build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Мост кај МНТ (првично планиран со Панорамско трк.)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мост кај МНТ (првично планиран со Панорамско трк.)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 25>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 08-Oct-2010 at 18:37
Previous
Yes
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 08-Oct-2010 at 20:56
Што се однесува до рингишпилот - тој е логичен резултат на се’ што видовме до сега и не да речам дека не сум зачуден, дури и го очекував (веројатно потсвесно) - не знаев баш рингишпил дека ќе биде, ама некоја будалаштина сигурно...
...а ова со скулптуриве и оваа „реденка“ од „наши докажани вајари“, покрај делот со финансиската малверзација (кој е поголем од тркалото, поточно се гледа од вселената), ќе заврши исто како со лавовите, најверојатно, затоа што ќе си ги фатат скулптуриве кој како сака, па циркусот ќе се развива во истиот манир, секој ќе си тегне на своја страна - Тертиља ќе биде како од Transformers, Стрез од Terminator, Висарион од готиката, а Гропа од антиката...
Во секој случај за поздрав е тоа што во ист фазон се праат будалаштините, доследно и секојдневно...нема овде опаметување, очигледно...

Edited by Dave Gahan - 09-Oct-2010 at 15:31
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 10-Oct-2010 at 00:17
Originally posted by pbanks

Originally posted by Cloverstack


@ pbanks
Веројатно мојов пост ќе те разочара за разлика од тој на fichot. Но навистина каква желба за некаква длабока анализа може да остане кај нормален човек после стотата епизода од добро познатото лудило. Овие веќе избришаа било какви досегашни граници на невкусот, на глупоста, на ненормалното... Треба да го смениме насловов на нишкава од „Скопје 2014“ во „Верувале или не“.


Не е битно дали мене ќе ме разочара постот или не. Ја следев преписката што пред некој ден ја имавте со ОКА, ЛСЛ и уште незнам во некоја друга нишка околу Скопје 2014. И криво ми е дека тој проклет проект е влезен во секое ќоше од форумот. Единствено се разговара за Скопје 2014 или низ призма на Скопје 2014... Сите дискутираат како во транс, едните страстно го омаловажуваат проектот, а другите пак се ситат бидејќи тој се реализира непречено.

Во ред, има тука веќе 10ци страни на кои ги изразивме своите ставови околу проектот, се изрециклираа истите тези (од оваа или онаа страна) по 100 пати... Веќе немам потреба ниту да ги читам постовите, доволно е да видам кој е авторот и веќе знам што е напишано.

Веројатно една од целите на авторите на оваа гротеска Скопје 2014 била токму оваа, комплетно да не обземе и да не дефокусира од се друго околу (секако не нас на билд, туку во еден поширок општествен контекст). И искрено сум заморен од тоа, се надевам дека ќе смогнеме сила да ги вратиме оние конструктивни дискусии кои едно време беа главна одлика на билд, бидејќи сум навистина заморен од постојано читање УА и УРА.
за жал се пронајдов во постов на пбанкс... а сепак морам да се сложам со него... морам да се сложам и со кловер, тоа еднаш го искажав во темата за скулптурите за лавовите, само малку поемотивно

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 28-Oct-2010 at 12:42
Градот ќе гради панорамско тркало за поглед на „Скопје 2014“

Градот бара идејно решение за тематскиот парк што е предвидено да се гради меѓу Камен и мостот „Гоце Делчев“

Деспина Трајковска


Дефинитивно, градбите од „Скопје 2014“ ќе се гледаат како на дланка од педесетметарското панорамско тркало поставено во срцето на градот. Градските власти се во потрага по урбанистичко-архитектонско решение за тематскиот парк во кој централно место ќе има панорамата. Предвидено е да се гради во зелениот појас крај кејот на десниот брег на Вардар, меѓу Камениот мост и мостот „Гоце Делчев“.

Кога ќе почне изградбата и колку пари ќе чини оваа, дефинитивно, атракција за Скопје, ќе се знае дури по завршувањето на постапките за избор на идејното решение. А кој ќе биде главен финансиер официјално никој не кажува, исто како и тоа чија е, всушност, идејата за изградба на панорамата што речиси преку ноќ се вцрта во предметниот урбанистички план.

Градоначалникот Коце Трајановски поради службено патување во странство вчера не беше достапен за подетаљно да информира за проектот. Но, очигледно и градските власти и општинарите од Центар не ги разграничиле обврските, но можеби чекаат крајна одлука од Владата, ако се има предвид оти е јавна тајна дека ДУП „Мал ринг“ е цртан по нејзините урбанистички визии.

Засега единствено е познато дека Град Скопје го бара потребното архитектонско-урбанистичко решение. Во јавниот повик е наведено дека се бара терк за уредување на тематски парк за рекреативно, забавно и панорамско разгледување на градот - панорамско тркало. По изборот на идејното решение Градот ќе нарача и изведбен проект. Така, практично градските власти ќе станат носители на проектот и преку него ќе дадат свој придонес во владиниот проект „Скопје 2014“ покрај тековните активности за обновување на фасадите во центарот на градот и реконструкцијата на оградите на мостовите.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=F1CC006591433F4B9880B5C3047CBAD0
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 636
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 28-Oct-2010 at 17:35

Zaradi obvrski ne ja pratev situacijata vo Makedonija nekolku meseci, zatoa ovoj forum mi e dobredojden za da gi doznam novostite od tatkovinata. Gledam deka ludiloto prodolzuva, ne samo sto ke gi isturkaat site nebulozni gradbi, sega i panoramsko trkalo. Ne znam so e samo zaboraveno, mozebi da se postavi oblisk nekade vo centarot edno 150 metra visok. 


Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 28-Oct-2010 at 18:01
Еве кој сака да си прочита за ваквите тркала што има на википедија (ова најмногу им го препорачувам на љубителите на зборовите "лудило","хаос" и сл.) http://en.wikipedia.org/wiki/Ferris_wheel Изгледа одамна полуделе Русите со нивното тркало во центарот на Москва, Англичаните со тркалото во Лондон и тн.
Почитувам конструктивна расправа од типот каде треба да биде местото,дали воопшто треба да го има и тн. ама коментари со навреди и зајадливост мислам дека не се пристојни. Еве прочитав на еден сајт и друг податок дека вакво тркало било поставено во центарот на градот Перт, Австралија но после 2 години било демонтирано заради непрофитабилност. Се е работа на вкус и профит, за најзагрижените ете и убав податок, тркалата се монтираат и може да се демонтираат, не е крај на светот. Јас конкретно за тркалово немам некакво мислење, затоа што во принцип се плашам од висина, секогаш ми било непријатно да се возам дури и во луна-паркот, па и со и без тркало мене ми е исто :-)
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4666
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 28-Oct-2010 at 18:19
Тие градови што ги кажа се во една огромна рамнина. За во Москва да видиш нешто треба да одиш на Лениновите гори кај универзитетот Ломоносов (сега се викаат врбови гори), што е едни 2 часа возење од центарот. Во Лондон пак, ни 15 часа не ти стигаат до најблиската планина. А во Скопје, калето е на 5 минути од кај што е планирано тркалото. Ете ти ја разликата. Најатрактивниот дел од градот ќе има катни гаражи и панорамско тркало.

А инаку тебе ти смета зборот во нишкава лудило и хаос поради некои твои сентименти, а не дека нешто има посуштинско.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 28-Oct-2010 at 18:32
Не разбирам, каков е тој тематски парк меѓу двата моста, кога тука е комплексот МЕПСО/Пошта/Телеком... а впрочем нели треба и барокна катна гаража да има, или се откажаа?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 28-Oct-2010 at 18:37
Катната гаража е потребна. А панорамското тркало да биде поставено на Кале не знам, ете можеби твојата забелешка е на место. Тоа е коректна забелешка,културна и издржана. Со навреди се постигнува само контраефект којшто ќе ни штети на сите. Мислам, на пример дали некој што има моќ би сакал да се повлече или да ја измени некоја идеа ако ти ја наречеш луда? Мислам дека нема таков :-) Но нејсе, ова е демократија па може секакви зборови да се употребуваат и секаков коментар е дозволен, дури и правото да мразиш е дозволено (не го зборувам ова за тебе).
Што се однесува до локацијата на катните гаражи (катната?) и тркалото викаш најатрактивниот дел...забораваш да додаеш дека ќе им и хотел + зградите кои е во тек нивната изградба а се пред се од административен карактер. 

Edited by lslcrew - 28-Oct-2010 at 19:31
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 28-Oct-2010 at 18:43

јас мислам дека е во тоа средишното зеленило во долното корито на Вардар.... кај што средуваа пред некое време мислам.... со цвеќиња.... така нешто.... 

Само незнам со кој памет го бутаат таму.... или не виделе панорамско тркало, или се луди... или пак мислат да го прват како... вие од виртуелна македонија како го викате тоа.... само една површина.... не е важно... се гледа дека не е на арно....

И се соглсувам, нени треба да има панорамско тркало.... Калето и восно се одлични места за разгледување на цел град.... дури ни кај Ново Маало не треба, но е многу подобро место отколку кај пошта..... тука може да се збори и за парк... а тркалото да биде само придружна содржина.... но потребата и не е толку голема.....

Незнам.... јас кренав раце од проектов.... колку некои работи и да ми се допаѓаат....

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4666
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 28-Oct-2010 at 18:50
Originally posted by Observer

А панорамското тркало да биде поставено на Кале не знам, ете можеби твојата забелешка е на место.


Еве ти го одговорот од Фосил:

Калето и Водно се одлични места за разгледување на цел град. Тоа беше впрочем и мојата реплика - не дека ни треба тркало на Кале, туку не ни треба тркало бидејќи го имаме Кале!Edited by lslcrew - 28-Oct-2010 at 19:31
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 636
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 28-Oct-2010 at 21:06

celava diskusija odi vo apstraknost. Navistina ne se snaogam. Velat vo nekoi gradovi ima panoramski trkala, ima triumfalni kapii, ima spomenici.... Pa zosto i nie da nemame! 

Ne e rabotata drugite sto imaat nie da go kopirame, toa e pateticno. Od plostad nema da ostanat ni 100 metri kvadratni sloboden prostor. Skopje go ima Vodno, go ima Kale, GAzi Baba, ne treba panoramsko trkalo vo sred grad. Neka bide Barcelona za primer, do Monzuik i Tibidabo kako panoramski mesta. Ne vidov nitu edno trkalo

Back to Top
LouReed View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote LouReed Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 28-Oct-2010 at 21:34
Zdravo, zafaten denes cel den... 

Da... trkalovo neznam bas dali prilega pokraj kejot...

Mislam deka im e poveke za atrakcija nego za nesto drugo.

Se vozev na Okovo vo London i e ok, ali skapo e... neznam i dali tuka narodot ke plaka nekoi slicno-visko sumi za da se kacat na trkalovo.... a i kako sto kazuvate go imame Kaleto tuka a i zicarata sto ja pravat sega za na Vodno....

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 28-Oct-2010 at 22:21
Originally posted by LouReed

Mislam deka im e poveke za atrakcija nego za nesto drugo.

Што подразбираш под атракција и кој поточно ќе го гледа како такво?
Back to Top
LouReed View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote LouReed Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 28-Oct-2010 at 23:21
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by LouReed

Mislam deka im e poveke za atrakcija nego za nesto drugo.

Што подразбираш под атракција и кој поточно ќе го гледа како такво?


Atrakcija/Zanimacija, vikaj go kako sakas.. ke se isponaredad deca i lugje da se vozat... ali neznam dali bas ke ima ist efekt kaj nas kako vo drugive gradovi... kako prvo brojot na turisti vo Skopje e mnogu mal, a kako vtoro skepticki raspolozni  na poveketo lugje nema da im tekne da zastanat i da se povozat a ne i da platat za toa.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 28-Oct-2010 at 23:29
Еве навистина нека се наредат луѓе и деца за да се возат. Ама збориме за Плоштад Македонија... таквата слика мене ме асоцира на панаѓур каде што дефинитивно не му е местото. Не бива да се споредува со примери на градови каде што има ваква работа, бидејќи сигурно никаде не тупнале панорамско тркало на централен плоштад, а плус веќе апсолвиравме дека не можат да се повлекуваат паралели ни со оглед на рељефот.
Back to Top
LouReed View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote LouReed Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 28-Oct-2010 at 23:33
Kako sto slusnav ke go stavaat pokraj kejot na Vardar... taka da nema bas da bide na "centar" na plostad.
Mislam deka problemot tuka e sto gradot i ne e tolku golem i druo mesto da go stavat kaj sto ima promet na lugje/turisti bi bilo vo park.
Moze da bide ok ake e napraveno stilski, na primer okoto vo London vo opsto ne izgleda panagurski... ama sepak nekako ne mi se dopagja idejata za stavanje na trkaloto vo Skopje...

Kako prvo jas voopsto ne bi go staval, kako vtoro, ako stvarno resile veke da go stavat ovie dve lokacii sto gi spomnav bi bile najdobri...


Edited by LouReed - 28-Oct-2010 at 23:35
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1310
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 28-Oct-2010 at 23:45
Мислам дека сите сме сложни вакво тркало се поставува во градови каде НЕМА ВИСОЧИНИ од каде би се набљудувале.Во случајов со Скопје тоа е обратното.
Затоа народе ако некој се сети на некоја друга причина зошто тркалово да биде таму каде што е планирано нека кажи.
LouReed спомна за атракција,јас немам ништо против ваква атракција но нека биде каде што и е местото во Луна Парк.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 28-Oct-2010 at 23:53
Originally posted by LouReed

Kako sto slusnav ke go stavaat pokraj kejot na Vardar... taka da nema bas da bide na "centar" na plostad.
Не е баш многу утешно...
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 28-Oct-2010 at 23:58

Дефинитивно метото му е во Луна парк, а второ на таа локација на кеј не гледам ни простор воопшто. Кога ке го изградат Офицерски, катната гараза и мостот до театарот, баш ме интересира како сето тоа би изгледало.....урнебес при самата големина на тркалото ќе се изгуби и плоштадот и спомениците и се.Edited by lupo - 29-Oct-2010 at 00:00
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 25>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.