build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Трета Македонска Бригада

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6789>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 08-May-2017 at 15:24
Сингапур - најдобар пример за присилна експропријација. Таа држава е поим за утопија за мене. Општеството прво, индивидуите секундарни. Ама не, кај нас ќе го поистоветат тоа со комунизам, Тито, СФРЈ, и некакви си кошмари од на дедо им времето кога „лошите комуњари“ им го одзеле „заработеното“ во СХС.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
ann@ View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ann@ Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 08-May-2017 at 20:30
Изгледа дека општина Аеродром генрално си има проблем со експропријација. На улицата каде што живеам (новоизградената што води кон кулите Џеваир) исто така има куќа на среде улица и нема абер во догледно време да се реши проблемот.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5545
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 20-Jul-2017 at 12:40
Еве каква е ситуацијата со булеваров.Немаат абер од завршување.Денес поминав поголем дел од трасата но не видов никакви активности.Еве фотки од делот кај школото кој веќе долго време е во ваква состојба.Позитивно е тоа што горе-долу потсредиле тоа каблите и ивичњаците кои беа расфрлани насекаде но асфалт сеуште не е на повидок.


Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 16-Aug-2017 at 01:09
До каде е работава со пералната? Има ли на повидок некое решение или ќе прави проблем до недоглед
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 16-Aug-2017 at 01:32На терен работата е заглавена, но да се надеваме дека институционално нешто сепак се движи и дека наскоро ќе вроди со плод. Ако не се реши сега проблемот со пералната, со оглед на досегашните искуства со Првомаајска и со Водњанска, нема никогаш да се реши   Wallbash


Edited by Cloverstack - 16-Aug-2017 at 01:32
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 16-Aug-2017 at 01:49
Би било катастрофа да не се реши овој проблем, јас се надевам дека сепак ќе дојде до некое решение...

А како е на останатиот дел од булеварот - до каде се стигнати со работа?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5545
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 16-Aug-2017 at 13:59


Не сум поминал по целата должина на трасата ама вчера кога поминував видов дека некои делови се веќе асфалтирани но далеку е од завршено од страните нема тротоари,се вози од сите страни,на раскрсницата со Никола Карев дел од асфалтот е изгребан и има многу вдлабнатини,растурен песок и доста е хаотично.На некои места од страните има заседено трева исто така и во средишната жардинера.Би било добро доколку поскоро го завршат. Еве една вчерашна фотка.Споредено со претходната се гледа некаков напредок.

Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 30-Aug-2017 at 13:12
realizacijava na celiov bulevar e katastrofa nevidena
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5545
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 30-Aug-2017 at 13:26
Mene ne mi e jasna celta na prosiruvanjeto koga na semaforot kaj tutnski pak ke se sozdava nevidena guzva bidejki site vozila od 2-te lenti pak ke se soberat na kup.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 440
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 30-Aug-2017 at 16:22
Originally posted by stef4o

Mene ne mi e jasna celta na prosiruvanjeto koga na semaforot kaj tutnski pak ke se sozdava nevidena guzva bidejki site vozila od 2-te lenti pak ke se soberat na kup.

Претпоставувам дека таа гужва што се создава кај тој семафор, со новата раскрсница (кога ќе се изгради новата улица кон КВ) ќе се растерети многу, и на тој начин до некаде ќе има логика ова.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 30-Aug-2017 at 16:41
Originally posted by skopskodete

Originally posted by stef4o

Mene ne mi e jasna celta na prosiruvanjeto koga na semaforot kaj tutnski pak ke se sozdava nevidena guzva bidejki site vozila od 2-te lenti pak ke se soberat na kup.

Претпоставувам дека таа гужва што се создава кај тој семафор, со новата раскрсница (кога ќе се изгради новата улица кон КВ) ќе се растерети многу, и на тој начин до некаде ќе има логика ова.


Без таа улица ништо.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5545
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 31-Aug-2017 at 13:32
Превземено од фб страната на изведувачот.Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 01-Sep-2017 at 00:02
Завчера возев по оваа делница, едната страна е асфалтирана цеосно со завршен слој , останува уште таа по која се вози во моментов, кај куќарката имаа едно малце лошо решение со 3 и пол ленти без средишно зеленило и тротоари направено, мислам дека не искочиле на крај со сопственикот
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 31-Oct-2017 at 18:21
Булеваров е пуштен во употреба, иако одредени делови кај тротоарот се недовршени, главно кај велосипедската и патеката за пешаци. Исто така, се стеснува поради - очигледно нерешениот проблем со - пералната за коли. Кој може нека слика деновиве.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5545
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 31-Oct-2017 at 19:18
Исто така поставени се и семафори на раскрсницата меѓу ул.Никола Карев и Трета Македонска кои сеуште не беа во функција кога поминав пред една недела.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 01-Nov-2017 at 04:11

од овие до следните семафори, тоа сегментот покрај о.у.11.10 е скроз искривен ко што беше и понапред, веројатно паралелно со школото ко што било некогаш, наместо туку сето ова да се истераше направо, нешто што е невозможно грптескно видено одозгора од воз ...

веројатно и тоа тесното грло кај вулканизерот спроти бензинската, но и овој последниот крив сегмент од ЗМБ, а заради тоа бараките кои би требало да се дислоцираат кѐко би се исправил, изгледа проблемот се дополнувањата на законот за дивограби [1]

која би била адекватна компезација, за неколкуте вакви клучни дивоградби, можеби поволност околу трајно место во воздух за билборд/и ... истово би можело да се стори и со онаа куќата кај мостот на Транспортен центар, само два три дела од оградата да им се загарантира како компензација за сопствениците, и можеби би дочекале и комплетират мост ...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 17-Nov-2018 at 08:05
Кој асфалт е сега подобар?
Двата се нови, разликата е очигледна.
Крупна гранулација на блуевар Трета Мак Бригада и споредна улица која сега се асфалтираше (води кон новиот кружен тек) - поликлиника јане сандански.


Edited by alexsend - 17-Nov-2018 at 08:07
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5545
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 21-Apr-2019 at 12:13
Конечно им текна
--------------------------------------------------------------------
Ќе се урива пералната која се наоѓа среде булевар во Аеродром

Пералната која буквално се наоѓа среде булеварот Трета македонска бригада во Општина Аеродром, ќе се урива пролетва, најавуваат од Град Скопје, пишува СДК.

Веќе трета година откако улицата беше проширена во булевар е пресечена со времен објект, автоперална. Екс-градоначалникот Коце Трајановски при пуштањето на булеварот кажа дека за објектот имало постапка за експропријација и затоа не можеле да ја урнат пералната, па булеварот во еден дел наместо две има една коловозна лента.

Поради пресечениот булевар, ова место изминативе три години е црна точка во Скопје. Никаде на булеварот нема сообраќајни знаци за предупредување, па во овој дел се случија повеќе сообраќајни несреќи, дури и со жртви.

Градоначалникот Петре Шилегов вели дека овој проблемот кој го затекнал нерешен од неговиот претходник Трајановски конечно е отстранет, односно завршена е постапката за експропријација и наскоро ќе почне пробивањето на тој дел од булеварот.

„Судската одлука наредната недела ќе стане правосилна, по што ќе можеме уривање на пералната, а потоа и ќе го асфалтираме тој дел, со што оваа сообраќајница нема повеќе да биде пресечена и небезбедна каква што ја направи минатото раководство на Градот“, вели Шилегов.

https://skopjeinfo.mk/kje-se-uriva-peralnata-koja-se-naogja-srede-bulevar-vo-aerodrom
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5545
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 15-Oct-2019 at 19:18
Градот Скопје ја сруши куќата на булеварот „Трета македонска бригада“
   


Град Скопје го сруши домот на Љупчо Божинов. Сопственикот веќе четири години поминува голгота низ административните лавиринти со Градот. Куќата на „Трета Македонска Бригада“ беше пречка за проширување на булеварот, но на крајот надлежните се одлучија да ја заобиколат.

Божинов тврди дека иако се уште траат судските процедури за докажување на сопственоста надлежните се одлучиле да го срушат објектот.

Божинов вели, правдата ќе ја бара во Стразбург бидејќи не му верува на македонскиот судски систем. Тврди дека за да му го срушат објектот Градот понудил сума која е многу пониска од вредноста на објектот и земјиштето.

Од Град Скопје велат дека со постапката ќе се зголеми безбедноста на булеварот.

- Самиот објект, по имотниот лист е во сопственост на Град Скопје, а до сега се водеше правна постапка за преeземање на владение на објектот. Градот Скопје, преку овластен извршител, достави решение до лицето кое живее таму за празнање на објектот и преземање на владение врз истиот. По поминување на сите рокови и исцрпување на сте правни лекови за извршување на налогот. Градот закажа присилно исселување за 16.10.2019 година, до што сопственикот денеска (15.10.2019 година) доброволно го предаде објектот, а Градот Скопје го превзеде владението на објектот и доби решение од овластениот извршител.

https://sitel.com.mk/gradot-skopje-ja-srushi-kukjata-na-bulevarot-treta-makedonska-brigada
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 15-Oct-2019 at 20:59
Дали е можно!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6789>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.