build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Турска чаршија Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 29-Jan-2008 at 23:15
Зашто бе кловер фикс идеја. Кога можеа комуналците во дедомразовци, зашто па да н џандарите во заптии.

Ла линеа, го најде зборот, Во Еден Здив, токму на тоа мислев.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 29-Jan-2008 at 23:17
Незнам што млатите празни муабети рециклирајќи едни исти идеи кои 100 пати до сеа не вродиле плод во пракса и претпоставувајќи веќе чуени теории кои уствари немаат врска.  Прочитајте ја погоре уште еднаш мојата анализа.

Никаква акција од градот или владата нема да ја врати чаршијата на мапата. Се што треба да се создаде се услови во кои таа ќе биде интересна за приватниот сектор кој таму би влегувал под строго определени услови.  Тоа е единственото долгорочно решение. За да биде интересна за приватниците таму треба да има луѓе. А прекинот кој ги одвраќа луѓето е Карпошово востание, старата автобуска станица, платото на МНТ... тоа е мртов простор во сред центар на град. Кога тој ќе заживее Турска чаршија ќе биде само логично следство на листата на развој. До тогаш сите ад хок акции за ставање фенери, организирање настани, мењање калдрма се џабе.

Не дека во меѓувреме чаршијата не живее, таму луѓе има. Но на многу ниско ниво. Тоа е фактички продолжен дел на бит пазар, се продава ефтина стока.... Просторот има многу повеќе потенцијал него да врши таква функција.


Edited by pbanks - 29-Jan-2008 at 23:19
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 29-Jan-2008 at 23:17
Originally posted by lslcrew

Зашто бе кловер фикс идеја. Кога можеа комуналците во дедомразовци, зашто па да н џандарите во заптии.

Ла линеа, го најде зборот, Во Еден Здив, токму на тоа мислев.


Ама јас сериозно мислам дека идејава е добра. Само да не бидат тие цајкани , сепак ќе треба да носат панцир и да возат крајслери. Може само обични by standers, актери, да може луѓе да се сликаат со нив.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 29-Jan-2008 at 23:21
@pbanks Занаетчиите точно знаат што сакаат - да бидат под капа на владата. Во чаршијата не смее да се дозволи ништо освен старите занаети и се како што било со векови назад. А точно, сите акции за ставање фенери и знаци се излишни... 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 29-Jan-2008 at 23:21
ne ti e losa idejava
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 29-Jan-2008 at 23:21
Може и да биде некое приватно обезбедување. Сепак да имаат некоја јачина во функциаат, колку за да сеат некој симболичен страв, колку да се долови моментот.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 29-Jan-2008 at 23:22
ja mislam deka carsijata treba da go vrati stariot sjaj da se znae koja e zlatarska ulica, koja e ulica za tekstil, pa za bakar itn.. da ima nekakov raspored 
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 29-Jan-2008 at 23:24
Originally posted by La Linea


Ама јас сериозно мислам дека идејава е добра. Само да не бидат тие цајкани , сепак ќе треба да носат панцир и да возат крајслери. Може само обични by standers, актери, да може луѓе да се сликаат со нив.


Евентуално да има неколку такви - приватно обезбедување на чаршијата.


Ама за полицајци во аскерски униформи мислам... Nuts

Тоа не само што е крајно невкусно туку очигледно и противзаконски. Полицијата си има униформа... Не може сеа да правиме кловнови од полицајците...


Edited by Cloverstack - 29-Jan-2008 at 23:25
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 29-Jan-2008 at 23:28
Originally posted by La Linea

@pbanks Занаетчиите точно знаат што сакаат - да бидат под капа на владата. Во чаршијата не смее да се дозволи ништо освен старите занаети и се како што било со векови назад. А точно, сите акции за ставање фенери и знаци се излишни... 


ама тоа е скроз друга проблематика и тоа се подразбира. Секако дека или владата или локалната самоуправа треба да ги субвенционираат занаетчиите.

Но ние збориме како да има одржлив развој во чаршијата. Нема никој да иде секој ден во чаршија да гледа некој кујунџија како струга злато. Мора да има и модерни соджини кои ќе бидат влечна сила а занаетчиите, угостителите (бурекџии, кебапчии, слаткари) итн само ќе ја даваат автентичноста на целиот кварт. Неможе да биде истата атмосфера како пред 300 години.

Тоа ти е како центрите на западноевропските градови (кои се за нив она што чаршијата била во минатото за Скопје) да немаат модерни продавници, бутици итн...

Значи битно е да се прави баланс меѓу старото и новото време.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 29-Jan-2008 at 23:30
80% треба да се сувинири-џилници.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 29-Jan-2008 at 23:35
Originally posted by lslcrew

80% треба да се сувинири-џилници.


Митатос убаво кажа... треба да има зонирање... како што има во моментов златарска улица која изгледа одлично. Тоа е правиот модел за чаршијата.

Но мора да се најде и простор за покомерцијални содржини. Секако тие не треба да доминираат во просторот но треба да ги има.

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 29-Jan-2008 at 23:36
porano ubavo bea odredeni, ama posledno vreme politikata mnogu se umesa zaedno so IVZ , i se umesa i politika i se napravi kasha tamu :(
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 29-Jan-2008 at 23:37
@pbanks, очигледно подобро можеш да го образложиш ова и се согласувам со тебе. Ама тој баланс е критичен, затоа што едната страна тежнее кон стара и авентична-ама крајно досадна чаршија, а другата страна - кон неавтентична и непрепознатлива чаршија. Духот е во занаетчиите, во нивните излози и ракотворби, се друго е второстепено.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 29-Jan-2008 at 23:42
Originally posted by La Linea

@pbanks, очигледно подобро можеш да го образложиш ова и се согласувам со тебе. Ама тој баланс е критичен, затоа што едната страна тежнее кон стара и авентична-ама крајно досадна чаршија, а другата страна - кон неавтентична и непрепознатлива чаршија. Духот е во занаетчиите, во нивните излози и ракотворби, се друго е второстепено.


балансот е критичен но остварлив. Мислам не треба да измислиме топла вода, живееме во Европа има еден тон градови со подеднакво стари јадра кои нашле модели како да го постигнат тој баланс.
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 03-Feb-2008 at 19:38
Убава тема која тука за жал не ја пратам целосно ...
волан
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 18-Feb-2008 at 18:56
eve eden od ovie turisticki tabli go slikav pred nekoj den ,odma gi potpisale so markeri ))


"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 18-Feb-2008 at 19:18
Originally posted by mitatos

odma gi potpisale so markeri


Ohno


Да не знае некој кој е надлежен за табливе?
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 18-Feb-2008 at 19:50
mislam deka carsiskiot esnaf ili pak opstina cair
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 18-Feb-2008 at 20:00
Originally posted by Cloverstack

BTW La Linea, кој ти е тој 4,62 калибар? Прв пат слушам... Од ракав ли го истресе друже? LOL


Valjda mislel 7.62 kalbar
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 18-Feb-2008 at 20:58
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by mitatos

odma gi potpisale so markeri


Ohno


Да не знае некој кој е надлежен за табливе?Општина Чаир е 100%. Добро изгледаат Thumbs%20Up

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.