build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад во Аеродром - Јане Сандански

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 17-May-2011 at 10:56
Патеките се асфалтирани уште пред неколку денови, колку што можев да видам.
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 19-May-2011 at 21:00
Денес кога проаѓав беа веќе наместени и канделабрите. Би било добро некој ако може да сликне, да видиме до кај се, јас од автобус забележав и неможам да кажам до каде е остатокот од урбаната опрема
Back to Top
zarko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Jan-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote zarko Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 20-May-2011 at 15:07
Гледам дека внатре во овој парк плоштад ке има и црква..
Не дека сеа ја се бунам зошто црква има,поентата ми и е дека ниту во претходните текстови,ниту по плановите и рендерите не се забележуваше црква.
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 20-May-2011 at 18:07
сликано денес, паркот/плоштадот се гради интензивно.



Edited by Cloverstack - 20-May-2011 at 19:01
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 24-May-2011 at 19:52
Од денес - ми беше незгодно од поблиску затоа што имаше без претерување 30 работници, изгледа планираат да го довршат за една недела парков :-)



Edited by Observer - 24-May-2011 at 19:55
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 24-May-2011 at 20:47
Значи на шушу-бушу црква напраија...



Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 24-May-2011 at 22:05
Originally posted by zarko

Гледам дека внатре во овој парк плоштад ке има и црква..
Не дека сеа ја се бунам зошто црква има,поентата ми и е дека ниту во претходните текстови,ниту по плановите и рендерите не се забележуваше црква.
црква уште одамна се планираше некаде на тој простор, само не знам каде и требаше да има современ изглед колку што се сеќавам
како и да е, црквава ни ја сервираат тотално фантомски, што не е во ред...
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 24-May-2011 at 23:11
Поголем проблем е во тоа што во донесените детални урбанистички планови на тоа место (на местото на паркот) е предвидено зграда со висина од 17м, а црквата ни паркот ги нема како маркици, испаѓа дека црквата е дива градба, или сега ќе направат па после ќе го променат дупот. 
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 24-May-2011 at 23:16
Ееее него ни на реднерите што се поставени пред објектот ја нема црквата. И тоа е противзаконско исто така. Распашана банда.
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 25-May-2011 at 16:49
Мислам дека претерувате со реакцииве, како божем да се гради будистички храм. Во општина каде што живеат 95% христијани не знам зошто во паркот би би пречела црква. Па противзаконски било, па ова било бандитски потег, дивоградба, па зграда требало да има место парк... Не знам реакцииве ме разочараа.
P.S. ова го најдов од пред 3 години од утрински весник - Планирано е нова црква „Свети Кирил и Методиј“ да се гради на раскрсницата меѓу булеварите „Србија“ и „Јане Сандански“, „Свети Кузман и Дамјан“ во населбата Лисиче, потоа црква „Света Богородица“ е планирана на улицата „Васко Карангелески“, спроти спортската сала „Јане Сандански“, „Свети Василиј Велики“ во Мичурин, а црква која ќе се вика „Свети Ѓорѓи“ ќе добијат жителите на улица „4“.

Edited by Observer - 25-May-2011 at 16:52
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 25-May-2011 at 17:19
Observer, немој да ја тераш дискусијата во правец каде што не треба да оди. Остај ги процентите и да се држиме до урбанистичките планови.

Податоците од Утрински весник зе застарени. Оди на сајтот на Општина Аеродром и побарај го новиот ДУП Јане Сандански УЕ-В, ќе видиш дека маркичката за црква е избришана. Но всушност беше направена рокада со поголема маркичка за црква отспротива, во Реонски Центар (ѕирни го и тој ДУП). Така да ова што го гради општината е дивоградба. И на крај не си разочаран затоа што токму оние кои треба да ги штитат законот и урбанистичкиот ред, флагрантно ги кршат, а разочаран си затоа што некој го воочил и посочил тој факт... И после ова што ни го демонстрира општинава, кој будала треба да ги почитува законите?

Но мене ме копка уште нешто. Во една ваква населба, две цркви на толку мало растојание навистина не прават никаква логика. Па не можам да не се запрашам, дали во меѓувреме не настанал некаков дил непознат за пошироката јавнос, со кој маркичката во Реонски центар е избришана за сметка на некоја станбена зграда, а ова во парков треба да е некаква „компензација“. Со оглед на тоа како општината ги третира урбанистичките планови кои самата ги носи, ништо не би ме изненадило. Јас мислам да ги укинеме урбанистичките планови, нема потреба за нив кога самите институции кои ги донесуваат и треба да ги штитат, толку често си го бришат газот со нив.




Edited by Cloverstack - 25-May-2011 at 17:26
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 25-May-2011 at 17:48
Ми истекоа очите, првпат гледам вакви планови :-) Не би сакал да коментирам пошто не се разбирам од проблематикава, а мојот коментар беше по однос на коментарите кои ми беа као wow црква, не оправдувам непланско градење но не гледам зошто да правиме проблем доколку има нешто такво (од религиски и национален аспект зборувам) освен ако не е нешто за таа компензација за која ти зборуваш тогаш треба да се реагира и бара објаснување. Инаку од сајтот на општината пак гледам во ПЛАНОВИ им стои - изградба на црквата „Св. Пророк Илија", која набргу ќе биде осветена и проектирана нова црква „Св. Кирил и Методиј" во населбата Јане Сандански.
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 25-May-2011 at 17:56
И ова го најдов од Вечер и толку за оваа тема - Скандалозниот договор за заедничка градба, до кој дојде Вечер, склучен е на 29. 3. 2005 година. Во договорот стои дека МПЦ ја отстапува сопственоста врз земјштето на градежната фирма КОНСТ-ИНГ за изградба на деловен објект, кој во себе треба да содржи подземни гаражи, сутерен-магацини, приземје, четири ката и потпокрив. За возврат, Скопската епархија по изградбата на објектот треба да добие деловни простории со нето вкупна површина од 250м2, пропорционално распоредени по катови. Инвеститорот се обврзал дека за отстапеното земјиште на МПЦ, во рок од седум месеци по добивањето на правосилното одобрение за градба, да и исплати 12.500.000 денари, или околу 203.000 евра. Со истиот договор МПЦ му го отстапува правото на инвеститорот да може слободно да располага со имотот, и изградените станови и деловни објекти да ги продава на трети заинтересирани лица.
За сканадалот да биде уште поголем, МПЦ се согласила, а и во нејзино име побарала од државата дооформување на парцелата со дополнително државно земјиште за да може инвеститорот да гради и голем пазар и трговски центар.
http://vecer.com.mk/?ItemID=6C96D7730B9F0D44875CC7B5F6109B81
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 25-May-2011 at 21:12
Originally posted by Observer

Мислам дека претерувате со реакцииве, како божем да се гради будистички храм. Во општина каде што живеат 95% христијани не знам зошто во паркот би би пречела црква. Па противзаконски било, па ова било бандитски потег, дивоградба, па зграда требало да има место парк... Не знам реакцииве ме разочараа.
P.S. ова го најдов од пред 3 години од утрински весник - Планирано е нова црква „Свети Кирил и Методиј“ да се гради на раскрсницата меѓу булеварите „Србија“ и „Јане Сандански“, „Свети Кузман и Дамјан“ во населбата Лисиче, потоа црква „Света Богородица“ е планирана на улицата „Васко Карангелески“, спроти спортската сала „Јане Сандански“, „Свети Василиј Велики“ во Мичурин, а црква која ќе се вика „Свети Ѓорѓи“ ќе добијат жителите на улица „4“.



Другар. Ми смета од религиозен аспект, ми смета од национален аспект, и ми смета од урбанистички аспект. Заборавив да спомнам и правен аспект.

Државата нема изградено едно средно училиште во главниот град, а се изнаградија цркви небаре попови ни се министриве. За што ги биравме бре ние, да ни кадат или да ни организираат ДРЖАВА?

Најлошото во се ова, е што се потценува интелигенцијата на својот народ. Кај незаконски правиш, па уште и не пушташ никаква информација, ставаш лажни рендери, и сега што треба некој да биде толку малоумен како и тие што градат, некој да руши? Ако вака се прави со „цркви“ биди сигурен дека вака се или ќе се прави со многу побитни работи кои преку ноќ се прават мимо сите закони, и без никој да биде ни прашан.
Back to Top
zarko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Jan-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote zarko Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 25-May-2011 at 21:40
Споменикот на Јане Сандански стигна во паркот. се монтираше до пред некој момент ,утре најверојатно ке има и фотки.
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 25-May-2011 at 22:59
eve go spomenikot na jane sandanski

Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 25-May-2011 at 23:52
Изненаден од изјавата дека веќе е поставен споменикот (како да беше вчера кога ставаа камен темелник, за македонски услови пребрзо, но избори и се` е можно), решив вака ноќно да извидам на терен

Значи, плоштадот е во основа 90% готов, само треба да го средат зеленилото и да ги наполнат со вода вирчињата.





Споменикот е сосема пристоен, многу е сличен на Даме и Гоце, па претпоставувам дека и преостанатите коњаници (Ѓорче и Карев) ќе бидат во тој стил. Свртен е спрема центарот на раскрсницата, што значи дека пешаците во паркот го гледаат... од позади Но, не смета тоа премногу.

Што се однесува до црквата, таа се гради вон парков. Но тоа воопшто не го оправдува овој насилничко-игнорантски, а пред се нетранспарентен однос на инвеститорот

Заклучок: Добивме солиден парк кој многу лесно можеше да биде грда деловна зграда. Задоволен сум.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
medlence View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Mar-2011
Location: UK
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote medlence Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 26-May-2011 at 00:27
alexgizh супер папарацо слики, браво за брзината
Не се гледа баш најубаво, тоа мермерот ли е околу споменикот???

Edited by medlence - 26-May-2011 at 00:29
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 26-May-2011 at 07:43
Да, мермер е, но не е целиот поставен.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 28-May-2011 at 20:14
Аеродром добива модерен парк

Паркот „Јане Сандански“, во населбата Аеродром е во својата завршна фаза и за период од околу еден месец граѓаните ќе почнат да го користат за прошетки, рекреација, културни и забавни манифестации.



Паркот се наоѓа на површина од 4000 квадратни метри, на него интензивно се работи и истиот изгледа урбано и модерно уште пред самиот завршеток на работите.

Бранислав Ѓоргиевски, раководителот на на објектот од компанијата која е ангажирана за изградба на паркот ги откри деталите околу овој проект кој ќе го разубави Аеродром.

-Во паркот се предвидени разни содржини, од фонтани, езерца, обработени со камен, до водопад. Во непосредна близина на паркот е наместена и мала црква, поставен е и споменикот „Јане Сандански“, патеки обложени со гранит, зелени површини, истакнува Ѓоргиевски.

Во паркот, симоболично, посебно место има и споменикот на Јане Сандански.

Ѓоргиевски додаде дека иако паркот сеуште офоцијално не е завршен, интересот на неговиот конечен изглед веќе е многу голем на граѓаните.

-Досега е доста позитивно прифатен, луѓето се многу задоволни, посебно жителите од околината, но и случајните минувачи. Доста се изненадени од сето ова што се случува тука, ем за краткиот период за кој што е направено, ем за самите содржини кои се предвидени. Мислам дека досега тоа го немаат видено во околината и во градот, додава раководителот.

Изградбата на овој парк е целосно финансирана од буџетот на опшина Аеродром и истиот вреди 27, 5 милиони денари, додека проектот за изградба на паркот „Јане Сандански“ е донација од општина Прилеп.

http://www.kurir.mk/republika/skopje/31153-Aerodrom-dobiva-moderen-park
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.