build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 46>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BL View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote BL Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Од регионот
    Posted: 15-Mar-2009 at 17:18
Jos jedna nova zgrada u kojoj se nalaze mercator i beko

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-Apr-2009 at 17:03


Ај што згрешиле тука нешто во текстот (Roll%20eyes) ама и прегрда ја направиле зградата. Баш во центарот на Солун, од оние стари грдосии го добија ова, квази 'модернистичка' грдосија... Па уште на неа напишале дека Македонија е грчка Ова ни во соседна Македонија го нема, навистина претеризам со алуминиумските профили. Ај што е станбена зграда, ова и за хотел грдо е, па и за болница.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 08-Jul-2009 at 13:39
Сликнав(од автобус) неколку слики од новата софијска архитектура

ако некој се прашува зошто сум ја ставил зградава долу во нова архитектура,па изградена е пред 2 години,полошо нешто не сум видел

Edited by Cloverstack - 29-Oct-2010 at 02:23
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Jul-2009 at 18:36
Originally posted by ovaj_stariov


ако некој се прашува зошто сум ја ставил зградава долу во нова архитектура,па изградена е пред 2 години,полошо нешто не сум видел

This old commie - from the late 70-ies or 80-ies.
Back to Top
Forensic View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Forensic Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 09-Jul-2009 at 04:19
Exactly. This is Zone B5 in Sofia, which was built in the early 80s and refurbished recently. These are the largest apartment buildings in the country. Smile 
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Jul-2009 at 16:51
Еве еден убав пример од Стара Загора,Бугарија,како би требало да изгледа една современа зграда.

Предниот дел е деловен,а задниот се станови за живеење.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 22-Sep-2009 at 18:29
Varna One, Варна:


Construction has started on a vast multi-dimensional residential complex, spanning a parcel of land of 77 000 sq m. The enormous complex is adjacent to Vladislav Varnenchik blvd at the former site of the VAMO engine manufacturing plant which recently terminated business activity, Stroitelstvo Gradut reports.

The first construction phase will be initiated in April 2009 in the eastern sector of the plot. Final completion is scheduled for June 2011. This parcel is designated for the residential part of the complex, boasting six large apartment blocks consisting of 41 flats each, varying in size and from 67 sq m to 112 sq m. Adjacent to it will be the second residential zone, comprising five buildings and 180 flats. The blocks will be positioned one on top of another and they will vary in height, between nine, 12 and 15 storeys, so that each provides a good sea view.

Phase two of the construction process will start in January 2010. This will shape the western sector of the site, where the shopping centres, recreation centres, coffee shops and the business zone will be housed.

Израелски инвеститор влага над 200 млн. евро в мащабен комплекс във Варна

Рендери:
Back to Top
Forensic View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Forensic Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 03-Jan-2010 at 14:24
A decent residential building in Sofia. What I find more impressive is that someone in Bulgaria realized people in the well-to-do parts of the world parctice something called landscaping.
 
 
 
 
Edited by Forensic - 03-Jan-2010 at 14:48
Back to Top
Forensic View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Forensic Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 03-Jan-2010 at 14:50
Another almost completed decent project in Varna. While the architecture appeals to me, the residential buildings are located on Varna's entry point from Golden Sands and Albena. In the past this area was one of the nicest entry points in Bulgaria with a sprawing, well maintained park created to impress foreign visitos to the north Black Sea resorts. Now it's gone. OhnoOhnoOhno
 
No need of that BILLA sign either.
 
 
 
 
 
 
 
 


Edited by Forensic - 03-Jan-2010 at 15:06
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 14-Jan-2010 at 22:40
Еве една интересна зграда во Белград, ми привлече внимание и ја сликав. Кој е овој архитектонски правец?Naughty


Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 14-Jan-2010 at 22:45
sonic the hedgehog style
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
BL View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote BL Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 18-Feb-2010 at 09:08
Najveci stambeni kompleks u BiH, Aleja centar Banja Luka


Back to Top
BL View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote BL Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 18-Feb-2010 at 09:10
Stambeni kompleks zute zgrade, malo sterilno, ali valjda ce kad se zavrsi i naraste vegetacija biti malo bolje.


Back to Top
BL View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote BL Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 18-Feb-2010 at 16:33
Stambene zgrade

 
Edited by BL - 18-Feb-2010 at 17:33
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-May-2010 at 10:07
МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ ОТКРИЈА ЕВТИН НЕДВИЖЕН ИМОТ
Јагма за станови на албанскиот брег

Елена Костовска

Стотина македонски семејства веќе купиле станови на албанското крајбрежје, а уште многумина се заинтересирани да инвестираат во соседството, тврдат посредниците со недвижен имот. Македонските веб-локатори за недвижни имоти се преполни со понуда на новоизградени станови на најатрактивните албански плажи, по цена од 600 до 700 евра за квадратен метар. Интерес има и за самостојна изградба на куќи и на деловни простори, а цената на плацовите се движи од 200 до 400 евра.
Македонските граѓани најчесто купуваат или се интересираат за станови од 45 до 65 квадратни метри во градовите Саранда, Валона и Драч. Нив граѓаните ги користат за изнајмување, преку што заработуваат, или за одмор и за викенди.
Во Министерството за правда на Албанија велат дека нема проблеми странци да купат недвижен имот и земјиште во Албанија.
- Нема рестрикции за странци. Исто како и граѓаните на Албанија и тие може да купат недвижен имот под исти услови - велат во Министерството за правда на Албанија.
Домашните посредници додаваат дека е побрза процедурата за странци, за кои имотен лист на име на купувачот се издава за две недели, додека процедурата за граѓаните на Албанија е 45 дена.
Домашните агенции за недвижни имоти, кои соработуваат со агенции за недвижни имоти и со инвеститори, кои градат станови во Албанија, велат дека продаваат и апартмани кои се во затворени комплекси, со чувари и со постојан надзор. За оние кои имаат да одвојат повеќе пари, по 800 евра за квадратен метар, може да добијат апартман во комплекс кој содржи ресторани, продавници, базени, спортски терени и приватна плажа. Оние со поплиток џеб, пак, за 590 до 650 евра ќе добијат апартман во права линија, на море, со паркинг и базен во рамките на комплексот.
- Има огромна заинтересираност кај граѓаните од Скопје, Битола и од Прилеп, но и кај граѓаните од Западна Македонија. За три и пол години 80 македонски семејства станаа сопственици на станови во Албанија. Во цената на становите за квадрат се вклучени сите давачки, освен 50 евра трошоци за нотар – објаснува еден посредник за недвижности.
Македонските граѓани, кои биле на одмор во албанските летувалишта, велат дека имало многу македонски граѓани од дебарскиот, гостиварскиот и од тетовскиот крај, кои во овие места изнајмувале апартмани на море, а многу од рестораните и од баровите биле во нивна сопственост.
- Веднаш штом дојдовме не пречека човек од Мавровско, кој ни понуди апартман со две соби по 30-35 евра за ноќ, на брегот на Јадранското море во Драч. Истиот човек ни кажа дека на македонски ќе можеме да се разбереме во рестораните на главната улица, кои ги држеле луѓе од Тетово и од Гостивар - вели Наташа Младеновска од Скопје.


Охрид двојно поскап


На охридското крајбрежје новоизградените станови, кои излегуваат на шеталиште, се продаваат во просек од 1.200 евра за квадратен метар, па нагоре, додека цените за препродажба се движат до 900 евра за квадратен метар. Во агенциите за недвижности во Охрид велат дека и покрај измените во законските прописи нема заинтересираност кај странците, кои без проблеми можат да купат недвижност во земјава.
- Како ќе биде продажбата, ќе покаже времето. Ако судиме по зимскиот период, ќе биде слабо - вели Венко Наумовски, сопственик на агенцијата за недвижности „Можности“.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=2018&ArticleID=140497
Back to Top
BL View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote BL Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 03-Aug-2010 at 15:34
....
Back to Top
BL View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote BL Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 03-Aug-2010 at 15:40
stambena zgrada UC u BL


Back to Top
BL View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote BL Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 03-Aug-2010 at 15:48
stambena zgrada na obali Vrbasa, BL
Back to Top
BL View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote BL Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 03-Aug-2010 at 15:50
Jos jedna, mislim da ce biti poslovna. Nalazi se u lokaciji Aleja centar, najvecem gadilistu u R. Srpskoj.
Edited by BL - 03-Aug-2010 at 15:51
Back to Top
BL View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Aug-2008
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote BL Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 03-Aug-2010 at 16:08
Unutrasnjost zgrada na Vrbasu


Edited by BL - 03-Aug-2010 at 16:09
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 46>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.273 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.