build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад во Аеродром - Јане Сандански

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 01-Jun-2011 at 10:45







Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 01-Jun-2011 at 11:27
Симпатично излезе паркчево,а и брзината со коja го направиjа идеално.Според мене треба да се смени законот,наместо на 4 избори на 2 години.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 01-Jun-2011 at 11:46
Mnogu ubav izgleda a najvekje mi se dopagja matrialot so koje e uredeno ovaj mal plostad.
Brzinata e expresna no se nadevam deka nema da vlie niz kvalitetot na izveduvanjeto.
Back to Top
Stibera View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote Stibera Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 01-Jun-2011 at 11:50
Originally posted by my Macedonia

Mnogu ubav izgleda a najvekje mi se dopagja matrialot so koje e uredeno ovaj mal plostad.
Brzinata e expresna no se nadevam deka nema da vlie niz kvalitetot na izveduvanjeto.



Највеќе ќе влиае врз здравјето на луѓето бидејќи како што гледам и како што ми кажаа овој парк се наоѓа на булевар и секој што ќе седи ќе диши загаден воздух. Ама битно е сите да го видат паркот а не е битно здравјето на луѓето Big%20smile
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 01-Jun-2011 at 11:53
Originally posted by ovaj_stariov

Симпатично излезе паркчево,а и брзината со коja го направиjа идеално.Според мене треба да се смени законот,наместо на 4 избори на 2 години.


ma treba da ima sekoja godina izbori i skopje ke izgleda kako new york

inace parkov ispadna mnogu ubav

Edited by spaceman091 - 01-Jun-2011 at 11:55
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 01-Jun-2011 at 12:43
Тоа што го гледате на 6-тата слика (ридчето) е всушност вграден водопад, кој го испробуваа вчера. Не знам дали и на другата страна има нешто слично.


Инаку најматно во целиов парк е црквата, која никаде ја нема во рендерите, во најавите, ама ете, циглите изгледа сами се наредија.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 01-Jun-2011 at 13:04
Прво, крале, браво и фала за сликите

Второ, црквата (технички) не е дел од парков, ниту спаѓа во рендерите ни во самата маркица на која се гради паркчево. Секако, можно е намерно да ја изоставиле во рендерите Како и да е, градат патче од паркот до влезот на црквата.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 01-Jun-2011 at 13:49
Originally posted by Stibera

Originally posted by my Macedonia

Mnogu ubav izgleda a najvekje mi se dopagja matrialot so koje e uredeno ovaj mal plostad.
Brzinata e expresna no se nadevam deka nema da vlie niz kvalitetot na izveduvanjeto.



Највеќе ќе влиае врз здравјето на луѓето бидејќи како што гледам и како што ми кажаа овој парк се наоѓа на булевар и секој што ќе седи ќе диши загаден воздух. Ама битно е сите да го видат паркот а не е битно здравјето на луѓето Big%20smile


E ova deka ke vlijae na zdravjeto na lugeto,mislam.......Wallbash
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 01-Jun-2011 at 13:51
p.s.Parkot e prekrasen i naselbava  dobi uste eden + za najurbanizirana naselba vo Makedonija Applause
Back to Top
Stibera View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote Stibera Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 01-Jun-2011 at 14:18
Originally posted by 4skopje

Originally posted by Stibera

Originally posted by my Macedonia

Mnogu ubav izgleda a najvekje mi se dopagja matrialot so koje e uredeno ovaj mal plostad.
Brzinata e expresna no se nadevam deka nema da vlie niz kvalitetot na izveduvanjeto.



Највеќе ќе влиае врз здравјето на луѓето бидејќи како што гледам и како што ми кажаа овој парк се наоѓа на булевар и секој што ќе седи ќе диши загаден воздух. Ама битно е сите да го видат паркот а не е битно здравјето на луѓето Big%20smile


E ova deka ke vlijae na zdravjeto na lugeto,mislam.......Wallbash



ти знаеш ли колку коли и камиони проаѓаат по булевар србија? тоа да го дишеш не здраво јас мислам, друго е д апоминеш пешки неколку минуто ама да седиш еден час или повеќе во паркто да играат деца и тоа да дишат? они си знаат сепка мислам дека парк треба да се прави на помирно место као што е градски парк во близина нема ниеден автопат и слично.
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 01-Jun-2011 at 14:54
Park vo Mariovo,najdobra rabota,nema ziva kola !!!
Back to Top
medlence View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Mar-2011
Location: UK
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote medlence Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 01-Jun-2011 at 15:16
Originally posted by Stibera


Originally posted by 4skopje


Originally posted by Stibera


Originally posted by my Macedonia

Mnogu ubav izgleda a najvekje mi se dopagja matrialot so koje e uredeno ovaj mal plostad.Brzinata e expresna no se nadevam deka nema da vlie niz kvalitetot na izveduvanjeto.
Највеќе ќе влиае врз здравјето на луѓето бидејќи како што гледам и како што ми кажаа овој парк се наоѓа на булевар и секој што ќе седи ќе диши загаден воздух. Ама битно е сите да го видат паркот а не е битно здравјето на луѓето Big%20smile
E ova deka ke vlijae na zdravjeto na lugeto,mislam.......Wallbash
ти знаеш ли колку коли и камиони проаѓаат по булевар србија? тоа да го дишеш не здраво јас мислам, друго е д апоминеш пешки неколку минуто ама да седиш еден час или повеќе во паркто да играат деца и тоа да дишат? они си знаат сепка мислам дека парк треба да се прави на помирно место као што е градски парк во близина нема ниеден автопат и слично.


Stibera, живееш во Скопје, каде на мало место во еден ден се собираат скоро милион луѓе, каде и да се изгради парк ќе дишеш смог од автомобилите, но доколку се изградат повеќе паркови се посадат дрвца после неколку години тие дрвца ќе прават каква таква заштита.
Јас порадо би седел во парк близу до булевар, отколку да нема никаков парк, а ако сакаш незагаден воздух ете ти Водно, Матка, или прошетај Источна Македонија, Берово, Пехчево каде што нема сообраќај и природата е недопрена....
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 01-Jun-2011 at 15:24
Originally posted by Stibera


Originally posted by 4skopje


Originally posted by Stibera


Originally posted by my Macedonia

Mnogu ubav izgleda a najvekje mi se dopagja matrialot so koje e uredeno ovaj mal plostad.Brzinata e expresna no se nadevam deka nema da vlie niz kvalitetot na izveduvanjeto.
Највеќе ќе влиае врз здравјето на луѓето бидејќи како што гледам и како што ми кажаа овој парк се наоѓа на булевар и секој што ќе седи ќе диши загаден воздух. Ама битно е сите да го видат паркот а не е битно здравјето на луѓето Big%20smile
E ova deka ke vlijae na zdravjeto na lugeto,mislam.......Wallbash
ти знаеш ли колку коли и камиони проаѓаат по булевар србија? тоа да го дишеш не здраво јас мислам, друго е д апоминеш пешки неколку минуто ама да седиш еден час или повеќе во паркто да играат деца и тоа да дишат? они си знаат сепка мислам дека парк треба да се прави на помирно место као што е градски парк во близина нема ниеден автопат и слично.


pa da gi preselime i site stanari sto ziveat vo zgradite pokraj bulevarot da ne disat prashina i smok, sto mislis ti ?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 01-Jun-2011 at 15:47
дури и парков да беше на многу загадено место, си има изолаторско решение и за тоа, со дрвореди и ниско зеленило, за џабе го правите муабетов
што правиме со паркови од рангот на Жена-борец парк тогаш?


Edited by zabegan - 01-Jun-2011 at 15:48
Back to Top
Stibera View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote Stibera Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 01-Jun-2011 at 17:50
Originally posted by zabegan

дури и парков да беше на многу загадено место, си има изолаторско решение и за тоа, со дрвореди и ниско зеленило, за џабе го правите муабетов
што правиме со паркови од рангот на Жена-борец парк тогаш?


кога е изграден тој парк жена парк борец? кога скопје немало толку коли Big%20smile


во аеродром изградија спортско игралиште покај кеј а таму можеја да го стават паркот кој покрај вардар ќе има ефетк повеќе за дишењето и релаксација ан граѓаните арно ама нема да се гледа Big%20smile
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 01-Jun-2011 at 17:56
Originally posted by Stibera

Originally posted by zabegan

дури и парков да беше на многу загадено место, си има изолаторско решение и за тоа, со дрвореди и ниско зеленило, за џабе го правите муабетов
што правиме со паркови од рангот на Жена-борец парк тогаш?


кога е изграден тој парк жена парк борец? кога скопје немало толку коли Big%20smile


во аеродром изградија спортско игралиште покај кеј а таму можеја да го стават паркот кој покрај вардар ќе има ефетк повеќе за дишењето и релаксација ан граѓаните арно ама нема да се гледа
 Big%20smile
па добро, паркот постои и денес и нема никакви проблеми што се однесува до прашина и загаден воздух (а воздухот во градот е генерално загаден, па и нема потреба од дискусијава)

ма да за една работа си во право, што во Аеродром има огромна површина зеленило и на ниеден дел од тоа зеленило не му е посветено внимание со воведување на нови содржини нити пак некој се обидел да го актуелизира
на овој простор и не беше толку потребен парк, можеби требаше да се дополни со објект кој ќе ја дополнуваше линијата новоизградени објекти долж булеварот
но паркот не е утка и ваков, за мене е сосема во ред Thumbs%20Up
Back to Top
Stibera View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote Stibera Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 01-Jun-2011 at 19:31
Originally posted by zabegan

Originally posted by Stibera

Originally posted by zabegan

дури и парков да беше на многу загадено место, си има изолаторско решение и за тоа, со дрвореди и ниско зеленило, за џабе го правите муабетов
што правиме со паркови од рангот на Жена-борец парк тогаш?


кога е изграден тој парк жена парк борец? кога скопје немало толку коли Big%20smile


во аеродром изградија спортско игралиште покај кеј а таму можеја да го стават паркот кој покрај вардар ќе има ефетк повеќе за дишењето и релаксација ан граѓаните арно ама нема да се гледа
 Big%20smile
па добро, паркот постои и денес и нема никакви проблеми што се однесува до прашина и загаден воздух (а воздухот во градот е генерално загаден, па и нема потреба од дискусијава)

ма да за една работа си во право, што во Аеродром има огромна површина зеленило и на ниеден дел од тоа зеленило не му е посветено внимание со воведување на нови содржини нити пак некој се обидел да го актуелизира
на овој простор и не беше толку потребен парк, можеби требаше да се дополни со објект кој ќе ја дополнуваше линијата новоизградени објекти долж булеварот
но паркот не е утка и ваков, за мене е сосема во ред Thumbs%20Up



не си во право, на тој булевар србија возат тешки товарни возила, камиони зашто се упатуваат кон цементара и други фабрики по тој пат но споротвна насока е блиску излезот од скопје и пак ќе кажам без никаква намера дека карши салата јане сандаснки на таа пуста површина можеѓше да биде овој парк ил ина местото на спортското играчиште кое навистина е на лошо место и не може тука некој да развие спорт близу до паркинг и до река.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 01-Jun-2011 at 20:35
а каква разлика прави тоа каков сообраќај има булеварот?
плус ти реков, си постојат решенија за изолирање на паркот од загадување и бучава...
а и не знам што толку си запнал за локација на кеј, па таму одма од карши имаш индустриска зона, градилишта и депонии, а на истиот простор е планирана сообраќајница
Back to Top
Stibera View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote Stibera Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 01-Jun-2011 at 21:20
Originally posted by zabegan

а каква разлика прави тоа каков сообраќај има булеварот?
плус ти реков, си постојат решенија за изолирање на паркот од загадување и бучава...
а и не знам што толку си запнал за локација на кеј, па таму одма од карши имаш индустриска зона, градилишта и депонии, а на истиот простор е планирана сообраќајница



не зезај па се осеќа ако шеташ повеќе од еден час покрај кеј и одма после да излезеш на булевар да видиш колку не се дише, што укажува дека покрај кеј воздухот е супер и почист и пирка ветерче и многу убаво таму би се вклопил паркот али тие што одлучуваат си решиле по свое.

а тоа што викаш градилишта е од другата страна на салата и ништо не допира до овој дел и за индиструската зона исто така е поблиску до мостовите таак да не ти држи вода Big%20smile
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 637
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 01-Jun-2011 at 21:31
Сакал или не градовите функционираат така, клупа, фонтана и сл. И жена парк се наоѓа на сама улица у центар на град па никому па пак има дебели сенки и клупи човек да се одмори од пешачење или слично, а пензионерите и по цел ден си седат таму па не им смета возхухот и загаденоста.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.142 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.