build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мост кај МНТ (првично планиран со Панорамско трк.)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 01-Mar-2019 at 17:01
Edited by my Macedonia - 01-Mar-2019 at 17:03
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 08-Mar-2019 at 18:34
Денес

Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 08-Mar-2019 at 18:39
Дај бре више нек го завршат, не може нормално да се движи човек на кеј
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 08-Mar-2019 at 19:07
Катастрофа е движењето ама некако се влечкаат денес немаше баш многу работници.Патем многу грубо изгледаат недовршениот Официрски и хотелот до него,којзнае до кога ќе стојат во таква фаза.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 24-Apr-2019 at 14:34
Од инстаграм
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 406
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 24-Apr-2019 at 18:30
Дали откако ќе се заврши мостов КОНЕЧНО ќе се исчисти Вардар?
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 822
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #447 Posted: 26-Apr-2019 at 01:44
Вардар ќе се исчисти кога ќе ги тргнат галиите.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 406
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #448 Posted: 26-Apr-2019 at 12:33
Originally posted by mirakuliks

Вардар ќе се исчисти кога ќе ги тргнат галиите.

Што имаат врска галиите со тоа кога ќе се исчисти Вардар?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #449 Posted: 26-Apr-2019 at 16:32
Па тие се најголемото ѓубре
За сè има вторпат
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #450 Posted: 26-Apr-2019 at 17:53
Добро толку не можеа да соберат сили(очигледно парите не се проблем) да го направат мостот спремен за пролетта и колку толку да се отвори центарот? Делот кај мостот и Мепсо е катастрофа.

И стварно уште не се пуштени фонтаните на двата плоштада? Мизерија.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 822
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #451 Posted: 29-Apr-2019 at 00:58
Кога ќе се тргна галиите ќе се подобри протокот, пред се праволинискиот тек на реката, со што ќе се намали наталожувањето на седимент во облик на плажи како и ќе се зголеми капацитетот на реката со текот да повелече повеќе ѓубре низводно.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #452 Posted: 15-Jun-2019 at 16:25
Се уриваат столбовите за панорамското тркало

Екипи на ГП „Бетон“ почнаа со уривање на бетонските столбови во реката Вардар на кои требаше да стои панорамското тркало од проектот на Владата на Никола Груевски „Скопје 2104“.
„Според новиот проект, сите четири бетонски столбови ќе се урнат и со тоа коритото на реката Вардар ќе биде ослободено. Летово треба да завршат градежните работи за изградба на мостот, со што ќе бидат остранети и препреките кои се наоѓаат на кејот со кои сега е блокирано движењето“, велат од кабинетот на градоначалникот на Скопје Петре Шилегов.
Според новиот проект, мостот нема да има барокни елементи. За да се гледа симболот на градот Камениот мост, ќе биде поставена проѕирна ограда.Градоначалникот Петре Шилегов лани во април најави дека градските власти одлучиле мостот да не се урива, туку да се догради без панорамското тркало и да биде пешачки премин. Град Скопје и изведувачот ГП „Бетон“ постигнале договор мостот да се догради по пониска цена од онаа во првичниот договор во времето на Груевски. Наместо седум милиони евра, Градот треба да доплати 3,1 милиони евра.
„Донесовме одлука да се догради пешачкиот мост. Уривањето, онака како што е сегашната позиција на мостот, заедно со заостанатите плаќања и обврските кон германските партнери кои требало да го градат тркалото би нè чинело три милиони евра. Успеавме за истата цена да договориме тој да се догради. Коритото на реката Вардар повторно ќе стане безбедено бидејќи нема да има фундаменти во него. Мислам дека оваа варијанта е добра за граѓаните“, изјави во април минатата година градоначалникот Шилегов.Мостот, на кој што според проектот требаше да стои панорамско тркало, почна да се гради во 2014 година. Град Скопје тогаш проектот го предаде на ЈСП „Скопје“, а пари покрај од буџетот на Градот се обезбедуваа и преку донации од Агенцијата за електронски комуникации. Според договорот со ГП „Бетон“, изградбата требаше да чини 18 милиони евра. Досега на изведувачот му се исплатени 10 милиони евра.https://www.porta3.mk/se-urivaat-stolbovite-za-panoramskoto-trkalo/?fbclid=IwAR17Wg2xWFOod9A0h4TMPA6OC6YHKp3b9ufLM3F0kqOcfXYZQEGzZfMGVOk
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #453 Posted: 18-Jun-2019 at 01:42
Ретко грд мост
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #454 Posted: 18-Jun-2019 at 13:28
Подолу од него има уште два уште погрди.
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #455 Posted: 18-Jun-2019 at 19:47
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #456 Posted: 25-Jun-2019 at 09:40
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #457 Posted: 26-Jun-2019 at 08:02
Не е толку лош, интересни се каблите.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #458 Posted: 03-Jul-2019 at 12:24
Денешна

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4663
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #459 Posted: 03-Jul-2019 at 14:55
А добро, толку е тешко во меѓувреме реката да има нормален тек? Овие водоскоците не работат, ама островчињата? Сигурно не е дека летно време пресушил Вардар, ова е поради 10 години пореметен тек во самиот центар.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #460 Posted: 05-Aug-2019 at 16:31
aerofoto.mk

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.