build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот и од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 01-Sep-2020 at 18:41
Originally posted by David

И кај вас антички столбови а

Не позна , античните стълбове са от истински мрамор и не са декоративни ,така че има разлика .
Сега сериозно на въпросите .
Това е старата и оригинална сграда на Народното Събрание и пленарната зала.
Цялата дейност на Събранието се мести в сградата на бившия Партиен дом ,построен 50 те години на миналия век.


Новата пленарна зала е бившата конгресна и концертна зала ,която преди ремонта изглеждаше такаОсновната причина за преместването на Събранието е недостиг на място и нерентабилността на старата сграда ,която не е основно ремонтирана почти 60 години.
От години се дискутираше че старата сграда е прекалено малка и няма достатъчно място и помещения за всички комисии ,канцеларии ,приемни за депутатите , място за пресата , телевизия ,журналисти прочие.

Затова от утре цялата дейност нс Народното събрание се мести в реновираната сграда а старата сграда ще има представителна функция - официално откриване на първата сесия , при свикване на Велико Народно Събрание ,посещения на чуждестранни делегациии и т.н.
Новата пленарна зала ми допада ,но аз харесвах повече старата зала ,която имаше   красив класически интериор и страхотен таван .
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 898
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 02-Sep-2020 at 05:54
Едноставно и 300 години да си во ЕУ, менталитетот тешко да се смени...Бугарија е жив пример, балканштината останува

Кровната внатрешност пред

''Реновирање''

Edited by kiriOK - 02-Sep-2020 at 06:02
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 02-Sep-2020 at 08:11
Originally posted by JovanOdGjorche

Убаво изгледа! А која е причината за „префрлување“ во друга сала?

Старата зграда е мала. Нема место за сите представници, па собранието мораше да е во две згради. Реално во новата сграда немаше заседателна сала.


Originally posted by user8642

Ова е само друга нова сала во истиот објект? Реновирана сала во истиот објект? Или е сосема нова зграда?

Не е нова зграда. Тоа е зграда на домот на Бугарската комунистическа партиja, градена през 50-те години на XX век.
Реално ново е само салата,што е реновирана и променена како изгледа.

Edited by ink - 02-Sep-2020 at 08:15
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 05-Dec-2020 at 15:16
The construction of the Police Directorate's facility in Shkodra is near completion in Shkodër, Albania.https://www.facebook.com/junikshpk95
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 07-Dec-2020 at 17:35
Административна сграда Борисова градина Софија

https://www.facebook.com/markan.eood
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 05-Apr-2021 at 16:56
Мицотакис го промовираше проектот „Пиркал“ – нов огромен парк и административен центар во Атина

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис викендов во Атина го презентираше капиталниот проект „Пиркал“, со кој се предвидува изградба на огромен парк и ново административно седиште на Атина со вкупна површина од речиси 490.000 метри квадратни.

Од нив, за изградба на парковска површина се предвидени околу 32,4 хектари (324.000 метри квадратни) од локацијата на некогашната фабрика „Пиркал“. Импресивниот проект е именуван како „зелените бели дробови“ на грчката метропола, кои ќе ѝ овозможат на државата да заштеди над 1 милијарда евра на долг рок, што во моментов се плаќаат за закупнини од државните институции, јавува Greek City Times.

Планот подготвен од владата предвидува создавање на новите „зелени бели дробови“ во центарот на градот“, изјави Мицотакис од местото на некогашните индустриски постројки на фабриката „Пиркал“, која во моментов е во сопственост на грчките вооружени сили.

Проектот „Пиркал“ треба да се реализира во рок од пет години и во него се проценува дека ќе се вложат 250 милиони евра. Огромниот парк, заедно со идното административно седиште во Атина, би профункционирал во периодот 2025-2026 година.

Станува збор за локација на околу три километри од центарот на Атина, во близина на метро станицата „Дафни“. Покрај огромната површина на зеленило, на околу 160.000 метри квадратни е планирано да се градат административни згради во кои ќе бидат сместени девет министерства, со што ќе се надмине постојниот проблем на расцепканост на државните институции на различни локации во градот, за кои државата плаќа закупнина за изнајмување на нивните простории.

Грчката држава годишно плаќа по 33 милиони евра на име закупнини и други трошоци за објектите на министерствата и другите државни институции во Атина, информираат од грчката влада.

https://meta.mk/miczotakis-go-promovirashe-proektot-pirkal-nov-ogromen-park-i-administrativen-czentar-vo-atina/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 07-Sep-2021 at 10:28
Турскиот „Пентагон“, планиран да биде завршен за стогодишнината од основањето на турската република. Овде ќе работат околу 15.000 луѓе. Планирано отворање на 19 мај 2023 г.

За сè има вторпат
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1760
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 07-Sep-2021 at 17:11
Пентагон е почнат со градба на самиот почеток на втора светска војна во 1941-ва, и завршен во 1943, зашто властите стварно имале потреба од деловен простор за институциите. Направен е во груб соц-реализам стил, без многу естетика, само функционалност да се запази. Е сега само незнам, овие за што се спремаат. Пошто колку што знаеме светска војна нема во тек. Глуп национализам тип СК 2014.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 08-Sep-2021 at 12:39
И Русија пред неколку години го догради своето министерство за одбрана. Не знам, подобро е да си подготвен за секој случај. Можеби сака да ја подобри и економијата преку градежнишство како што пробаа сп СК14 или како што прават сега во Каиро со новиот административен град.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 08-Sep-2021 at 12:50

Дали пробале да се помолат малку повеќе? Уште некој музеј во џамија и таман ќе рипни економијата. Самиот Ердоган кажа дека Американците го имаат доларот ама Турците го имаат ГОСПО.

https://www.cnbc.com/2018/08/10/lira-hits-all-time-low-as-erdogan-tells-turks-they-have-their-dollar.html]https://www.cnbc.com/2018/08/10/lira-hits-all-time-low-as-erdogan-tells-turks-they-have-their-dollar.html
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1760
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 08-Sep-2021 at 15:50
Многу е лошо кога политичар, режим, власт, држава, што и да е, ќе се нафура дека дури и Господ е на негова страна. Од каде доаѓа таа самодоверба, тоа убедување, да ми је знати. Толку многу злосторства и војни се направени низ историјата само зашто некоја будала се нафурала дека универзумот него му е наклонет и дека тоа му дава за право да прави што сака. И упорно, повторно, се појавуваат овакви ликови.

Многу ме потсеќа све ова на епизода od 3rd Rock from The Sun кога Томи Соломон прв пат се соочи со концептот на религија. Па се чудеше во школо како тоа на наптревар за време на час по физичко, двата тима се молат на Господ за да победат, и како тоа Господ ќе знае на кого да му ја додели побетата?! Значи молењето на другите што нема да победат било за џабе!? Епа истата комедија се случува во меѓудржавните политики. Затоа се и тие ненормално огромни џамии, затоа сме гледале и чатење тенкови и секакви други глупости.

Edited by user8642 - 08-Sep-2021 at 15:55
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 16-Oct-2021 at 17:53
Новата сграна на Нова Телевизия
http://www.citybuild.bg/news/novata-sgrada-televiziia-harmonichen/45335


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 14-Mar-2022 at 18:12
Првонаграденото решение на меѓународен конкурс во Црна Гора на архитектонски тим од Македонија

Министерство за екологија, просторно планирање и урбанизам на Црна Гора, распиша меѓународен конкурс за идејно архитектонско решение за зградата на Државната институција за ревизија Црна Гора. Вкупната површина на зафатот на парцелата изнесува 1960 квадратни метри. Од учесниците се очекувало во рамки на идејното решение, да дадат и предлог за уредување на јавна површина – сквер.

На Конкурсот за идејно архитектонско решение на зградата на Државната ревизорска институција на Црна Гора пристигнале вкупно 20 конкурсни трудови.

Доделени се три награди и три откупа. Првата награда припадна на архитекти од Македонија, првонаграденото решение под шифра „TREM7654“ е дело на авторите: Александар Симјеноски, Христијан Ивановски и Викторија Богданова.

Ви го презентираме првонаграденото решение на тимот од Македонија.

Trepetljika / Бела Топола / Populus Тremula / Државна институција за ревизија Црна Гора

Ревизорот е личност кој ја нагледува исправноста на процесите кои се одвиваат помеѓу јавните институции на темелен, независен и транспарентен начин.

Не станува збор само за проверување на исправноста, туку за креативно советување за начини на подобрување на начините и ефикасноста во служењето на граѓаните, од страна на тие институции.

Ако ревизорското дејствување го разбереме како мост помеѓу правилното (посакуваното) и реалното (несовршеното), овој Ревизорот ја симболизира критичната мисла како конструктивната арматура која воспоставува и држи хармоничен ред и стремеж кон совесно делување во едно здраво општество.

Ревизорот е Гласник помеѓу Граѓанинот и Институцијата.

Како да се проектира архитектонско решение кое ќе ги вдоми потребите на овие Гласници? Како да се замисли Зграда која ќе биде огледало на ревизијата (пре-обмислување, пресогледување) како стремеж кон општествена исправност?повеќе инфо на линков долу

https://www.porta3.mk/prvonagradenoto-reshenie-na-megjunarodniot-konkurs-vo-crna-gor-na-arhitektonski-tim-od-makedonija/
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 04-Apr-2022 at 09:31
Institute building for pharmacy, Salzburghttps://bigsee.eu/institute-building-for-pharmacy-salzburg/
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.