build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од соседството

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 16>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Од соседството
    Posted: 18-Feb-2022 at 10:19
Стадион "Христо Ботев" // Hristo Botev Stadium 13.02.2022https://www.facebook.com/SkyscraperCityBulgaria
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 05-Feb-2022 at 16:11
Varna Stadium | Стадион "Варна" (02.2022)

Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 903
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Dec-2021 at 10:17
Пампорово - мой най-умилен български скицентър. Родопите и природата е уникатна , хотелите са топ ,цените умерени ,нема гужва от туристи като в Банско и Боровец ,пистите са в чудесно състояние и винаги има много снег.

Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 903
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 05-Nov-2021 at 17:30
Реконструкция на другият пловдивски клубен стадион - Локомотив


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 903
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Oct-2021 at 13:57
Originally posted by Galileo

След 3 години пауза строежа на стадион Ботев в Пловдив е възобновен и върви с пълна пара.Update от месец октомври.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 26-Aug-2021 at 14:56
ENOTA е победник на конкурсот за нова спортска сала во Приштина

По неколку месеци од победата на Кенго Кума на меѓународниот конкурс за Концертна сала во Косово, оваа соседна држава повторно изненадува со распис на нов архитектонски натпревар за идејно решение за спортска сала во Приштина.

На овој меѓународен конкурс избрано е атрактивно и смело решение на словенското студио ENOTA, кое ја објави веста на социјалните мрежи.

Во прилог 3д визуелизации од победничкото решение>>>

Со оваа објава отвораме нова категорија „Од регионот“, со цел домашната јавност да создаде поголема слика каде се наоѓа македонската архитектонска сцена во споредба со нашата блиска околина.

Од тука треба да црпиме искуства, знаење и информации за интересни проекти и настани од Балканот, но пред се да се освестиме колку заостануваме или сме постигнале во чекорите кои ги правиме.

Категоријата ја отвораме и поради големиот интерес на регионот за нашата страна, која често е посетена од професионалните кругови кои имаат интерес да се промовираат пред македонската јавност, често доставувајќи материјал и информации.

Се надеваме дека отвораме еден нов мост на соработка помеѓу македонската архитектонска сцена и регионотhttps://marh.mk/enota-e-pobednik-na-konkurs-za-sportska-sala-vo-prishtina/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 09-Jun-2021 at 06:47
Стадион "Варна" (06.2021)

Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 903
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 24-Apr-2021 at 17:31
Арена Атрим


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 903
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 24-Apr-2021 at 17:28
Пловдив - Арена АТРИМ
Арена Атриме най-голямата закрита зала за футбол в България.
Залата разполага с 4000 м2 игрова площ с изкуствена тревна настилка по стандартите на УЕФА: 3 игрища за футбол”5”, 2 игрища за футбол “7”, 1 игрище за футбол “9”. Предлага открит и закрит паркинг за 120автомобила ,фитнес център и кафе-ресторант.

===>>>>
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2137
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 11-Apr-2021 at 11:44
Srbite i Hrvatite veke 15 godini se natprevaruvaat vo gradenje kompjuterski stadioni.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 10-Apr-2021 at 14:13
Динамо Загреб го престави планот за изградба на новиот „Максимир“ (ФОТО)

Хрватскиот фудбалски шампион Динамо Загреб го објави идејното решение за изградба на новиот стадион, кој треба да биде завршен за период од три години.

Стадионот ќе чини 60 милиони евра и треба да биде завршен најдоцна до 2024 година.

Новиот стадион Динамо вклучува:

– 34.000 покриени места

– 3.000 ВИП места

– медиумски центар

– обезбедено сместување за гледачи со посебни потреби

Во изградбата на новиот стадион клубот ќе влезе заедно со стратешкиот партнер во проектот – Градот Загреб.https://vecer.mk/sport/dinamo-zagreb-go-prestavi-planot-za-izgradba-na-noviot-maksimir-foto/
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2137
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 01-Apr-2021 at 11:19
Veke 15 godini Srbija pocnuva so gradenje na nacionalen stadion. Samo ne znam sto ke 'i e?!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 01-Apr-2021 at 09:43
Србија почнува да гради стадион од 250 милиони евра (ВИДЕО)

Budući Nacionalni stadion Srbije | Future National Stadium of Serbiahttps://kanal5.com.mk/srbija-pochnuva-da-gradi-stadion-od-250-milioni-evra-video/a468137
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14196
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 22-Mar-2021 at 10:15


На Балканов ништо не може да помине без скандали
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 22-Mar-2021 at 09:59
Албанија изгради стадион од 85 милиони евра, па забележале бизарна грешкаВо ноември 2019 година Албанија доби еден од најсовремените стадиони на Балканот. Стадионот се наоѓа во центарот на главниот град Тирана. Стадионот Air Albania е со капацитет за 22.500 гледачи, изграден по проект на италијанскиот архитект Marco Casamonti од Archea Associati.

Проектот предвидел правоаголен стадион омеѓан со закривена линија. Фасадата е прекриена со црни и црвени метални плочи во комбинација со стакло. Металните плочи имаат закривен триаголен облик, стилизиран според форми кои потсетуваат на традиционални албански ќилими. Стадионот има и кула висока 112 метри која се вклопува во закривената линија на целата композиција. Кулата е највисока во Албанија, а во неа се сместени хотел и трговски центар. Спортскиот простор внатре во стадионот се состои од три уедначени трибини со два прстена и главна трибина на едно ниво која е наменета за ВИП ложи.За стадионот кој е граден од 2016 до 2019 година земјата вложи многу, ја чинеше 85 милиони евра. Но, сега имаат проблем. Состојбата на скапоцениот терен константно се влошува, а причината е недоволно сончева светлина, а се поради грешката која ја направиле архитектите при проектирање, пишува англискиот „Тајмс“.

При изградбата на стадионот не е земена предвид природната светлина, а голем дел од теренот е постојано во сенка поради високата кула. Побарана е помош, повикани се експерти од Велс да го поправат теренот пред натпреварот со Англија од квалификациите за СП што ги чека наскоро. На стадионот пристигна инженерот Dean Gilasbey консултант на УЕФА. Неофицијално, веќе се инсталирани специјални „вештачки светла“ за да се спаси ситуацијата.Стадионот е изграден со многу полемики, без конкурс, јавен тендер и консултации, а неодамна целиот паркинг беше поплавен, чија изградба чинеше дури шест милиони евра.

Архитектот Marco Casamonti во меѓувреме е обвинет за корупција.

https://www.porta3.mk/albanija-izgradi-stadion-od-85-milioni-evra-pa-primetile-bizarna-greshka/

Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 903
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 03-Mar-2021 at 20:12
След 3 години пауза строежа на стадион Ботев в Пловдив е възобновен и върви с пълна пара.Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 903
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 01-Mar-2021 at 21:11
В GARITAGE PARK СПОРТЕН ЦЕНТЪР наскоро бе открита новата клубна зала на фолейболния отбор Левски. Капацитет 2 000 седящи места.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 903
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 09-Dec-2020 at 19:53
"Сграда на годината 2020".СОЦИАЛНА ИНФРАСТРУКТУРА - СГРАДИ ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ, ОБРАЗОВАНИЕ И СПОРТ

GARITAGE PARK СПОРТЕН ЦЕНТЪР


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 11-Sep-2020 at 15:11
Photos from the construction of the new sports complex in Vladislav Varna district, 10.09.2020

https://www.facebook.com/morsko.oko.varna/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 11-Sep-2020 at 15:03
Стадион Спартак Варна

https://www.facebook.com/morsko.oko.varna/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.328 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.