build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Обнова на Офицерскиот дом

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 23>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6482
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Обнова на Офицерскиот дом
    Posted: 14-Sep-2020 at 15:42
Кога ли ќе видиме тука некоја промена...вечно слушаме изговори со немање ингеренции,одобренија и слични трикови само за да не исплива неспособноста на површина.Ако се чека да им истечат дозволите за градба тогаш тоа е 2022 до тогаш глетката ќе биде ваква...

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6482
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 21-Dec-2019 at 15:48


https://www.facebook.com/CityofSkopje/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6482
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 27-Oct-2019 at 15:46
Судот ќе пресече кој ќе газдува со објектите на Самсоненко на скопскиот плоштадЗа околу три недели ќе стане појасно која е судбината на двата објекта на плоштадот во Скопје што ги градеше рускиот бизнисмен и почесен конзул на Руската Федерација, Сергеј Самсоненко. Неговата фирма „Сис инвест груп“, која ги поседува недоградениот хотел „Мериот Кортјард“ и невселениот Офицерски дом, во кој требаше да има и градска куќа, отиде во стечај, а рочиштето од кое се очекува некои работи да станат појасни, е закажано за 18 наредниот месец.

Во оваа стечајна постапка листата на доверители е затворена. Се пријавиле 14, со вкупно побарување од 9,5 милиони евра. Но, иницијатор за стечајот е само еден од нив, фирмата „Кратер“ на бизнисменот Миле Младеновски, чие побарување е најголемо и изнесува два милиона евра. Тоа што токму тој побарал стечај за да си го наплати побарувањето за Самсоненко и неговиот адвокат Александар Новаковски е чудно, зашто со него имале долга соработка на изведба на инсталации за греење, вентилација и климатизација и на други објекти, како што е салата „Јане Сандански“ и хотелот Русија. Сепак, списокот на останатите доверители што го објави ИРЛ откри интересни детали за тоа кој може да ги „лапне“ атрактивниот плац на плоштадот и двата објекта. Па така, како доверител се јавува и контроверзната фирма „Ексико“, чиј основач е регистриран во Швајцарија, поради што не се знае сопственикот. „Ексико“, компанија која во минатото добиваше многу државни тендери е под истрага на Специјалното јавно обвинителство во случајот „Империја“, а обвинителката Лиле Стефанова, која го води тој случај тврдеше дека истрагата ја довела до Јордан Камчев како нејзин сопственик. „Ексико“ во стечајот на „Сис инвест груп“ побарува 1,7 милиони евра. Со далеку помало побарување е уште една компанија на Камчев, „Кара“, која преку стечајот бара 390 илјади евра. Свое побарување и тоа од 195.000 евра има и Стопанска банка Битола, која исто така се поврзува со Орце Камчев. Но, од својата „Сис инвест груп“ побарува и самиот Самсоненко. Преку фирмата „Балкан груп констракшн“, со која од претходниот инвеститор, грчкиот бизнисмен Димитрис Кондоминас го купи плацот и делумно изградените објекти за 660.000 евра, за што склучи договор со Министерството за транспорт и врски, тој сака да наплати 634 илјади евра. А, како физичко лице бара уште 26.000 евра, кои како позајмица ги дал на „Сис инвест груп“. Доверители на „Сис инвест груп“ се уште и НЛБ Банка, општина Центар, Град Скопје, како и градските претпријатија „Водовод“ и „Комунална хигиена“.

Имајќи го пред себе тој список на 18 ноември стечајниот судија и доверителите треба да дадат патоказ за иднината на објектите на плоштадот, кои судејќи според сличните случаи, најверојатно ќе завршат на лицитација. Во меѓувреме, Самсоненко преку својот адвокат обвинува дека всушност не должи и е изигран од долгогодишниот соработник, фирмата „Кратер“, која единствена од сите на кои, како што вели им доцнел со плаќањето активирала нотарска извршна клаузула. Според Самсоненко, документот со кој било барано извршување на долгот бил фалсификуван, па против сопственикот на Кратер, нотарот и до неодамна неговата „десна рака“, Ратко Капушевски, кој еден период управувал со „Сис инвест груп“ се поднесени кривични пријави.

ИРЛ пишува дека во овие објекти Самсоненко досега вложил 14 милиони евра, а франшизата за хотелот „Мериот Кортјард“ ја платил 199.000 евра. За да го заврши целиот градежен потфат, Самсоненко проценил дека му се потребни уште 20 милиони евра.

https://www.vecer.press/судот-ќе-пресече-кој-ќе-газдува-со-обје/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6482
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 19-Oct-2019 at 15:48
Самосоненко обвинува – со фалсифкат и уцени се обидуваат да ми го земат хотелот на плоштадФалсификувана документација и спрега со судската власт. Ова се обвинувањата на рускиот бизнисмен и почесен конзул Сергеј Самосоненко кој тврди дека поранешен негов близок соработник заедно сопственик на фирма се обидуваат да му земат речиси два милиони евра откако издејствувале фирмата да отиде во стечај заедно со имотот на атрактивна локација – хотелот на плоштадот во центарот на Скопје.

Приказната почнува во 2016 година кога Самсоненко почнува да го гради хотелот и ангажира фирма како изведувач на системот на вентилација и греење, фирма со која и претходно соработувал. Според првичниот договор, доколку дојде до заостанување во плаќањето или во изведувањето на работите надлежен бил Основниот суд 2. Според адвокатскиот тим на Самосоненко, заостанување имало но пречките биле надминати и долговите израмнети.

Тогаш според нив на сцена стапува директорот Ратко Капушевски кој заедно со сопствениците на ангажираната фирма изготвиле фалсификат договор со фалсификувани печати според кој надлежен за спор повеќе не е суд туку извршител. Договорот е заверен во нотарската канцеларија „Папазов“ во отсуство на Самсоненко а долгот е проценет на 119 милиони денари.

Одлуката на судот ќе биде фирмата „СИС ИНВЕСТ ГРУП“ да оди во стечај заедно со хотелот на скопскиот плоштад.

„Имаме сомнеж дека се работи за организирана шема, со спрега со фирми, посредници и дел од надлежните, позната во светот како организирано превземање на објект со намалување на цената, негово фиктивно обезвреднување и нанесување на штета. Ова не може да биде случајно ниту пак да се организира без спрега на повеќе субјекти“, смета Александар Новаковскима адвокат на Сергеј Самсоненко.

Од друга страна пак, Капушевски ги отфрла наводите од Самосненко и неговиот адвокатски тим и вели дека станува збор за процес во законски застаруваа финансиските обврски и затоа бил солемизиран договорот со нотарски правен акт каде доверителот започнал судски да ги побарува своите средства.

„Јас не сум дел во ниту еден од наведените процеси, а најмалку од некој фалсификати кои го споменува адвокатот. Јас ниту можам да влијаам на одредена постапка ниту сум влијаел, тука нема ниту кривични дела ниту фалсификати тука има еден и единствен проблем должничко доверителски односи . Контрадикторност гледам каде адвокатот кажува записници за признавање долгови кои се основен проблем помеѓу страните а потоа фалсификати на документи во кои немам никакво учество“, вели Ратко Капушевски.

Самсоненко и неговите правни советници уште во февруари поднеле кривични пријави против три лица а случајот е пријавен во МВР и во Обвинителството за гонење на организиран криминал. Тие не ја исклучуваат можноста да бараат заштита и од меѓународните судови доколку надлежните во Македонија не постапат по нивните пријави.https://telma.com.mk/samosonenko-obvinuva-so-falsifkat-i-utseni-se-obiduvaat-da-mi-go-zemat-hotelot-na-ploshtad/

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 09-Sep-2019 at 20:15

Enzo, ваква „дискусија“ да си водиш пред коперација, не тука.
Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 09-Sep-2019 at 19:40
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by Enzo

Одма штом се смени власта се запреа сите проекти почнати од претходната,што треба да објаснувам не е преочигледно ?


Прво, ова не е точно.
Второ, треба да ја научиш разликата помеѓу јавни и приватни инвестиции.

Редица Ск2014 објекти кои се јавни инвестиции, а се проблематични од урбанистички, архитектонски и функционлен аспект, за жал баш продолжија да се градат без никакви измени, како ништо да не се случило.

Офицерскиов дом е приватна инвестиција. И тоа приватна инвестиција со тежок криминал при продажбата на земјиштето, и со други проблеми кои бодат очи. Дури и како таков, јас би сакал да биде завршен што побргу (заедно со соседниот хотел), затоа што редно е веќе да се дооформи плоштадот и да се затворат тие градилишта.

Така што, ако сакаш да посочуваш вина, најди ги кои се „бизнисмените“ што се кријат де зад Контоминас, де зад Самсоненко, и впери го прстот кон нив. Јас лично би типувал дека главна причина за застојот е едноставно секнувањето на издашните извори на коруптивни пари со кои битангите располагаа претходно.


Originally posted by Enzo

Кој ако не петре градскиот татко решава за тоа што ќе се гради во град Скопје

Ајде да не се вртиме во круг. Објасни како решава, со какви ингеренции може да интервенира, какви мерки презел... Пиши било каков конкретен аргумент како дотичниот ја запрел изградбата на објектов.хаха океј ај не е он крив криви му се другарчињата од совет на град Скопје.

Edited by Enzo - 09-Sep-2019 at 19:40
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 09-Sep-2019 at 19:19
Originally posted by Enzo

Одма штом се смени власта се запреа сите проекти почнати од претходната,што треба да објаснувам не е преочигледно ?


Прво, ова не е точно.
Второ, треба да ја научиш разликата помеѓу јавни и приватни инвестиции.

Редица Ск2014 објекти кои се јавни инвестиции, а се проблематични од урбанистички, архитектонски и функционлен аспект, за жал баш продолжија да се градат без никакви измени, како ништо да не се случило.

Офицерскиов дом е приватна инвестиција. И тоа приватна инвестиција со тежок криминал при продажбата на земјиштето, и со други проблеми кои бодат очи. Дури и како таков, јас би сакал да биде завршен што побргу (заедно со соседниот хотел), затоа што редно е веќе да се дооформи плоштадот и да се затворат тие градилишта.

Така што, ако сакаш да посочуваш вина, најди ги кои се „бизнисмените“ што се кријат де зад Контоминас, де зад Самсоненко, и впери го прстот кон нив. Јас лично би типувал дека главна причина за застојот е едноставно секнувањето на издашните извори на коруптивни пари со кои битангите располагаа претходно.


Originally posted by Enzo

Кој ако не петре градскиот татко решава за тоа што ќе се гради во град Скопје

Ајде да не се вртиме во круг. Објасни како решава, со какви ингеренции може да интервенира, какви мерки презел... Пиши било каков конкретен аргумент како дотичниот ја запрел изградбата на објектов.


Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 478
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 09-Sep-2019 at 18:46
Мостот го пренаменија. Океј, навистина не ни имаше потреба таму од панорамско тркало. Проектот за шпанските скали го укинаа, океј. Ама која беше логиката да се прекинат фасадите на Пелагонија и ЕЛЕМ/ЕВН, и да се прекине изградбата на хотелот и Офицерскиот дом? Класичен политички реваншизам, за жал...
Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 09-Sep-2019 at 16:55
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by Enzo

Апсолутно никаква активност нема на објектов,ни на хотелот што се гради до него,а сигурен сум дека комплексите на Петре нема ни да дозволат да се довршат објектите на плоштад.

Објасни те молам, каква врска има петре и како ја запрел изградбата.

Одма штом се смени власта се запреа сите проекти почнати од претходната,што треба да објаснувам не е преочигледно ? Кој ако не петре градскиот татко решава за тоа што ќе се гради во град Скопје,не знам може е поубаво со огромни чаршафи да ги покријат полуизгрдените објекти како кога дојде папата,да не се гледа срамот,или па нека ги срушат скроз,и онака се знае нивното мислење за "барокот",иако морам да признаам откако ги седнаа газовите во барокот некако не им смета.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 09-Sep-2019 at 15:28
И порано пишав дека очекувам поради политички реваншизам голем дел од објектите во центар да останат така недовршени со години и така излезе на крај.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 09-Sep-2019 at 15:04
Originally posted by Enzo

Апсолутно никаква активност нема на објектов,ни на хотелот што се гради до него,а сигурен сум дека комплексите на Петре нема ни да дозволат да се довршат објектите на плоштад.

Објасни те молам, каква врска има петре и како ја запрел изградбата.
Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 09-Sep-2019 at 14:00
Апсолутно никаква активност нема на објектов,ни на хотелот што се гради до него,а сигурен сум дека комплексите на Петре нема ни да дозволат да се довршат објектите на плоштад.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6482
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-Sep-2019 at 13:40

Можеби само монтирале скеле и ништо повеќе еве денешни на официрски може да се види едно скеле поставено на предниот заоблен дел,а кај хотелот нема ништо ново....

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 09-Aug-2019 at 10:00
фоткава е од Слободен Печат, ми личи како да продолжуваат градежните работи на Офицерскиот дом...

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 03-Jul-2019 at 16:17
https://sdk.mk/index.php/makedonija/beton-shtip-vo-stechaj-prestana-gradbata-na-ofitserski-dom-i-hotelot-na-ploshtad-i-finki/
За сè има вторпат
Back to Top
ToniB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Mar-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote ToniB Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 17-May-2018 at 10:04
Originally posted by mr bombastic

До кога ќе биде стопирана работата овде, има ли некакви најави кога би продолжиле активностите? Некако многу се развлечка тука а исто е и со хотелот до домот...


Двата објекта се на Сергеј Самсоненко. Со оглед дека сам признава дека има проблеми во исплаќање на спортските екипи последниве две години, може има финансиски проблеми човекот и затоа споро се градат објектите.
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 13-May-2018 at 03:03
До кога ќе биде стопирана работата овде, има ли некакви најави кога би продолжиле активностите? Некако многу се развлечка тука а исто е и со хотелот до домот...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 10-Feb-2018 at 11:31
Не знам, веројатно некаква ревизија е во прашање.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2180
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 09-Feb-2018 at 13:58
Зошто?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 09-Feb-2018 at 10:14
Стопирани се работите.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.