build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Обнова на Офицерскиот дом
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Обнова на Офицерскиот дом

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 212223
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1306
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 09-Sep-2019 at 15:28
И порано пишав дека очекувам поради политички реваншизам голем дел од објектите во центар да останат така недовршени со години и така излезе на крај.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 09-Sep-2019 at 16:55
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by Enzo

Апсолутно никаква активност нема на објектов,ни на хотелот што се гради до него,а сигурен сум дека комплексите на Петре нема ни да дозволат да се довршат објектите на плоштад.

Објасни те молам, каква врска има петре и како ја запрел изградбата.

Одма штом се смени власта се запреа сите проекти почнати од претходната,што треба да објаснувам не е преочигледно ? Кој ако не петре градскиот татко решава за тоа што ќе се гради во град Скопје,не знам може е поубаво со огромни чаршафи да ги покријат полуизгрдените објекти како кога дојде папата,да не се гледа срамот,или па нека ги срушат скроз,и онака се знае нивното мислење за "барокот",иако морам да признаам откако ги седнаа газовите во барокот некако не им смета.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 180
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 09-Sep-2019 at 18:46
Мостот го пренаменија. Океј, навистина не ни имаше потреба таму од панорамско тркало. Проектот за шпанските скали го укинаа, океј. Ама која беше логиката да се прекинат фасадите на Пелагонија и ЕЛЕМ/ЕВН, и да се прекине изградбата на хотелот и Офицерскиот дом? Класичен политички реваншизам, за жал...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12034
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 09-Sep-2019 at 19:19
Originally posted by Enzo

Одма штом се смени власта се запреа сите проекти почнати од претходната,што треба да објаснувам не е преочигледно ?


Прво, ова не е точно.
Второ, треба да ја научиш разликата помеѓу јавни и приватни инвестиции.

Редица Ск2014 објекти кои се јавни инвестиции, а се проблематични од урбанистички, архитектонски и функционлен аспект, за жал баш продолжија да се градат без никакви измени, како ништо да не се случило.

Офицерскиов дом е приватна инвестиција. И тоа приватна инвестиција со тежок криминал при продажбата на земјиштето, и со други проблеми кои бодат очи. Дури и како таков, јас би сакал да биде завршен што побргу (заедно со соседниот хотел), затоа што редно е веќе да се дооформи плоштадот и да се затворат тие градилишта.

Така што, ако сакаш да посочуваш вина, најди ги кои се „бизнисмените“ што се кријат де зад Контоминас, де зад Самсоненко, и впери го прстот кон нив. Јас лично би типувал дека главна причина за застојот е едноставно секнувањето на издашните извори на коруптивни пари со кои битангите располагаа претходно.


Originally posted by Enzo

Кој ако не петре градскиот татко решава за тоа што ќе се гради во град Скопје

Ајде да не се вртиме во круг. Објасни како решава, со какви ингеренции може да интервенира, какви мерки презел... Пиши било каков конкретен аргумент како дотичниот ја запрел изградбата на објектов.


Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 09-Sep-2019 at 19:40
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by Enzo

Одма штом се смени власта се запреа сите проекти почнати од претходната,што треба да објаснувам не е преочигледно ?


Прво, ова не е точно.
Второ, треба да ја научиш разликата помеѓу јавни и приватни инвестиции.

Редица Ск2014 објекти кои се јавни инвестиции, а се проблематични од урбанистички, архитектонски и функционлен аспект, за жал баш продолжија да се градат без никакви измени, како ништо да не се случило.

Офицерскиов дом е приватна инвестиција. И тоа приватна инвестиција со тежок криминал при продажбата на земјиштето, и со други проблеми кои бодат очи. Дури и како таков, јас би сакал да биде завршен што побргу (заедно со соседниот хотел), затоа што редно е веќе да се дооформи плоштадот и да се затворат тие градилишта.

Така што, ако сакаш да посочуваш вина, најди ги кои се „бизнисмените“ што се кријат де зад Контоминас, де зад Самсоненко, и впери го прстот кон нив. Јас лично би типувал дека главна причина за застојот е едноставно секнувањето на издашните извори на коруптивни пари со кои битангите располагаа претходно.


Originally posted by Enzo

Кој ако не петре градскиот татко решава за тоа што ќе се гради во град Скопје

Ајде да не се вртиме во круг. Објасни како решава, со какви ингеренции може да интервенира, какви мерки презел... Пиши било каков конкретен аргумент како дотичниот ја запрел изградбата на објектов.хаха океј ај не е он крив криви му се другарчињата од совет на град Скопје.

Edited by Enzo - 09-Sep-2019 at 19:40
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12034
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 09-Sep-2019 at 20:15

Enzo, ваква „дискусија“ да си водиш пред коперација, не тука.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 212223

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.