build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Мост кај МНТ (првично планиран со Панорамско трк.)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мост кај МНТ (првично планиран со Панорамско трк.)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 29>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
shaun.r View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 06-Jul-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote shaun.r Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Мост кај МНТ (првично планиран со Панорамско трк.)
    Posted: 08-Oct-2010 at 08:13
http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/DDF4A0B2D3112F4CAC2C22C6865F95E8.jpg


Znam deka e ova treba da bide u niskata Skopje 2014 , ama nekako najsoodvetno mi e tuka

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=4CE8F164111D4549B63A95587227309F
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-Oct-2010 at 10:27

а што е ова::::?

Е добро де... баш под панорамско тркало не се подразбира луна парк или пак дизниленд....Edited by FoSsiL - 08-Oct-2010 at 10:28
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 08-Oct-2010 at 10:43
Originally posted by shaun.r

Znam deka e ova treba da bide u niskata Skopje 2014 , ama nekako najsoodvetno mi e tuka http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=4CE8F164111D4549B63A95587227309F


Да, на право место е....СЕЛО ВО ГРАД...
Треба и Скопје 2014 да се пребаци во нов подфорум - СЕЛО ВО ГРАД...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Oct-2010 at 12:24
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=108101036469&id=14&setIzdanie=22103


Панорамското тркало ново изненадување од „Скопје 2014“

Покрај сите институции, културни објекти и споменици со кои треба да го збогатиме колективното сеќавање за нашата историја и културно наследство, општината Центар со најновите измени на деталниот урбанистички план за Малиот ринг мислела и на забава и разонода на туристите


     
     
Педесетметарско панорамско тркало наскоро ќе никне на кејот на Вардар, помеѓу многубројните споменици и барокни фасади. Тркалото, кое ќе биде слично на „Милениумското око“ во Лондон, но со помали димензии, ќе се постави на просторот меѓу телекомот и кејот на Вардар.

Поставувањето на „Скопското око“ е предвидено со најновата верзија на ДУП за Малиот ринг. Во образложението на планот се вели дека парцелата во близината на Офицерскиот дом ќе биде наменета за рекреација и забава на отворено. Локацијата е наменета за тематски забавен парк, со панорамско тркало за разгледување на градот.

Скопјани се фрапирани од оваа последна замисла на општинските власти.

- Центарот и онака веќе не личи на ништо, а со самото тоа што ќе се постави и панорамското тркало, ќе заличи на циркус, но повеќе ништо не ме чуди - ни изјави Мартин Трајковски.


     
Автор: А.М.Д.     
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-Oct-2010 at 12:25
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=108101036469&id=14&setIzdanie=22103
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Oct-2010 at 12:26
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Oct-2010 at 13:13
Ми се допаѓа. Ќе се гледа цел центар, Кале, Чаршија, Стадионот, паркот, плоштад Македонија, улица Македонија... Едноставно ќе има одличен поглед а и локацијата што ја одбрале е одлична тој простор ќе заживее и ќе му се даде една убава содржина.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-Oct-2010 at 13:36
Ако ја стават НА Камениот Мост пак знаеш каков поглед ќе има? Или да го срушат мостот (околу него нема да има дефицит на мостови), и да се стави виенското тркало на негово место! Силно стојам зад последнава идеа!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
shaun.r View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 06-Jul-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote shaun.r Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Oct-2010 at 13:51
Ne za djabe rekle lugeto krajot go krasi deloto..ama se plasam deka nee uste krajot...


Back to Top
shaun.r View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 06-Jul-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote shaun.r Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 08-Oct-2010 at 13:52
Originally posted by Supervisor

Ми се допаѓа. Ќе се гледа цел центар, Кале, Чаршија, Стадионот, паркот, плоштад Македонија, улица Македонија... Едноставно ќе има одличен поглед а и локацијата што ја одбрале е одлична тој простор ќе заживее и ќе му се даде една убава содржина.


Trebase da go napravat povisoko da se gleda i Dracevo Previous
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 08-Oct-2010 at 16:46
Auuuuuu se naeziv Suicide
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2532
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 08-Oct-2010 at 16:48

Не сум 100% против вакво нешто, но локацијата ми е тотално утната (како и за повеќето работи, нели).

Вакви работи обично се праат во градови кои немаат околни возвишенија од кои масовно може да се ужива во панорамски глетки, па така панорамски тркала има во Виена, Лондон, Сингапур (најголемото у свет патем). 

Е сега, Скопје го има Калето и Водно, а може и на врв на МТВ да се направи видиковец (со кафич). Зошто баш ова, не ми е јасно... уствари јасно ми е, видела жабата итн. 

Иначе, на Лондонското Око возењето е ~18еур. Колку би платиле Вие за возење на нашето? 

Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 445
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 08-Oct-2010 at 17:30
На нашето ќе стават 180 не 18..што е Лондон за нас?
пфф..CrazyCrazyBig%20smileBig%20smile


Edited by FT - 08-Oct-2010 at 17:32
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 08-Oct-2010 at 17:34

Definitivno trkalovo neka si ostane vo luna park, pa da ima ubav pogled od razni agli na novizgradenata arena.

Ako ostane trkalovo tuka, predlozuvam eden rolocoster okolu kaleto, bas taka kako sto odat zidinite, a na lavovite da im svetat madinajta u razni boi....e toa e turisticka atrakcija.
Sala na strana, so ke gledam od toa panoramsko trkalo, negodardeni zgradi /kako jik banka i onaa spoti pecatnica goce delcev/ skapani krovovi, sturi fasadi,... Toa moze posle 20-30 godini i posle Skopje 2014, Skopje 2018, Skopje 2022, Sko......
 
.....   .......
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9122
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 08-Oct-2010 at 17:44
Originally posted by fichot

Не сум 100% против вакво нешто, но локацијата ми е тотално утната (како и за повеќето работи, нели).

Вакви работи обично се праат во градови кои немаат околни возвишенија од кои масовно може да се ужива во панорамски глетки, па така панорамски тркала има во Виена, Лондон, Сингапур (најголемото у свет патем). 

Е сега, Скопје го има Калето и Водно, а може и на врв на МТВ да се направи видиковец (со кафич). Зошто баш ова, не ми е јасно... уствари јасно ми е, видела жабата итн. 

Иначе, на Лондонското Око возењето е ~18еур. Колку би платиле Вие за возење на нашето? Единствен аргументиран/разумен пост кој го прочитав за новиот момент на Скопје 2014.

Потполно се слагам, вакви објекти се пред се за градови кои се наоѓаат во рамнини. Скопје, покрај Кале и Водно навистина нема потреба од вакво нешто.

Дополнително, локацијата која ја одбрале не ми се допаѓа. Продолжува згуснувањето на тој веќе (барем на хартија) прегусто набиен дел.

Видиковецот за плоштад треба да биде спрема мене во

1. Новата народна банка
2. Магос/Сан Марко

Горните катови треба да се отворени за јавноста и да има и отворен дел, но и кафетерии/ресторани.

Идејата за користење на МТВ за видиковец е исто така одлична.
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 08-Oct-2010 at 17:47
Мене ми се допаѓа идејата за тркалото но локацијата не баш.. Иначе ако е со климатизирани кабини и супер осветлено би дал макс 5 еур за карта.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12451
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 08-Oct-2010 at 17:59
Originally posted by fichot

уствари јасно ми е, видела жабата итн.
Без дилема тоа ќе да е...

А реално, за панаѓур како што е СК2014, навистина требаше некое вакво тркало или рингишпил да вметнат.

Во исчекување сум на нови блескави идеи од творците на СК2014, бидејќи инспирацијата очигледно им е непресушна. А не се ни нервирам веќе, бидејќи ионака сме веќе длабоко и неповратно навлезени во ова фрик шоу... кад је бал, нек је маскенбал...@ pbanks
Веројатно мојов пост ќе те разочара за разлика од тој на fichot. Но навистина каква желба за некаква длабока анализа може да остане кај нормален човек после стотата епизода од добро познатото лудило. Овие веќе избришаа било какви досегашни граници на невкусот, на глупоста, на ненормалното... Треба да го смениме насловов на нишкава од „Скопје 2014“ во „Верувале или не“.Edited by Cloverstack - 08-Oct-2010 at 20:20
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 08-Oct-2010 at 18:05
ЖАЛНО НО ВИСТИНИТО, А ВОЕДНО ТРАГИ-КОМИЧНО!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9122
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 08-Oct-2010 at 18:31
Originally posted by Cloverstack


@ pbanks
Веројатно мојов пост ќе те разочара за разлика од тој на fichot. Но навистина каква желба за некаква длабока анализа може да остане кај нормален човек после стотата епизода од добро познатото лудило. Овие веќе избришаа било какви досегашни граници на невкусот, на глупоста, на ненормалното... Треба да го смениме насловов на нишкава од „Скопје 2014“ во „Верувале или не“.


Не е битно дали мене ќе ме разочара постот или не. Ја следев преписката што пред некој ден ја имавте со ОКА, ЛСЛ и уште незнам во некоја друга нишка околу Скопје 2014. И криво ми е дека тој проклет проект е влезен во секое ќоше од форумот. Единствено се разговара за Скопје 2014 или низ призма на Скопје 2014... Сите дискутираат како во транс, едните страстно го омаловажуваат проектот, а другите пак се ситат бидејќи тој се реализира непречено.

Во ред, има тука веќе 10ци страни на кои ги изразивме своите ставови околу проектот, се изрециклираа истите тези (од оваа или онаа страна) по 100 пати... Веќе немам потреба ниту да ги читам постовите, доволно е да видам кој е авторот и веќе знам што е напишано.

Веројатно една од целите на авторите на оваа гротеска Скопје 2014 била токму оваа, комплетно да не обземе и да не дефокусира од се друго околу (секако не нас на билд, туку во еден поширок општествен контекст). И искрено сум заморен од тоа, се надевам дека ќе смогнеме сила да ги вратиме оние конструктивни дискусии кои едно време беа главна одлика на билд, бидејќи сум навистина заморен од постојано читање УА и УРА.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 08-Oct-2010 at 18:31

Јас само се чудам како ги одбират локацииве.... И сум за едно Панорамско големо тркало, но на друга локација.... Добар пример, но не и мој конечен е местото кај сегашниот паркинг пред Холидеј Ин, односно кај автобусите што стојат... тие де...знаете... во тој дел, таа околина..... како што го имам во концептот за Ново Маало....

И друга работа.... Зар не мислат малку на исплатливост на ова тркало..... има многу фактори...Edited by Cloverstack - 08-Oct-2010 at 18:38
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 29>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.