build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Булевар Трета Македонска Бригада
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Трета Македонска Бригада

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 17-Mar-2014 at 20:09
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1924
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 18-Mar-2014 at 01:49
Ова само во првите 150 метра вака ,сега само што поминав од таму (цел булевар го изодев) и освен местово каде што се сликиве (кај училиштата и ДБК) надоле ситуацијата 99% иста со од пред месец дена , жардињерите сеуште не се довршени ,рабниците сеуште не се поставени на доста места ,а за асфалт во наредниве месец- два мислам дека можеме да очекуваме да почнат но ни тоа не се знае.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 20-May-2014 at 16:05
ПОЧНА АСФАЛТИРАЊЕТО НА БУЛ. ТРЕТА MAКЕДОНСКА БРИГАДА

Екипите на Градот Скопје почнаа со асфалтирање на новопробиените две коловозни ленти на булеварот Трета македонска бригада, на потегот од раскрсницата со булеварот Србија кон улицата Фрањо Клуз.

извор: фејсбук страницата на Град Скопје
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1924
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 20-May-2014 at 21:29
Асфалтирањето не е почнато денес туку уште вчера. Исто така важно е да се напомене дека по целата траса тротоарот на стариот дел се копа и се вадат рабниците за да се заменат со нови и поставување на нови тротоари. Денес поминав од таму но немав можност да сликам.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 20-May-2014 at 23:14
Се надевам дека научија да асфалтираат и дека овој пат нема резулатот да биде како на Првомајска/Борис Трајковски.
Back to Top
vedran1982 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 03-Jan-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote vedran1982 Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 01-Jun-2014 at 21:28
Ова не би смеело да се нарекува булевар. тротоарите се широки едвај 1 метар а како бонус на нив се поставени бандери. Така да од најавеното зеленило и велосипедска патека од Коце, нормално ништо!
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1924
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 21-Jun-2014 at 12:31
Вчера поминав од овде ,новата страна е завршена и деновиве сообраќајот се одвива по нејзе додека старата страна да се рехабилитира
Инаку има убав и мазен асфалт (бар така приметив), малку лентите ми делуваа тесни но можеби поради ширината на возилото во кое бев, штета не носев телефон да сликам.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 21-Jun-2014 at 15:40
И мене ми се чинеше дека коловозите се тесни,а можеби е од психолошки аспект од проширената траса
Back to Top
fusion View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote fusion Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 21-Jun-2014 at 22:15
Tesni trotoari a ne se iskoristi ni da se napravi biciklisticka pateka.Naokolu dzungla so obrasnata treva i drvja.
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 116
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 22-Jun-2014 at 00:15
Скоро секој ден возам по булеваров, не знам зошто коловозите ви се чинат тесни, мене ми се нормални.За патеката за велосипеди, мислам дека е предвидена за другата страна/лента, што допрва ќе ја прават.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 24-Jun-2014 at 14:58
Многу евтино изгледа овој проект. Се крпел новиов булевар да се направи некако, ама целосно се заборавило на пешаците и на велосипедистите. Да не заборавиме, ова е директна врска на Лисиче со Скопје и ако овде нема простор за велосипедисти, тогаш не знам навистина која друга врска би ја имале овие луѓе за да пристигнат со точак до центарот на градот.
 
 
 
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 563
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 24-Jun-2014 at 15:16


Ќе има велосипедска патека и поширок тротоар од другата страна. На оваа страна толку дозволуваат условите (постоечки објекти и приватно земјиште). Инаку возев на новиот асфалт пред некој ден и солидно ми изгледа. И возачите и велосипедистите ќе имаат неспоредливо подобра врска во споредба со претходната ситуација, така да не знам кон што ти е насочена критикава.

Она на што уште сега треба да почне да се мисли е решавањето на спојката со ул. Пролет. Претпоставувам дека ќе се оди на кружен тек, бидејќи планот за Крушевска република нема во догледно време да се реализира.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 05-Jul-2014 at 18:32
БАНДЕРАШКО ПИСМО НА ЧИТАТЕЛИ1. За вкупната широчина на тротоарот сме биле прашани и сме рекле „ок, ни одговара". Да, при донесување на деталните урбанистички планови се дефинираат и профили на улици (широчини на тротоари, велосипедски патеки, коловоз, зелен појас и др.), а не само парцели и маркици.
- Дали е доцна да се жалиме дека се тесни? – Да.

2. За позицијата на бандерите никој не нѐ прашува. Никогаш. Ги гледаме кога ќе ги постават. Епа сега ги поставија на Трета Македонска Бригада и тоа по целата должина од една страна. Точно среде тротоар. Да не должам, еве линк од еден „Прирачник за прирачник за обезбедување непречен пристап до отворените простории и до објекти" издаден од Полио Плус. Да, замислете и „тие" треба да се движат по овие тротоари.- Дали е доцна да се жалиме за позицијата? – НЕ! Булеварот е во тек на градба. Па аман, имате зелен појас од 2км помеѓу двата коловоза по цела должина на булеварот, натакнете ги таму, ќе ни заштедите и на бандери. Дупло!

п.с. Забелешка за позицијата на бандерите е испратена и до Град Скопје (како Инвеститор) во форма на порака на нивната официјална Facebook страна. Логично е да се примаат забелешки и тој начин, штом оставиле можност да им пишеш. Во очекување сум на „дојдете во понеделник или четврток, пополнете формулар... бла бла..." или не дај боже „проодете".

Марко

http://off.net.mk/pisma-na-chitateli/banderashko-pismo-na-chitateli

Edited by Џоле - 05-Jul-2014 at 18:33
За сè има вторпат
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 08-Aug-2014 at 03:13
До каде стигнаа тука, нели требаше веќе да завршат?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 08-Aug-2014 at 07:53
Мислам дека веќе се завршени. Или грешам?
За сè има вторпат
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 08-Aug-2014 at 16:17
Нема абер, денес поминав, уште не е поставен ни првиот слој асфалт на целата делница, исто како и добар дел од тротоарот а ни подземната инсталација. Веројатно до 8ми септември ќе го завршат.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 12-Aug-2014 at 23:51
немаат пари, „хотелот“ на Бетон е од стратешко значење, јебеш булевари (еве и Гологанов го влечкаат со прва брзина)

Edited by Djole88 - 12-Aug-2014 at 23:52
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 13-Aug-2014 at 13:03
Може и намерно. Го чекаат 8ми септември.... Глупости
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 13-Aug-2014 at 15:30
За просторот наменет за пешаци и велосипеди веќе подолго време дискутираме, а очигледно дека и други медиуми се вклучуваат во опсервација на градежните зафати на Коце Трајановски. Само да скренам внимание дека во последно време се работи на исклучително опасно проширување на неколку фреквентни сообраќајници со по една коловозна лента (долж Партизански одреди, сега и Александар Македонски, крстосница Крсте Мисирков/Гоце Делчев) за сметка и на оној малку простор што го имаа пешаците и велосипедистите за чекање на семафор. Не знам кого консултирале за овие работи, ама како се вози на скопскиот асфалт можам само да кажам дека овој чекор на Град Скопје е ЛУДОСТ!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 13-Aug-2014 at 18:59
се работи за чисто лошо планирање... зошто инаку булевар кој има два-три метра широко зеленило во средината, нема испланирано пешачки и велосипедски простор, кој додатно е упропастен со бандери, кои можеле да бидат позиционирани во истото тоа зеленило, или пак некој пола метар понадвор од патеката?
... патем, истовремено се уништуваат паркови и зеленило, ама мора на секој булевар да има зелен појас во жардиниери


меѓудругото, смешно е што единствени сообраќајни зафати кои се прават на градов се проширувања на улици, привремени решенија, и тоа на булевари со каубојски раскрсници, семафори на секои два метра и сообраќајни чворови и блокади


Edited by zabegan - 13-Aug-2014 at 18:59
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.