build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мост кај МНТ (првично планиран со Панорамско трк.)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #361 Posted: 04-Mar-2016 at 21:40
И мостот и тркалото нека ги стават кај жабар зошто тој мост кај и да е сам ќе падне. Со кој памет се покрија сите симболи на Скопје? ИДИОТИ!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #362 Posted: 24-May-2016 at 10:50
Ако треба и светот нека пропадне, ама тркалото мора да се изгради!

фото: mkd.mk
http://www.mkd.mk/makedonija/skopje/vardar-teche-barok-i-rushevini-vleche-fotovideo#36

Edited by Џоле - 24-May-2016 at 10:50
За сè има вторпат
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #363 Posted: 24-May-2016 at 11:44

чинам го прават по нарачка за токму и' да не пропадне, хм навистина откачена работа ... туку ќе беше и пореволуционерно да го направеа како портабл ПТ па сезонски да му менуваа мост по потреба т.е. да менуваше мост секоја сезона, бар овие во центар, а празнично и по останатите, не дека е невозможна мисија, та и СК'14 како проект изгледаше ко невозможен па пак виде бел ден

инаку за мене земено естетски вака барокно, а во однос на сите торти центарски ова тркалово е налик сладолед на точење, та и да не ти е до благо од ишта да се насладиш, а потем и да накапи некоја минута по тоа плажите и сплавоите в Центар ...

во секој случај за наши намирници рецепти и автомати, мислам поарно што се заокружи муабетов вака, можам да замислам да теравме сето ова та и тркалово во модернизам, ќе беше гром у коприва работата, но од ифрит ламарина, убаво на хартија терсене пред авлија [1] не дека и ова вака не ет, но сигурен сум еклектичноста ги амортизира изненадно сите очекувани и неочекувани апсурди на кои тилта современиот мозок, ето еден од нив и барокот ...


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #364 Posted: 03-Aug-2016 at 06:56

ова претпразнично многу што се размрда, ко да се да е темпирано за политички паблисти стант, зар не ет така сегде

ако барам оправдување за оваа екскурзија, нормално надреално повторно, тракалово ќе му дојде нешто налик туристичка воденица, која и за сметка на идно преместување - во секој случај ќе повлече долготрајно внимание та и мит-ои ко ниедна туристичка реклама на cnn која би ја пуштиле! ова мојов оптимизам е речиси бесконечно растеглив, иако навистина доста работи се нелогични ако чоек думите ги оштри строго рационално политички

иако и баш не сум фан на тркалово, сепак за поздрав е колку надреален проект бива паркиран в сред центар, вакво нешто е налик рингишпил врз америчка амбасада, нормално кој-што-каде му се може да си посака, само се ми се чини полесно е утре тркалово да се потстркала угоре удоле, него што тоа америчкиот бункер на кале би се дислоцирал другде, јасно освен ако правовремено не го збрчи метеор у глава

http://www.brif.mk/video-zabrzano-se-gradi-panoramskoto-trkalo/


Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2361
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #365 Posted: 03-Aug-2016 at 11:13
Глупост од епохални размери. За 18 милиони евра колку што чини овој кич можеа да се изградат 90 км селски патишта и тоа со прилично добар квалитет, со рабници и сигнализација.

И тоа, пази кои патни правци:

1. Kaтлановска Бања-Градманци-Крушје-Горобинци-Иванковци (околу 20 километри), со што Иванковци директно би се поврзало со Скопје и Свети Николе, а Горобинци со Велес.

2. Тромеѓа-Клечовце (со мост преку Пчиња и со должина од 7 километри) со што раздалеченоста од Клечовце до Куманово од 22 би се намалила на 12 километри

3. Клечовце-Новосељане (околу 7 километри) со што директно би се поврзале патот Куманово-Крива Паланка-Софија, патот Клечовце-Коњух-Ш.Рударе-Кратово и патот Куманово-Св. Николе

4. Дељадровце-Студена Бара-Горно Коњари (должина околу 9 километри) со што директно би се поврзал изолираниот раноградинарски регион на Пчиња и Студена Бара со Скопје и Св. Николе.

5. Арбанашко-П'клиште (околу 7 километри) со што дирекно би се поврзало Кокино со Ранковце, Кратово и Крива Паланка и реконструкција на постоечката делница Арбанашко-Драгоманце (околу 17 километри)

6. Реконструкција и проширување на патот Клечовце-Бељаковце (должина 6 километри) и реконструкција и зајакнување на мостот на Крива Река кај Коњух.

Со овие правци драстично би се подобриле комуникациите во Североисточниот Регион, но на циркузантите сигурно помил им е циркузантски реквизит, отколку да направат нешто корисно за својата татковина, да им се плукнам во паметот.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #366 Posted: 03-Aug-2016 at 11:36
Приоритети.

За сè има вторпат
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #367 Posted: 03-Aug-2016 at 22:20
Originally posted by phenomenon

Глупост од епохални размери. За 18 милиони евра колку што чини овој кич можеа да се изградат 90 км селски патишта и тоа со прилично добар квалитет, со рабници и сигнализација.

И тоа, пази кои патни правци:

1. Kaтлановска Бања-Градманци-Крушје-Горобинци-Иванковци (околу 20 километри), со што Иванковци директно би се поврзало со Скопје и Свети Николе, а Горобинци со Велес.

2. Тромеѓа-Клечовце (со мост преку Пчиња и со должина од 7 километри) со што раздалеченоста од Клечовце до Куманово од 22 би се намалила на 12 километри

3. Клечовце-Новосељане (околу 7 километри) со што директно би се поврзале патот Куманово-Крива Паланка-Софија, патот Клечовце-Коњух-Ш.Рударе-Кратово и патот Куманово-Св. Николе

4. Дељадровце-Студена Бара-Горно Коњари (должина околу 9 километри) со што директно би се поврзал изолираниот раноградинарски регион на Пчиња и Студена Бара со Скопје и Св. Николе.

5. Арбанашко-П'клиште (околу 7 километри) со што дирекно би се поврзало Кокино со Ранковце, Кратово и Крива Паланка и реконструкција на постоечката делница Арбанашко-Драгоманце (околу 17 километри)

6. Реконструкција и проширување на патот Клечовце-Бељаковце (должина 6 километри) и реконструкција и зајакнување на мостот на Крива Река кај Коњух.

Со овие правци драстично би се подобриле комуникациите во Североисточниот Регион, но на циркузантите сигурно помил им е циркузантски реквизит, отколку да направат нешто корисно за својата татковина, да им се плукнам во паметот.


Убаво кажано.Или целосно би се реновирал партизанскиот регионален пат Куманово-Свети Николе. За Куманово-Паланка да не зборам,во очајна состојба е, а меѓународен пат е.
Back to Top
Macedunicus View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 02-Nov-2014
Location: Неготино МАК
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote Macedunicus Quote  Post ReplyReply #368 Posted: 04-Aug-2016 at 13:03
Што би било ... кога би било... или со други зборови..Да би имала баба к*р ќе беше дедо!
Овој мега проект на владата барем се гледа т.е е видлив и допирлив и многумина ќе имаат корист од него, колку и на некој му се допаѓало или не ...она што е пострашно, а никој не го спомнува, туку шират лажна грижа и демагогија, е фактот што заради скандалот на СДС(Молерска)(натрапникот Кире Н.) со испраќањето на писма со лажни аргументи и факти до инвеститорите, кои сакаа да ја купат првата емисија на Еврообврзница, направија, заради разликата во камата, директна штета на државата и граѓаните од 25 Милиони Евра!!!
Пари што заради болните амбиции на некои персони ги избубивме за една ден!!!
Сите од форумџиите погоре наведени работи можеле да се направат со тиа пари, а воедно ќе го имавме и панорамското тркало и ќе ни останеа плус 7 Милиони Евра за други проекти!!! Толку за "загрижените"!!!   
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #369 Posted: 04-Aug-2016 at 14:45
Edited by Џоле - 04-Aug-2016 at 14:46
За сè има вторпат
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #370 Posted: 04-Aug-2016 at 15:52
Така така, ич да не те боли и не ми се замарај, патишта ќе правеле страшна работа. Шу убо коа ќе дојдат туристите ќе си се возат у панорамско, милина бе најбоље ќе биде Скопје у цел балкан. Баба, дедо ќе им објаснуеш сеа тука време ќе си трошиш мислам нема потреба.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #371 Posted: 04-Aug-2016 at 16:59
Ха, ха, ха, можам да забележам дека Центарот за фекалии на ДПМНЕ мошне ревносно го следи форумов во последно време.
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 115
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #372 Posted: 04-Aug-2016 at 17:08

Не сте нешто многу различни двајцата
Back to Top
Macedunicus View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 02-Nov-2014
Location: Неготино МАК
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote Macedunicus Quote  Post ReplyReply #373 Posted: 04-Aug-2016 at 17:32
Originally posted by BOJAN

Ха, ха, ха, можам да забележам дека Центарот за фекалии на ДПМНЕ мошне ревносно го следи форумов во последно време.Хехее, освен "фекалии и штабови" не дади ни една конструктивна критика...храбро чутиш a!?
Знам дека ти е многу тешко и мачно како "шарен-обоен" да сватиш дека има твои сограѓани кои не се членови на ниедна политичка партија и функционираат без да добиваат директива од "Београд", СОРОС, УС-АИД или од ВМРО-ДПМНЕ...Ама замисли...има и такви кои имаат свое мислење и не пљукаат по се и сешто само заради тоа што не е од нив!!!

Кога е веќе БАЛ, нека биде МАСКЕНБАЛ!!!
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2361
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #374 Posted: 04-Aug-2016 at 18:15
Originally posted by Macedunicus

Што би било ... кога би било... или со други зборови..Да би имала баба к*р ќе беше дедо!
Овој мега проект на владата барем се гледа т.е е видлив и допирлив и многумина ќе имаат корист од него, колку и на некој му се допаѓало или не ...она што е пострашно, а никој не го спомнува, туку шират лажна грижа и демагогија, е фактот што заради скандалот на СДС(Молерска)(натрапникот Кире Н.) со испраќањето на писма со лажни аргументи и факти до инвеститорите, кои сакаа да ја купат првата емисија на Еврообврзница, направија, заради разликата во камата, директна штета на државата и граѓаните од 25 Милиони Евра!!!
Пари што заради болните амбиции на некои персони ги избубивме за една ден!!!
Сите од форумџиите погоре наведени работи можеле да се направат со тиа пари, а воедно ќе го имавме и панорамското тркало и ќе ни останеа плус 7 Милиони Евра за други проекти!!! Толку за "загрижените"!!!   


Koj сака наоѓа начин, а кој не сака наоѓа изговор!

Дали тој Кире влијаеше на одлуката за Панорамското тркало да се одвојат 18 милиони евра, а за реконструкција на Главната Железничка Станица во Скопје од 2.6 милиони евра? Или за реконструкција на 10 железнички станици во внатрешноста на државата да се одвојат вкупно 2.5 милиони евра?

Си ја видел ли Скопската Железничка Станица на што личи после реконструкцијата, која се сведе на шминкање? И кој е виновен за тоа?

а) СДСМ
б) Баба Рога
в) ЛепраконитеEdited by phenomenon - 04-Aug-2016 at 18:23
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
MartinX View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 10
  Quote MartinX Quote  Post ReplyReply #375 Posted: 04-Aug-2016 at 23:56
Originally posted by BOJAN

Ха, ха, ха, можам да забележам дека Центарот за фекалии на ДПМНЕ мошне ревносно го следи форумов во последно време.


Ти си бе пријателе тој што највеќе го исполитизира форумов, секој пост натака ја тераш водата, види пред некоа година дал имаше вакви политички препукувања а не сеа и постовите на порталот и по форумов тераш политички пропаганди
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #376 Posted: 05-Aug-2016 at 08:51
Originally posted by MartinX

Originally posted by BOJAN

Ха, ха, ха, можам да забележам дека Центарот за фекалии на ДПМНЕ мошне ревносно го следи форумов во последно време.


Ти си бе пријателе тој што највеќе го исполитизира форумов, секој пост натака ја тераш водата, види пред некоа година дал имаше вакви политички препукувања а не сеа и постовите на порталот и по форумов тераш политички пропаганди


Види вака лепотане пропагандистички, мојот град е испоганет, уништен и окупиран за прв пат во историјата од сопствени сонародници. Низ историјата го рушеле војни, го ништеле земјотреси и други временски непогоди, ама вакво лудило како „Скопје 2014“ и сето она што во моментов се случува во мојот град, во моето соседство, тоа никогаш се нема случено. ДПМНЕ и лудакот на нејзино чело го уништи мојот град. И тука нема никаква пропаганда, тука има само објавена војна на градот. Кој не ја гледа оваа слика, јас се плашам дека ќе реалноста со која ќе се соочи во блиско време нема да биде нималку розова.

Скопје е град уништен од лудаци. Скопје е град уништен со мои, државни пари. Град изграден по мерка на простачките, приземните, абнормалните желби на Никола Груевски. „Миле ми текна!“, „Ама не Миле, тоа е стил од Вашингтон, ова барок треба да биде“, „Миле, до каде е „Сити галери“ и „ЕВН“. Јас со ваков налудничав диктаторски проект не можам да се помирам!
Back to Top
MartinX View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 10
  Quote MartinX Quote  Post ReplyReply #377 Posted: 05-Aug-2016 at 09:57
Originally posted by BOJAN

Originally posted by MartinX

Originally posted by BOJAN

Ха, ха, ха, можам да забележам дека Центарот за фекалии на ДПМНЕ мошне ревносно го следи форумов во последно време.


Ти си бе пријателе тој што највеќе го исполитизира форумов, секој пост натака ја тераш водата, види пред некоа година дал имаше вакви политички препукувања а не сеа и постовите на порталот и по форумов тераш политички пропаганди


Види вака лепотане пропагандистички, мојот град е испоганет, уништен и окупиран за прв пат во историјата од сопствени сонародници. Низ историјата го рушеле војни, го ништеле земјотреси и други временски непогоди, ама вакво лудило како „Скопје 2014“ и сето она што во моментов се случува во мојот град, во моето соседство, тоа никогаш се нема случено. ДПМНЕ и лудакот на нејзино чело го уништи мојот град. И тука нема никаква пропаганда, тука има само објавена војна на градот. Кој не ја гледа оваа слика, јас се плашам дека ќе реалноста со која ќе се соочи во блиско време нема да биде нималку розова.

Скопје е град уништен од лудаци. Скопје е град уништен со мои, државни пари. Град изграден по мерка на простачките, приземните, абнормалните желби на Никола Груевски. „Миле ми текна!“, „Ама не Миле, тоа е стил од Вашингтон, ова барок треба да биде“, „Миле, до каде е „Сити галери“ и „ЕВН“. Јас со ваков налудничав диктаторски проект не можам да се помирам!Имаш ти проблем со себе, секој што не се согласува со твојте шарени ставови го ставаш од "другата" страна...Не се помирувај ти, искочи протестирај, збирај си луѓе за избори, ама не не труј тука нас на форумот, па не сакаме да читаме сите тоа па тоа, на твојот став има некој што пак му се свиѓа 2014 и ти со сила не може да го убедуваш, ете ги имаа нели референдум за гтц и пропадна, очигледно на народов и не му е толку лош, дај остај форумов да диши малце од политика
Back to Top
Macedunicus View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 02-Nov-2014
Location: Неготино МАК
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote Macedunicus Quote  Post ReplyReply #378 Posted: 05-Aug-2016 at 10:13
Originally posted by BOJAN

Originally posted by MartinX

Originally posted by BOJAN

Ха, ха, ха, можам да забележам дека Центарот за фекалии на ДПМНЕ мошне ревносно го следи форумов во последно време.


Ти си бе пријателе тој што највеќе го исполитизира форумов, секој пост натака ја тераш водата, види пред некоа година дал имаше вакви политички препукувања а не сеа и постовите на порталот и по форумов тераш политички пропаганди


Види вака лепотане пропагандистички, мојот град е испоганет, уништен и окупиран за прв пат во историјата од сопствени сонародници. Низ историјата го рушеле војни, го ништеле земјотреси и други временски непогоди, ама вакво лудило како „Скопје 2014“ и сето она што во моментов се случува во мојот град, во моето соседство, тоа никогаш се нема случено. ДПМНЕ и лудакот на нејзино чело го уништи мојот град. И тука нема никаква пропаганда, тука има само објавена војна на градот. Кој не ја гледа оваа слика, јас се плашам дека ќе реалноста со која ќе се соочи во блиско време нема да биде нималку розова.

Скопје е град уништен од лудаци. Скопје е град уништен со мои, државни пари. Град изграден по мерка на простачките, приземните, абнормалните желби на Никола Груевски. „Миле ми текна!“, „Ама не Миле, тоа е стил од Вашингтон, ова барок треба да биде“, „Миле, до каде е „Сити галери“ и „ЕВН“. Јас со ваков налудничав диктаторски проект не можам да се помирам!


Без навреда...ама дечко ти не си арен!!!
Према тоа што го пишуваш и ги навредуваш твоите сонародници и твоите неистомисленици од типот на "лудаци", "мојот град", "диктатура", "окупација" итн итн дефинитивно нешто не е вред сос тебе другаарче..ниту е градот "окупиран", ниту е "твој или мој" (макар и да живееш во него), ниту е барок (не се разбирам многу али е неокласицизам), и зимаш збор во уста како "диктатура", за кои не знаеш што му е значењето, во диктатура гарант нема да шлапаш, да пишуваш навредливи коментари, и да шириш лага и пропаганда а притоа да не ти фале ни влакненце, koja неукост!!!
Многу пишиш,а малце кажуваш!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #379 Posted: 05-Aug-2016 at 12:25
Previous
 
Па менување на урбанистичкиот изглед без никаква јавна дебата и без никакво учество на архитекти и инженери - луѓе кои се образовани и специјализирани за таква работа, туку со идеи од типот "Миле ми текна" на одредени индивидуи, може да се дефинира како диктатура, бидејќи тие одредени индивидуи си го пикаат носот во работи кои не се под нивна надлежност и за кои немаат никакво образование, ниту специјализираност.
 
Неукоста претежно доминира кај таквите одредени индивидуи со идеи од типот "Миле ми текна", а членовите на форумов кои го изразуваат своето незаводолство само реагираат на ваквиот идиотизам.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #380 Posted: 05-Aug-2016 at 12:41

ова за јавната дебата навистина е огромна фалинка во цело патинирање, но оправдување на реформаторите им е дека за тоа извадија програма а народ им ја изгласа индиректно на избори, та ако не експертски бар популистички испеглана, иако сигурно експерти стаиле потпис зад проектите и дуповите колку и некому да му се сонило или посакало вака или онака да го оплеменува центарот на метрополата

убо велите горе приоритети, а реално за сметка на дефокусирање од ЕА пенетрација илити фиктивниот проблем со името, и во оваа прилика односно нишка би повторил: навистина СК'14 е полн погодок да се релативизира цел отанизирачки притисок со кој веќе 20 години сме политички оптоварени, просто сконтавме дека имаме и побитни аспекти од нашиот живот него тоа блокираниот ЕА пристап, а кој доколку и понатака беше главна тема посекако ќе извадеше на маса склет ако не и нови конфликти кои ќе беа далеку поскаши за терање него ова патинава која бар заврши некако естетски наместо воено по муниција во планини односно по нечии петпарачки воени џебоии

~

сега после се муабетот е џавкање помеѓу ~ социјалистичка буржоазија VS капиталистички пролетеријат, надреално нема што, да не ти се верува дека фрустрациите некогаш ќе си ги рехабилитираат и едните и другите, првиве зошто се гради а вториве зошто до сега ништо не е градено откако сме се осамостоиле, иако и претходно то што било градено е кренато на грбот на народот, и нормално со помош на последната унија во која не беа интегрирале поствоено

но да видиме можеби утре буржоазијата ќе смогне сили да ги врати изнесените милијарди од транзицијата цирка 10 да преживеале по банки, а со нив ако не постојниов протелеријат кој фрли пола милијарда на освежување на скопскиот центар, нека ги опнат нели по фабриките од каде и ги однесоа, та не едно ами сетне и десетина панорамски тркала да кренеме в секој град по едно за младите да си оправат перспективите циклично


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.578 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.