-2020 at 22:00
Tuka izgleda padnal dogovor megu Trim&Lum i Impeksel 2 da imaat slicna recisi ista fasada na zgradite za da deluva kako celina no nekako deluva dosadno,trebalo barem da se so ednakva katnost.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 07-Jan-2020 at 17:43
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 07-Jan-2020 at 22:01
Sto bidna sega so proektov,zavrsen e ili uste zgradi ke se pravat?? Ako sudime po renderite togas bi trebalo da niknat uste zgradi desno od veke izgradeniot del??
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 06-Mar-2020 at 07:52
Знае ли некој дали ќе се градат уште објекти во склоп на комплексов бидејки Гранд Престиж,Домино и зградата на Трим и Лум кои беа опфатени во нишкава се веќе завршени...дали нишкава треба да се означи како завршена или не?

Еве една фотка од инстаграм од зграда на Трим Лум.

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4751
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 06-Mar-2020 at 08:06
Вон темата: „Трим Љум“ е официјалното име.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 20-May-2020 at 11:30
Поглед кон комплексот Гранд Престиж и Домино ,патем да не дојдеше до промена во локалната власт овој дел со куќите досега веќе сигурно ќе беше претворен во слични десеткатници но сега незнам што бидна со деталниот за овој дел го ставија излгеда под мораториум или ја намалија катноста...?https://propertyone.mk
Back to Top
Tooold View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Tooold Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 22-May-2020 at 09:00
И јас мислам ќе градат уште една на теодосиј што излегува, според местото и рендерите
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6894
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 22-May-2020 at 12:52
ЕСТЕТИКАТА И ФУНКЦИОНАЛНОСТА НА ЦЕЛИОТ ПРОСТОР СЕ ПРОЕКТИРАНИ ПО НАЈВИСОКИТЕ СВЕТСКИ СТАНДАРДИ ЗА ОБЈЕКТИ СО КОМБИНИРАНА НАМЕНА”

Поширокото централното подрачје во Скопје ќе добие нов врвен станбено-деловен објект, кој што, по својата архитектура, по естетиката, но и по начинот на енергетско-ефикасна градба и употреба на материјали, треба да биде новото препознатливо обележје на главниот град.

Објектот со асоцијативно име – Домино, кој што ја изразува блоковската планираност на градбата, веќе започна да се гради во непосредна близина на поранешна Алумина, во скопската општина Карпош, на булеварот Митрополит Теодосиј Глоганов.Инвеститор и изведувач на Домино е домашната градежна компанија Импексел 2, која што има долгогодишно искуство во изградбата на станбено-деловни комплекси, како што е соседниот комплекс Гранд Престиж, а кај клиентите е препознатлива по довербата и по квалитетот на градбата.

Домино е станбен комплекс, со станови на едно станбено ниво и станови за високо квалитетно домување – на две станбени нивоа, таканаречени дуплекс станови. Вкупната површина на која се гради ДОМИНО изнесува околу9.500 м2, а комплексот е развиен во две ламели. Соодветно на Деталниот урбанистички план за овој дел од македонската метропола, катноста на едната ламела е приземје, единаесет катови и поткровје, додека на другата има приземје, тринаесет катови и поткровје. Така на пример, за најмладите, во централниот простор е предвидено детско игралиште, каде што децата ќе можат да уживаат и да се забавуваат во амбиент и околина изолирана од сообраќај и од градската врева, специјално наменет за нив.

Вкупната нето развиена,изградена, станбена површина на Домино ќе изнесува над 30.000 метри квадратни, а проектирањето на квадратурата на стабените единици е со согласност со трендовите, односно со она што се бара на пазарот на недвижности во последниве неколку години во Скопје. Така што, на пример, двособните станови се движат од 39м2, падо 56м2,а предвидени се и двоетажни двособни станови од по 70м2. Трособните станови се со површина од 67м2, 70м2 и 92 м2, со тоа што и кај овој тип домови се проектирани двоетажни станови од 85м2. Четирисобните станови се со две еднокатни површини – од 105м2 и 150 м2, а двоетажните станови се со површина од 122м2 и 150м.2

Движењето помеѓу објектите е така насочено што од централната дворна површина се пристапува кон атриумскиот простор во сутеренот, како и на двата подземни етажи, каде што се сметени мали деловно-комерцијални содржини, но и место предвидено за голем супермаркет. Вредно е да се напомене дека плански се искористени и просторите на покривите на објектите, каде што се испланирани покривни градини, кои што на целиот комплекст му даваат дополниелна вредност, од естетска и од функционална гледна точка.

“Со употреба на урбани елементи како што се тремови, пасажи, паркови, покривни градини, не само што се создава пријатен простор за живеење на станарите, туку истовремено се подигнува и квалитетот на локалната урбана средина, на засебната градска четврт. Во дизајнот се користени обликовни постапки кои што нудат адаптација и трансформација според потребите на корисниците. Како краен резултат се формира нов градски блок кој поттикнува социjална кохезија и современ начин на живот”, – истакнуваат од ДОТ Архитекти, архитектонското биро кое што го испроектира овој комплекс.

Комплексот Домино е целосно домашна инвестиција, со поддршка на македонски банки. Градежните работи ги извршува компанијата инвеститор – Импексел 2, при што се вклучени и десетина домашни подизведувачи, а на градежните работи се посветени преку двестотини работници. Во Импексел2 нагласуваат дека при изградбата на Домино се употребуваат најсовремени материјали за градба, со висок и проверен квалитет, при што посебно се води внимание за енергетската ефикасност на комплексот. Целосното заокружување на градбата на Домино е планирано да се заврши етапно, за околу три години, во две фази, првата кон крајот на 2018 и втората кон крајот на 2019 година.

http://impeksel2.com.mk
----------------------------------------------
Со оглед на тоа дека се вели дека првата фаза ќе заврши кон крајот на 2018 а втората крајот на 2019 незнам баш дали ќе градат уште една зграда иако на рендерите навистина е прикажан уште еден објект.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 10111213>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.