build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од регионот
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 25>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 731
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 12-Mar-2016 at 22:55
И три интересни проекта в София в процес на реализация. Намират се в квартал ,,Изток,, , зад басеин Диана.

Тинтява Гарденс


Алба Апартментс

Диамант

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 12-Mar-2016 at 23:34

Последниве две се супер. Еве уште еден добар проект од Софија:

В София се изгражда първата жилищна сграда с BREEAM сертификат

В София се изгражда първата жилищна сграда в България, която е проектирана и сертифицирана по стандарта за устойчиво строителство BREEAM. Тя се намира в квартал "Изгрев" и от месец февруари разполага с акт 14. Очаква се обектът да бъде завършен до края на годината.

Архитектурният проект е дело на архитектите от Stephen George International, а изпълнението е поверено на Мират Груп.Сградата е разположена в местността "Дианабад – запад" на район "Изгрев" в близост до метростанция "Жулио Кюри", парк "Борисова Градина", тенис комплекс и басейн "Дианабад".

Зданието включва един подземен етаж, пет надземни нива и терасовиден етаж. Следвайки естествения релеф на терена в южната част на имота се изгражда градина с ниска и висока растителност, организирана в зелени и цветни тераси, оформящи среда за отдих.


gradat.bg
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 12-Mar-2016 at 23:36
Нови Београд на води у Блоку 18

Стамбено-пословни комплекс на левој обали Саве између Старог савског моста и „Газеле”, први комшија „Београда на води”, простираће се на 46,8 хектараЗграде опере, националне галерије и музеја могле би да се граде на левој обали Савског амфитеатра у новобеоградском Блоку 18. Та здања требало би да оплемене будући стамбено-пословни комплекс између Старог савског моста и „Газеле” који ће се простирати на 46,8 хектара, што је двоструко мања површина од оне коју ће заузимати „Београд на води” на десној савској обали. На простору омеђеном мостовима, улицама Земунски пут, Владимира Поповића и Булеваром Арсенија Чарнојевића планирано је око 4.200 станова, хотели, угоститељски, трговински и пословни објекти, дом здравља, предшколска установа, основна школа, док ће парк између Бродарске улице и Саве остати јавна зелена површина.       

Како ће изгледати будући град у Блоку 18, сада закрчен шљункарама, ауто-перионицама, грађевинским погонима, биће познато почетком јула када ће петочлани жири обелоданити победничко решење јуче расписаног анкетног урбанистичко-архитектонског конкурса.

Архитекте имају одрешене руке да пројектују висока здања, али ће морати да воде рачуна да будући објекти својим габаритом не угрозе комплекс Старог сајмишта и Централне куле, целине на коју ће се наслањати нови градић са око 12.000 становника.

Учесници конкурса треба да воде рачуна и о томе да не наруже визуре на „Сава центар” и хотел „Краун плазу”, зоне која ће бити у залеђу будућег комплекса у Блока 18 где је дозвољено зидати око 750.000 квадратних метара.

politika.rs
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 12-Mar-2016 at 23:57

Според мене многу глуп проект. Очајно им треба метро а новата обикола многу не им помогна во намалување на метежот.
Плав, не црвен.
Масон, не комунист.
Критичар, не поттрчко.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 13-Mar-2016 at 00:05
Поарно да го средат и овој дел и да го зачуваат кејното зеленило, отколку да добијат транзициски отпадок како ние со Маџир Маало. И тоа карши најзначајниот комплекс кој се гради во државата.
А децениската идеја за метро не знам колку би се исплатела, милијардите кои би ги дале за тоа би можеле да ги пренасочат на посовремени транспортни решенија, пред сè велосипедизам, како и на уште неколку модерни квартови налик BW.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 656
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 13-Mar-2016 at 10:52
na Belgrad ocajno mu e potrebno metro, a ne stambeni zgradi i kvartovi.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13634
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 13-Mar-2016 at 20:18
Малку од Ниш, Србија:Да нема забуна, не дека и тие немаат грдосии, но јас се трудам да ги прикажам поинтересните примери за да се споредуваме со нив:


За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 731
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 24-Apr-2016 at 22:32
Флора Парк - БургасBack to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 731
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 01-May-2016 at 16:25
Sofia - Flora Garten

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13634
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 05-May-2016 at 18:47
Зградата во Бургас ми се допаѓа многу поради нејзиниот разигран облик. Сметам дека треба да се градат повеќе вакви згради за да се разбие стерилноста и едноличноста со правоаголните и коцкестите форми кои стануваат досадни и неинвентивни (а се веројатно поевтини и поедноставни за изведба). Ме потсетува малку на зградата Sarajevo Waves (ја објавивме тука на форумов). Во секој случај, одлично изгледа.

Го следам и развојот на станоградбата во Софија на форумот ЅЅС, и мора да се признае дека во моментов таму се градат навистина интересни згради.

Во меѓувреме, неколку интересни станбени згради од Сараево:

Originally posted by AnidaK;132404252

SPO Butmir / Kumrovec 2
Arhitekti: Lejla i Kemal HasibovićЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13634
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 05-May-2016 at 18:48
Originally posted by AnidaK;132404542

Stambeni objekt na Koševskom brdu
arhitekti: Beriz Povlakić, Samir FazlovićЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13634
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 05-May-2016 at 19:01
Малку од Софија:

Грујо likes this... and thisЗа оваа не знам дали е станбена, станбено-деловна или само деловна:

Originally posted by bojo6666;132517993

Сградата на ъгъла на ул. Хенрик Ибсен и бул. Черни връх (точно срещу централния вход на Paradise center), освен стратегическата си локация ще впечатлява и с атрактивна фасада - особено вечер. Предварително се извинявам за некачествените снимки правени в движение с една ръка с тъп телефон.

Отначало се ядосвах, че тази сграда ще закрие съседната, която ми е фаворит в района с този елегантен силует, но очевидно достойнствата й са налице.
И една куќа што многу ми се допаѓа:И оваа:

Originally posted by TzV;132249624

Някой беше пуснал една снимка от тази модерна къща на ъгъла на Симеон Радев и Камчатка до Резиденция Бояна. Обрамчването на прозорците, терасата и борда е от метални шини. Парапета на покривната тераса и паната на оградата са от същият метал. Всички снадки са със заварки. Външни скрити щори.

StreetView

Имам някъде и снимки от миналото лято.

Edited by Џоле - 05-May-2016 at 19:03
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13634
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 10-May-2016 at 17:45
Софија (фотографиите се преземени од бугарскиот форум на ЅЅС)

оваа ми се допаѓаЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13634
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 11-May-2016 at 07:15
КВАДРАТ СТАН ВО СОФИЈА 835 ЕВРА, ВО СКОПЈЕ 979 ЕВРА

Просечната цена на продадените станови во Софија во првиот квартал на годинава, според податоците на брокерите изнесува 835 евра за квадратен метар. А просечната површина на купените имоти е 90 квадратни метри. Колку за споредба, просечната пазарна цена во Македонија, вклучувајќи го и Скопје каде што становите се најскапи е 979 евра за еден квадратен метар.

Последниот квартал на 2015 година имотите во Софија се движеле по цена во просек 815 евра за квадрат, а една година порано цената им била 770 евра за квадратен метар. Од 800 евра за квадратен метар започнуваат цените на „зелените“ куќите (еколошки) и надминуваат 2.000 евра за квадрат. Оваа година брокерите очекуваат 10 отсто поскапување на становите во главниот град на Бугарија.

Најчесто купувачите се млади семејства, како и луѓе над 40 години со стабилен бизнис и приход, покажува извештајот на брокерите објавен во бугарските медиуми. Тие претежно купуваат станови за сопствена употреба и за инвестиција. Областите во главниот град, во кои трансакциите се поактивни, се Витоша, Гео Милев, одделни делови на јужни области и Младост, Исток и Изгрејсонце.

Во 2015 година се изградени и пуштени во употреба нови 7.806 домови, покажуваат податоците на Националниот институт за статистика на Бугарија. Тоа е со 2.187 станови помалку во однос на 2014 година.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=3EBF4FBD4BA85846A81EDC45A6B6A933
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13634
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 11-May-2016 at 16:56
Нешто од Љубљана (далеку е Љубљана, и географски, а богами и стилски)Оваа е малку постара, од 2012 година...

Станбено-деловен комплексЗа сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7571
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 12-May-2016 at 02:08

претпоследниов објект е совршен пример за тоа како може со многу малку труд ис средства да се пицне еден објект од пеесетите во Скопје, иако објектов е новоизграден...

Edited by zabegan - 12-May-2016 at 02:09
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13634
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 12-May-2016 at 16:15
Нови Сад, Србија

За сè има вторпат
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 656
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 13-May-2016 at 12:18
sekade samo zgradi, zgradi...., nikade kuci so gradina i trevnikili okolu nea
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 13-May-2016 at 20:55
Originally posted by Џоле

КВАДРАТ СТАН ВО СОФИЈА 835 ЕВРА, ВО СКОПЈЕ 979 ЕВРА

Просечната цена на продадените станови во Софија во првиот квартал на годинава, според податоците на брокерите изнесува 835 евра за квадратен метар. А просечната површина на купените имоти е 90 квадратни метри. Колку за споредба, просечната пазарна цена во Македонија, вклучувајќи го и Скопје каде што становите се најскапи е 979 евра за еден квадратен метар.

Последниот квартал на 2015 година имотите во Софија се движеле по цена во просек 815 евра за квадрат, а една година порано цената им била 770 евра за квадратен метар. Од 800 евра за квадратен метар започнуваат цените на „зелените“ куќите (еколошки) и надминуваат 2.000 евра за квадрат. Оваа година брокерите очекуваат 10 отсто поскапување на становите во главниот град на Бугарија.

Најчесто купувачите се млади семејства, како и луѓе над 40 години со стабилен бизнис и приход, покажува извештајот на брокерите објавен во бугарските медиуми. Тие претежно купуваат станови за сопствена употреба и за инвестиција. Областите во главниот град, во кои трансакциите се поактивни, се Витоша, Гео Милев, одделни делови на јужни области и Младост, Исток и Изгрејсонце.

Во 2015 година се изградени и пуштени во употреба нови 7.806 домови, покажуваат податоците на Националниот институт за статистика на Бугарија. Тоа е со 2.187 станови помалку во однос на 2014 година.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=3EBF4FBD4BA85846A81EDC45A6B6A933


Софија има 1.300.000, Скопје е преку сила 600.000 во поширока околина.
Тоа значи на 2 милиони во Скопје се скоро 40% од население.
Бугарија има 7.5+ милиони популација, па сега рачунајте.
Плав, не црвен.
Масон, не комунист.
Критичар, не поттрчко.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 13-May-2016 at 21:42
За Загреб најдов просечна цена 1606 евра, а за Белград 1270, сепак не сме до толку прескапи. Ме зачуди што во Белград становите се 40% поскапи од Софија, а градовите не се многу различни. Може и да се каже дека главниот град на ЕУ членката во последниве години се развива повеќе од другиов.

А за другово... срамота е европска држава да нема попис 15 години. Последната информација за население на Скопје е проценката од 2006, според која имаме 668.518 жители. Со оглед на миграцијата и природниот (не)прираст, моја проценка е дека денес има околу 720.000 жители. БиХ спроведе попис, ние не можеме... Попис може да се направи и со добивање информации од неколку надлежни органи, само прво треба да се договориме дали причината поради која тоа не се прави е малиот број на Албанци, малиот број на жители на Македонија или нешто трето.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 25>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.