build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од регионот
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4243444546>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #861 Posted: 09-Mar-2024 at 07:37
Наjавени нови проекти во Софиja
1.South End


====>>>>
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #862 Posted: 09-Mar-2024 at 07:49
====>>>>
Be Home


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #863 Posted: 09-Mar-2024 at 08:01
====>>>>>
Сграда Върбите
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #864 Posted: 22-Mar-2024 at 19:02
Originally posted by Galileo

UPTOWN SQUARE - най-новиот mixed-use проект в София.360 Виртуален модел - 3D модел на идните BLD згради на улиците Сребарна и Љуба Величкова.Секој што е заинтересиран може детално да го погледне.

https://www.bld.bg/bg/proekti/uptown-square/360-virtualen-model
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #865 Posted: 24-Mar-2024 at 17:39
Можете ли да погодите за кој град од соседството станува збор?

За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 1001
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #866 Posted: 24-Mar-2024 at 17:58
Од кога неколколку облакодери станаа поим за напредок на еден град?
Во исто време мислам дека Тирана сеуште нема железничка станица.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #867 Posted: 24-Mar-2024 at 18:46
Се согласувам дека не е така, но од друга страна Тирана импресивно се развива, токму од причина што појдовната точка на тој развој беше многу ниска во однос на другите главни градови од Балканот. Си има многу проблеми, но мене ме восхитува храброста на инвеститорите и на архитектите кои не се плашат да градат во висина и не се плашат да бидат креативни во изгледот на зградите.

Скопје, од друга страна, е презаситен од здодевна, коцкаста станбена архитектура која уште е заглавена во 1980-тите години, со чест на ретките исклучоци.

Edited by Џоле - 24-Mar-2024 at 18:47
За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #868 Posted: 24-Mar-2024 at 21:47
Ситуацијата во Тирана е навистина интересна.Реално, на градот не му требаат облакодери,таквите се градат од три причини- кога нема доволно земја и простор - како што е во Хонг Конг,кога земјиштето и терените се екстремно скапи - како Њујорк и Лондон, или за престиж и прикажување.Освен Истанбул, ниту еден балкански град нема потреба од облакодери кои се економски и финансиски оправдани.Едно
на страната дека овие во Тирана не са skyscrapes а high-rise и се градат од друга причина, што нема врска со трите што ги спомнав - перење пари на албанската мафија.

Еве една интересна статија на оваа тема

"Over 2 billion euros"/ How construction in Albania turned into the biggest "laundering machine" for money laundering?

https://pamfleti.net/english/politike/mbi-2-mld-euro-si-industria-e-ndertimit-ne-shqiperi-u-kthye-ne-lavatric-i183732
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #869 Posted: 31-Mar-2024 at 12:38
Harmony Gardens - Dragalevzi , Sofia
1/2


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #870 Posted: 31-Mar-2024 at 12:42
2/2
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #871 Posted: 03-Apr-2024 at 11:42
Elysee Residence - Sofia


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #872 Posted: 03-Apr-2024 at 11:54
Sofia
Rosetta Residence

Skyfall Residence
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #873 Posted: 05-Apr-2024 at 13:53
Станбено-деловен комплекс Gora - Софиjа
1/2


Edited by Galileo - 05-Apr-2024 at 16:07
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #874 Posted: 05-Apr-2024 at 14:03
2/2


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20177
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #875 Posted: 07-Apr-2024 at 18:24
Carpe diem
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #876 Posted: 15-Apr-2024 at 17:54
Sofia
1/2
Marvell House


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #877 Posted: 15-Apr-2024 at 18:06
2/2
Сграда Мираж


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #878 Posted: 17-Apr-2024 at 18:35
Варна
Sandrovo Residence


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #879 Posted: 17-Apr-2024 at 18:49
Варна
Хоризонти Superstar & Хоризонти Platinum


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1410
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #880 Posted: 20-Apr-2024 at 11:30
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4243444546>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.176 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.