build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Булевар Трета Македонска Бригада
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Трета Македонска Бригада

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 22-Apr-2016 at 01:05
НАЕСЕН ЌЕ ЗАВРШИ ВТОРАТА ФАЗА ОД „ТРЕТА МАКЕДОНСКА БРИГАДА“Проширувањето и реконструкцијата на булеварот „Трета македонска бригада“ се одвива по план, констатираа вчера градоначалниците Коце Трајановски и Ивица Коневски, кои извршија увид во втората фаза од градежните работи на улицата. Во октомври се очекува да заврши изведбата на оваа фаза, која се однесува на проширувањето на потегот од раскрсницата со улицата „Васко Карангелевски“ до улицата „Никола Карев“, во должина од 1.400 метри.

Улицата со овие градежни активности треба да добие 4 сообраќајни ленти, зелен појас од 1,5 метри, велосипедска патека покриена со асфалт и широка 2 метри и тротоар со бекатон-плочки широк 3 метри. Ќе се изгради и средишна разделна жардиниера со широчина од 5 метри, а ќе се постави и ново осветлување.

„Потоа останува реализацијата на третата фаза од улицата, за која во моментов се довршуваат проектите и експропријацијата“, појаснуваат надлежните.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=F93DA330FCACA9479CF54122D653A53A
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 22-Apr-2016 at 03:51
на есен??? па добрр бе нормални ли се?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3485
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 03-Jun-2016 at 16:37
Некако активностите околу проширувањето се одвиваат доста споро,а медиумите пак пишуваат дека ќе биде готово до есен.Иначе на терен пак нешто копаат за поставување некакви цевки,вчера кога поминав.Ќе гледам ако можам деновиве некоја фотка да ставам.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3485
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 14-Jul-2016 at 13:21
Еве неколку денешни фотки.Сликано е околу 9 часот а на градилиштето немаше ниту еден работник,тротоарите се раскопани на многу места и се поставуваат некои кабли.Некако многу споро им оди работата.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 14-Jul-2016 at 16:30

Ова ќе се влече до којзнае кога. Би сакал да не сум во право.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3485
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 14-Jul-2016 at 17:54
Многу е опасно за пешаците,мора стопати да се симнуваат од тротоарот кој е целиот прекопан,а изглеа не се работи ништо бидејќи камионите со лубеници се веќе одамна паркирани во прашината.
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 116
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 15-Jul-2016 at 12:40
Се работи, само не на овој дел, малце подоле накај Американ има по некој работник.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3485
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 15-Jul-2016 at 15:44
Da. Ama so vakvo tempo uste dolgo ke se vlecka.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 15-Jul-2016 at 18:58
Си имаат луѓето договорен рок и темпо на исплата на средства. Да се има финансии ќе се заврши за месец.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ToniB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Mar-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote ToniB Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 14-Aug-2016 at 21:22
Опасни трки има на оваа улица кај 3-4 ноќеска. Откако се прошири.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3485
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 24-Aug-2016 at 16:24
Денес поминав по речиси целата траса и видов само двајца работници.Ништо не се работи.Има голем број камиони со бостан и дел од трасата веќе е претворен во див паркинг.Тешко да биде готово наесен.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 27-Sep-2016 at 16:43
Асфалтирањето е започнато веќе неколку денови, сепак имаа некаков проблем со спојувањето кај бензинската изгледа дека уште не е срушен објектот.
Инаку лентите се малку потесни од оние кои ги имавме, може старите биле пошироки затоа што се планирало и за велосипеди, а сега се преместени на тротоар.

Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3485
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 06-Mar-2017 at 17:15
Фоткиве се од 8 февруари превземени од фб страната на изведувачот Ескаватори
Незнам каква е моменталната состојба одамна немам поминато по булеваров.

Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 06-Mar-2017 at 19:49
Никакви не се. Сега немаат елан да тераат поради тоа што се тресат раце. Исто има проблем со еден поголем плац не може да се спои со старо новиот дел.
Критичар за критика
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3485
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 16-Mar-2017 at 13:24
Еве неколку фотки превземени од нивната фб страна.Вака гледам имаат доста механизација на трасата само незнам со какво темпо работат.Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1924
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 17-Mar-2017 at 12:33
Од пред една недела се користи новата траса а старата е затворена за сообраќај и се работи на нејзе, новата траса е без завршниот слој асфалт така да ако возите внимавајте на шахтите да не си ги искинете гумите.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 17-Mar-2017 at 17:57
Следно што треба да се работи е да се срушат сите оние привремени бараки и остали објекти од Транспортен центар преку Тутунски комбинат до предвидената траса за Јужен булевар.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3485
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 08-Apr-2017 at 11:53
Еве пак нешто од нивниот фб профилBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 02-May-2017 at 18:44
За сè има вторпат
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 563
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 08-May-2017 at 11:07
Пералнава уште не се даваBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.