build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотел Νο.1 (Асиба)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Хотел Νο.1 (Асиба)
    Posted: 13-Sep-2009 at 23:48
Толку спорната поранешна Асиба престана да биде сметиште но што ....!!!??


2009-09-13
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 13-Sep-2009 at 23:49
Кај е ова?! Може координати?!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Sep-2009 at 23:59


На партизанска блиску до семафорите што вртат накај студентскиот Гоце Делчев.

Баш ме интересира дали ќе се гради нешто ново а ова ќе се руши или се работи за реконструкција.

Ова важеше за прилично модерен објект во 90те. Беше салон за VW и во него имаше изложено Порше Карера, огромна атракција во тоа време

Малку "тривиа" за помладите на форумов
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 14-Sep-2009 at 00:01
Во позадина е Архивот на Македонија, канал, Тафталиџе

 42° 0'11.79"N
 21°23'29.07"E

Иначе за помладите кој не се сеќаваат тој објект е една од првите мутни игри во МК
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 14-Sep-2009 at 00:03

... Малку "тривиа" за помладите на форумов
... Иначе за помладите кој не се сеќаваат тој објект е една од првите мутни игри во МК
Big%20smile
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 14-Sep-2009 at 00:04


Архивот, многу подобра асоцијација отколку мојата Doh

Originally posted by Vladimir P


... Малку "тривиа" за помладите на форумов
... Иначе за помладите кој не се сеќаваат тој објект е една од првите мутни игри во МК
Big%20smile





Edited by pbanks - 14-Sep-2009 at 00:04
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 23-Feb-2010 at 22:39
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 27-Jun-2010 at 21:45
Се надевам нема да биде ко прошлиот пат загради почни остави.



Поранешната зграда на Асиба, 26-06-2010
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 28-Jun-2010 at 18:41
Пак има активност тука? Јас живеам блиску ама ретко се движам натаму. Ако има нешто, кажи ќе сликнам
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 24-Nov-2010 at 02:14
Зградата Асиба очигледно е трансформирана во хотел. Атеље Ајвар има изработено проект за хотелот, а успеав да најдам и една референца на фирма Синтек која вршела хидроизолациони работи и е реферирана како Хотел Асиба и проектот е од 2010 година. Така да ако се движи некој во близина нека слика или нека види и нека соопшти како стојат работите.


Client :"Group 1" doo Location :Skopje Area m2 :2300 Year :2010 Type :Hotel Description :

Hotel "No.1", SkopjeAuthors: Miodrag Radonjic - Bato Ranco Hristov Co-workers: Ana Panovska Dokuzovska Damjan Hristov











http://www.ajvarhrrm.com.mk/pro/pr98/pr1.html











http://sintek.com.mk/RefLista_2009_2010.htm
http://sintek.com.mk/images/ref_1_1/hotelAsiba/index.html
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 24-Nov-2010 at 08:51
Originally posted by Vladimir P

Иначе за помладите кој не се сеќаваат тој објект е една од првите мутни игри во МК
Јас колку се сеќавам со објектов немаше никакви „мутни игри“, ако мислиш на тоа што сопственикот на Асиба го снема од земјава заедно со парите за уплатени автомобили (барем така се збореше). Штета што толку време стоеше празен, се надевам дека ќе се обнови како што треба, а колку можам да видам на добар пат е да биде така.
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 25-Nov-2010 at 17:43
Објектов седи празен уште од "времето" на ауди во Македонија, така да нека биде  што сака само нека се среди, плус тоа што се наоѓа на една од најатрактивните локации, заради изградбата на трговскиот од спротива. А ако биде хотел, ќе биде нешто слично како хотел Карпош (во однос на поставеноста), зошто двата се на ќош горе доле. Вака и планчево не изгледа лошо.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
damjanh View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jun-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote damjanh Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 03-Dec-2010 at 15:05
Hotel No.1
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 03-Dec-2010 at 16:25
Освен смешното име и близината со станбената зграда, немам никаква забелешка! Фасадата може да испадне многу убава!
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 03-Dec-2010 at 17:46
Многу потрагичен е соседниот нов станбен што некој малоумен му го насади на архивот. Овде тоа не е страшно.
За името не знам, инаку објектов ми изгледа многу коректно, за скопски услови - одлично. Баш ме радува што ќе профункционира пак и нема веќе да е овој потег „зона сумрака“ како што беше до сега.
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 03-Dec-2010 at 18:10
Proektot simpaticen mi e!
Back to Top
damjanh View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jun-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote damjanh Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-Mar-2011 at 15:59
HOTEL No.1, Skopje (поранешна АСИБА МГ)
 
 
 
 
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 16-Mar-2011 at 16:54
Убава градба, ќе му конкурира на хотелон кај матично. Вакви слични хотели во Белград се меѓу најпосетените од странците. Висок квалитет, пристапни цени. Веројатно и овој ќе ја следи таа линија.
Back to Top
damjanh View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jun-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote damjanh Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 16-Mar-2011 at 18:02
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 07-Dec-2011 at 20:46

„колку пари толку музика“
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.