build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од соседството

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 18-Jan-2010 at 02:07
Шопинг центарот ќе биде целосно вкопан под паркот, притоа не го нагрдува околниот простор и се добива на употреблива површина над земјата. Има употреблива површина од околу 100 000 квадратни метри."Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 18-Jan-2010 at 02:11
Во самиот парк, кој се протега на површина од 143 000 квадратни метри се предвидени најразлични содржини, кои се обележани на следнава мапа и тоа:

-кружна патека за ролање и скејт
-кружна патека за трчање и џогинг
-скејт парк
-детски парк и игралишта
-простор за пикник
-простор за сончање, плажа и лежалки
-надворешни спортски игралишта
-природна шума
-неколку плоштади и скверови

"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 18-Jan-2010 at 02:14
Затоа што станува збор за неколку подземни нивоа кои не ги следат архитектонските контури кои се над земјата ви ги претставувам и шемите за сите 4 нивоа:

ШЕМИ А:

-3 НИВО- 2 НИВО- 1 НИВО0 НИВО"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 18-Jan-2010 at 02:16
ШЕМИ Б:

- 3 НИВО-2 НИВО- 1 НИВО0 НИВО


"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 18-Jan-2010 at 02:19
ИЗГРАДБАТА: истата започна кон почетокот на 2009 година, се работи многу брзо и се очекува во втората половина на 2010 година, објектот да биде целосно функционален. Забправив да напоменам дека проектот вклучува и целосно нова авенија, која ќе минува источно од овој парк и ќе ги поврзува внатрешната и надворешната обиколница на градот.

МАРТ 2009:АВГУСТ 2009:"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 18-Jan-2010 at 02:21
Ноември и Декември 2009:

"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 18-Jan-2010 at 02:24
Јануари 2010:"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Zoc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote Zoc Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 18-Jan-2010 at 02:25
Wow Bravos ... Prekrasni inovativni objekti Thumbs%20Up
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 27-Jan-2010 at 23:20

Както винаги - отлична работа Andrej_LJ!

Интересен проект. Но Словинците не ме изненадват - пример са за останатите земjи во регионот.
А дали можеш да ми кажеш до каде стигна проектот за жп станицата - Еmonika City Center?


Edited by VirginAtlantic - 27-Jan-2010 at 23:25
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 29-Jan-2010 at 13:48
@ Virgin Atlantic

Проектот Емоника се гради, но доста побавно од очекуваното. Сега работат на крајната источна и западна страна на парцелата, односно рушат досегашни објекти и ги преместуваат железничките траси малку на север. Се градат два нови привремени железнички моста и привремена железничка станица, со што би се ослободил простор за рушење на сегашната и изградба на новата. Сума сумарум, сеуште немаат почнато со суштинскиот дел, односно изградбата на новиот транспортен терминал и деловната кула. Некако ми изгледа дека проектов е преамбициозен за град од големината на Љубљана а и инвеститорот не изгледа како многу сериозен (унгарска фирма е).


Edited by Cloverstack - 29-Oct-2010 at 02:51
Back to Top
BL View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote BL Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 18-Feb-2010 at 09:08
Novotovoreni olimpijski bazen "Incel"

Unutrasnjost


Edited by BL - 18-Feb-2010 at 09:11
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 18-Feb-2010 at 15:25
Изградбата на новата спортска сала во Софија оди со многу добро темпо.


Пред еден месец:


Денес:


Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 18-Feb-2010 at 22:44
Арена Софија е одлична! Софија е огромен град и дефинитивно и е потребна голема спортска сала.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 28-Apr-2010 at 08:36
Ке ме извините за доста долгиот репортаж односно реконструкциjата на стадион "Лазур" во Бургас, но се надевам да ви се допага. На краj се и некои слики од тренинг кампусот на Чермоморец коj скоро ке биде готов во покраинините на Бургас.
Красимир Бал'ков и Фреди Бобич, кои са соодветно тренер и менажер на тимотИстите пред 10-15 години во Штудгарт:


Еве го и Кампусот "Гнездо на Акули":
Edited by pavche - 28-Apr-2010 at 08:40
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 28-Apr-2010 at 16:03
И малце новини од Арена Софиjа. Изградбата иде еден месец по брзо од планот.
Back to Top
BL View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote BL Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 03-Aug-2010 at 15:35
Back to Top
BL View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote BL Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 03-Aug-2010 at 15:38


Back to Top
BL View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote BL Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 03-Aug-2010 at 15:39


Back to Top
BL View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote BL Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 06-Aug-2010 at 12:26
Banajluka bazeni

Vodeni park Aquana Banja Luka
Sport courts


Parking for "Aquana" visitors

Back to Top
BL View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote BL Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 06-Aug-2010 at 12:35

Edited by BL - 06-Aug-2010 at 12:37
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.