build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Обнова на Офицерскиот дом
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Обнова на Офицерскиот дом

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 19202122>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1604
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 02-Mar-2016 at 13:54
Originally posted by one1

Ех, заборавив ќе се јават "патриотите" одма. Вас местото можеби ви е кај крстот да го браните а не на форумов.
Се оградувам од политика кажувам став кој е реален, а тоа е дека панорамско нема да се гради од јули се стопира и тоа е добро, секако пред се за Скопје и стопирање на масакрот кој му се случи.

Obedineta Makedonija
Важи бе, да не случајно имаш информација како ќе се движат каматните стапки на штедни влогови во Август. [/QUOTE]

Ти беше тој што се бламира со лош англиски на ex-yu aviation. Абе јас реков одете крстот бранете го, не е за вас критички став и форум толку ви сече[/QUOTE]

КАКОВ ОТПУШОК си ти - ТОА Е ЧУДО!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 26-Mar-2016 at 15:54
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 15-Apr-2016 at 18:03
За сè има вторпат
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 22-Jun-2016 at 11:29
Какво срање излезе здградаваааааааааааааааааа

Нема агол од кој не е одвратна. Нема врска со објектот на кој се повикува "реконструкцијата". Стариот објект колку и да бил кич, барем имал некаква елеганција и смислени пропорции. Овој објект има толку плитки балкони, арки, толку зголемен волумен, толку

Ве молам да го смените името реконструкцијажа во „Офицерски-алиби за нова грдосија на плоштадот“.


Какви ли излози ќе трештат на плоштадот, а не било така (не ги гледајте тито и пионирките ) ...


Edited by Bojan10 - 22-Jun-2016 at 11:38
Од чаламот си патиме!
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1895
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 22-Jun-2016 at 13:10
a sto ocekuvavte osven turbo folk oficerski na steroidi?
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 22-Jun-2016 at 18:20
Со големината прво се претера со Darth Vader карши овој објект. После тоа, очекувано беше овој објект да се изравни во висина.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 24-Jun-2016 at 20:14
кога ќе ми текне дека пред многу годиништа на форумов се дискутираше за реконструкција на Официрски и за тоа дека со оригинален габарит ќе блокира мноу од просторот околу него... и после го добивме ова чудовиште и брука за оригиналот

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 24-Jun-2016 at 20:21
Originally posted by CenterCityKid

Со големината прво се претера со Darth Vader карши овој објект. После тоа, очекувано беше овој објект да се изравни во висина.
да бидеме реални, причината за масивноста на овие објекти е со сесема поинакви корени

ако изговорот за офицерски е објектот од карши, тогаш што е изговорот за Мериот, за хотелот до него и за дебилниот стремеж метропол да се дуплира во висина?

оригиналните објекти на банката и официрски формирале симетрична „порта“ на плоштадот, со тоа што сите објекти во околината се во иста линија со Ристиќева, онака како што е урбанистички нормално и прифатливо
кога прв пат се формираат линиите на плоштадот, некој мислел на естетско и функционално совршенство, додека сега градат психопати и криминалци на грбот на некакво фиктивно културно издигнување и враќање на корените, кое иронично крајно ги погази и ги изрезили истите...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Online
Posts: 3828
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 22-Jul-2016 at 06:49
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2304
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #410 Posted: 04-Sep-2016 at 11:09
Денешна фотка
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #411 Posted: 04-Sep-2016 at 12:17
Ако не е Џоле, во последно време stef4o и секако My Macedonia кој и тоа малку време што е во Македонија се труди да го искористи за фотографирање и ставање на фотографии и уште некој мали исклучоци форумот ќе се претвореше во 100% „МЛАТАЧИ на ПРАЗНА СЛАМА„ кои освен празни филозофии една фотографија не ставиле иако живеат во Македонија. Затоа сакам вака јавно да им се заблагодарам на оние кои ги спомнав погоре затоа што колку толку помагаат да имаме актуелна слика за тоа што се гради во Македонија да не кажам во Скопје бидејќи другите градови се многу малку застапени.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2422
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #412 Posted: 08-Sep-2016 at 03:27
Тешко оди сликањето, ногу гужва прат туристине.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #413 Posted: 08-Sep-2016 at 04:23
ние сме принудени секој ден да го гледаме па не осеќаме потреба да го гледаме и на форумов
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2304
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #414 Posted: 23-Oct-2016 at 07:49
Tuka mi se cini deka podolgo vreme nisto ne se raboti. Neznam zosto go zabatalija trebase i kupola da pravat ama nema aber od takvo nesto. Momentalno od site ovie objekti zapocnati na plostadot se raboti samo na spomenikot na majka tereza.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 381
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #415 Posted: 24-Oct-2016 at 00:47
Deka im se naostreni da gi rusat zatoa ne gi ni gradat
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #416 Posted: 04-Dec-2016 at 16:37
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2304
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #417 Posted: 04-Dec-2016 at 17:04
Dzole se raboti li nesto ovdeka veke nekolku meseci gore dolu ista e situacijata.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #418 Posted: 04-Dec-2016 at 19:33
Мене ми изгледа дека се работи, но многу бавно.
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #419 Posted: 19-Dec-2016 at 10:11
Самсоненко вели дека Офицерски дом ќе чини 23 милиони евра. Извор: вчерашното (авто)интервју за Васко Ефтов.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1493
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #420 Posted: 27-Mar-2017 at 20:00
24.3.2017 by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 19202122>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.