build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Турска чаршија Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Турска чаршија Скопје
    Posted: 07-Dec-2007 at 01:13
Насловот се кажува...


Edited by pbanks - 07-Dec-2007 at 23:37
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-Dec-2007 at 01:25
За почеток една тура фотографии од Март 2006



Edited by pbanks - 07-Dec-2007 at 23:38
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Dec-2007 at 01:58


...продолжение



Edited by pbanks - 07-Dec-2007 at 23:39
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-Dec-2007 at 02:00
Ubavi sliki fala!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-Dec-2007 at 18:40
Бесценето. Ова е единствената колекција слики на нет од чаршијата - единствено што може да се најде е некоја разгледница од `82.

Ај сега погледнете ја чаршијава - плаче за реставрација, не само на фасадите и калдрмата, туку и на занаетите. Само тогаш би била убава и би била туристичка атракција. Ех кога би можела Владата на РМ да одвои, бар во 2009, 7-9 милиони евра да стимулира занаети и малце фејс-лифтинг, да се организираат фестивали, а да не се плашиш дека ке ти свирнат 4.62 калибар...

dream on...dream on
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 07-Dec-2007 at 20:34


На нет нема никакви фотки од Скопје а не само од чаршијата. Или се фотките стари, или е мала резолуцијата, или нема никаква организираност и систематизација. Во последно време Flickr и слични сервиси малце ја компензираат ситуацијата но повторно не се работи за едно асална презентација, туку за нафрлани слики во најголем случај од странски туристи сликани од 10-15 стандардни агли (плоштад, камени, кале...). За жал ниту надлежните (државни органи за промоција на туризам, туристички агенции, портали, сајтови на локална самоуправа.....) но и ние како народ немаме пројавено свест за потребата Скопје подобро да се презентира на веб. Но ете форумов а понатаму и сајтов е добра шанса барем малку да ја исправиме таа грешка . Btw ова е лична фото сесија на турска чаршија како што пишува од 2006 година.

Што се однесува до чаршијата на иста линија сме. Посебно за занаетите. Мислам дека може да биде интересно зонирање на чаршијата по теркот на златарската улица. Може да имаме и улици во кои ќе има фокус на занаети, фокус на угостителство, фокус на сувенири итн. Во секој случај треба да се направи еден стимул на државно ниво да се субвенционираат одредени дејности таму со што на самите сопственици/корисници на локалите повеќе ќе им се исплати да се занимаваат со некоја од горе наведените дејности отколку на пример со отварање на некои безвезни дуќани со турска роба кои може да се поместат погоре кај Бит Пазар.

Секако тука е и прашањето со фасадите и калдрмата кои ги постави но и со добро осветлување, отстранување на разноразни кабли кои висат околу итн.

Безбедноста е преценето прашање. Во принцип и денес нема ништо да ти се случи кога идеш таму но сите погоре набројани фактори ја прават не толку пријатно место за прошетка посебно ноќе.

За крај мислам дека еден од клучните моменти за заживување на чаршијата би бил реконструкцијата (т.е. конструкцијата) на плоштадот Карпошово востание во пакет со изградба на сите започнати/планирани објекти таму (Театарот, Музејот Македонска борба, Филхармонијата, Еврејскиот меморијален центар итн) и реконструкцијата на Камениот мост. Овој потег претставува главен прекин на врската меѓу централната пешачка зона и турската чаршија и мислам дека доколку тој потег се обнови како што треба ќе добиеме една завидна и целосна пешачка зона.

Како и да е за сето ова да успее мислам мислам дека треба да се има јасна визија и план за оджување на чаршијата со кристално јасни ингеренции така да Владата треба прво да поработи на тоа пред да одвојува пари од буџетот бидејќи тоа би било во принцип само фрлање пари во ветер. До сега неколку пати имаше одредени ад хок акции за ревитализација но ништо од тоа. Ове е проект кој не трпи таков пристап.


Edited by pbanks - 07-Dec-2007 at 20:37
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 07-Dec-2007 at 20:43


Одлична анализа! Се слагам 100%
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-Dec-2007 at 01:31
Дефинитивно одлична анализа.... 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Dec-2007 at 02:05
BTW La Linea, кој ти е тој 4,62 калибар? Прв пат слушам... Од ракав ли го истресе друже? LOL
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 08-Dec-2007 at 03:02
Clown можеби...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Jan-2008 at 21:27
волан
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 29-Jan-2008 at 22:13

Чаршијата е непозната и за многу Македонци и мислам дека крајно време е да се популаризира најстариот дел од градот Скопје. Со тоа што ке се вратат старите занаети а со тоа и туристите и неизбежен дел секако реставрацијата на објектите како и реновирањето на деловите од чаршијата.

NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 29-Jan-2008 at 22:27
Со години сите - од локална самоуправа и невладини организации, сите се трудат и прават јалови обиди да се анимираат надлежните да направат нешто околу чаршијата. Занаетчиите немаат доволно поддршка, а и реално нема доволно заинтересираност за чаршијата, што пак произлегува од никаквата стратегија да се промовира ова културно богатсво. Смачено ми да читам по весници за некакви брилијантни идеи на тотално неупатени особи за тоа како треба да изгледа градов, и цело време ми се чини како да правиме чекор назад секој нов ден. WallbashWallbash


Edited by La Linea - 29-Jan-2008 at 22:28
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 29-Jan-2008 at 22:38
Junki do nekade si vo pravo  )
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 29-Jan-2008 at 23:05
Овдека залудни се сите обиди на невладини организации, на општини и све друго. Ние многу добро си го знаеме проблемот каде е, ама нејќеме да си кажеме, се плашиме Кога ќе се реши една друга работа, која нејќам да ја споменам поради тоа што форумот не е од областа на политиката, дури тогаш ќе тргне работата, сама по себе. Ај сетете се точно кога умре чаршијата, па се ќе ви стане јасно. А вака со безнадежни ситни обиди ништо, едниствено да му се влезе на проблемот на голема врата и решително, со ниеден политички субјект замешан. Значи општинските градоначалници на страна и цела чаршија под ингеренција директно на градот, во Целост. И одобрување на средства од владата, па потоа реновирање, барем на фасадите и улиците. И тргање на билокаква инсталација што се гледа, ко бандери и сл. Значи каблите под земја. Тргање реклами кои што не се во согласност со стилот. И најбитно ПОЛИЦИЈА НА СЕКОЈ ЌОШ 24. Токму заради тоа да биде отстранет главниот проблем, нам многу добро познат.

Edited by lslcrew - 29-Jan-2008 at 23:06
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 29-Jan-2008 at 23:08
И иште една работа. Полицајците да биде во униформа на турски аскер, па сои нивното 24-часовно присуство да можат во целост да го доловат ефектот на минатото.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 29-Jan-2008 at 23:11
Originally posted by lslcrew

И иште една работа. Полицајците да биде во униформа на турски аскер, па сои нивното 24-часовно присуство да можат во целост да го доловат ефектот на минатото.


Ти момак стварно имаш некои фикс идеи LOL

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 29-Jan-2008 at 23:11
hahahahaha
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 29-Jan-2008 at 23:13
Во голем дел се согласувам со тебе. Но ако се решава проблемот, највероватно ќе треба да се реши енергично и во еден здив. Секое одложување има само лоши последици 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 29-Jan-2008 at 23:15
А да супер е ова со аскеров. И да се воведат грошови наместо денари, ептен да се долови атмосферата... хаха
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.