build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мост кај МНТ (првично планиран со Панорамско трк.)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 24>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 28-Oct-2014 at 10:37
Нема никаква логика за оваа глупост. Ако некој сака панорама, тогаш може да се качи на Кале, кое се наоѓа на 100 метри од Панорамското тркало, и да пружи поглед низ целиот град. Станува збор за јавен простор кој не троши десетици милиони евра, не го затскрива Камениот мост, не го уништува Кејот на Вардар, нема бизнис интереси, не преферира некаков си барок, а сепак е бесплатен и може да му даде на секој посетител панорамско запознавање на Скопје.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 813
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 28-Oct-2014 at 11:39
И, уште поважно, со глупото тркало ќе се наруши погледот на градот од самото Кале, да не зборам дека со него ќе се попречи и погледот кон сите други работи, пред се кон симболот на градот Камениот мост, ама за нив очигледно не е проблем тоа.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2379
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 28-Oct-2014 at 11:53
Дали е вистина дека од другата страна на Камениот Мост се планира изградба на ролеркостер над Вардар!?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 28-Oct-2014 at 13:32
Да, вистина е.   
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 28-Oct-2014 at 16:12
Вие сериозно ова... ролеркостер?
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 28-Oct-2014 at 17:07
Молам да се наведе извор за ова. Во моментов не сум способен да одлучам дали да го сфатам како евтина провокација, или пак како сериозна можност да се реализира ваква идиотштина... до таму дојде работава.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2438
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 28-Oct-2014 at 18:33
Едно време и панорамсково тркало беше само идеја... така да, ништо веќе не би ме изненадило, а и немам веќе нерви за да се живцирам. Што. Сакаат. Нека. Прават.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 07-Nov-2014 at 14:00
Еве ја локацијата на тркалото точно пред МЕПСО.Полоша локација неможеле да најдатBack to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 07-Nov-2014 at 18:15
А чекај, која би била добра локација за оваа наказа?
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 820
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 07-Nov-2014 at 18:20
Луна Парк
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12603
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 08-Nov-2014 at 18:17
Со овој проект конечно ќе се стави крај на градската плажа под МНТ, што покажува колку кратковиди се проектите на Коце, како и дека нема сериозен пристап во планирањето на содржините, туку се работи на принцип „плукни-залепи“.

Edited by Џоле - 08-Nov-2014 at 18:18
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 08-Dec-2014 at 17:41
Теренот за Панорамското тркало го лапна пола Вардарhttp://vecer.mk/skopska/terenot-za-panoramskoto-trkalo-go-lapna-pola-vardar
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1890
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 09-Dec-2014 at 01:31
Целиов град стана ироничен. Немаме луна парк ама на сред плоштад имаме глупава вртелешка и панорамско тркало...
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 295
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 09-Dec-2014 at 09:59
Целиов град одамна не е град, оти низ него гради кој ќе стигне.

Градов (?) на големо наликува на Лас Вегас, иако фелата од цел Балкан, а можеби и пошироко, напросто го исмејува проектот „Скопје 2014„. На власта нејќе да и‘ чуе и си го тера она кое го наумила, претворајќи го градов во збирштина од случајно поставени објекти, кои ќе ги гледам(е) дур‘ сме живи.
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 09-Dec-2014 at 14:35
lele imame golemi trkali, brodovi toest univ restorani plazi prskalici, most star nov pa uste ponov pa statuetki pun most so sekoj i sesto... ali smizle su najubavi
kao mali pariZ ... Leskoac i Vranje porano kompiri i kromid noseva sega idat kato turistii da se slukaat
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12066
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 25-Dec-2014 at 02:13
1


2

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 03-Feb-2015 at 13:40
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 10-Mar-2015 at 00:36

ако не го направат со симболичен билет а социјалните случаи нема да бидне и сончево тркало, макар ставиле и тоа сончевата розета на него [1] комотно можат со секоја рата социјална помош да делат и по 4 бесплатни билета за тркалото и жичарата, каруселите јасно би требало да се бесплатни претпоставувам ќе стават уште
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 10-Mar-2015 at 00:59
најискрено се надевам дека со овие кавгиве кај овие `горе`,нема да се гради тркалото,или барем нека се направи мостот ама без тркало

огромна морална подршка за кумот да истрае и малку пожестоко да се спротистави барем за ова(повторувам за објектите од ск2014 сум за,а за `дотаоците против)
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 10-Mar-2015 at 09:44


ако е затворен буџетот тоа тешко, односно ако веќе е нарачано тркалото посекако ќе ни го испорачаат, прашање е дали на друго место би го паркирале во други околности други планери - макар што истите додека дојдат ќе мине може уште цела една деценија ако не и повеќе, веројатно бидејки го истрошија и својот последен адут за поткусурување

мене би ме иненадило ако го направат некоја нова математика во случај да не е склучен договорот за трколото и за та сума стават 4 тркала наоколу, комотно по едно на сите скопски тумби
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.