build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од регионот
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 46>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 15-Dec-2012 at 16:20
Истата фирма која ги градеше UrbanModel и RedApple т.е. фирмата SofBuild започнува изградба на својот најголем објект до сега во Софија. Фирмата продолжува со своите нестандардни, иновативни и ултра-модерни решенија и дизајн. Се работи за зграда на бул. Бугарија во периферијата на Софија:

B3 Sofia Tower Building

Residential & Office Development by Aedes studio in BulgariaИзградениот веќе од истата фирма Urban Model на бул. Ал. Стамболијски:
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 05-Nov-2014 at 13:00
Во Загреб денес беше пуштен во употреба станбено-деловен комплекс. Кулата на овој комплекс со своите 25 ката сега е највисока зграда во Загреб (96,15 м). Комплексот се градеше 26 месеци, и чинеше 100 милиони евра. Во продолжение неколку слики:

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 05-Nov-2014 at 13:03
Би сакал почесто да гледам слична архитектура и во Скопје. Наместо да се градат слични и подобри комплекси и згради и кај нас, ние на зградата на ЕВН (која си сосем во ред и по изглед и по кондиција) ставаме неокласицистичка фасада, и со тоа уништуваме уште еден претставник на модерната архитектура во Скопје.
За сè има вторпат
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 05-Nov-2014 at 15:15
Ич целиов комплекс не е убав! ЕВН со ваква фасада ќе изгледаше ко бомбона, а сеа ќе изгледа као ефтина торта со плаг од белки од Шехерезада. Е има разлика, ама кој да препознае!

Edited by N23 - 05-Nov-2014 at 15:15
23ka.wordpress.com
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 05-Nov-2014 at 18:25
Загреб е светска метропола и светлосни години напред. Не само како град туку и по начинот на тоа што се размислува и што се прифаќа како општествени решенија вклулувајќи и инфраструктура и архитектура.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 05-Nov-2014 at 20:04
објектов во Загреб не е ништо посебно, во градот има многу подобри примери на архитектура, па и висококатници, од изминативе години
чисто само колку да разбијат монотонија ставиле стакла во различна боја, и тоа е се... ваков тип фасади има на неколку објекти во градот

ма да, не би ми сметало ако ова се градеше во Скопје наместо ова што се гради сега
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 15-Nov-2014 at 00:53
Елемаг Дипломат во Софиja.Во населбата Манастирски ливади во Софиja

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 15-Nov-2014 at 10:55
Originally posted by ink

Елемаг Дипломат во Софиja.


Ми се допаѓа. Ова е рендер, или зградата е во употреба?
За сè има вторпат
Back to Top
Prelibiton View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 15-Nov-2014
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Prelibiton Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 15-Nov-2014 at 14:45
Пуштена е зградата.
И за да биде квалитетен прв пост - еве Цариградски Комплекс.
Слики кои наjдов на гугал

и една моjа слика

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 15-Nov-2014 at 18:21
Изгледа одлично, фала за фотографиите.
За сè има вторпат
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 15-Nov-2014 at 22:49
Originally posted by Џоле

Originally posted by ink

Елемаг Дипломат во Софиja.


Ми се допаѓа. Ова е рендер, или зградата е во употреба?

Во употреба.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 08-Apr-2015 at 09:31
Евтин станбен квадрат, пристоен изглед, не е „барок“ или имитација на флетрон од Њујорк...

Sarajevo Tower bit će jedan od najviših i najmodernijih stambenih objekata u Sarajevu.

U Kolodvorskoj ulici u neposrednoj blizini Hitne pomoći izgradit će ga kompanije Smart Invest iz Kuvajta i ANS Drive.

Planirano je da sve bude gotovo u naredne dvije godine.

Ovaj projekat danas je prezentiran u zgradi UNITIC-a u Sarajevu. Zgrada će imati 26 spratova, tri podzemne garaže i više od 400 stambenih jedinica.

Glavni projektant zgrade Sarajevo Tower je Dušan Jovanović. Prema riječima Asmira Dževlana, generalnog direktora ANS Drivea, ovaj projekta značit će zaposlenje za 570 ljudi.

Cijena kvadratnog metra stana bit će 999 eura.


За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 08-Apr-2015 at 12:09
eh, City tower-ов наш барем да беше близу до ова...
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 08-Apr-2015 at 13:48
Ama se zapnale ova arapive da pravat zgradi po Balkanov...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 08-Apr-2015 at 16:33
Вишок пари
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 25-Apr-2015 at 08:11
И Приштина крие позитивни изненадувања:

Priština by dusancavic, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 08-Nov-2015 at 18:40
Sofia
[Advanced Architecture Apartments] 55m | 17fl |Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 08-Nov-2015 at 18:45Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 08-Nov-2015 at 18:52
Фино изгледаат.
За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 15-Nov-2015 at 13:02
Plovdiv - Complex Corona -60m.


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 46>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.301 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.