build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Турска чаршија Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14322
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 21-May-2013 at 20:25
еве уште една фотка од чаршијата, од ЅЅС

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14322
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 22-May-2013 at 10:42
За сè има вторпат
Back to Top
bob39 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 14-Jun-2013 at 12:49
Cifte amam e prekrasen! Treba da ima kustos koj bi vodel grupi vnatre i bi gi objasnuval site detali od 600 godini staroto podno greenje kako i uste verojatno najstariot aftenticen toalet koj seuste se naogja vo amamot i se razbira istorijata na ovoj masko-zenski amam. Edno od moite omileni otkritija otkako sum odselen od Skopje. Dodeka ziveev vo Skopje nikogas ne sum go posetil za da go posetam pred pet godini kako turist (moja greska).
Скопје 2014= Општествена лоботомија
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14322
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 14-Jun-2013 at 17:32
фото на Бесник Матоши

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14322
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 14-Jun-2013 at 17:34
Originally posted by bob39

Cifte amam e prekrasen! Treba da ima kustos koj bi vodel grupi vnatre i bi gi objasnuval site detali od 600 godini staroto podno greenje kako i uste verojatno najstariot aftenticen toalet koj seuste se naogja vo amamot i se razbira istorijata na ovoj masko-zenski amam. Edno od moite omileni otkritija otkako sum odselen od Skopje. Dodeka ziveev vo Skopje nikogas ne sum go posetil za da go posetam pred pet godini kako turist (moja greska).


Во скопската чаршија се кријат неверојатни приказни и архитектонски богатства, и таа е една од ретките знаменитости на Скопје со кои се гордеам стопроцентно. Единствената моја забелешка е за нивото на јавна чистота, кое не е за пофалба, посебно на влезот на чаршијата од страната на Бит пазар.
За сè има вторпат
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 26-Sep-2016 at 15:51

кога првпат ја открив чаршија како дете, тоа беше преку мирисот на кебачлниците и слаткарниците, потем во тинејџерски денови средината на 90-тите ја запознав и вечерно, за сега да ја откријам повторно откако Пане ја заживеа со Баскерфестот, исто покрај неа редовно маршутата ми завршуваше на Калето кое и порано ко запуштено беше преубаво, та и отпосле откако го средија, за сега веќе со поглед на неокласичниот центар да ми бидне најомилена скопска дестинација после Водно, уште некако да го врзат тематски за МСУ можеби преку некој парк со скулптури и инсталации на падината измеѓу

него изненадува бројкава на дуќани во време на Евлија а и има логика, бидејки населбата веднаш до самата чаршија ја викаат Дуќанџик, та ако е навистина така, не само ревитализација на постојната чаршија, туку треба да направат фасадна шминка и на куќите околу неа, бар во природни тонови да ги обојат ако не друго, и јасно пејсажно да ги средат сокаците со жардињери и канделабри

http://arheo.com.mk/2011/08/07/bezisten/патем иако сите локали беа приказна за себе, некако чудно но посебно се врзав за Кула односно Галерија подоцна Грин Епјл а чинам заврши ко Блуз Брадерс, веројатно заради чардакот над шанкот
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4033
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 01-Oct-2017 at 21:23
Еве една од мене
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 24-Oct-2017 at 14:15

од овој агол кога само би го прошетале Алексо на Кале како само импозантно ќе изгледа, но за ова да се случи ќе треба и повеќе од сестрана јавна дебата, бидејќи сега ко споменик бидна и повеќе од чалам за нас ... и ајде да беше нешто по онументално изведен та да се вклопуваше на плоштад, заради што и на Кале прашање е како ќе изгледа, но не боли глава од дебата дали [1][2][3]

инаку логично и неопходно е на негово место на плоштад да има некој Македониум ил слично [1] а каде сите локални историски ликови би се одбележале адекватно ето може и со Ацо на врв најгоре, иако никогаш лично не би го ставил над Свети КИрил и Методиј или Свети Климент и Наум
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 01-Dec-2017 at 18:19

ако некаде е убаво кога врне тоа е Чаршијата ... иако сега истата е затната и отсечена ... чекајќи на нов туристички коридор кон Калето налик оној кај Арарат ... можеби од кино Напредок преку Куршумли Ан и Муз.Мак до МСУ ... белки надополнет со улични музичари [1] и перформанси [2] освен скитковци ... иако заради активниот духоносен живот во истата, дозволени бар кога врне задскриени под некоја стреа со топол костен во рака ... дури и вака на баскери заборајте, оти на многумина им делуваат ко аскер на модерната, а стремејќи кон толеранција а не пак соживот поинаку не ја бива ...

... патем убаво што дпмне со дуи почна фасадно да ја пегла чаршија, а сега и sds со dui тоа нека го продолжат, а прво нека почнат со унифицирање на тендите, бар околу видот на материјалите дури терале за секој сокак со различни комбинации ...Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 766
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 15-Feb-2019 at 15:34
Не знам баш каде да го постирам ова, ама е вредна графика. Извадок од научен труд кој се занимава со оценување на состојбата на конзервација на еден римски/отомански мост во Анатолија. Меѓудругото, понуден е и модел за процесот на изградбата на мостот, при што претпоставувам дека процесот на изградба и на скопскиот Камен мост не бил многу различен. Интересна реконстуркција:

Edited by hcitrS - 15-Feb-2019 at 16:22
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14322
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 02-Mar-2022 at 17:54
Владата го прогласи Куршумли Ан за културно наследство од особено значење

Владата денеска го прогласи Куршумли ан во Скопје за културно наследство од особено значење.

Со оваа одлука на предлог на Управата за заштита на културното наследство, Куршумли Ан кој е изграден во средината на ХVI век, и кој претставува споменик на културата се овозможува трајно зачувување на Анот во изворна состојба, ширење на вредностите и значењето на Куршумли Ан, како и спречување дејствија, појави и влијанија со кои се врши, или може да настане оштетување или деградирање на овој културно-историски споменик од архитектонското наследство.

https://skopje1.mk/archives/169547
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.