build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

„Мала“ промена - многу дилеми - решение?!?!

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
aminta View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote aminta Quote  Post ReplyReply #1 Topic: „Мала“ промена - многу дилеми - решение?!?!
    Posted: 10-Nov-2010 at 01:24

Здраво на сите, одамна го читам форумов, наоѓам често многу корисни работи и еве последните недели имам една дилема па би сакал да ја поставам тука со надеж дека ќе прочитам корисни коментари.

Имено ова подолу се скици од мојот стан, којшто е нов и за кој имам некои замисли. Првата слика е иницијалниот - сегашен план. Станот си е супер ако остане вака 2 собен, 57 квадрати + 4 тераса - прекрасно. Но, ние сакаме да направиме 2 промени, а тоа е да се затвори трпезаријата (7 м2) и да се направи детска (има парно, прозор), да се премести трпезаријата на влезот во кујната, да се затвори таа влезна врата (број 2) , да се отстрани врата 3 од кујната и да се направи нов влез во дневнатааа. еее тука е проблемот


Иницијално - постоечко решение

од овде почнуваат моите теми на варијација. Овде направив само отваранје на пролаз право, со тоа што при целосно отварање на вратата ќе се затвора онаа од спалната. 

 
Прво решение

Во наредната слика имам варијанта кога сакам да го изолирам влезот во спалната соба и да отворам паралелно со неа влез во дневна, ама се мислам дали воопшто се поставува вака врата да "лебди" без припојување кон ѕид, а и плус сигурно со 1 м2 ако не и повеќе ќе ја скратам дневната соба.


Второ решение

И последното мое решение е исто како претходното само со лизгачка врата. Би сакал исто така ако знаете да ми кажете дали на вакви влезови се поставуваат лизгачки врати, дали постојат врати како "хармоники" можеби кои би можеле да се вклопат во првото или последното решение.


Трето решение

Во очекување на одговори,

Поздрав и се најубаво

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Nov-2010 at 03:28
Еве ти еден мој предлог како дополнување на овој.Гледам кај се столбовите, па нема да имаш проблем да го прошириш малку ходиникот на сметка на трпезаријата некој пола метар и наместо онаа врата за која имаш дилема дали ќе се отвора и ќе се испречува према спалната, да ставиш некоја хармоника или обично некој пролаз без врата.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-Nov-2010 at 03:31
Aminta, дали вратата помеѓу ходникот и дневната/трпезаријата ти е ради приватност (во однос на влезната врата)? Во тој случај за второто и третото решение воопшто не ти треба врата, но претпоставувам дека имаш и нешто друго на ум, ама прецизирај што е тоа.
Но доколку нема врата, со тоа и преградата би можела да биде поедноставна, поефтина и да зафаќа помалку простор, па не е лошо тоа да го ставиш на вага.

Што се однесува до првото решение, можна е варијанта каде вратата би била поставена обратно (на преградниот ѕид) и да се отвара во правец кон излезната врата. Малку ќе го стесни ходникот, но мислам многу подобро отколку да се блокира вратата кон спалната.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.108 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.