build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авијација и сè што е поврзано со летање (видео)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1689
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 15-Nov-2014 at 11:44
https://www.youtube.com/watch?v=8Nvd_eWg7nk#t=12

Edited by Obedineta Makedonija - 15-Nov-2014 at 11:44
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1689
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 16-Dec-2014 at 23:01
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 29-Jan-2015 at 10:51
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 29-Jan-2015 at 10:52
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 06-Feb-2015 at 07:37
Интересно полетување на авион на flydubai од RWY16@SKP

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 09-Feb-2015 at 01:02


Edited by Џоле - 09-Feb-2015 at 10:13
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 07-Jun-2015 at 23:48


ново танго

20.05.2015 - The perils of landing at Madeira Airport - Europe's 'most dangerous runway'

With an unusually short runway, rocky hills on either side and a sheer drop into the ocean the airport is recognised by pilots as one of the most difficult to land in Europe, if not the world.

The runway is also susceptible to strong winds and turbulence and in this video several planes are seen landing and are thrown about by the high winds.

One plane is almost seen landing sideways after being turned by the wind.

In 1977, Madeira runway was extended after a TAP Portugal flight saw 131 people killed after the plane slipped off the runway.

It was then extended again in 2003 by 655ft.

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 25-Aug-2015 at 19:36

и срце да ти замрзне (греењето во кокпитот), па и тоа треба да го одмрзнеш пред повторно полетување, а не па крилата

ин мемориам Фокерот на Палер [1] https://en.wikipedia.org/wiki/Palair_Macedonian_Airlines_Flight_301

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 16-Sep-2015 at 17:15
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 15-Jul-2016 at 13:24

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 21-Aug-2016 at 15:33

кога техниката ќе се спои со брзината тогај и пируети ќе прават при полетување и слетување

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1711&PID=211116#211116

~

до тогај чаламот само за на видеа и за по дома
Edited by beTon - 12-Mar-2020 at 12:59
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 21-Aug-2016 at 16:16

или во случајов со карго-птиците претежно за пред чалам аудиториум

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3007685/The-future-war-flight-fancy-Giant-Russian-plane-designed-carry-tanks-combat-zones-supersonic-speeds.html

https://www.rt.com/news/242097-pak-ta-russian-army/

http://www.russiadefence.net/t3891-pak-ta-special-purpose-transport-aircraft#84080ме изненадува зошто многу малку концепти вадат на запад односно ги промовираат, се нешто ги кријат во фиока небаре со мистика под нозе псајоп-от ќе им бидне попривлечна пропаганда, да не е без ич на маса им се концепти од минатaта епоха

https://en.wikipedia.org/wiki/Sikorsky_CH-53K_King_StallionEdited by beTon - 12-Mar-2020 at 13:19
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 25-Aug-2016 at 10:33
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 07-Oct-2016 at 20:14
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 27-Dec-2016 at 17:08
Од 2000-та во уривања на авионите „Ту-154“ загинале над 800 луѓе

Повеќе од 800 луѓе од 2000 година загинале во падовите на авионите од типот „Ту154“ од советска конструкција, без да биде вклучена и најновата несреќа во која во неделата загинаа сите 92 патника и членови на екипажот во авионот на руското министерство за одбрана на летот од руското одморалиште Сочи за Сирија.Рускиот авион превезувал 84 патници, новинарски екипи, хуманитарни работници меѓу кои и познатата Елисавета Глинка позната како „доктор Лиза“ директорка на добротворната фондација „Справедлива помош“, воени службеници и членови на воениот оркестар „Александров“, а се урна во водите на Црното Море во неделата во близина на Сочи во јужна Русија, откако таму накусо слетал за да се снабди со гориво и го продолжил летот кон руската воена база „Хмејмим“, недалеку од Латакија во Сирија.

Авионот со три мотора од моделот „Т-154“ е проектиран во 60-те години од минатиот век за превезување на повеќе од 150 лица по во тоа време неасфалтираните писти на рускиот Далечен исток, и со децении беше основата на советскиот внатрешен воздухопловен сообраќај.

Произведени се повеќе од илјада такви авиони, меѓутоа руските власти по низата несреќи дефинитивно во 2011 година наредија повлекување на авионите „Ту-154“.

Во последните петнаесет години се случија повеќе од десет воздухопловни несреќи на авионите од овој модел, вклучително и падот во кој во 2010 година загина тогашниот полски претседател Лех Качински со уште 95 највисоки полски државни функционери крај рускиот град Смоленск.

Меѓународната истрага спроведена за падот на полскиот претседателски авион покажа дека најверојатно е резултат на пилотска погрешна процена во тешки метеоролошки прилики, но и дека моделот на авионот е доста застарен.

Руската национална воздухопловна компанија „Аерофлот“ неколку месеци пред таа несреќа најави дека ја повлекува својата флота „Ту-154“ авиони, а ја наследи моделот „Ту-204“, кој може да превезува повеќе од 200 лица. Авионите „Ту-154“ денес ретко се користат во цивилната авијација./крај/мф/сн

http://makfax.com.mk/svet/%D0%BE%D0%B4-2000-%D1%82%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D1%83%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%82%D1%83-154-%D0%B7%D0%B0/
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 27-Dec-2016 at 17:16
Investiraat nenormalni pari vo voena tehnologija a uste koristat vakvi avioni. NESFATLIVO i neodgovorno spored mene.
Back to Top
Green Bay View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 27-Nov-2014
Online Status: Offline
Posts: 25
  Quote Green Bay Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 27-Dec-2016 at 19:50
Originally posted by BOJAN

Од 2000-та во уривања на авионите „Ту-154“ загинале над 800 луѓе

Повеќе од 800 луѓе од 2000 година загинале во падовите на авионите од типот „Ту154“

Примерно 404 од овие лица загинаа во 5 инцидента, за кои причините дефинитивно не се во авионите.
Еден авион е соборен од украинската ПВО над Црно море во 2001 година
Втори авион се урна поради пилотска грешка во планините на Иран на

12 февруари 2002.
Трети Ту-154 се судира со Boeing 757 над Боденското eзеро, поради грешка на швeјцарски авиодиспечер.
Четврти авион е разрушен од чеченски терористи во 2004 година
Пети авион се урна поради полскиот претседател Качински.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 28-Dec-2016 at 04:01
инаку Ту-154 важи за многу издржлив авион со позната одлика да функционира ефикасно на многу ниски температури и на нерамни писти... тие што Аерофлот ги користеа во последнава деценија се модернизирани верзии, а на нивната и еден куп други руски компании флотите им се состојат од 99% западни производители... а ѕирнете и какви спејс-шатлови прават Сукхои и Јаковлев

инаку сите популарни модели на авиони кои оперираат во моментов се со долга историја, освен можеби Боинг 787 и Ербас А380... а дури и третокласни нискобуџетни компании веќе не летаат со раскантани авиони

одамна Русија не е советски сојуз, ама за жал кај нас важат истите кафански вицови и стереотипи за Русите
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.160 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.