build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот и од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 09-Dec-2014 at 20:10
Originally posted by Dexter26

Јосиф Висарионович Сталин бил диктатор, и тоа од оние најозлогласените, со смртта на речиси 60 милиони невини луѓе припишана како една од неговите злосторнички заслуги.
 
Но сепак, човек да види и да не верува, дури и Сталин имал некаков асален вкус, за разлика од овие нашинциве.
архитектурата на Ск2014 е најблиска до сталинизмот... или со други зборови, кич копија на класицизмот во структурно модернистички објекти
само што, разликата е во тоа што објектите од сталинизмот се дел од сопствени мастер-планови и не го унакажуваат веќе постоечкиот простор и објекти со нивната просторна неартикулираност, како нашите
исто така, неповрзно со Сталинизмот како стил, но забавен факт: во Советскиот сојуз, па и во Југославија, соголувани биле фасади на постоечки постари објекти кои се реално класицистички, со секој детал... познато ви е од некаде? Naughty

и сето ова е иронично кога како аргумент се користи „комунистичкиот“ изглед на Скопје...

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 18-Mar-2015 at 02:45
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 17-Jun-2015 at 17:35
Во Русија се спремаат да ја преместат "Думата" во нов објект кој ќе се наоѓа во северниот дел на Москва т.е во новиот регион Нова Москва..

Статијата е од Спутник:


http://sputniknews.com/russia/20150617/1023478381.html


And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 17-Jun-2015 at 20:19
Сите предлози се одвратни. Во 21 век данудиш вакви решенија е катастрофално и поразително.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 17-Jun-2015 at 20:32
Нели се десталинизираа? Или им де допаѓа неговата архитектура?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 888
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 20-Jan-2017 at 20:48
Виртуелна разходка из Президентския дом – Дондуков 2

https://roundme.com/tour/22958/view/55903/
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 888
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 22-Jan-2017 at 13:21
Съдебна Палата- София
Построена 1929 – 1941 .
Сградата има 640 помещения, 24 заседателни зали, 3 хола и 8 вътрешни двора.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 22-Jan-2017 at 19:05
Одлично изгледа.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 25-Apr-2017 at 23:17
Додека ние градиме гипсани ништа, еве како изгледа новата општинска зграда на Солун:
Преземено од aktor.gr


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 26-Apr-2017 at 10:05
Има елементи на т.н. нео-брутализам, а со тоа по автоматизам е одбивно за „нашиве“
За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 26-Apr-2017 at 13:56
Previous
 
И то шо велиш "наше ќе биде и Солунско Поле", ама во бруталистички стил.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 26-Apr-2017 at 17:30
фино. ме потсеќа на доста админ-згради низ европа.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 22-Dec-2018 at 10:44
Новата судска палата во ПриштинаЗа сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 22-Dec-2018 at 18:11
No Baroque, no peace
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15007
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 15-Jul-2020 at 14:41
Административна сграда Борисова градина

https://www.facebook.com/markan.eood/
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 01-Sep-2020 at 09:16
После 135 години, собранието на Бугариja се мести.
Првото заседание ке биде утре.
Еве ja и новата пленарна сала.

Старата сграда останува само церемониална.

Edited by ink - 01-Sep-2020 at 10:53
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 888
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 01-Sep-2020 at 11:08

Още малко слики от новата пленарна зала ,, Света София,,


Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 01-Sep-2020 at 11:28
Убаво изгледа! А која е причината за „префрлување“ во друга сала?
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1765
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 01-Sep-2020 at 16:10
Ова е само друга нова сала во истиот објект? Реновирана сала во истиот објект? Или е сосема нова зграда?
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote David Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 01-Sep-2020 at 16:23
И кај вас антички столбови а
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.