build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од регионот
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 26>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 25-Feb-2019 at 18:37
Варна:.........Бургас, Флора панорама

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 25-Feb-2019 at 18:42
Софија - Nove Homes

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 25-Feb-2019 at 18:52
Диамант

Secret Gardens63 Residence......Niki Residence

G HOME

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 25-Feb-2019 at 19:42
Како што гледам, Скопје е длаааааабоко на дното по квалитет на новоградби. И во посиромашни и помали градови се градат многу подобри згради. Да не збориме за метрополите (по балкански стандарди). Срамота за ффиром.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 26-Feb-2019 at 04:08
Тоа е така бидејќи народот сеуште е во ментална фаза каде битно е да се купи стан, уште не е дојден до тоа да размислува дека кога веќе ги инвестира своите пари да ги инвестира во нешто повредно.
Многу прост пример е паркинг место. Со оглед на ситуацијата, јас не би купил нов стан без резервирано паркинг место/гаража за станот кое е заштитено од надворежните влијанија. Освен тоа за секој стан со три спални треба да им најмлку две резервирани паркинг места.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 26-Feb-2019 at 07:54
Паркинг место во склоп на стан ја зголемува цената на станот.

А и народот нема избор,80% од новите градби се на локации каде не треба да има објект,99% се со непримарна катност,па со тоа се добива и таков квалитет на живот...сред булевар,поглед во зид или балкон,недостаток на зелени површини и ареал за социјални активности,сообраќаен колапс,дефицит на паркинг,гужви по установи...

Кој сака квалитетен стан и како изградба и како локација,треба да се ориентира кон стари градби,најдобрите места во градов се зафатени уште на времето,ова сега што се гради е или земање на трошките или изградба врз трошките.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 13-Mar-2019 at 18:53
Некои поинтересни згради и проекти од Љубљана. Ми се допаѓа што поголемиот дел се со ниска катност, современ изглед, а забележлива е и употребата на квалитетни градежни материјали:За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12087
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 19-Mar-2019 at 19:14
Приштина(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12087
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 19-Mar-2019 at 19:19
....уште неколку проекти од Приштина

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 06-Apr-2019 at 18:06
Тирана полека го остава Скопје зад себе со своите модерни зданијаLakeside Hills

The render of two new highrises: Tirana International Hotel (33 fl) and TIRANA’S ROCK (25 fl). They just got the construction permit so I don't have yet a better resolution render.


Значи, левата и десната зграда треба допрва да се градат, таа во средина веќе постои.Our national hero (George Castriot - Skanderbeg) will have a 25 floors building shaped with his image imprinted on it.
Tirana Vertical Forest (21 fl)

Edited by Џоле - 06-Apr-2019 at 18:06
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2575
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 06-Apr-2019 at 18:40
Се изнервирав.

Браво за Албанија.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5268
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 06-Apr-2019 at 22:44
Си викам ќе дојдат странски инвеститори после НАТО... си викам. Инвестиција во ризичен регион е секогаш коцкање, па оттука посериозните инвеститори ја избегнуваа(т) Македонија. Сепак, дури и оние турските срања (не Џеваир, туку поновите) се години понапред од просечната македонска транзициска архитектура.

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 08-Apr-2019 at 19:44
Повеќе иритира лицемерието на пар членови тука кои мислат дека пар стакленици се нешто wooww. Тирана е најголема касаба во Европа и пошироко.

Скопје е метропола во секој поглед.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 09-Apr-2019 at 05:50
Тоа што Тирана е дупка во однос на урбанистичко планирање не го менува фактот дека од поглед на дизајн и величина на проекти таму се градат многу подобри и поимпозантни објекти.

Скопје ќе беше многу сличен град на Тирана долколку не беше Скопскиот земјотрес и Југославија,тоа што сега е Дебар Маало ќе беше цело Скопје.
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 662
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 09-Apr-2019 at 12:47
Tirana ne e ništo pogolema kasaba od drugite glavni gradovi vo regionov
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 655
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 09-Apr-2019 at 14:05
Тирана е убедливо најнеевропски главен град во Европа во однос на урбанизам.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 09-Apr-2019 at 15:34
За мене Тирана има медитерански шмек и не ми е ништо полоша од некој просечен грчки град (на пример). Но, друго ми беше зборот, јас се восхитувам на тоа како тамошните градски власти и приватните инвеститори имаат поголема и посовремена визија за тоа како треба да изгледа потесниот центар на градот. Неколку мои пријатели изминатиов период беа во Тирана и сите беа пријатно изненадени од правецот во кој се развива овој град, а во споредбите со центарот на Скопје, центарот на Тирана победува во секој поглед. Доволно е да поминете само покрај плоштадот Филип II што се распаѓа од сите страни за да ви стане јасно на што мислам. Да не ги споменувам другите недовршени проекти поради кои Скопје изгледа како едно огромно, нечисто и гнасно градилиште.

Edited by Џоле - 09-Apr-2019 at 15:36
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #198 Posted: 10-Apr-2019 at 09:03
Originally posted by nenad

Tirana ne e ništo pogolema kasaba od drugite glavni gradovi vo regionov


Тирана заедно со Приштина се ненадмашени во тој поглед,посебно Приштина.
Не треба многу анализи,од далеку т.е високо се гледа разлика...

Тирана,нормално дека еден град ќе биде жив,вибрантен,динамичен со ваква концентрација на население на оваков тип на урбано планирање.
Изгради 20 комада 15 катници во радиус од 500 метри со неколку еднолентови улички измеѓу и ќе видиш како ќе фршти од народ и сообраќај по тие улички.

И повторно ќе повторам,гледајте ја Тирана,мислете на Скопје.
Вака ќе беше и Скопје да не беше земјотресот и Југославија.
Наместо станбените комплекси и типските населби во Капиштец,Карпош,Аеродром,Влае,Козле,Тафталиџе,Жданец сега ќе имавме нешто налик оваСпоредете ја Тирана со останатите:

СолунБелградEdited by kiriOK - 10-Apr-2019 at 09:16
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 662
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #199 Posted: 11-Apr-2019 at 12:30
Ne znam kolku e poznato, no vo Belgrad e vo tek golema akcija na gradenje gluposti a la Skopje 2014 (gondola, monumentalni spomenici, kič fontani, itn). Ironično veke go narekuvaat Severno Skopje
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #200 Posted: 11-Apr-2019 at 15:54
Originally posted by nenad

Ne znam kolku e poznato, no vo Belgrad e vo tek golema akcija na gradenje gluposti a la Skopje 2014 (gondola, monumentalni spomenici, kič fontani, itn). Ironično veke go narekuvaat Severno Skopje
Тоа се трошки во споредба со Скопје 2014. Не дека ги оправдувам тие проекти, но потенцијалот да го уништат Белград е далеку помал зашто тој веќе има оформен центар. Случајот со Скопје, за жал, е инаков и многу, многу далекусежно пострашен.

Edited by Џоле - 11-Apr-2019 at 15:54
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 26>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.258 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.