build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 11>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 620
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Од регионот
    Posted: 04-May-2019 at 12:53
Novi Sad i Belgrad doživuvaat urbanistička katastrofa i degradacija. Vpročem kako i site pogolemi gradovi na Balkanov. Se prezemaat gradežni aktivnosti duri i vo centralnite gradski jadra.
Postojat nekoi delovi izgradeni ušte vo komunizmot (primer e vo Novi Sad Novo Naselje i nekoi blokovi vo Novi Beograd) koi se planski gradeni po site urbanistički i gradežni tertipi i kada e najubavo za živeenje. Prašanje na vreme e samo koga i tie ke podlegnat
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2033
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 02-May-2019 at 18:46
Поврзано со истиов проект,понови фотки од фбBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2033
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 02-May-2019 at 18:44
Еве фатив нешто и од проектот Белград на вода(Belgrade Waterfront) сеуште најголем дел од градбите се во почетна фаза а во позадина веќе се издигнати неколку кули

Оваа фотка е од фб од пред 2 месецаВо продолжение мои фотки

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2033
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 02-May-2019 at 18:39
Од мојата посета на Нови Сад деновиве

1.Зградава изгледа е скоро градена,делува фино

2.Ова е нешто деловно сеуште е во градба,огромно е

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-Apr-2019 at 09:58
Originally posted by Staro Skopje

Булевар 79, Белград. Извор: remorker.rs


Само за информација: овој проект во Белград е промена на фасада, а не целосно нова зграда.

---------------

Нешто интересно од Софија:Проектот КАМЕННАResidence Dragalevtsi...Комплекс Амаја...Garitage Park

Edited by Џоле - 17-Apr-2019 at 09:59
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2033
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Apr-2019 at 13:00
Нов проект во Ferizaj(Uroshevac)-од фб

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1483
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 15-Apr-2019 at 11:24
Булевар 79, Белград. Извор: remorker.rsEdited by Staro Skopje - 15-Apr-2019 at 11:29
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 15-Apr-2019 at 10:30
Нова станбена зграда во Белград. На мислење сум дека и на Скопје му се потребни повеќе вакви згради, згради со сопствен карактер, а не безлични кутии од типот на она што се гради низ Стар Аеродром и пошироко.

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1483
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 13-Apr-2019 at 17:22
Се разбира дека Тирана има катастрофално наследство. Но, мојата, а и на софорумците поента беше дека тоа што Тирана го прави сега е многу подобро од тоа што го прави Скопје.

Еве уште еден облакодер. Во Скопје вакви нема. Само ѕидови на настел.

https://www.calvertjournal.com/articles/show/11019/tiranas-latest-ultra-modern-tower-block-pixelated-map-of-albania
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 471
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 12-Apr-2019 at 07:21
Originally posted by Théoden

И Солун ќе беше бетер, типичен пост-османлиски град, да не беше големиот пожар од 1917, некои велат подметнат, после кој е проектиран и изграден практично од нула.


Тој пожар во Солун бил ако не грешам 1915 та година...значи грциве во урбанистички аспект не дозволиле ништо да одскокне во Солун цели 104 години!
И сеуште не дозволуваат.
А и да не бил тој пожар не се сомневам дека грциве ќе најдеа начин да го обликуваат градот во стилот како и нивните други поголеми градови - Лариса,Волос,Патрас,Атина...

Додека Скопје од 1960 тите, 1970 тите и 1980 тите кога најмногу се градеше плански во Скопје,целиот сегашен булеварен систем на градов е тогаш реализиран,што е можеби најважниот сегмент што не спасува денес од буквален колапс.
Доколку сега се препуштат такви проекти на сегашниве,само претставите си колку и какви булевари би имало во сегашново лудило каде царува градежна мафија и приватен и индивидуален интерес.
Но тој организиран период кога Скопје одеше во правец на функционален град траеше до 1990 тите, после тоа започна се да иде у пм и да се распаѓа.
Наместо оставштините од турската касаба наречена Старо Скопје како Маџир маало и сличните да ги замениме со типска населба со мала катност или деловен ареал повторно со регулирана катност,ние добиваме голубарник ала модерна турска касаба.Наместо во Стар Аеродром да добиеме т.н спална соба на Скопје-фамилијарна станбена населба,типски градена со многу зеленило и пространства,ние градиме гето.
Наместо Скопје да се шири ние го згустуваме и тоа кај што не треба и како не треба.

Сега веќе сме во фаза каде се цица тоа што вредеше,се градат згради измеѓу или до објекти и комплекси кои се градени по стандард,значи уште не сме го допреле дното но кај и да е за 10 тина години таму ќе сме.
А ако вака продолжат нешатата и понатаму, можно е да упаднеме у група со Тирана.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 11-Apr-2019 at 15:58
Originally posted by kiriOK


И повторно ќе повторам,гледајте ја Тирана,мислете на Скопје.
Вака ќе беше и Скопје да не беше земјотресот....

...

Солун

...


И Солун ќе беше бетер, типичен пост-османлиски град, да не беше големиот пожар од 1917, некои велат подметнат, после кој е проектиран и изграден практично од нула.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 11-Apr-2019 at 15:54
Originally posted by nenad

Ne znam kolku e poznato, no vo Belgrad e vo tek golema akcija na gradenje gluposti a la Skopje 2014 (gondola, monumentalni spomenici, kič fontani, itn). Ironično veke go narekuvaat Severno Skopje
Тоа се трошки во споредба со Скопје 2014. Не дека ги оправдувам тие проекти, но потенцијалот да го уништат Белград е далеку помал зашто тој веќе има оформен центар. Случајот со Скопје, за жал, е инаков и многу, многу далекусежно пострашен.

Edited by Џоле - 11-Apr-2019 at 15:54
За сè има вторпат
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 620
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Apr-2019 at 12:30
Ne znam kolku e poznato, no vo Belgrad e vo tek golema akcija na gradenje gluposti a la Skopje 2014 (gondola, monumentalni spomenici, kič fontani, itn). Ironično veke go narekuvaat Severno Skopje
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 471
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 10-Apr-2019 at 09:03
Originally posted by nenad

Tirana ne e ništo pogolema kasaba od drugite glavni gradovi vo regionov


Тирана заедно со Приштина се ненадмашени во тој поглед,посебно Приштина.
Не треба многу анализи,од далеку т.е високо се гледа разлика...

Тирана,нормално дека еден град ќе биде жив,вибрантен,динамичен со ваква концентрација на население на оваков тип на урбано планирање.
Изгради 20 комада 15 катници во радиус од 500 метри со неколку еднолентови улички измеѓу и ќе видиш како ќе фршти од народ и сообраќај по тие улички.

И повторно ќе повторам,гледајте ја Тирана,мислете на Скопје.
Вака ќе беше и Скопје да не беше земјотресот и Југославија.
Наместо станбените комплекси и типските населби во Капиштец,Карпош,Аеродром,Влае,Козле,Тафталиџе,Жданец сега ќе имавме нешто налик оваСпоредете ја Тирана со останатите:

СолунБелградEdited by kiriOK - 10-Apr-2019 at 09:16
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 09-Apr-2019 at 15:34
За мене Тирана има медитерански шмек и не ми е ништо полоша од некој просечен грчки град (на пример). Но, друго ми беше зборот, јас се восхитувам на тоа како тамошните градски власти и приватните инвеститори имаат поголема и посовремена визија за тоа како треба да изгледа потесниот центар на градот. Неколку мои пријатели изминатиов период беа во Тирана и сите беа пријатно изненадени од правецот во кој се развива овој град, а во споредбите со центарот на Скопје, центарот на Тирана победува во секој поглед. Доволно е да поминете само покрај плоштадот Филип II што се распаѓа од сите страни за да ви стане јасно на што мислам. Да не ги споменувам другите недовршени проекти поради кои Скопје изгледа како едно огромно, нечисто и гнасно градилиште.

Edited by Џоле - 09-Apr-2019 at 15:36
За сè има вторпат
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 145
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 09-Apr-2019 at 14:05
Тирана е убедливо најнеевропски главен град во Европа во однос на урбанизам.
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 620
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 09-Apr-2019 at 12:47
Tirana ne e ništo pogolema kasaba od drugite glavni gradovi vo regionov
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 471
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 09-Apr-2019 at 05:50
Тоа што Тирана е дупка во однос на урбанистичко планирање не го менува фактот дека од поглед на дизајн и величина на проекти таму се градат многу подобри и поимпозантни објекти.

Скопје ќе беше многу сличен град на Тирана долколку не беше Скопскиот земјотрес и Југославија,тоа што сега е Дебар Маало ќе беше цело Скопје.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 08-Apr-2019 at 19:44
Повеќе иритира лицемерието на пар членови тука кои мислат дека пар стакленици се нешто wooww. Тирана е најголема касаба во Европа и пошироко.

Скопје е метропола во секој поглед.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4448
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 06-Apr-2019 at 22:44
Си викам ќе дојдат странски инвеститори после НАТО... си викам. Инвестиција во ризичен регион е секогаш коцкање, па оттука посериозните инвеститори ја избегнуваа(т) Македонија. Сепак, дури и оние турските срања (не Џеваир, туку поновите) се години понапред од просечната македонска транзициска архитектура.

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.