build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мост кај МНТ (првично планиран со Панорамско трк.)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Macedunicus View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 02-Nov-2014
Location: Неготино МАК
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote Macedunicus Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 05-Aug-2016 at 14:00
Па не сме сите со кратко памтење, мада некои така мислат играјќи на таа карта, а можеби и самите не памтат што кажале .
Повеќето објекти во Мал Ринг се вметнати во урбанистичкиот план баш од тој таканаречен специјалист т.е градски архитекат Мирослав Грчев, кој најмногу го напаѓа и куде проектот, ми се чине ако не се лажам, беше тоа во времето на Ристо Пенов кога тој беше главен архитекат на град СК...поради незнаење или немање интерес никогаш не е започнат...а кога други почнаа да го реализираат, е од тогаш почна да нечини!?!?!?
А иначе да се повикуваш цело време на некои вадени секвенции од илегално снимани и шпионирани разговори за кои незнае никој до ден денешен дали се реални, не се монтирани и дали се извадени од било каков контекст (прикажани само заради политичко делегитимирање и оцрнување, сервирани од сдс и "странски компании") е веродостојно и ептен професионално...мизерија!

Само не ми е јасно ако целиот проект нема легитимитет и граѓаните не го сакаат, како тоа Жерновски неможеше да направе еден успешен референдум против реконструкција на ГТЦ, излезеноста му беше со еден збор КАТАСТРОФАЛНА! И тоа ЦЕНТАРЦИ! Поозз

Edited by Macedunicus - 05-Aug-2016 at 14:05
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 05-Aug-2016 at 16:54
Дечки, не ми е јасно зошто при секој адискусија одма мора да се лепат етикети и повикуваат штабови.

Кога се размислува за некој проект, нормално е да се постави прашањето што добиваш, што губиш (opportunity cost): за тие пари, дали има попаметен проект, со оглед на тоа што сакаш да постигнеш? Значи,
1. Би го ставил овде тркалово и бесплатно да е?
2. Ако да, колку би платил за тркалото, со оглед на тоа тие пари би можеле за други работи да се потрошат? Што губиш, според тоа?
3. Што се добива овде? Ако некој би го ставил овде тркалото, значи има некаква добивка? Не мора да е финансиска добивката.

Што се добива овде? Дали воопшто требаше да се гради? Кога веќе се трошат 18 милиони евра, што не прави посреќни (utility), нови железнички во цела Македонија, или тркалово?

Лично, и да беше бесплатно тркалово, пак ќе бев против.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 05-Aug-2016 at 17:02
Вака сега, референдумот во ГТЦ не успеа од две причини. Првата причина е што 10% од луѓето вметнати на избирачки список се духови. Едно 1.000 гласачи веќе се тргнати од ДИК, а останатите ќе мора да се исчистат со тековната процедура за бришење на Максимилијан Горкиевци.

Втората причина за неуспехот на ГТЦ лежи во бојкотот на ДПМНЕ. Ниту лудакот, ниту претседателот излегоа на референдум, заедно со целото нивно членство. Преостанатите 20% од центарци или се иселени од Македонија, или воопшто не се занимаваат со тоа што им се случува во градот.

Јас повторно ги повикувам членовите на форумов што се залагаат дека „народот ќе победи“ да поднесат иницијатива за референдум за ЦЕЛИОТ проект „Скопје 2014“ на на ниво на Град Скопје. Ама овој пат да си излезе на гласање како попчиња и без закани со бркање од работа да биде!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Online
Posts: 3822
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 05-Aug-2016 at 17:12
Кога сме тука
 
 
 
Back to Top
Macedunicus View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 02-Nov-2014
Location: Неготино МАК
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote Macedunicus Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 05-Aug-2016 at 17:46
Originally posted by BOJAN

Вака сега, референдумот во ГТЦ не успеа од две причини. Првата причина е што 10% од луѓето вметнати на избирачки список се духови. Едно 1.000 гласачи веќе се тргнати од ДИК, а останатите ќе мора да се исчистат со тековната процедура за бришење на Максимилијан Горкиевци.

Втората причина за неуспехот на ГТЦ лежи во бојкотот на ДПМНЕ. Ниту лудакот, ниту претседателот излегоа на референдум, заедно со целото нивно членство. Преостанатите 20% од центарци или се иселени од Македонија, или воопшто не се занимаваат со тоа што им се случува во градот.

Јас повторно ги повикувам членовите на форумов што се залагаат дека „народот ќе победи“ да поднесат иницијатива за референдум за ЦЕЛИОТ проект „Скопје 2014“ на на ниво на Град Скопје. Ама овој пат да си излезе на гласање како попчиња и без закани со бркање од работа да биде!Во нешто конечно се слагаме, а тоа е дека мнозинството граѓани одлучува и дава легитимитет на секој проект (колку да тоа и да не ни се допаѓа и е болно за некои), па така и во овој пример центарци за ГТЦ, со кои дадоа јасно до знаење дека ја поддржуваат реконструкцијата на ГТЦ и дадоа поддршка на ВМРО-ДПМНЕ и покрај заканите и пропагандите на Жерновски насочени кон нив...Тоа значи дека, Ако народот за нешто одлучи и сака, нема сила што ќе го сопре!!!
Факт е дека ЦЕНТАРЦИ кажаа ЊЕТ на референдумот, со катастрофална излезеност и одлука за ЖЕКИ!!!
Се друго од типот Амааа "фантоми", "непостоечки гласачи", "иселени", се изговори, флоскули, финти кое се покажаа како детски прикаски, при тоооолку "фантоми" без ниту еден релевантен доказ, во кои ниту децата во градинка не веруваат повеќе!!!   


пс.Ако се фантоми Павле Трајанов, сестрата на Рада Шеќерова, Најче Мајче итн итн ДА се слагам фантоми се хехеее! Се тресеше гората,. се роди глушец!
Мислам дека се разбираме!Edited by Macedunicus - 05-Aug-2016 at 17:53
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2364
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 05-Aug-2016 at 18:39
Originally posted by Macedunicus

[QUOTE=BOJAN] В
Се друго од типот Амааа "фантоми", "непостоечки гласачи", "иселени", се изговори, флоскули, финти кое се покажаа како детски прикаски, при тоооолку "фантоми" без ниту еден релевантен доказ, во кои ниту децата во градинка не веруваат повеќе!!!   


пс.Ако се фантоми Павле Трајанов, сестрата на Рада Шеќерова, Најче Мајче итн итн ДА се слагам фантоми се хехеее! Се тресеше гората,. се роди глушец!
Мислам дека се разбираме!Оваа е врв на политичка неписменост:

Последниот извод на Избирачкиот спосок е 1 милион 804 илјади гласачи. Во Македонија сите знаеме дека нема повеќе од 1 милион и 600 илјади жители. (Зајакот)

Се мешаат поими жител и државјанин.

Јас како државјанин на Македонија може да бидам отсутен подолго од една година од државата и нема да се водам како жител на Република Македонија, но како полнолетен граѓанин и државјанин на Р. Македонија имам право да гласам на било какви избори илии референдуми во државата, без разлика дали сум отсутен една или педесет и една година.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 05-Aug-2016 at 18:49
На територијата на Општина Центар има еднаков број на гласачи и жители. Никој не меша државјани и жители. Ако му се верува на избирачкиот список, и бебињата имаат право на глас во Центар. Ако не е така, тогаш некој додавал гласачи на непостоечки или адреси на други граѓани без нивна согласност и знаење. Односно, некој го добил правото на глас без доказ дека има живеалиште во Центар. Ова е кривично дело!

Е сега, на последниот референдум на ГТЦ не излегоа да гласаат и сите оние впишани лица од Максимилијан Ѓорѓија и слични улици непознати за мене како центарец. Од овие добро познати причини, референдумот за ГТЦ не успеа. Ако треба ќе следуваат и видеа, мислам за тие што имаат слаба меморија што се случуваше во Општина Центар на избори.

Edited by BOJAN - 05-Aug-2016 at 18:50
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2364
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 05-Aug-2016 at 19:00
Originally posted by BOJAN

На територијата на Општина Центар има еднаков број на гласачи и жители. Никој не меша државјани и жители. Ако му се верува на избирачкиот список, и бебињата имаат право на глас во Центар. Ако не е така, тогаш некој додавал гласачи на непостоечки или адреси на други граѓани без нивна согласност и знаење. Односно, некој го добил правото на глас без доказ дека има живеалиште во Центар. Ова е кривично дело!

Е сега, на последниот референдум на ГТЦ не излегоа да гласаат и сите оние впишани лица од Максимилијан Ѓорѓија и слични улици непознати за мене како центарец. Од овие добро познати причини, референдумот за ГТЦ не успеа. Ако треба ќе следуваат и видеа, мислам за тие што имаат слаба меморија што се случуваше во Општина Центар на избори.


За ова имаш право, но работата беше што постојано се потенцира како бројот на гласачи е поголем од бројот на жители и тоа се прикажува како неправилност. Дали некој очекува бројот на гласачи да биде еднаков на разликата од број на жители и број на лица од 0 до 18 години???

Македонија може да има и само еден милион жители и дури два милиона гласачи, и тоа е сосема легитимно и во ред. Јас ако имам македонско државјанство и ако сум понолетен, имам право да гласам, а со тоа и ќе ме има во Избирачкиот список, без разлика дали сум отсутен една или десет години од Македонија или пак никогаш да не сум стапнал во државава (двојно државјанство, дете од мешан брак и сл.)Edited by phenomenon - 05-Aug-2016 at 19:02
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Online
Posts: 3822
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 05-Aug-2016 at 20:52
Ауу политика на големо.
Па и мене и татко ми избришаа ваља фантоми хахах. Се пријавив и секако екстра од швајцарија ќе дојдам да гласам. Секако дека не за тие што се обидеа да ме избришат и острануваат.
Back to Top
Macedunicus View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 02-Nov-2014
Location: Неготино МАК
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote Macedunicus Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 05-Aug-2016 at 22:33
Originally posted by BOJAN

На територијата на Општина Центар има еднаков број на гласачи и жители. Никој не меша државјани и жители. Ако му се верува на избирачкиот список, и бебињата имаат право на глас во Центар. Ако не е така, тогаш некој додавал гласачи на непостоечки или адреси на други граѓани без нивна согласност и знаење. Односно, некој го добил правото на глас без доказ дека има живеалиште во Центар. Ова е кривично дело!

Е сега, на последниот референдум на ГТЦ не излегоа да гласаат и сите оние впишани лица од Максимилијан Ѓорѓија и слични улици непознати за мене како центарец. Од овие добро познати причини, референдумот за ГТЦ не успеа. Ако треба ќе следуваат и видеа, мислам за тие што имаат слаба меморија што се случуваше во Општина Центар на избори.


Тезата или подобро кажано лагата, пошто не ми се верува дека се до толку политички неписмени и прости, на СДС(Молерска), е дека неможе да има 2 450 000 гласачи пошто МКД има 2 100 000 жители...

Едноставно е - имаш државјанство - имаш право на глас-
1 810000 полнолетни гласачи од МКД ПЛУС цирка 600 000 македонци над 18 години со место на живеење во странство = 2 400 000 гласачи!!!
2 400000 - 1 810000 = цирка 610 000
И тоа се нивните „фатоми„ ама сметката не им испадна, се се сведе на 39502!!! И повеќето од тиа 39502 граѓани се албанци (за кои не постое никаква евиденција), а останатите „фантоми„ се од нивните редови како Павле Трајканов, Најче Мајче, сетрата на Рада Шеќерова итн итн
Да имаа барем ЕДЕН „фантом„ најдено ќе направеа вистински “спектакл“ и ќе трубеа 24/7 по сите ТВ, интернетпортали и весници!
Се друго од типот на „ЈАС ЗНАМ“ “ЈАС ОВОА ЈАС ОНОА“ дека во МКД живеат 1 500 000 жители, иселени незнам колку граѓани и други весели математики се чиста шпекулација, се додека немаме попис!


Edited by Macedunicus - 05-Aug-2016 at 22:48
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 05-Aug-2016 at 22:55

мала дигресија апропо статистикиве и тркалото ... би предложил истото да биде бесплатно за една вожња годипшно за секој граѓанин на земјава, ем добар маркетиншки трик за да се навлече народ на ваквата појава колку и да е некому одбивна, ем паблисити стант доколку со ваквата привилегија може да се тргува односно поклонува, тргување во смисла нема гратис вожња за несовесни возачи, даночни ескиватори или пак непослушни пешаци, а нормално одржувањето да се плаќа од рекламите по гондолите

да не претеруваме, никој не ни е крив што судбината си поиграла вака со нас, а сега уживајте додека ви се може односно не ви свекнал некој метеор у центар па после сите да ви се криви што уште на Танге не му текнале нешто слично да му закачи на мастер планот после земјотресот
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #392 Posted: 06-Aug-2016 at 02:52

да бидеме реални, панорамско тркало на Вардар на таа локација, е моронска идеја, дури и да бевме невидено богата и развиена земја, дури и сето ова да беше бесплатно, збориме за тоа дека самиот прокт како идеја уште е моронски и треба стварно да си морон да се обидуваш да го поддржиш
не збориме за губење пари, туку за уништување простори и занемарување на други, губење време во празно на глупости, наместо на продуктивност
дури и се да ни беше средено и сите да имавме удобен и мултимилијардерски живот, пак тркалово ќе беше голема глупост

како најголема иронија како инвеститор е пишано ЈСП, најзагубарското, најнеодговорното и најкрш претпријатие кое народот е присилен да го користи... значи целта на сето ова е да не д*пат у здрав мозок, и ништо повеќе
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #393 Posted: 06-Aug-2016 at 03:00

можеби математиката делува недоносена, но ако Македонија има 1,5 мил жители, граѓани се пола, а од таа пола напола сељачишта - она несовесните пешаци, возачи и даночни обврзници, селаните пак и така кога доаѓаат в Скопје тоа е најчесто заради некоја аминистративна гачка отколку градска екскурзија ... а можеби и ќе ги свртеше годишно сите по еднаш бесплатно ако беше налик спинот на жичарница односно да врти постојано без запирање, зошто да не, та ако волку надреален момент можеше да се стркала в сред центар на Скопје не па фул-он т.е. нон-стоп истиот да ги врти сите панорамски расположени, но што ако некој не сака да излезе, хм корпи на закачување

мајтапов се однесува на проектов ко после свадба тапани, навистина низ дебата многу што ќе се испеглаше, од дизајнот преку подобноста, па се до финансиите, но јасно е дека истата ќе беше ситнопаланечки исполитизирана, па и не е далеку од памет што и тркалово како и цело патинирање на Центар бидна протнато на мала врата, нормално најлегално и легитимно! мантра која чинам и другде ја верглав, ех да имаш разбирање за сечиј порив, она оптимистички да гледаш на секоја ситуација колку и за некого истата да е трагична, навистина нека ставаат редари околу мостов да не стане истиот симбол за изневерена љубов и опроштална патетика, претпоставувам при вожња гондолите нема да се злоупотребуваат, освен филмски по скечови на к15 и сличните наним, евентуално сдс да ги саботира накнадно партиски лепејки паролни плакати ко ронденденски честитки до дпмне при секоја наредна економска криза нели они се убедени дека грујо и ко. скрцале толку многу што без СК'14 земјава ќе се препородела, не ќе ги акнеа парите некој слични наним по петпарачки модернизам ко магос стара нбм илити соравија та од центарот ќе направеа нов супер сталкер ко продолжение на тоа бруталистичкиот нели само уште тоа ни фали сф-стакларници од чии крш симетрии ќе трауматизираа народ за што полесно да го потчинат

него навистина вреди ли да се актуалезира повторно она мојот предлог за жичарница од Кале дo Крстот [1] нели цело е кога има се' на купче http://www.kozanostra.net/graganite-naraat-ringishpilot-i-panoramskoto-trkalo-da-se-povrzat-so-zhichnitsa/

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #394 Posted: 06-Oct-2016 at 08:45
Back to Top
registered View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Oct-2016
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote registered Quote  Post ReplyReply #395 Posted: 23-Oct-2016 at 13:55
Back to Top
registered View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Oct-2016
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote registered Quote  Post ReplyReply #396 Posted: 31-Oct-2016 at 08:18
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12097
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #397 Posted: 31-Oct-2016 at 09:44
Ќе го изградат ли пред 11 декември?
За сè има вторпат
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 368
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #398 Posted: 08-Nov-2016 at 17:37
Originally posted by Џоле

Ќе го изградат ли пред 11 декември?


Еми, ште се потрудат...
.....   .......
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #399 Posted: 13-Dec-2016 at 18:58
Оу М ГEdited by Bojan10 - 13-Dec-2016 at 19:00
Од чаламот си патиме!
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1756
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #400 Posted: 14-Dec-2016 at 22:31
Што сме брзи
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.