build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од соседството

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 14>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Од соседството
    Posted: 20-Nov-2019 at 18:44
Originally posted by Џоле

Приштина, капацитет 13.600

Супер стадион!
Слично ваков може да се среди да биде стадионот во Тетово.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12392
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 20-Nov-2019 at 18:03
Приштина, капацитет 13.600

За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 503
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Sep-2019 at 12:04
Arena Burgas update...

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12392
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 10-Dec-2018 at 11:14
Се сомневам дека Тирана има повеќе зеленило од Скопје од причина што е многу погусто изградена, зградите се набиени една до друга, погледнете само некоја воздушна фотка. Како и да е, кулата што се гради до стадионот ќе биде хотел Мериот.
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3844
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 09-Dec-2018 at 19:47
Си веруваш или не, воТирана имаш повеќе зеленило од Скопје. Тирана гради во моментов многу зелени оази, а низ булеварите има и голем број зеленило како кај булеварот св.климент охридски (пред да се прошири).
Скопје има повеќе паркови со поголема површина, сепак мислам дека Тирана е пред нас.

Edited by my Macedonia - 09-Dec-2018 at 19:49
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 760
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 09-Dec-2018 at 18:37

Далеку од тоа дека Скопје е зелен град, ама на фотографијава од Тирана има десет дрвја воопшто. Ако некој бил од вас, нека ме поправи за впечатоков.

Стадионот убаво изгледа, убава спојка со кулата до него.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12392
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 09-Dec-2018 at 10:49
Фудбалскиот стадион во Тирана, капацитет 22.000

За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 503
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 10-Sep-2018 at 19:03
Ъпдейт на строежните работи по Арена Бургас.
Thanks to racata from SSC Bulgaria.
И едно дрон видео.Edited by Џоле - 10-Sep-2018 at 19:29
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 503
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 26-Jul-2018 at 13:49
Бургас
Новооткритият спортен комплекс и олимпийски басеин ,,Парк Арена,,Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 503
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 23-Jul-2018 at 20:38
И моментното състояние на залата в Бургас капацитет 7200.
За организиране на състезания по лека атлетика капацитетът на посетителите е 7200 бр. места. За организиране на събития за отборни спортове капацитетът на посетителите е 8200 бр. За организиране на концерти с допълнителни правостоящи места максималният капацитет на посетителите е 14 200 бр.

Втората малка зала ,която е под земята е с капацитет 1500 места.

Малката зала и подземният паркинг на 3 нива в далечината
И една сателитна снимка


Edited by Galileo - 23-Jul-2018 at 20:41
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 503
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 23-Jul-2018 at 19:57
Залата не е много голема , все пак Шумен е десетия по големина град в България и освен един женски баскетболен отбор нема кой знае какви успехи в спорта.
Седящите места са 1600 а пълния капацитет е 2600. Залата струва 8 милиона лева или 4 милиона евро,но не съм сигурен дали в цената е включена и инфраструктурата около нея.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12392
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-Jul-2018 at 19:36
Одлично изгледа. Имаш информации за капацитет (колку луѓе собира), цена на изградба?
За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 503
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 23-Jul-2018 at 19:06
Арена Шумен.
Преди два дена в град Шумен бе открита новата многофункционална спортна зала.
Едно интересно time lapse видео покзващо строеж от самото начало до края.Edited by Џоле - 23-Jul-2018 at 19:34
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12392
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 01-Jan-2018 at 16:54
Косово во Призрен добива супермодерен стадионФудбалската федерација на Косово објави дека ќе се гради нов фудбалски храм во Призрен кој ќе биде супермодерен и еден од најубавите во регионот.

Капацитетот на новиот стадион на Косово ќе биде 20.000 места, а вкупната изградба ќе чини 30 милиони евра. Новиот стадион во Призрен ќе биде првиот од неколкуте кои ќе се изградат низ земјата во наредниот период.

Косово е членка на ФИФА и УЕФА од 2016 година, а првиот квалификациски настап селекцијата веќе го имаше во циклусот за СП 2018, каде на десет меча освои само еден бод.

http://www.gol.mk/fudbal/kosovo-vo-prizren-dobiva-supermoderen-stadion
За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 503
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 07-May-2017 at 11:40
"Арена Шумен"- 2300 seats - UC

5 600 кв.м ще е разгънатата площ, на която ще бъде разположена многофункционалната зала „Арена Шумен“.Максималният капацитет на местата в нея ще е 2300 седалки, като 1500 от тях ще са стационарни. Съоръжението ще е с едно полуподземно ниво и две надземни.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12392
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 01-Apr-2017 at 20:03
Софија - Нова фудбалска база на бугарската репрезентациja (од форумот ЅЅС)

Originally posted by 86mhz;139261497thx to @momchilg
За сè има вторпат
Back to Top
Patriot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Patriot Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 06-Feb-2017 at 23:25
Наша фирма која работела на покривање на стадион Беране во Црна гора

http://www.monting.mk/projects.html#projects

https://www.facebook.com/401848686619984/photos/?tab=album&album_id=841493932655455
Edited by Patriot - 06-Feb-2017 at 23:28
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 503
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 01-Feb-2017 at 23:54
Бургас - Плувен басеин с олимпийски размери и спортен комплекс.Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12392
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 04-Oct-2016 at 10:34
Tirana Olympic Park is a multi-purpose sports facility complex in Tirana, Albania. The complex was is due to be completed in 2016.

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=135754735#post135754735
За сè има вторпат
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 06-Jul-2016 at 08:33
http://io.morphocode.com/sofia/

Edited by tiberix - 06-Jul-2016 at 08:34
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 14>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.