build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пресметка на површина (квадратура)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
davce99 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote davce99 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Пресметка на површина (квадратура)
    Posted: 01-Nov-2010 at 21:22
Zdravo na site imam eden mal problem ne znam kako da si izrachunam za mojov proekt bruto kvadratura za da znam kolku ke me chini, shto se odnesuva do neto odnosno korisnata povrshina si pishuva na samiot proekt inache proektov mi e kopiran od druga vekje postoechka kukja, so proektov startuvam vo Mart naredna godina vo prilog ke stavam sliki na koi ima tochni dimenzii za podrumot prizemjeto i potkrovje


Edited by pbanks - 01-Nov-2010 at 22:49
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 01-Nov-2010 at 22:48
За што ти треба квадратурата? Плаќање на проект, комуналии...
Инаку бруто површина се пресметува на затворена надворешна линија по периметарот на основата на објектот (вклучени се ѕидовите). Тераси, балкони, логии исл. се пресметуваат: ако само еден ѕид отворен - 75%, 2 ѕида - 50% и ако е отворен балкон од три страни 25%. На пристапните подести, како што е кај влезот има случаи и кога самите скали ги пресметуваат, а и такви кога не се праи тоа...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
davce99 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote davce99 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 01-Nov-2010 at 23:07
Komunalii plativ na 281 kvadrati korisna povrshina ama za ova bruto povrshinava nishto ne te svativ mislam deka ona so nadvoreshnata linija go svativ ama toa so terasi i ostalo jok, eve vo mojov sluchaj imash konkreten proekt bo mozel da mi kazesh kolku e bruto povshina konkretno? ianche mi treba zashto si praam vekje matematiki kolku bi me chinelo od prilika kukjava
Back to Top
davce99 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote davce99 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 01-Nov-2010 at 23:08
Kukjava inache ke ja gradam vo Sopishte!!! potochno nad Teferic kafanata
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 01-Nov-2010 at 23:10


Давче. Знаеш ли за слободни плацови во твојот комшилук. И дали знаеш колку се движи квадрат во тој дел?


Back to Top
davce99 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote davce99 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 01-Nov-2010 at 23:12
mojot se prodava do mesec fevruari posle toa gradam konkretno go prodavam 60 evra so plateni komunalii i dozvola za gradba eve ti link so sliki od oglasot
http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=913270
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 01-Nov-2010 at 23:18
А кај ќе ја градиш тогаш куќава...?
Back to Top
davce99 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote davce99 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 01-Nov-2010 at 23:19
dokolku ne go prodadam do fevruari ja gradam tamu ako go prodadam se menuvaat planovite.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 01-Nov-2010 at 23:19
Originally posted by davce99

mojot se prodava do mesec fevruari posle toa gradam konkretno go prodavam 60 evra so plateni komunalii i dozvola za gradba eve ti link so sliki od oglasot
http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=913270


Ми делува малку непристапно (со оглед на тоа дека сум ти во комшилук со плац го знам реонот ). Инаку изгледа многу убаво, ова е приватно, над сите (и тешко дека некој над тебе би градел), со топ поглед.

Значи неколку прашања.

1. Каков е пристапот (од патот за Теферич како се стига до тебе, по земјен пат, по асфалтен, срмо ли е....)?
2. Дали има приклучок за вода, струја и градска канализација?
3. Дали случајно се гледа УСЈЕ од кај тебе?


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 01-Nov-2010 at 23:21
Originally posted by davce99

dokolku ne go prodadam do fevruari ja gradam tamu ako go prodadam se menuvaat planovite.


Уште едно прашање. Ме интересираат плацови во овој предел за еден пријател (не за мене).

Бидејќи е ова што ми го кажа е доста поскапо од она што тој го бара а за да не ти правам антиреклама овдека. Ако знаеш уште некоја понуда во комшилук (20-35ЕУР/квадрат, 500-1000 квадрати плац), пиши ми преку приватна порака.
Back to Top
davce99 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote davce99 Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 01-Nov-2010 at 23:24
Dokolku bi vlegol od gornata strana za patot kon Teferich na 100 metra od leva strana ima ulichka 29 se vlaga po nea i se stiga do placot, negde 50 metra ne se asvaltirani tuku tamponirani, vo neposredna blizina imam prikluchok za voda, struja i kanalizacija, od kaj mene se gleda pola Skopje megju koj e i USJE ama dosta daleku sum od USJE, chim si vo blizina najubavo e da pojdesh nema da go utnesh ete imash i telefon baraj me za detalji
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 01-Nov-2010 at 23:25
Да, знам дека УСЈЕ нема влијание на оваа висина, ме интересираше само дали го нарушува инаку преубавиот видик од кај тебе
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 01-Nov-2010 at 23:47
Originally posted by davce99

mislam deka ona so nadvoreshnata linija go svativ ama toa so terasi i ostalo jok

Твоиве тераси се отворени од три страни, значи во бруто површината ќе вклучиш 25% од нивната површина.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 02-Nov-2010 at 09:45
Originally posted by davce99

mislam deka ona so nadvoreshnata linija go svativ ama toa so terasi i ostalo jok, eve vo mojov sluchaj imash konkreten proekt bo mozel da mi kazesh kolku e bruto povshina konkretno?
За терасите ти кажа Clover....имаш коти, фати си го дигитронот и собирај....
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 02-Nov-2010 at 10:40
Originally posted by Dave Gahan

За што ти треба квадратурата? Плаќање на проект, комуналии...
Инаку бруто површина се пресметува на затворена надворешна линија по периметарот на основата на објектот (вклучени се ѕидовите). Тераси, балкони, логии исл. се пресметуваат: ако само еден ѕид отворен - 75%, 2 ѕида - 50% и ако е отворен балкон од три страни 25%. На пристапните подести, како што е кај влезот има случаи и кога самите скали ги пресметуваат, а и такви кога не се праи тоа...


A dobro, ako e kruzen ili elipsoviden balkunot, kako presmetuvaat kolku strani (da ne recam kolku procenti) se otvoreni? Ili na baftana presmetka?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 02-Nov-2010 at 15:12
Па по некаква проценка од око, отприлика, не е ништо страшно, не ни може да се направи некаков голем превид, затоа е заокружено на 3 вредности...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
davce99 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote davce99 Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 02-Nov-2010 at 17:48
Fala na odgovorive od prilika se negde vkupno okolu 340 kvadrati, e sea me interesira da kazete kolku bi me chinelo karabina? dokolku nekoj e izveduvach na forumov da mi dade edna ponuda i shto vkluchuva karabinata
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 02-Nov-2010 at 22:23


Јас моментално градам и имам есап од ~100EUR / квадрат за карабина но според нето површина.
Back to Top
davce99 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote davce99 Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 02-Nov-2010 at 22:30
Originally posted by pbanksЈас моментално градам и имам есап од ~100EUR / квадрат за карабина но според нето површина.


daj malku povekje detali so firma li gradish??? i kazi malku karakteristiki, materiali, debelina na zidovi kolku plochi malku poopshirno da znaeme shto ne cheka
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 02-Nov-2010 at 22:38
Слаб сум со време, инаку се спремам да направам едно блогче за изградбата како она што е линкувано доле на форумот. Значи детали, наскоро

За фирма ќе ти дадам контакт ако сакаш а со оглед на тоа дека градам „во комшии“ кај тебе, може да се договориме да поминеш и да видиш на лице место што се случува и да поразговараш со луѓето.


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.