build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот и од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 08-Sep-2010 at 14:24
Albanskoto sobranie, smeneta od vnatre za samo eden mesev!Sopsema drug lik!!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 08-Sep-2010 at 19:28
ММ - добро е изведено албанското собрание.... ми се допаѓа.... а и претседателката е на добро место... само ме чуди каде се секретарот и другиот помошен персонал за водење на седница.... би требало да се близу претседателот....
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 08-Sep-2010 at 19:40
fossil, nikogas nemale sekratar blizu presedatelkata!
Porano nemaa isto kako sega!
cudno neli? hahah
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 13-Feb-2012 at 02:23
От цела децениja Бугарсконо народно собрание сака да се премести от старата зграда во новата, но се уште фали нова сала.
Старата зграда (изградена 1884)


И "новата" стара зграда (изградена 1954)


Овде беха само канцелариите на народните представители и има голема сала, но таа не е направена како пленарна сала. Беше обjaвен конкур за реконструкциja и изработка на нова сала. Еве ги и првите неколко проекти. Како цело салата мора да има места за 240 пратеници, а и со можност да фати 400 пратеници(ако некога пак е потребно Велико народно собрание)

Прво место :


Цената на проекта се оценува на около 4,5 милиона евро,како максимум во конкурсот се бараше да не оди повеке от 6 милиона евро.

Второ местоНаграда на журито:
Edited by ink - 13-Feb-2012 at 02:49
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 16-Mar-2014 at 23:50
Подгорица, Црна Гора. Ги објавувам фотографииве за да видиме што се гради таму, а што се гради кај нас со државни пари.За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 17-Mar-2014 at 05:03
Атлас бизнис Центар Подгорица не е во никој случај граден од државни пари и тоа со сигурност можам да го кажам (освен доколку некој политичар не ги свртел парите и ги испрал преку овој објект).
Инаку површината на чудово е скоро 14 илјади квадрати во основа ,а основната плоча е околу 16 илјади квадрати. И е градено прилично одамна (пред едно 5-6 години).
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 17-Mar-2014 at 09:07
Хм, зошто јас си помислив дека е ова е некое министерство? Моја грешка.
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 17-Mar-2014 at 09:15
Е тоа незнам Нема врска затоа сме и тука да споделуваме информации, знаење и мислење

Инаку еве една информација, дел од овој објект го градеа Македонски компании ,а целата зграда ја градеа претежно македонски работници ,во времето кога се претстави во Подгорица владееше еден скептицизам дека вакво нешто ќе направат таму, но ете ја направија.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 29-Oct-2014 at 11:11
Циркус пред австрискиот парламент. (Само да не видат нашиве, инаку ни се е*а мајката)

_MG_1189 by ckti80, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 29-Oct-2014 at 12:24

Това не е австрийският парламент , а зградата на общината на Виена.
Традиция е на този площад целогодишно да има различни мероприятия - Коледен базар,концерти на открито ,филмов фестивал , кулинарни изложения ,изложби ,арт инсталаций и прочие......
Това ще бъде и едно от местата ,където Кончита Вурст ще открие Евровизия 2015

Edited by Galileo - 29-Oct-2014 at 12:36
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1362
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 29-Oct-2014 at 12:56
Добро кажано, тоа е Градското собрание на Виена, и не е воопшто непознато да има вакви работи, имено главното лизгалиште во зима го поставуваат тука.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 17-Nov-2014 at 18:22
Новото седиште на НАТО во Брисел.

За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 20-Nov-2014 at 12:29
wow. Oгромно зградиште, ама ич не ме бендисува.. толкав простор зафатен, не можеле во висина да одат повеќе? А и изгледов ми е чуден, симболика ли е што ли е? (cкрстени прсти? граден кош? )
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 20-Nov-2014 at 17:03
Во висина ќе биди лесна мета на `пилотите` на Ал Каеда
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1362
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 20-Nov-2014 at 21:31
А и исто така во поглед на ефикасност на движење е глуп проектов, барем според мене, не дај боже да треба да отидеш од едно крило во друго, цел саат ќе изгубиш
Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 22-Nov-2014 at 15:45
ееее го украле сц борис трајковски!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 09-Dec-2014 at 11:56
Новиот Национален центар за контрола на одбраната (Национальный центр управления обороной) во Москва, Русија, чиешто отворање ќе биде за некој ден. Комплексов му доаѓа нешто како руска верзија на Пентагон.

Рендерот:И реалниот изглед:

Edited by Џоле - 09-Dec-2014 at 11:57
За сè има вторпат
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 09-Dec-2014 at 17:00
Доста "сталинистички" делува. Полека но сигурно русите се враќаат кон комунизмот
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 09-Dec-2014 at 18:48
Не си далеку од вистината, зашто предниот дел на зградата е изграден поодамна, во социјалистички времиња, а сега додадоа некои нови делови во ист стил. На втората слика се забележува дека го има грбот на СССР на средишната зграда.

Патем, во последно време во Русија е зачестена изградбата и проектирањето на згради во сталинистички стил.
За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 09-Dec-2014 at 19:20
Јосиф Висарионович Сталин бил диктатор, и тоа од оние најозлогласените, со смртта на речиси 60 милиони невини луѓе припишана како една од неговите злосторнички заслуги.
 
Но сепак, човек да види и да не верува, дури и Сталин имал некаков асален вкус, за разлика од овие нашинциве.


Edited by Dexter26 - 09-Dec-2014 at 19:21
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.