build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мост кај МНТ (првично планиран со Панорамско трк.)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3852
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 10-Apr-2018 at 15:48
Dobro resenie, da se urivase kje bese steta. Sega e odlicno samo da si vidime sto kje ispadne.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 260
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 11-Apr-2018 at 01:04
Супер.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 11-Apr-2018 at 15:03
Одлично!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 23-Apr-2018 at 18:33
Haha ke se skinam od smeenje, mesto panoarmsko trkalo samo most ke napravat, ama ke treba da doplatat uste 3.1 millioni evra... Znaci pesacki most za 13.1 milliona

Ama ne se sekirajte, za tie pari ovoj most ke leci rak, kako ste ke pominuvas preku nego...


KRIMINAL CheersCheersCheers
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 23-Apr-2018 at 20:27Изгледа нешто не ти е јасно. Парите и завршените градежни работи не можат да се вратат назад, ниту да се ресетираат, ниту нешто слично. Мостов е граден според проект таков каков што бил и тоа е завршена работа, сега во оваа крајна фаза на изградба највеќе што може да се направи е ограничена измена на проектот.

И сега, наместо на изведувачот да му се доплатат преостанатите 7 милиони евра предвидени со договорот, ќе му се доплатат 3,1 милиони евра за да го догради мостот според изменет проект. Просто кажано, барем спасени се скоро 4 милиони евра (без да се тужиме со изведувачот кој располага со потпишан договор за повисока сума) и поштеден е градов од уште еден циркуски реквизит.

А ти немаш проблем со првичниот склучен договор во висина од 18,3 милиони евра за мост со барокно панорамско тркало, ама сега кога е направен потег за да се спаси тоа што може да се спаси, одеднаш лоцираш проблеми и трубиш за криминал. Абе ептен си убедлив, шо да ти расправам.
Edited by Cloverstack - 23-Apr-2018 at 20:31
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 23-Apr-2018 at 22:33

овој не е криминал овој е заминал, па Шилегов бе, бате ако веќе држава не спонзорира, може некој приватник ќе се нафати, а град и Панорамско тркало да добие, за то разликата комотно и Пивара ќе доинвестираше во ваков муабет, а доколку референдумски не помине за в Центар, може на Кале ќе можеше, нели велеја дека се за гласот на народот, а излегоа за гласот на партијата, бар чисто од курТоазија да направеше анкета колку сограѓани им чини вака или онака, зијанот е само кај инаето и на едните и на другите удбашки абдали, кои чаламот си го премеруваат преку грбот на Народот!

туку остај, чаламот одеше дотаму дека ќе се бутка и мостот, а јасно е дека тоа би била глупост со оглед чекмеџето ни ...

а ме кобка што ќе беше и него да го испокачеа на Водно, ето може и Средно, ако во град му било претесно, ех над МСУ како ќе си легнеше, та тро потака да беше ... но нели така би им виселе на оние во влада но и оние во амбасада та зорт и за думање ...

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3852
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 23-Apr-2018 at 23:57
Originally posted by Cloverstack


Изгледа нешто не ти е јасно. Парите и завршените градежни работи не можат да се вратат назад, ниту да се ресетираат, ниту нешто слично. Мостов е граден според проект таков каков што бил и тоа е завршена работа, сега во оваа крајна фаза на изградба највеќе што може да се направи е ограничена измена на проектот.И сега, наместо на изведувачот да му се доплатат преостанатите 7 милиони евра предвидени со договорот, ќе му се доплатат 3,1 милиони евра за да го догради мостот според изменет проект. Просто кажано, барем спасени се скоро 4 милиони евра (без да се тужиме со изведувачот кој располага со потпишан договор за повисока сума) и поштеден е градов од уште еден циркуски реквизит.А ти немаш проблем со првичниот склучен договор во висина од 18,3 милиони евра за мост со барокно панорамско тркало, ама сега кога е направен потег за да се спаси тоа што може да се спаси, одеднаш лоцираш проблеми и трубиш за криминал. Абе ептен си убедлив, шо да ти расправам.
Потпис. Best statement for stupid people. Само на ваков начин разбира еден дел од Македонија. Да се дојде од сам себеси до вакви резултати фали мозок пошто мозокот нема ништо внатре освен пазарски муабети и партиски глупости.

Edited by my Macedonia - 24-Apr-2018 at 00:06
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 24-Apr-2018 at 14:43
Originally posted by Cloverstack
Изгледа нешто не ти е јасно. Парите и завршените градежни работи не можат да се вратат назад, ниту да се ресетираат, ниту нешто слично.


Jasno mi e mene se... 10 milliona evra e PREplateno za toa sto go imat napraveno, a nas tamu ni treba uste eden most kako sto ni treba kursum vo glava.

Мостов е граден според проект таков каков што бил и тоа е завршена работа, сега во оваа крајна фаза на изградба највеќе што може да се направи е ограничена измена на проектот.

Sto se sluci so site istragi i vetuvanja deka ke gi obelodenat zlostorstvata napraveni or poranesnata vlada? Pa Beton im pomogna da isperat stotici millioni evra!
Kakva krajna faza? 3.1milliona evra, a secam leva raka ako do kraj na rabotite ovaa suma ne se duplira.

И сега, наместо на изведувачот да му се доплатат преостанатите 7 милиони евра предвидени со договорот, ќе му се доплатат 3,1 милиони евра за да го догради мостот според изменет проект. Просто кажано, барем спасени се скоро 4 милиони евра (без да се тужиме со изведувачот кој располага со потпишан договор за повисока сума) и поштеден е градов од уште еден циркуски реквизит.
.

Wow, znaci za aplauz se! zastedile 4milliona evra! Hahaha od tie 3.1 milliona vladata ke si lapne 3 milliona a 100,000 odat za Beton. Materialite se veke kupeni a rabotnicite ke ja zavrsata rabotata za procent od taa suma.

Ako stvarno sakale da zastedat pari togas mozele da platat 100,000 evra da go srusat toj mos i iscistat kejot, togas ne 4 milliona tuku 7 ke "zastedat"

Zivot tece dalje, si pruzija raka so Beton i sega toa sto prethodnata vlada pravese ovie samo ke go prodolzat... Se nadevam eden den nekoj ke im vrati po glava za sevo ova.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 24-Apr-2018 at 14:51
Originally posted by my Macedonia

Originally posted by Cloverstack


А ти немаш проблем со првичниот склучен договор во висина од 18,3 милиони евра за мост со барокно панорамско тркало, ама сега кога е направен потег за да се спаси тоа што може да се спаси, одеднаш лоцираш проблеми и трубиш за криминал. Абе ептен си убедлив, шо да ти расправам.Потпис. Best statement for stupid people. Само на ваков начин разбира еден дел од Македонија. Да се дојде од сам себеси до вакви резултати фали мозок пошто мозокот нема ништо внатре освен пазарски муабети и партиски глупости.


Se gleda koj e partiski raspredelen... ne mi trubi tuka ramnopravnost i neutralnost... Se uste cekam da gi roknat vo zatvor Grujo i familija, ama site znaeme toa nema da se sluci. Demokratija e za tie sto imaat vlast i pari.

Koj podrzuval panormasko trkalo na Vardar? ludost! Mesto da gi prenasocat ovie pari na nesto popametno tie ke gi frlat da go zavrsat toj daleku nepotreben most... ama ej namesto 7 ke platat 3! kakva zdelka! Fala bogu sto vakvi pametnjakovci najdovme... idninata ni e sugrna.

Znaes sto?.. jas bi predlozil na novava vlada da izgradat uste po eden partiski most pomegu VMROVskive mostovi, togas ke mozat partiski da se podelat i da si pominuvaat preku svoite mostovi. Laugh


Edited by iGi_PoP - 24-Apr-2018 at 14:51
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #430 Posted: 24-Apr-2018 at 19:51

@ iGi_PoP

Многу зборови, а малку од тоа е конкретно или точно. Само замена на тези и сеење магла.

Член си на форумов од април 2015, па ме интересира дали тука е документирана ваква твоја жестока загриженост за криминал и корупција уште од тогаш, или загриженоста магично се родила од понов датум?


Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #431 Posted: 24-Apr-2018 at 21:17
Originally posted by Cloverstack


@ iGi_PoP

Многу зборови, а малку од тоа е конкретно или точно. Само замена на тези и сеење магла.

Член си на форумов од април 2015, па ме интересира дали тука е документирана ваква твоја жестока загриженост за криминал и корупција уште од тогаш, или загриженоста магично се родила од понов датум?


Zargizenosta e rodena uste od pred 20+ godini ama pak se pojavi so izliv na emocii po poslednata promena na vlasta... mislev ovie barem nesto popametno ke napravat, ke kazat stop, dosta e.... ama veke stvarno izgubiv nadez za nesto podobro da se sluci vo MK. "Samounistuvanje" e brend koj sto treba da se dodade na nasiot narod.
Narodot kuti, drzavata tone, a ovie se punat pari...

Me interesira sto ne e tocno i konkretno, neli napravija evaluacija na parite potroseni za SK2017 i potvrdija deka gadno pljackanje napravile ovie? Sega dovagjaat na vlast i mi  kazuvaat tie 10M evra sto Beton gi dobil se pravicno plateni i na top na toa nie ke im dademe uste 3.1 millioni za da go dovrsat mostot... Sto stana so prvite 10milliona? Ili tie veke zaminaa vo smetkata na Grujo i familija.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #432 Posted: 25-Apr-2018 at 00:34Спогодбата за мостов, во фаза до која е стигнат во градежен/правен/финансиски аспект, е во граници на тоа на што можеше да се надева реален човек, а утопистички приказни и замени на тези нема да ни помогнат.


Правда за сторените криминали чекам и јас, особено за крупните риби како Груевски и „фамилијата“. Дали и во која мерка тоа ќе се случи е многу важно прашање за нашето општество, но нема никаква врска со тоа дали спогодбата за мостов е разумна и рационална.
 
На кои сметки се украдените милиони не знам. Се надевам дека барем дел ќе бидат лоцирани и конфискувани. Дали и во која мерка тоа ќе се случи е многу важно прашање за нашето општество, но нема никаква врска со тоа дали спогодбата за мостов е разумна и рационална.
 
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3852
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #433 Posted: 25-Apr-2018 at 01:56
iGipop тие 10 милиони заминеле, а наместо да се платат дополнителни 7 милиони, Шилегов ја намали цената на 3.1 милиони плус треба да е модерен. Нема барок и ќе се спасат пари.
Не сум партиски пошто не ми е гајле не сум зависен од никому во Мкд. Мислам дека и позитивните чекори треба да се поддржуваат иако можеби се мали.
Колку за Грујо нема никогаш да си го зема тоа што заслужило а од новата гарнитура не можеш да очекуваш да теерат некој во затвор. Судот треба да е самостојно а ако очекуваш Заев да го тера Грујо тогаш е Заев ништо подобро од диктаторот. А кога веќе излеговме од темата, да зајко симпатичен ми е како човек, дефинитивно
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #434 Posted: 27-Apr-2018 at 00:08

ima li esap kolku cinel mostot, a kolku panoramskoto trkalo, ako razlikata e golema zosto da se propusti prilika trkaloto da ne se strkala drugde, makar i onakvo barokno koga vekje se frleni nad 3/4-tini od keshot...

... isto za koja cena gi krenaa mostot oko i mostot na umetnosta, gledano konstruktivno bez skulpturi, ona kolku da ima coek aber kolku milioni oshle koga kje si shetka po niv ...

nema da e losho ovoj most da go napravat za velosipedisti t.e. bi mozelo da se regulira so velo ulica v srede, a peshechki trotoari po strana, i taka e sklet minuvanjeto na velosipedisti okolu Kameniot ...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3495
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #435 Posted: 23-Jul-2018 at 08:01
НА МЕСТОТО НА ПАНОРАМСКОТО ТРКАЛО: Проѕирен пешачки мост за непречен поглед кон Камениот мост

Градежната компанија “Бетон” за две недели ќе почне со поставување на сајлите на висечкиот мост што ги поврзува двата брега на реката Вардар – пред катната гаража кај МЕПСО и пред Македонскиот народен театар. Овој мост требаше да биде пристапна патека до големото Панорамско тркало што требаше да се постави среде реката како дел од проектот “Скопје 2014”.
Таму, дефинитивно, нема да има Панорамско тркало и мостот нема да биде барокен. Постигнавме договор со “Бетон# да го дозавршат мостот и веќе се влезени во градежни активности и очекувам до крајот на овој месец да започне поставувањето на сајлите на висечкиот мост. Ќе се тргнат постаментите за држачите за тркалото кои се среде реката, а со цел да може водата слободно да тече – вели за Вечер градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов.

Со ваквиот концепт со “Бетон” кој предвидува доизградба наместо уривање, Шилегов вели дека Град Скопје заштедува 7 милиони евра само за мостот без Панорамското тркало.
Направен е нов проект за мостот и во него се исфрлени барокните елементи и за да се гледа кон Камениот мост ќе се постави проѕирна ограда.
Оградата би требало да биде проѕирна со цел да може да се има непречен поглед кон Камениот мост, кој е симбол на Скопје, а со цел да не го затвориме или угушиме мостот имајќи предвид дека има премногу мостови на тој потег – вели Шилегов.
Оваа инвестиција – мост со Панорамско тркало требаше да чини 18 милиони евра. Парите требаше да ги обезбеди Јавното сообраќајно претпријатие кое во 2014 година склучува договор со “Бетон” за изградба на мостот и за придружни објекти. Изградбата почнува следната година. И ден-денес е нејасно кој е иницијаторот за овој прескап проект.

https://skopjeinfo.mk/na-mestoto-na-panoramskoto-trkalo-prodziren-peshachki-most-za-neprechen-pogled-kon-kameniot-most
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1905
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #436 Posted: 23-Jul-2018 at 12:06
na kraj ovoj ke ispadne najubaviot most vo mal ring... btw smenete go imeto na nishkava
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3852
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #437 Posted: 12-Oct-2018 at 17:57
Од ФБ аерофото
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3495
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #438 Posted: 27-Oct-2018 at 16:31
Се поставуваат сајли, панорамското тркало оди во историјата, се прави висечки мост

Почнуваат работите околу завршувањето на градбата на се уште недовршениот мост на Вардар кој беше наменет за панорамското тркало. Ова денеска ни го потврдија од Градот Скопје откако „Скопско ехо“ објави дека од изутринава почнале да се вршат одредени активности на градилиштето кое што е во мирување околу една година. Репортерите на „Скопско ехо“ денеска претпладне забележаа градежни работници од претпријатието „Бетон“ кои што вршеа подготвителни работи. Неколкумина работници ја вадеа оградата на левиот брег на Вардар која му припаѓа на Музејот на македонската револуционерна борба за да се отвори пристапот до главниот столб на мостот.
– Овој период треба да започне со поставување на сајли, бидејќи мостот е висечки, по што ќе продолжи неговата преадаптација, ни потврдија од градското Одделение за односи со јавноста и информации за граѓаните.

Во одговорот се наведува дека мостот на реката Вардар на којшто требаше да биде Панорамското тркало, ќе се пренамени во пешачки мост.
– До сега се работеше на проект со кои ќе се смени неговата функционалност, поточно истиот ќе биде пешачки, нема да прави застој во течението на реката Вардар, а воедно и нема да ги попречува видикот кон Камениот мост, се наведува во одговорот.

Инаку, познато е, во април годинава градоначалникот Петре Шилегов најави дека овој мост на кој требаше да стои панорамското тркало, сепак ќе се доградува, но без тркалото и ќе функционира како пешачки мост. Ваквата одлука градските власти ја донеле откако увиделе дека тоа е најдобро решение за оваа незавршена градба. Претходно, градоначалникот беше категоричен во тоа дека мостот ќе биде целосно урнат за да се ослободи коритото на реката Вардар и намали опасноста од излевањата.
Пренамената и завршувањето на мостот за да не пропаднат залудно милиони евра пари на граѓаните беше решението кое го бараше и предлагаше нашиот неделник „Скопско ехо“ во серија текстови посветени на дилемата што да се прави со веќе направената конструкција.
Ваков епилот за контроверзниот проект за изградбата на панорамското тркало меѓу Камениот и мостот „Гоце Делчев“ ќе биде најдобар за граѓаните. Односно, на тој начин, ќе се спречи во неповрат да пропаднат дури 13 милиони евра, пари од граѓаните: десет милиони евра кои досега се потрошени и уште три за уривањето на веќе направената конструкција. Наместо ова, за 13 милиони евра градот ќе добие нов пешачки мост чиј изглед ќе се прилагоди на амбиентот и ќе се користи од стане на граѓаните и ќе се одбегне опасноста од поплавувањата.http://skopskoeho.mk/se-postavuvaat-sajli-panoramskoto-trkalo-odi-vo-istorijata-se-pravi-visechki-most/?fbclid=IwAR2UVTlYudD9IQH9T5F56MkNqrkhFLdsqmQRgOOme9YPwfriIBMKRb0E5YE
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3495
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #439 Posted: 16-Dec-2018 at 16:00
Се поставуваат сајлите на висечкиот мост кај МНТ

Деновиве работници на градежната фирма “Бетон” ги поставуваат сајлите на висечкиот мост кај Музејот на македонската револуционерна борба и МНТ.

Овој мост требаше да биде основа за Панорамското тркало, но новото раководство на Град Скопје на чело со градоначалникот Петре Шилегов во април годинава одлучија да го пренаменат во висечки пешачки мост со проѕирна ограда за да не го попречува видикот од мостот “Гоце Делчев” кон Камениот мост.

Претходно, Шилегов беше категоричен дека мостот ќе биде целосно урнат за да се ослободи коритото на реката Вардар и намали опасноста од излевањата.

Пренамената и дозавршувањето на мостот се прави со цел, како што изјави Шилегов, “за да не пропаднат залудно милиони евра пари на граѓаните”. Тој во изјава за весникот “Вечер” истакна дека по мостот ќе може да се движат пешаци дури напролет.https://vecer.press/се-поставуваат-сајлите-на-висечкиот-м/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #440 Posted: 22-Dec-2018 at 10:23
Една (маглива) фотка со телефон од утрово, се гледа дека сајлите се поставени.

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.