build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Турска чаршија Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 18-Feb-2008 at 21:28
Originally posted by pbanksОпштина Чаир е 100%. Добро изгледаат Thumbs%20Up

 
И Омер мислел дека добро изгледаат па решил да се порекламира Wallbash
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 22-Mar-2009 at 15:25

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 22-Mar-2009 at 15:30

една забелешка треба насловот на нишкава да гласи Скопска Чаршија, бидејќи истата постоела далеку пред турците да дојдат, иако ликот повеќе денес е одбележан со турска архитектура како амами и анови, сепак тоа турска може да оди  евентуално во заграда на крајот од насловот.

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 22-Mar-2009 at 16:14
Баш сега ќе коментирав за насловот. Прочитав некаде дека турската партија се залага за преименување на старата скопска чаршија во Турска чаршија. Што значи дека не се вика така. Мислам дека за нас името не е важно, важно е да заличи на историски монумент, а не на авганистански пазар, но ако размислам странците кои доаѓаат би требало да бидат информирани дека е турска чаршијата, да не добијат впечаток дека е дел од македонското (словенското) секојдневие.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 22-Mar-2009 at 16:36
потеклото на чаршијата е од 10/11 век тогаш сигурно не била со овој лик, но посекако како локалитет постоела. инаку чаршијата како појава ја има секаде и дали секаде се викаат турски чаршии, не, вакви затворени пазари се обележуваат претежно географски или евентуално во поново време со традиционални идиоми како баш или бит, но не и во никој случај со етнички предзнак, значи тетовска, прилепска, битолска итн.  дури и поделбата внатре никогаш не била поставена на етничка основа, туку исклучиво на занаетчиска локализација, улица на кујунџии, крзнари, кожари, самарџии, наланџии итн.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 22-Mar-2009 at 16:59
ne deka sum proturcite no , veke 500 godini se vika taka ,i ne e interesno nitu pak pametno nekoj da ja preimeni iako taa vo 10 vek imala druga namena i drug lik, a ovaa ima druga namena i drug lik , taa vo 10 vek bila valjda nesto drugo i ne bilo carsija tuku nesto sosema treto, a carsijata e turska, i turska i ke ostane bez razlika kako vie ke ja narekuvate, mozda posle nekolku vekovi moze ke se preimenuva, no spored mene e TURSKA CARSIJA , taka sum porasnal , taka ja znam od koga postoi , i ne se soglasuvam so taa politikata RUSI SVE STO E TURSKO ,toa e kulturno bogastvo.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 22-Mar-2009 at 17:08
па не мислам дека е рушење доколку чаршијата носи географска одредница! како турска е позната во поново време односно од српско наваму, а до пред тоа во сите записи на патеписци се води како скопска чаршија! значи ова посекако е правилниот топоним, додека турска е повеќе локален предзнак и тоа од српско наваму! значи од секогаш па и во турско била позната како Скопска Чаршија!
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 22-Mar-2009 at 17:13
Epa ajde da se navratime malku ponazad , posle zemjotresot kaleto se srusi,i ne ja izgradija takva kakva sto bese , deneska ja gradat spored toa kako bilo vo 13 vek sto ne e isto i ne e toj smek ,vtoro kameni most 8 godini ne bese prooden samo i samo da go rushat ugledot na carsijata , 3 to , toa e turska carsija ,posto jas se sekavam pred 15 godini vo carsijata se zborelo se turski i toa e eden fakt, a takva politika od 1950 i nagore menjavale sve i svasta gomno da e samo tursko da ne bide, i seuste nekoi politiciari ja vodat taa politika koja e sosema pogresna, treba da se cuva toa sto e staro bez razlika kakvo e tursko, srpsko , bugarsko , grcko ili itn.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 22-Mar-2009 at 17:34

сега малку отиде полево, чаршија е чаршија, на времето имало занаетчии од сите етникуми, и секогаш чаршијата била чаршија, а не турска чаршија, како што реков тоа и е сместено во српско, невелам дека тоа турска не треба да фигурира некаде и некако, но чаршијата е скопска, а позната е уште и како турска, затоа и велам може во заграда до насловот да оди турска.

а колку и зошто некој работел на угнетување на турците не би можел да кажам, знам само дека во српско има големи миграции кон турција, а вториот поголем бран во педесетите е најверојатно условен од колективизацијата (национализацијата) кога се заминати повеќе од 300.000 турци од МКД од кои голем број и македонци муслимани, но таа реформа во тој период подеднакво била репресивна за сите етникуми, така да негледам каде најде некое особено угнетување во поново време!?

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 22-Mar-2009 at 17:38
Аман од вакви дискусии. Битна е суштината а не формата. Ова е фото нишка и дај да ја наполниме со слики а не сеа да го разглабаме насловот во кој убаво си пишува за што се работи се спомнува и Скопје и Турска.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 22-Mar-2009 at 17:58

па нема логика насловот, во тој случај сите чаршии треба да се турски!?  секаде и во официјалните документи во МКД се води како Скопска Чаршија а позната е уште и како Турска. само на тоа сакав да посочам и во двете нишки би требало да се корегира името како што и официјално го водат институциите, а не да тера нагалено Smile

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 22-Mar-2009 at 18:44
Факт е дека чаршијата се вика стара скопска чаршија, исто како што се вика во Битола стара битолска чаршија. Јас искрено многу ги почитувам Турците и ми се мили, но ова нема никаква врска со нив, затоа нишката да се преименува стара скопска чаршија, а тоа со етникумите е работа на политичарите. И националната арена Филип II не ни е наслов по ќеф па така ја именувавме таа нишка. Затоа би требало и ова да се вика како што се вика официјално, а сиве овие постови погоре да се избришат. Инаку сите џамии во Битола се од турско и турски, па не ги викаме турската џамија исак-џамија, турската џамија јени-џамија итн. Мислам дека сум сфатен.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 22-Mar-2009 at 21:06
aj poarno da ne komentiram oti nekoj realnosta ja gleda takva kakva sto e, a nekoj ja gleda taka kako sto sam si ja zamislil
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 22-Mar-2009 at 21:13
е шо кажав јас грешно? од каде овај впечаток дека некој ги нејќи турците во македонија? македонија ги сака турците повеќе од азербејџан и сите -стан држави заедно! ај и онака ова ќе се бриши барем да си кажам шо мислам јас! ако официјалното име од утре на чаршијата е шпански пазар (да не ве чуди многу) ќе ја именуваме нишката и ние така, бидејќи би требало да биде вистинското име, а не некое име што ние сакаме, посакуваме, или мислиме дека треба да биде. барем јас така го имам сфатено форумот, како рефлексија на реалноста (сурова), а не на некои замисли и нешто што посакуваме. штом се преименува нишката за стадионот и многу други објекти откако им го дознавме официјалното име, логично е и ова да се вика според официјалното име што се користи. никој никогаш не рекол дека не е турска (со мали исклучоци)! а тоа дека некој руши турски објекти во државава многу тешко, ама дека некој си ги присвојува турските за свои, е тоа е вистината! ај са да се бришат сите постови
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 22-Mar-2009 at 21:20
vo nieden moj post ne rekov deka nekoj ne gi saka turcite, ne zboram za turcite, zboram za skopskata carsija ,koja e poznata kako turskata carsija. a ne navleguvam vo detalji sto kako da ne se svatime pogresno ok ?
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 22-Mar-2009 at 21:21
па види не е дискусијава нешто спорна, евентуално она определбата на подфорумов да биде исклучиво фото видео е малку рестриктивна во случајов, но повторно и за информации во контекст на темата мислам има простор и за дебатирање колку и истото да делува безмислено во случајов. чисто како експликација за одредена ситуација или појава овој пинг понг не е штетен, освен можеби постовите од постот #48 наваму
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 22-Mar-2009 at 23:02
Originally posted by beTon

па види не е дискусијава нешто спорна, евентуално она определбата на подфорумов да биде исклучиво фото видео е малку рестриктивна во случајов, но повторно и за информации во контекст на темата мислам има простор и за дебатирање колку и истото да делува безмислено во случајов. чисто како експликација за одредена ситуација или појава овој пинг понг не е штетен, освен можеби постовите од постот #48 наваму


Не би рекол рестриктивна, таа определба е чисто од функционален карактер. Дискусиите за кои ти збориш и сакаш да бидат дел од фото нишка повеќе одговараат во урбани прашања или останати теми. Инаку се губи поентата на фото-нишката. Коментирање на сликите е секако добредојдено, но вакво забегување со дискусијата е стварно невкусно.

Инаку дечки навистина е срамота вака да збеснувате со дискусии ако нема кој да ве искара. И не знам каде идете со мотото „и онака ќе се брише, бар јас да кажам“. Не за џабе е ставена опцијата private message
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 22-Mar-2009 at 23:15
не е целта да му кажам некому дека ова она, целта е да си го искажеме мислењето, да се заврши дискусијата јавно и отворено (нема conference private message да си позбораме сите заедно). така јас барем го сфаќам. јасно ни е на сите од првиот момент дека кога има офтопик пост, и тој добие одговор, тоа се бриши, па барем да ја затераме дискусијата. стално јас и бетон затеруваме по некои вакви офтопик, но тоа е што е, многу се навлекуваме на политички теми. ај во иднина ветувам ќе се воздржам. ајде сега да ги избришите постовите пред да го индексира гугл сево ова. како и да е, името на нишката треба да се смени
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 22-Mar-2009 at 23:26
Originally posted by гитардемон

не е целта да му кажам некому дека ова она, целта е да си го искажеме мислењето, да се заврши дискусијата јавно и отворено (нема conference private message да си позбораме сите заедно). така јас барем го сфаќам. јасно ни е на сите од првиот момент дека кога има офтопик пост, и тој добие одговор, тоа се бриши, па барем да ја затераме дискусијата. стално јас и бетон затеруваме по некои вакви офтопик, но тоа е што е, многу се навлекуваме на политички теми. ај во иднина ветувам ќе се воздржам. ајде сега да ги избришите постовите пред да го индексира гугл сево ова. како и да е, името на нишката треба да се смени


Не е местото да се каже „ова-она“ ниту пак „ова-она“ прв пат било бришено. Факт е дека вакви дискусии се закануваат на генералната атмосфера на форумов и затоа секој одговорно треба да се придржи кон инаку едноставниот правилник.

Болдираното е повеќе од јасно и тоа треба да се корегира.


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 03-Jul-2009 at 00:07


неколку фотки од старата чаршија ...
волан
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.