build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мост кај МНТ (првично планиран со Панорамско трк.)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 25>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 02-Jul-2014 at 12:01
Панорамсково е срање невидено, непотребно, на погрешна локација, трошење пари на глупости кои еден ден...ма кој ден, ќе си ја голтнеме кнедлата дека немаме држава и готово...
Од чаламот си патиме!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 07-Jul-2014 at 18:41
тотално си во право
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 896
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 27-Aug-2014 at 18:55
Лоша вест: Веројатно го спремаат Панорамското да се гради, зашто кога поминав денес на патеката кај плоштад (за жал во брзање) видов дека бетонот е искршен, зборам наспроти Музејот на македонската борба, а воедно и долу на Кејот ставени се тараби, така да веројатно ќе го почнуваат.

Мислам се, се што се изгради, нема да погоди толку како ова глупо тркало, кое никако нема да се вклопи во просторот, а воедно ќе пречи во погледот на толку многу работи, меѓу кои најважните симболи на градот, Камениот мост и Калето. Очигледно толку се заинтересирани за нешто.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 27-Aug-2014 at 20:26
Негде кај новата градска куќа да се градеше некако би се прифатило(ако се мора) ама овде никако неможи да се профати како локација
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 28-Aug-2014 at 09:20
Не мора ништо да се прифати, посебно не ваква глупост. Градов има далеку поитни проблеми за решавање.
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 30-Aug-2014 at 01:27
СЕ ОФОРМУВА ГРАДИЛИШТЕ ЗА ПАНОРАМСКОТО ТРКАЛО

Се подготвува теренот за изградба на Панорамското тркало, односно се оградува просторот и се оформува градилиште за изградба на мостот на реката Вардар помеѓу зградата на МЕПСО и Музејот на македонската борба.

- Просторот се оградува, а многу наскоро треба да започне и изградбата на објектот. Најпрвин ќе се гради пешачкиот мост на кој ќе биде поставено тркалото - изјави вчера Мишо Николов, директор на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“, кое ќе стопанисува со панорамското тркало.

Панорамското тркало го гради скопски „Бетон“, чија понуда беше единствена на конкурсот што го распиша ЈСП и изнесува 18,2 милиони евра. Овие пари ЈСП ќе ги обезбеди од сопствениот буџет и со донации од Владата, а изградбата ќе се финансира во повеќе буџетски години, до 2018 година. Тркалото треба да биде готово до 2019 година.

Според градските власти, пешачкиот мост на кој ќе стои тркалото ќе придонесе за надополнување на функционалноста на просторот и за негово идентификување, како и за непречен проток на населението што гравитира од едната кон другата страна на реката Вардар, а придружната содржина, односно тркалото, ќе придонесе за атрактивноста на просторот.

Според проектот, освен тркалото, на средината на мостот ќе има ресторан, кафе-бар, продавница за сувенири и билетарница. Тркалото ќе биде високо 73 метри, мерено од брегот на реката, со дијаметар од 57 метри. (А.П.)

#
http://dnevnik.mk/?ItemID=99D2FFE87D7758419298D9CDC150FE68
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 30-Aug-2014 at 12:44
prvo pravis teatar i muzej mnogu poniski za da se gleda kaleto. posle toa stavas brodovi pred niv i gi zatinjas. na kraj stavas trkalo od 70 metri sto potpolno ke go blokira kaleto. ima li nekoj tuka strategija ili kako sto sonil(e) taka dodava(at) utredenta
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2390
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 30-Aug-2014 at 13:07
Originally posted by xnx

prvo pravis teatar i muzej mnogu poniski za da se gleda kaleto. posle toa stavas brodovi pred niv i gi zatinjas. na kraj stavas trkalo od 70 metri sto potpolno ke go blokira kaleto. ima li nekoj tuka strategija ili kako sto sonil(e) taka dodava(at) utredenta


A не, грешиш. Не е крајот со тркало од 70 метри. На крај помеѓу кејот и Вардар ќе стават вакво:

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 30-Aug-2014 at 17:33
`ѕидови за вас прекрасни луѓе`
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 15-Sep-2014 at 16:18
За сите кои сакаат да знаат кој го финансира ваквиот идиотизам, во реализација на ЈСП Скопје.
 
http://24vesti.mk/aek-kje-donira-milion-evra-za-izgradba-na-panoramskoto-trkalo-vo-skopje
 

АЕК ќе донира милион евра за изградба на панорамското тркало во Скопје

 
15.09.2014 | 14:27
 
Агенцијата за електронски комуникации ќе донира 61 милион и 500.000 денари или околу еден милион евра на Јавното сообраќајно претпријатие Скопје за реализација на проектот „Панорамско тркало“ кој треба да се издигне помеѓу Камен мост и мостот „Гоце Делчев“.
 

 
Jавното сообраќајно претпријатие официјално потпишало договор со градежната фирма „Бетон-Скопје“ според кој објектот треба да биде изграден и поставен за сума од, според сегашните информации, 18,3 милиони евра.
 
Првично се планираше изградбата на овој објект да се финансира од донации на приватни компании, но подоцна планот беше изменет, па за изградба на тркалото ќе се издвојуваат пари од државниот буџет.

Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2390
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 15-Sep-2014 at 17:30

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 15-Sep-2014 at 18:13
ова не е единствен ваков случај.знам и за други `уфрлувања` во плаќањата,ама несакам да добијам позив со `незгоден` акцент
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 15-Sep-2014 at 22:19
uste poveke me boli sto uste tolku pari eden den ke treba da se frlat za sevo ova da se dislocira od centarot na gradot

a da, zaboraviv i ova: konecno i definitivno zbogum na pogledot na kale od plostad

Edited by xnx - 15-Sep-2014 at 22:22
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 15-Sep-2014 at 23:32
Originally posted by Dexter26

За сите кои сакаат да знаат кој го финансира ваквиот идиотизам, во реализација на ЈСП Скопје.  http://24vesti.mk/aek-kje-donira-milion-evra-za-izgradba-na-panoramskoto-trkalo-vo-skopje <h1 ="article-title">АЕК ќе донира милион евра за изградба на панорамското тркало во Скопје</h1> 
15.09.2014 | 14:27  Агенцијата за електронски комуникации ќе донира 61 милион и 500.000
денари или околу еден милион евра на Јавното сообраќајно претпријатие
Скопје за реализација на проектот „Панорамско тркало“ кој треба да се
издигне помеѓу Камен мост и мостот „Гоце Делчев“.    <div style="text-align: justify;">Jавното сообраќајно претпријатие
официјално потпишало договор со градежната фирма „Бетон-Скопје“ според
кој објектот треба да биде изграден и поставен за сума од, според
сегашните информации, 18,3 милиони евра.
<div style="text-align: justify;"> 
Првично се планираше изградбата на
овој објект да се финансира од донации на приватни компании, но подоцна
планот беше изменет, па за изградба на тркалото ќе се издвојуваат пари
од државниот буџет.Ќе има ли спомен-плоча за ктиторот АЕК кај што ние, граѓаните, ќе може да оддадеме почит дека ДРЖАВНА установа дала ПАРИ, кои се всушност НАШИ, за да се обистини овој магнет за туристи?

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 16-Sep-2014 at 08:00

Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 16-Sep-2014 at 22:08
А од кај им се на АЕК милион евра, за донација?
Прво нешто што им текна беше Панорамско Тркало, кога 1 милион евра решиле да ги „фрлат“.
Си мислиш Дубаи сме, стапка на сиромаштија 0,001%.
Traveling.
Back to Top
vedran1982 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 03-Jan-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote vedran1982 Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 16-Sep-2014 at 22:13
Пари ли се миљон еура..
Back to Top
Foldalot View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Foldalot Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 17-Sep-2014 at 17:39
Originally posted by Danndy

А од кај им се на АЕК милион евра, за донација?


Од продажба на фреквентниот опсег на мобилните оператори што се ослободи со воведување на дигитална телевизија. Огромни суми се вртат тука. Нека ме корегира некој ако грешам.
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 17-Sep-2014 at 18:43
Космофон тендерот за воведување на 3G,што го распиша АЕК го доби за 10милиони евра.После знаеме 3G воведоа и T-Mobile и Vip.Тоа ти се 30 милиони само за 3G мрежата, притоа мислам дека ова се привремени лиценци со важност од 10 или 20 години.За 4G исто имаше тендер,исто 10,3милиони евра од лиценца.Ова се само дел од приходите на АЕК.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 18-Sep-2014 at 10:31
verojatno bidejki zgradata na AEK e edna od najubavite vo gradot, pa sakaat da pocastat nesto...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 25>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.155 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.