build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од регионот
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 20>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7419
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Од регионот
    Posted: Yesterday at 18:16
Во Софија

https://www.facebook.com/markan.eood
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 19-Nov-2020 at 20:07
Originally posted by гитардемон


Изгледа сосем советски, не се ни труди да изгледа „европски“.

Горе-доле уцели десетката . Предполагам таргета на овои гарден са руснаци. Не знам дали знаете но последните 15-ина години руснаците масово копуват станове по българското Черноморие ,особено Варна и Бургас. По статестически данни около 150 000 руснаци имат имот или живеят постоянно в Бг.
И не знам по какви причини но много си падат по ваква ,,барокна,, архитектура.
@Џоле Toва е така наречения мутробарок, има и по-трагични случай ,на за щастие последните 4-5 години не е така масово ,както беше преди.

Edited by Galileo - 19-Nov-2020 at 20:12
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13216
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Nov-2020 at 19:49
Си имаат и Бугарите мака со кичозни згради, од она што го следам на форумот ЅЅС тука предничи Софија како главен и најголем град во државата, иако ми се чини дека и другите градови, барем оние поголемите, си го имаат истиот проблем, само во помали размери.

Еве неколку примери од Софија, новоизградени или згради во изградба:

......Оваа, на пример, е доста солидна во изглед, ако испадне како на рендеров и нема да биде лоша:

Ова се примери од објави на нивниот подфорум последниов месец, ако чепкам поназад (а ме мрзи) сигурно ќе најдам уште десетина вакви. Се трудам да не се фокусирам само на негативните примери, ако го следите форумов, обично ги прикажувам најинтересните згради од соседството, чисто за да споредиме и со она што се гради кај нас, меѓутоа, малку самокритика не е на одмет, а исто така ни таа претерана автокритика и самоомаловажување кај некои од нас мошне често се излишни и контрапродуктивни.

Edited by Џоле - 19-Nov-2020 at 19:51
За сè има вторпат
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 545
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 19-Nov-2020 at 17:59
Објектот изгледа како да изваден од некој диктаторски амбициозен проект од средна Азија, хххх-стан држава. Таков шмек има. Инаку изгледа во Бугарија малку поголем ви е прагот за кич, дојди во Македонија на некој месец да ти паднат очекувањата до минимум. Има да ти се чини после дека си отишол во некоја ултрамодерна метропола ако ова е мерилото за кич.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4790
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 19-Nov-2020 at 11:12

Изгледа сосем советски, не се ни труди да изгледа „европски“.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 295
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 19-Nov-2020 at 08:59
Originally posted by Galileo

Варна
Family Garden - един кичозен проект и секогаш ми се гади когато го гледам.

Во право си, типично балканско желание да се биде што е можно „поевроспки“Edited by JovanOdGjorche - 19-Nov-2020 at 09:00
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2270
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 18-Nov-2020 at 22:21
Originally posted by Џоле

Тирана (главно проекти во најава, но и нешто што веќе се гради)

Originally posted by stef4o

Проектирано за во Пловдив

Originally posted by Galileo

Plovdiv

Одлично.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 18-Nov-2020 at 21:53
Варна
Family Garden - един кичозен проект и секогаш ми се гади когато го гледам.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7419
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 17-Nov-2020 at 16:04
Варна Комплекс "Пенемат Апартс - 16.11.2020.https://www.facebook.com/morsko.oko.varna

Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 17-Nov-2020 at 15:47
Да ,моя е грешката. Обикновенно гледам, но сега в бързината съм пропуснал . Извинявам се за досадното повтаруване.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7419
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Nov-2020 at 21:54
@Galileo
Види страница 19,веќе ги имав постирано проективе за Пловдив
Но во секој случај делуваат одлично,браво за проектантите и во иднина за изведувачите кои во најголем процент остануваат доследни на рендерите.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Online
Posts: 385
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Nov-2020 at 19:54
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 16-Nov-2020 at 19:38
Plovdiv


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7419
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 16-Nov-2020 at 18:23
Park View Residence-Sofiahttps://www.facebook.com/parkview.bg/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7419
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 06-Nov-2020 at 18:10
ENG Invest Prishtina

https://www.facebook.com/enginvest.ks/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7419
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Nov-2020 at 17:37
Комплекс Верде: Живот сред зеленина на крачка от центъра на София

https://www.bulgarianproperties.bg
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7419
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 06-Nov-2020 at 17:32
VA Residence Prishtinahttps://www.facebook.com/VllezeritAsllani/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7419
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Nov-2020 at 18:39
Пловдив

https://www.facebook.com/AVGarchitects
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7419
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 04-Nov-2020 at 18:17
NOVA2" is a residential building located in the largest residential complex in Sofia - Lyulin district.(od fb)Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13216
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 04-Nov-2020 at 17:07
Е, ова е веќе нешто навистина одлично!

Originally posted by stef4o

Проектирано за во Пловдив

...За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 20>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.