build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Манастир св. Јоаким Осоговски - Крива Паланка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Манастир св. Јоаким Осоговски - Крива Паланка
    Posted: 02-Nov-2010 at 23:46
Еден од најубавите манастири во Македонија кој многу го сакам и посетувам зошто одтаму влечам корени... засега само со слики а со информации другпат Smile.
 
конакот
 
уште еднаш конакот
 
црквите
 
...
 
во близина на манастирот
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 02-Nov-2010 at 23:57
Ми држи констатавијата за окото.... поготово првата и претпоследната фотка.... И кога сум кај нив.... ме интересира... во ист ден се направени или не? 
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 03-Nov-2010 at 00:07

Мило ми е и горд сум! Cool фотографиите се направени ист ден но со временска разлика од 63 минути.

Back to Top
LouReed View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote LouReed Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-Nov-2010 at 00:54
Cekaj.. konakot bese izgoren, taka?
Bev tamu nekolku meseca pred i pozarot.
Ova e eden od moite omileni manastiri i bas mi bese zal koga slusnav deka bil osteten vo pozar.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 03-Nov-2010 at 01:20

Не. Ова е Јоаким Осоговски.... А тој е Јован Бигорски.... 

Скроз различни.... Јован е во западна Македонија

а Јоаким е источна Македонија... 

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 04-Nov-2010 at 00:19
многу пријатна атмосфера имаат конаците, мене најубаво ми е на чардаците, да седнеш, да каснеш, да пивнеш и да уживаш во убавината на манатирот и природата во околината
не сум бил одамна и не се сеќавам убаво, ама мислам дека и во внатрешноста на конакот имаше некаква галерија
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 04-Nov-2010 at 08:49
Знам дека секоја година се одржува ликовна колонија со уметници од европа или светот (не сум сигурен). Една година се погоди да ја фатам колонијата и беше интересно да се види... се запознав и со една италијанка иако и двајцата незнаевме многу англиски. Уметниците се сместени во конакот а штафелаите им се на чардакот- прекрасна атмосфера за творење... и поглед на црквата која најчесто ја цртаат. за галерија незнам ама веројатно има штом има колонија.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 17-Jan-2011 at 09:36
Ајде и од мене нешто од 2008, тогај нешто го обновуваа....

Последната слика не е моја
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 17-Jan-2011 at 12:22
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs734.ash1/162884_1571213689407_1507450792_31404875_6653811_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs1126.snc4/148831_1711536314199_1411874761_2958190_1424807_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs1207.snc4/155961_1711498833262_1411874761_2958128_667723_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs1137.snc4/149932_1711486192946_1411874761_2958113_8191822_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs735.snc4/65512_1638876689637_1168367518_1864531_7850769_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs015.snc4/34132_1388468039545_1467398191_31184751_5879539_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs282.snc3/27756_119209014783191_100000822799569_104151_397481_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs635.snc3/31864_426488846527_637946527_5545232_2876825_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs545.ash1/31864_426488806527_637946527_5545231_3700678_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs658.snc3/32514_426201331527_637946527_5536993_4953176_n.jpg
Од фејсбук
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 17-Jan-2011 at 12:26
Кој не бил там, не знае шо е убавина...Smile

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs261.snc1/8822_1057649140428_1801867253_119964_4214802_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs261.snc1/8822_1057648380409_1801867253_119951_7868696_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs241.snc1/8822_1057646260356_1801867253_119937_7197793_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs241.snc1/8822_1057645100327_1801867253_119922_4753250_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs241.snc1/8822_1057644180304_1801867253_119916_5064716_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs153.snc1/5690_101655119847146_100000079756020_50151_7451983_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2583/56/108/1155780270/n1155780270_30149323_7494175.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2313/166/24/1176435897/n1176435897_308099_9800.jpg

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 30-Oct-2011 at 16:25
Dali nekoj gi ima snimeno dokumentarnite emisii so se davaat na 24 vesti za Andrea Damjanov i za crkvite i manastirite niz Makedonija ??!!
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 30-Oct-2011 at 17:30
Koj gi ima ako mozi da gi klaj na forumov
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 04-Aug-2014 at 22:06
Манастирот Свети Јоаким Осоговски туристички бренд на Крива Паланка
АВГУСТ 4, 2014 19:54
Манастирот Свети Јоаким Осоговски туристички бренд на Крива Паланка Категорија:
Култура
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Нема гласови)
Објавено: август 4, 2014 во 19:54
Вкупно: 7 прегледи
Автор: БезПардон.Мк
Манастирот Свети Јоаким Осоговски и испосницата на истоимениот светец се туристички бренд на Крива Паланка.

Манастирот Свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка.

местена во крајниот североисточен дел на Македонија, на тромеѓето северно со Србија, а источно со Бугарија, богата со живописна природа Општината Крива Паланка се повеќе привлекува странски туристи. Домашните посетители се помалубројни, меѓутоа градоначалникот Арсенчо Алексовски вели дека локалната самоуправа презема мерки за обезбедување подобри услови и за оваа стопанска гранка.

Последните години во Крива Паланка имаме се поголем број туристи, а манастирот ни е најпосетен. Ние направиме уште еден туристички бренд, тоа е испосницата на Свети Јоаким Осоговски во селото Градец.
Арсенчо Алексовски, градоначалник на Крива Паланка.
„Последните години во Крива Паланка имаме се поголем број туристи, а манастирот ни е најпосетен. Ние направиме уште еден туристички бренд, тоа е испосницата на Свети Јоаким Осоговски во селото Градец. И добар дел од оние кои првпат доаѓаат во Крива Паланка, луѓето од манастирот ги упатуваат да ја посетат испосницата. Тоа го направивме од пограничните проекти. Добар дел од туристите се љубители на планинскиот туризам и одат кон Калин камен. А имаме и шопинг туристи кои доаѓаат од Бугарија. Се повеќе и повеќе имаме туристи во Крива Паланка“, вели Алексовски.

Посетители на манастирот Свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка.Посетители на манастирот Свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка.
Ѓаконот Дејан Апостоловски на посетителите им објаснува за манастирот и хронологијата на неговото постоење. Во манастирскиот комплекс на падините на Осоговските планини освен конаците во кои се сместуваат гости кои тука остануваат и на ноќевање, вниманието го привлекуваат две цркви. Црквата Св. Јоаким Осоговски е монументална градба од камен со куполи и фрескоживопис на големите мајстори Андреја Дамјанов Зографски и Димитар Антонов Поградишки со помошниците. Таа датира од 19-от и првата половина на 20-от век. Помалата црква посветена на Раѓањето на Св. Богородица потекнува од 11-от век, а обновена е во 19-от век. Во нејзина непосредна близина е и извор со студена вода, за која верниците сметаат дека е лековита.

Можам да се пофалам дека повеќе имаме туристи од странство отколку домашни. Имаме туристи од Бугарија, па до Кина, Перу и така натаму.
Дејан Апостоловски, ѓакон.
Апостоловски вели дека во манастирот многу верници се венчаваат, или ги крстат нивните деца, има и туристи, вели тој.

„Можам да се пофалам дека повеќе имаме туристи од странство отколку домашни. Имаме туристи од Бугарија, па до Кина, Перу и така натаму.“

Ѓаконот Дејан Апостоловски.Ѓаконот Дејан Апостоловски.
И додека странските туристи манастирскиот комплекс го посетуваат со предзнаења за него поради што бараат и дообјаснувања од домаќините, домашните посетители главно имаат малку сознанија за тоа.

Од запрашаните можеше да се слушне дека не знаат ништо, а го посетуваат манастирот затоа што пријатно се чувствуваат.

„Атрактивно место, сепак се враќаме на старите времиња. Манастирот е познат пошироко како Рилскиот (во Бугарија) и Лесновскиот и душевно се растоваруваме тука. Дојдеме на гости и го посетуваме“, вели Славчо Тренов од Пробиштип.

Градоначалникот заедно со останатите градоначалници од соседните општини планираат реновирање на Царев врв, старата караула од Првата светска војна, која е на тромеѓе помеѓу три општини, да се направи планинарски дом, останати спортски содржини и полигон за параглајдери.
http://www.bezpardon.mk/manastirot-sveti-joakim-osogovski-turistichki-brend-na-kriva-palanka/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 25-Jul-2018 at 18:40
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 25-Jul-2018 at 18:42
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 09-May-2020 at 19:42
Џоле ги направил фотките во ноември 2017, овие што следуваат се од ноември 2019


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 09-May-2020 at 19:45

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 09-May-2020 at 19:48
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.